Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaHayatTerapistlere Göre Sevgilinizin Narsist Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Son Yazılar

Terapistlere Göre Sevgilinizin Narsist Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Çevremde kendini beğenmiş insanlar var, eşim de böyle. Peki sevgilim narsist mi nasıl anlarım diyorsanız cevapları yazımızda bulun.

Arkadaşlar, aile üyeleri ve sevgililerle ilgili olarak sık sık gündeme gelen “narsist” terimini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bazıları için bu kelime, basitçe, kendilerini yüksek düzeyde insanlarmış gibi düşünen veya özellikle ben-merkezci olan bir kişiyi ifade eder. Ancak ruh sağlığı uzmanlarına göre bu terim, narsisistik kişilik bozukluğunu (NPD) düşündürür ve tanı kriterlerine sahiptir. Siz de sevgilim narsist mi nasıl anlarım diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Konusunda uzman bir terapist, “Narsist kişilik şu temel özelliklerden oluşur: empati eksikliği, bencillik, aldatma, manipülasyon, sömürü, kontrolcülük ve kendini aşırı önemseme diye açıklıyor. Ayrıca, narsisizm bir spektrumda mevcuttur, yani birisi psikiyatrik testler ile teşhis edilemeksizin oldukça narsist olabilir. Eşinizin narsist olabileceği anlamına gelen işaretler hakkında terapistlerden bilgi almak için okumaya devam edin. Erken yakalayın ve işler sarpa sarmadan önce bir profesyonelle bağlantı kurun.

Sevgilim Narsist mi Nasıl Anlarım: İşte 5 İşaret

1. İlk başta gerçek olamayacak kadar iyi görünürler.

Sevgilinizin veya müstakbel eşinizin narsist olabileceğinin başlıca işaretlerinden biri, ilişkinizin başlangıcında aşırı çekici ve karizmatik olmalarıdır. Evlilik ve aile terapisti Ferris, “Kişi gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor, kendinizi onlara çekiliyorsunuz ve birçok yönden ‘mükemmel’ görünüyorlar” diyor. “Bu, bazen bunun narsist olmayan insanlarda olduğu anlamına gelmez, ancak bu kişiyi tanıdıkça, narsistlerin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi yansıtarak sizi ağlarına çektiğine dikkat edin.”

Narsistler bunu yaparlar çünkü sizi kazanmak için gerçek benliklerini gizlemeleri gerekir. Bu, narsisizmin daha açık belirtileriyle meşgul olmaya başlamadan önce onlara güvenmenizi sağlar. Ferris, “Sizi kazandıktan sonra [bunları] görmek için daha zorlu bir zamanınız olacak” diye ekliyor.

2. Başkalarından üstün olduklarını düşünürler.

Eşinizin narsist olduğuna dair en büyük işaretlerden bazıları, başkalarıyla nasıl ilişki kurdukları ile ilgilidir. Örneğin, Collen Wener, “[narsistler] genellikle başarıları, zenginlikleri, statüleri veya görünümleri nedeniyle diğerlerinden üstün olduklarını düşünürler” diyor. “Herkesin onları kıskandığına ve başarılarını çekemediklerine inanıyorlar.”

Bu inanç onların daha farklı hareket etmelerine ve özel muameleyi hak ettiklerini düşünmelerine neden olur. Görkemli havaları etraflarındakiler için sinir bozucu ve narsistin eleştiriyi kabul etmesini zorlaştırıyor.

3. Asla suçlamayı kabul etmezler veya özür dilemezler.

Benzer bir işaret de, bir narsistin asla özür dilememesidir. Psikoterapist Eisenhauer, “Başkalarını suçlamak ve sorumluluk almamak, sağlıklı duygusal ilerlemeyi ve öğrenmeyi engelleyen davranışlar, narsisizmin ayırt edici özellikleridir” diyor. “Narsizm bir kendini beğenmişlik döngüsü yaratır. Temel olarak, eğer her zaman haklıysam ve her zaman ortamdaki en iyi fikirlere sahip kişi bensem, neden kendimi alçaltmak, aynaya bakmak, alçak gönüllü olmak, başarılarımı başkalarıyla paylaşmak zorunda kalayım ki? Kendimi ya da başkalarını affetmek, yeni bir şey öğrenmek için mi?”

Bu düşünce tarzı, narsistin asla öğrenmediği veya kendilerini iyileştirmenin yollarını aramadığı anlamına gelir. Eisenhauer, “Bir narsistin doğruluğu, daha sağlıklı empatiye sahip insanların yaptığı gibi, duygusal olarak sürekli gelişmeye ilgi duymadan, kendi bildiği gibi ilerlemesidir” diye ekliyor.

4. Sık sık iltifat duymak isterler.

Hepimiz ara sıra olumlu geri bildirim almayı severiz, ancak narsistler bunu kesinlikle ister. Psikoterapist Holman, “Narsist olan insanlar genellikle bir iltifat duyabilmek için karşılarındakileri yönlendirebilirler, hatta bazen doğrudan bir iltifat isterler” diyor. “Özünde, narsist insanlar değerli hissetmek için diğer insanlardan daha iyi hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Övgü almak, kişinin diğerlerinden daha üstün olduğu fikrini beslemeye yardımcı olur.”

Partneriniz, dışarıdaki görünüşü hakkında güzel yorumlar veya genel sohbette kariyer başarıları hakkında sürekli olarak iltifat peşinde koşuyorsa, bu işaretler ileride başını ağrıtabilir.

5. Seni manipüle ederler.

Narsistler empati kuramadıkları için etraflarındaki insanları duygusal açıdan zor duruma sokarlar. Bunun ortaya çıkmasını, genellikle size duygularınızın veya deneyimlerinizin yanlış olduğunu söylemelerinden anlayabilirsiniz. Sosyal hizmet uzmanı O’Brien, “Bir kişinin deneyimini sorgulamak şüphe yaratır – kendi içinizde kendiniz hakkında şüphe uyandırır” diyor. “Bu, narsistin kontrolü ele geçirmesine fırsat açar. İnsanlar ve koşullar üzerinde kontrol, bir narsistin amacıdır.”

Bunun eşinizle aranızdaki dinamik olduğundan şüpheleniyorsanız, bir profesyonelle bağlantı kurmak istemelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!