Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaHayatSevgilinin Ailesiyle İlk Kez Tanışma Rehberi

Son Yazılar

Sevgilinin Ailesiyle İlk Kez Tanışma Rehberi

Sevgilinin ailesiyle ilk tanışma, buluşma ne zaman ve nasıl olmalı, ne giyilir, ne alınır, neler konuşulur, nasıl davranılır. İşte cevaplar.

Şunu hayal edin: Yeni biriyle tanıştınız ve uzun zamandır ilk kez kalbiniz güm güm atıyor. Birkaç defa buluşuyorsunuz, kafede kahve içiyorsunuz ve bir yürüyüş yaptıktan sonra akşam yemeği yiyorsunuz. İşleri resmileştiriyorsunuz ve aynı bardaklardan içmeye ve birbirinizin tabaklarından yiyecek parçaları çalmaya başlıyorsunuz. Sonra bir gün sevgiliniz sizden ailesiyle tanışmanızı istiyor. Peki sevgilinin ailesiyle ilk tanışma, buluşma ne zaman ve nasıl olmalı, ne giyilir, ne alınır, neler konuşulur, nasıl davranılır. İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.

İlişkiniz bir sonraki seviyeye ilerliyor, bu yüzden mutlu olmalısınız! Sevgilimin ailesiyle tanışacağım, ne almalıyım, ne giymeliyim diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Sevgilinin Ailesi ile Ne Zaman Tanışılır?

Sevgilinizi ailenizle tanıştırmak için doğru ya da yanlış zaman yoktur. Ve en önemlisi, asla mükemmel bir zaman olmayacak. Yani, mutlak mükemmel fırsatı bekliyorsanız, süresiz olarak bekliyor olabilirsiniz.

Bazı insanlar için hayatlarındaki insanı ailesiyle tanıştırmak önemli değildir. Fakat bazı insanlar da flört etmeye başlar başlamaz sevgilisini ailesiyle tanıştırabilir. Öte yandan, bazı insanlar ilişkilerinin daha ciddi olduğundan emin olana kadar sevdiklerini yakın akrabalarıyla tanıştırmaktan çekinirler.

Peki sevgilinin ailesi ile ne zaman tanışılır? Sizin ve ilişkiniz için hangi zamanın doğru olduğuna karar vermenin en iyi yolu partnerinizle konuşmaktır. İkiniz birlikte nasıl ilerleyeceğinize karar verebilirsiniz. Sevgilinizi ailenizle tanıştırmaya hazır olmanızın, onların da onlarla tanışmaya hazır oldukları anlamına gelmediğini unutmayın. Karşılıklı olarak birbirinizin duygularına saygılı olun ve tepkilerini kişisel algılamamaya çalışın. Size bağlı olabilirler, ancak ailenizle tanışmaya hazır olmayabilirler.

Sevgilinin Ailesiyle İlk Tanışma için İpuçları

Aileye dışarıdan katılan bazı insanlar gerçekten mükemmel izlenim bırakabilir – hatta o kadar ki, ailenizin üyeleri onları en ideal kişi olarak görüp, saygı duyabilirler. Bununla birlikte, güzel bir izlenim bırakmayı kolay bulan, özellikle yetenekli insan grubunun bir parçası değilseniz, sevgilinizin ailesi gözünüzü korkutabilir. Ama sorun değil. İyi bir ilk izlenim bırakmak istemek bile sizi tetikte tutacak iyi bir şey olabilir. Arka cebinizde ne kadar ipucu ve püf noktası olursa olsun zor bir durum ve strese girmemek mümkün değil. Sevgilimin ailesiyle tanışacağım, ne almalıyım, ne giymeliyim diyenler için ipuçlarını da yazımızın devamında bulacaksınız.

Sevgilinizin ailesiyle ilk kez tanışmak size mikroskop altındaymışsınız gibi hissettirebilir; sanki birileri her hareketinizi inceliyor ve her kelime seçimini ayırıyor gibi. Ancak, büyük olasılıkla durum böyle değil. Ebeveynler çocuklarını mutlu görmek isterler ve eğer çocuklarını mutlu ederseniz, bunu görmek ve hissetmek isterler.

