3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaHayvanseverAynı Anda Hem Sevimli Hem Tatlı ve de Komik Kediler

Son Yazılar

Aynı Anda Hem Sevimli Hem Tatlı ve de Komik Kediler

Hayatımızın renklerinden biri olan hayvanlar içinde sevimli, tatlı ve komik kediler daha da ön plana çıkıyor. İşte bu yazımda sizlerle en güzel kedi fotoğrafları arasında seçimler yapıp paylaşmak istedim.

Bu canlılar bildiğiniz gibi çok akıllı olmasıyla bilinirler. Evlerinde kedi besleyenler iyi bilir, kediler evde hakimiyet kurmaya çalışır ve genellikle bunu başarırlar. 😺

İŞTE O SEVİMLİ KEDİLER

İşte bu komik kediler yazımda, sizlere hem sevimli kedileri hem de surat ifadelerinin ne kadar anlamlı olduğunu göstermek istedim. İşte en komik kediler,

#1

Evcilleştirilmiş kediler ile ilgili yeni ve kapsamlı bir DNA analizi çalışmasında, kedilerin evcilleştirilmeden önce binlerce yıl insanlarla birlikte yaşadığını ortaya çıkardı. Bu süre zarfında, genleri yaban kedilerinin genlerinden çok az değiştiği belirtiliyor.

#2

komik kediler

Araştırmacılar, eski Romen kedi kalıntıları, Mısır kedi mumyaları ve modern Afrika yaban kedisi örnekleri de dahil olmak üzere, son 9000 yıla yayılan 200’den fazla kedinin DNA’sını araştırdı. Yayınlanan çalışmada, bugün bildiğimiz evcil kediye iki büyük kedi soyunun katkıda bulunduğu ortaya çıktı.

#3

komik kediler
komik kediler

Günümüzün evcil kedilerinin tespit edilen ilk ataları, MÖ 4400 gibi erken bir tarihte güneybatı Asya’dan Avrupa’ya yayılmıştır. Kediler muhtemelen yaklaşık 8.000 yıl önce çiftçi topluluklarının etrafında dolaşmaya başladılar ve burada insanların yanında kemirgen avcısı olarak karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki kurdular.

#4

komik kediler

Fareler ve sıçanlar, insanlar tarafından üretilen ekinlere ve diğer tarımsal yan ürünlere zarar vermeye başladılar. Kediler muhtemelen kemirgen popülasyonlarını takip ettiler ve insanların yerleşim yerlerine yakın bölgelerde yaşamaya başladılar.

#5

komik kediler
komik kediler

Leuven Üniversitesi’nden Claudio Ottoni, “Muhtemelen insanlar ve kediler arasındaki ilk karşılaşma bu şekilde gerçekleşti” diyor. “İnsanlar kedileri alıp kafeslere koymadı” diyor. Bunun yerine, insanlar kedilerin kendilerini evcilleştirmelerine izin verdi.

#6

komik kediler

Mısır’a egemen olan Afrika kedilerinden oluşan ikinci bir soy, MÖ 1500’den başlayarak Akdeniz’e ve Eski Dünyanın çoğuna yayıldı. Bu Mısır kedisi muhtemelen sosyallik ve uysallık gibi onu insanlar için çekici kılan davranışlara sahipti.

#7

komik kediler
komik kediler

Araştırma sonuçları, tarih öncesi insan popülasyonlarının muhtemelen kedilerini kemirgenleri kontrol etmek için eski kara ve deniz ticaret yolları boyunca taşımaya başladığını gösteriyor.

#8

Araştırmacılar, tarih boyunca kedilerin DNA’sını karşılaştırarak, bu çalışmanın, insanlar onları dünyanın dört bir yanına taşımaya başlamadan önce bile hayvanların nasıl değiştiğine dair bir fikir edindiğini söylüyor.

#9

komik kediler

Şaşırtıcı bir şekilde, vahşi ve evcil kedilerin genetik yapılarında büyük bir farklılık görülmedi.

#10

Çalışma, Orta Çağ’da evcil tekir kedilerde görülmeye başlayan lekeli veya çizgili tüy izlerinin geç ortaya çıkışına ışık tutuyor. Tekir kürkü geni Güneybatı Asya’daki Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanır ve daha sonra Avrupa ve Afrika’da yaygınlaştı.

#11

komik kediler
komik kediler

Ancak 18. yüzyılda, işaretler evcil kedilerle ilişkilendirilecek kadar yaygın hale geldi ve 19. yüzyılda, kedi meraklıları süslü ırklar yaratmak için belirli özelliklere sahip kedileri seçmeye başladılar.

#12

Genel olarak, kedilerin pek değişmeden insanların evcilleştirilmiş bir arkadaşı haline geldiğini söylüyor. Yerli kediler yaban kedilerine benzer, ancak yalnız değildirler, hem insanlara hem de diğer kedilerle iyi iletişim kurarlar.

#13

komik kediler
komik kediler

Evcilleştirilen ilk hayvanlar olan köpeklerin aksine kediler sahiplerine itaat etmez. Köpekler, geçmişte belirli görevleri yerine getirmek için seçilmişlerdir – ki bu asla kediler için geçerli değildi – ve belirli özellikler için yapılan bu seçim, köpeklerin bugün gördüğümüz birçok ırka göre çeşitlenmesine yol açmıştır

#14

Sadece 70 yıl önce, çok az kedinin evlerde yaşadığı ve aslında bir çoğunun vahşi doğada yaşadığını biliyor musunuz? Aslında, 10.000 yıldan fazla bir süredir kediler, çevreyi kuşlar ve vahşi yaşamla paylaşarak açık havada yaşıyorlar.

#15

komik kediler
komik kediler

Kedilerin tarihteki ve insanın evrimindeki yerini anlamak, evcil kedilerin ne kadar yakın zamanda evlere geldiğini ve bu türün -yabani kedilerin- bugün nasıl tüm evcil kedilerin biyolojik olarak uyum sağladıkları gibi açık havada sağlıklı yaşam sürmeye devam ettiğini ortaya koymaktadır.

#16

Kediler, insanlarla benzersiz ilişkilerine 10.000 ila 12.000 yıl önce, insan uygarlığındaki en eski gelişmelerin bazılarının gerçekleştiği coğrafi bölge olan Bereketli Hilal‘de (Günümüz Batı Asya’nın bazı kısımlarını kapsayan) başladı.

#17

komik kediler
komik kediler

O zaman insanların temel geçim yolu tarımdı. İnsanlar göçebe yaşam tarzlarını terk edip toprağı işlemek için kalıcı olarak yerleştikçe, depolanmış tahıl kemirgenleri cezbetti.

#18

Bu yeni, bol besin kaynağından yararlanan Orta Doğu yaban kedileri kemirgenleri avladı ve bu eski kasabalarda kalmaya karar verdi.

#19

#20

#21

komik kediler

#22

#23

#24

komik kediler
komik kediler

#25

#26

#27

komik kediler

#28

#29

komik kediler

#30

#31

komik kediler

#32

#33

komik kediler

#34

#35

#36

#37

#38

#39

#40

#41

komik kediler

#42

#43

#44

#45

komik kediler

#46

#47

komik kediler

#48

#49

komik kediler

#50

#51

komik kediler

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken bilgiler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!