Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHayatBir Araştırmaya Göre İnsanların Yüzde 90'ı Sevgililerine Bu Konuda Yalan Söylüyor

Son Yazılar

Bir Araştırmaya Göre İnsanların Yüzde 90’ı Sevgililerine Bu Konuda Yalan Söylüyor

Sevgiliye söylenen yalanlar bazen çok önemsizdir. Bunlardan biri de satın aldığınız şeyler hakkında yalan söylemektir. İşte detaylar.

Çoğu insan, dürüstlüğün herhangi bir romantik ilişkide en önemli faktörlerden biri olduğu konusunda hemfikirdir. Ama aynı insanlar söylediklerini tam olarak uygulamıyorlar. Yani dediğimi yap, yaptığımı yapma misali. Sevdiğimiz insanlardan samimiyet ve vefa beklesek de onlardan sakladığımız bazı şeyler var. Aslında, yeni bir araştırma, insanların yüzde 90’ının özellikle bir şey hakkında partnerlerine yalan söylediğini ortaya çıkardı. Neredeyse hepimizin dürüst olmadığı şeyleri öğrenmek ve sevgiliye söylenen yalanlar nelerdir anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Amerikalılar yalan söyleme konusunda giderek daha rahat hale geldi.

Dürüstlüğe değer verdiğimizi iddia edebiliriz, ancak işin özüne indiğinizde bu gerçek değil. Ipsos’tan 1000’den fazla ABD’li yetişkinle 2016’da yapılan bir anket, Amerikalıların yalan söylemekle giderek daha iyi hale geldiğini ortaya çıkardı. Ankete göre, katılımcıların yüzde 64’ü yalan söylemenin bazen iyi olduğunu düşündüklerini ortaya koydu. Karşılaştırma için, Ipsos 2006’da benzer bir anket daha yapmıştı ve sadece yüzde 42’sinin yalan söylemenin bazen haklı olduğu sonucuna varılmıştı.

Önemli sayıda ABD’li yetişkin de bazen önemli birine yalan söylemenin uygun olduğunu düşündüklerini belirtti. Ancak çoğu insan ortaklarına tam olarak ne hakkında yalan söylüyor? Sevgiliye söylenen yalanlar nelerdir öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Çoğu insan eşine özellikle bir konuda yalan söyler.

Connecticut Üniversitesi, Indiana Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar yakın ilişkilerde belirli davranışlar hakkında bir araştırma yaptı. Haziran ayında Tüketici Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan araştırmaları sayesinde araştırmacılar, çoğu insanın belirli bir şey hakkında sevgililerine yalan söylediğini buldular.

Araştırmaya göre, insanların yüzde 90’ı son alışveriş alışkanlıkları hakkında sevdiklerine yalan söylediklerini itiraf ediyor. Araştırmacılar, bu yaygın fenomene, insanların tüketici davranışlarını bir ilişki ortağından kasıtlı olarak sakladıkları “gizli tüketici davranışı” olarak atıfta bulunuyorlar. Bu genellikle “günlük tüketime özgü yaygın veya sıradan davranışlarla (ör. yeme/içme, kıyafet veya hobi eşyaları satın alma, vb.)” ile sınırlıdır.

Küçük satın alımları gizlemek aslında ilişkinize yardımcı olabilir.

Yalanlar, bir ilişkiyi bitirici davranışlardan biri olabilir, ancak bu yeni çalışmanın araştırmacıları, bu tür bir sahtekârlığın çiftlere fayda sağlayabileceğini öne sürüyor. Indiana Üniversitesi Kelley School of Business’ta pazarlama yardımcı doçenti olan Kelley Gullo Wight, bir basın açıklamasında, çoğu insanın son zamanlarda günlük tüketici davranışları hakkında yalan söylediğini belirtiyor.”

Çalışmaya göre, “gizli tüketimden kaynaklanan suçluluk daha fazla ilişki yatırımına yol açtığından” yalanın faydası olabilir. Araştırmacılar, “gizlice pizza yemek kadar sıradan” bir şeyin, insanları, bulaşıkları yıkamak veya eşlerine karşı daha dikkatli olmak gibi “ilişki için olumlu bir şey yapmak” istemeye yönlendirebileceğini söylüyor. Wight, “Bu gizli eylemlerin çoğu oldukça sıradan olsa da, ilişkiyi olumlu yönde etkileyebilirler” diyor.

Bu, çok fazla sır saklamanız gerektiği anlamına gelmez.

Çiftlerden toplanan bir dizi çalışma ve verilerle araştırmacılar, insanların çoğunluğunun – yüzde 65’inin – ürün satın alımlarını eşlerinden gizlediğini buldu. Öte yandan, yüzde 12’si gizli tüketimini bir deneyim olarak nitelendirdi ve yüzde 10’u bir hizmete para harcama konusunda yalan söylediklerini söyledi. Belirli sırlar açısından, yüzde 40’ı eşlerinden yiyecek veya içecek satın aldıklarını, ardından yüzde 10’u kıyafet, mücevher veya hobi satın almalarını gizli tuttuklarını, yüzde 8’i hediye veya bağış yaptıklarını paylaşmadıklarını ve yüzde 6,3’ü bir sağlık, güzellik paketleri satın aldıklarını gizlediklerini söylediler.

Connecticut Üniversitesi’nde pazarlama yardımcı doçenti olan çalışmanın başyazarı Danielle J. Brick yaptığı açıklamada, “En sevdiğim bulgulardan biri, sevgililerin genellikle birbirlerinden aynı sırları saklamalarıdır,” diyor. “Bir çiftte, her iki taraf da vejeteryan olmaları gerekirken gizlice et yediklerini ortaya çıkabiliyor.”

Ancak çalışmanın başka bir yardımcı yazarı ve Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulu’nda profesör olan Gavan J. Fitzsimons, Fox Digital News’e sınırlamalar olduğunu söyledi. Fitzsimons’a göre, bir ilişkide gizli tüketici davranışının olumlu faydaları, “büyük” sırlara değil, yalnızca nispeten ciddi olmayan sırlara uygulanır. Örneğin, sadakatsizliği bir sır olarak saklıyorsanız, bu yıkıcı bir sonla bitebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!