Sevgilinizle Bazı Konuların Üzerinden Geçin

Ailesiyle tanışmadan önce sevgilinizle sıkı bir temel eğitim kampından geçmenize gerek yok. Doğum günlerini, evcil hayvanların adlarını veya evlerinin düzenini ezberlemenize gerek yok. Bu gizli bir operasyon değil.

Bununla birlikte, sevgilinize aile dinamiklerini sormak yararlı olabilir. İlk görüşmenizde uzak durmanız gereken hassas konular olup olmadığına bakın. Bazen en basit konular bile size zararsız gelebilir, ancak sevgilinizin ailesi için tamamen farklı anlamlara gelebilir.

Ne Giymeliyim?

Sevgilimin ailesiyle tanışacağım ne giymeliyim diyenler için söylenebilecek tek şey, fazla abartıdan kaçınmanız olacaktır. Ailesiyle buluşma kıyafetiniz çaba sarf ettiğinizi göstermeli ve içinde kendinizi rahat hissettiğiniz bir şey seçmelisiniz. Size benzeyen bir şey. Fazla düşünmeyin veya olmadığınız biri gibi giyinmeye çalışmayın.

Yeterince şık giyinmediğinizden endişeleniyorsanız, daha gösterişli görünmesi için kıyafetinizle ilgili bir şeyi değiştirin. Belki de mevcut ayakkabılarınızı daha güzel bir çiftle değiştirin veya gerçekten beğendiğiniz bir kemer veya kolye ekleyin.

Ek olarak, sevgilinizin ailesiyle nerede buluşacağınıza bağlı olarak, rahat hissetmek ve çevreyle uyum sağlamak için uygun şekilde giyinmeniz gerekebilir. Dışarıda akşam yemeği, öğleden sonra havuz başında buluşmaktan farklı bir kıyafet gerektirecektir, bu yüzden buluşma için nereye gittiğinizi bildiğinizden emin olun.

Soru Sormaktan Korkmayın

Sevgilinin ailesiyle ilk tanışma sürecinde konuşulacak konular nelerdir? Ailesiyle tanıştığınızda, bir iş için mülakata girmediğinizi hatırlamalısınız. Düşünceleri, duyguları ve konuşma becerileri olan bir insansınız. Kendin olmaktan korkma!

Sevgilinizin ailesine kendileri hakkında sorular sorun. Bu, köşeye sıkıştırıldığınızı daha az hissetmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda size onlar hakkında daha fazla bilgi edinme şansı verecek ve aynı zamanda onların hayatlarıyla ilgilendiğinizi de gösterecektir.

Ölçülü Sevgi Gösterin

İster bir aile fotoğrafı, ister bir sohbet sırasında herkes, ellerini ne yapacağını bilemediği bir duruma düşmüştür. Sevgilinizin ailesiyle ilk kez tanıştığınızda, bu duygu 100 kat artmış gibi gelebilir.

Görüşme sırasında sevgilinizin elini tutuyor musunuz? Seninkini tutmalarına izin veriyor musun? Peki ne kadar yakın oturmalısınız? Tüm bu sorular – ve daha fazlası – aklınızdan geçiyor olabilir.

Cevabı bilmenin bir yolu, partnerinizle önceden konuşmaktır. İkinizin de neyin rahat olduğunu öğrenin ve hatta ebeveynlerinin duygularına daha fazla dikkat etmek için biraz az temas kurmayı tercih edebilirsiniz. Yani işin özü, ikiniz nasıl rahat hissediyorsanız öyle davranın.

Minnettarlığınızı ifade edin

Sevgilinin ailesiyle ilk tanışma esnasında, özellikle de onların evinde buluşuyorsanız, yanınızda hediye olarak bir şeyler getirin. Partnerinizin ailesine buluşmayı kabul ettikleri için minnettarlığınızı ifade etmek ve teşekkür etmek kibarlıktır. Bonus olarak, jest, ilk izleniminize küçük bir şeyler katabilir. Kim düşünceli veya cömert olarak tanınmak istemez ki? Bu büyük bir artı puan kazanmanıza sebep olur.

Sadece Nefes Al (Ve Kendin Ol)

Kulağa ne kadar klişe gelse de, sevgilinizin ailesiyle tanıştığınızda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sadece kendiniz olmaktır. Partneriniz sizi seviyor ve olduğunuz gibi inanılmaz olduğunuzu düşünüyor. Muhtemelen ebeveynleri de öyle olacak.

Olmadığınız biri gibi davranmanıza gerek yok. Üstelik bunlar yalan söylemeye de girer. İleride ortaya çıktığında ise güvensizlik yaratır. Zaten sevgiliniz, sizin kim olduğunuzu, neyi yapıp neyi yapamayacağınızı biliyor. Bırakın ailesi de bunları bilsin. Fazlasına ihtiyaç yok!

Sevgiliyi Aile ile Tanıştırmak için Buluşma Öncesi Yapılması Gerekenler

Tanıştırma öncesinde ailenize sevgilinizden bahsetmeniz çok güzel bir davranış olacaktır. Bu, sizin için çok anlamlı olan iki dünyayı birleştirmeye adanmış bir zamandır. Sevgilinizi önemsiyorsunuz ve aynı zamanda ailenizi de önemsiyorsunuz ve gerçekten herkesin iyi geçinmesini istiyorsunuz.

Uygun Gibi Görünen Bir Buluşma Ayarlayın

Eğer istemiyorsanız, eşinizi ailenizle samimi bir aile yemeğinde tanıştırmak zorunda değilsiniz. Onları bir aile oyun gecesine, yürüyüşe veya daha fazla arkadaş ve ailenin bulunduğu benzer bir etkinliğe davet edebilirsiniz. Bu, akşam için iyi bir tampon olabilir çünkü etrafta sohbeti ve eğlenceyi devam ettirecek daha çok insan olacaktır.

Bu planlama sevgilinizin daha büyük bir grubun etrafında daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Ortaya çıkıp etkilemek için olay yerine konduklarını daha az hissetmelerine neden olabilir. Ayrıca onlara, size ve ailenize yakın olan diğer insanlarla bağ kurma şansı verecektir.

İlk Görüşmeyi Kısa Tutun

Sevgilinizi ailenizle tanıştırırken tam beş çeşit yemek hazırlamak zorunda değilsiniz. İlk görüşme, olmasını istediğiniz kadar kısa olabilir… hatta bu, ilk görüşmeyi kolaylaştırabilir.

Tanışma, nasıl tanıştığınız hakkında biraz sohbet, eşinizin ilgi alanları hakkında biraz bilgi ve diğer rutin konuları içerebilir: ilk buluşma tamamlandı. Zamanla, herkes daha rahat olduğunda aile-sevgili görüşmelerini daha uzun hale getirebilirsiniz.

Sevgilinizi ailenizle tanıştırmak büyük bir olay gibi gelebilir ama öyle olmak zorunda değil. Partneriniz yeni insanlarla tanışma konusunda endişeliyse veya fazla düşünmeye eğilimliyse, ilk görüşmeyi daha kısa tutmak mantıklı olacaktır. Sizi bir aile etkinliğine bırakmalarını sağlayın, tanıştırın ve sonra insanlara kalamayacaklarını bildirin. Bu hızlı ve kolaydır ve ilk engeli ortadan kaldıracaktır.

Ailene Sevgilinin Geleceğini Söyle

Kimse pusuya düşürülmekten hoşlanmaz. Sevgilinizin geleceğini çok kısa süre önce söylemek ya da daha kötüsü sevgilinizi çat kapı davet etmek, ailenizi huzursuz eder, daha doğrusu endişelendirebilir. Ailenize sevgilinizle tanışmalarını istediğinizi bildirin; ve sevgilinize, bu konuyu ailenizle konuştuğunuzu mutlaka iletin.

Herkes aynı psikolojide olduğunda işler daha sorunsuz ilerleyecektir. Bu, hem sevgilinize hem de anne babanıza hazırlanmaları ve fikre alışmaları için zaman tanıyacaktır, bu da özellikle ilk tanışma için yararlı olabilir.

Sevgiliniz Hakkında Ön Bilgi Verin

Ailenle partnerin hakkında uzun uzadıya konuşmuş olsan bile, onlar aslında ilk tanıştıklarında tanışmış olur. Bunu yapmak, sevgilinizin omuzlarındaki ağırlığın bir kısmını almanıza yardımcı olacaktır. Aileniz de bazı soruları sormayacak ve sizin hakkınızda ön bilgileri olması sebebiyle kendilerini rahat hissedeceklerdir.

Tanışma sırasında, karşılıklı olarak ‘bey veya hanım’ gibi tabirleri kullanmaktan ziyade ‘siz’ diyerek konuşmak iki taraf için de iyi bir tercih olacaktır. Bu büyük bir anlaşma veya uzlaşma görüşmesi değil. Birçok ebeveyn, tercih edilen sıfatları kullanma ve paylaşma konusunda yenidir ve bunda bir sorun yoktur. Herkesin saygı çerçevesinde ve tanıma odaklı olursa, hiç bir sorun yaşanmayacaktır.

Sevgilinizi Yalnız Bırakmayın

Sevgilinizi bir aile yemeği veya kutlaması için evinize getirirseniz, onu anne babanız veya diğer akrabalarınızla yalnız bırakmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, partnerinizin kendisi için yeni olan bir ortamda kurtlara yem oluyormuş gibi hissetmesine neden olabilir. Muhtemelen, en azından biraz gerginler, bu yüzden varlığınızı gerçekten duygusal destek için kullanabilirler.

Aileniz sizden mutfakta yemek hazırlamanın bir kısmına yardım etmenizi isteyebilir veya son dakika bir şey almak için markete koşmanızı isteyebilir. Bu gibi durumlarda sevgilinizi de yanınızda götürün. Bu onlara size yardımcı olarak iyi bir ilk izlenim bırakma şansı verir ve onları rahatsız edici sessizliklerden veya aşırı sorulardan kurtarabilir.

Akşam Yemeğinde Yiyebilecekleri Bir Şeyler Olduğundan Emin Olun

Bir akşam yemeğine gelip sofrada bir şey yiyememek son derece rahatsız edici bir durum. Sevgilinizin sevdiği ya da sevmediği yemekleri bilmeniz bu sebeple önemlidir.

Bu, bir veya iki farklı yemek hazırladığınız anlamına gelebilir. Ya da sevgilinizin yiyebileceği özel bir şey yapmaları için anne babanıza önceden söylemek anlamına gelebilir.

Bu şekilde, sevgiliniz gelmeden önce bir yemek yemek zorunda kalma konusunda endişelenmek zorunda kalmaz. Ve onların yemeklerinden herhangi birini yemeyerek anne babanızı gücendirme konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak.

Ya İşler Planlandığı Gibi Gitmezse?

İşler planladığınız gibi gitmezse, her zaman bir kaçış yolunuz olmalıdır. Bunu da önceden planlasanız hiç fena olmaz.

Aileniz ve sevgiliniz istediğiniz gibi kaynaşamamış olabilir, bu dünyanın sonu değil. İlk buluşmalar zordur ve anne ve babanla sevgilinin bu ilk seferde mükemmel anlaşamamaları asla bu gerçekleşmeyecek anlamına gelmez.

Aileniz ilk buluşma tecrübesine sahip olmayabilir. Garip ve zorlayıcı sorular sorabilir, sevgilinize kullandıkları ifadeler biraz kaba da kaçabilir. Bu tip durumlarda ortamın daha fazla gerilmemesi için bir planınız olmasında fayda var. Mesela bir kafede arkadaşlarınızla buluşma planınız olduğunu belirterek ortamdan kaçabilirsiniz.

Sabır Gösterin ve Anın Tadını Çıkarın

Zor şeyleri başarma yeteneğine sahipsiniz. Sevgilinizin ailesiyle tanışmak veya sevgilinizi ailenizle tanıştırmak zor bir görev gibi geliyorsa, bunu da başarabileceğinizi bilin. Biraz planlama ve konuşma ve belki birkaç tuhaf sessizlik anı gerektirebilir, ancak bunun üstesinden geleceksiniz.

Ebeveynlerle tanışmak bir geçit törenidir. Bu, bazı insanlar için gerçekten önemli olan bir ilişkinin bir yönüdür. Aileyle tanışıyorsanız, elinizden gelenin en iyisini yapın. Bol şans…


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!