3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaGündemŞevket Çoruh Kimdir? Kavuk Yeni Sahibi Şevket Çoruh Kaç Yaşında, Nereli?

Son Yazılar

Şevket Çoruh Kimdir? Kavuk Yeni Sahibi Şevket Çoruh Kaç Yaşında, Nereli?

Sırasıyla Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve en son Rasim Öztekin’e devredilen kavuk, Şevket Çoruh’a emaneten verilecek. Peki usta oyuncu Şevket Çoruh kimdir, biyografisi, nereli, kaç yaşında?

Şevket Çoruh Kimdir

Şevket Çoruh, 30 Haziran 1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. annesi terzi babası ise şofördür. Ailenin tek çocuğu olan Şevket Çoruh’un babası Üsküdar-Kadıköy dolmuş hattında çalışıyordu. Şevket Çoruh, uzun süre İstanbul’un Maltepe ilçesinde yaşamıştır.

Şevket Çoruh Nereli

Şevket Çoruh, kökeni Artvin’dir. Büyük dedesi savaş sırasında (1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı) Ardanuç’un Anaçlı mezrasından İstanbul’a göç etmiş ve Muratlı köyüne yerleşmiştir. İstanbul’daki Muratlı köyü şu anda Ömerli Barajı suları altında kalmış, tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir yerdi.

Şevket Çoruh Nerede Okudu – Eğitimi

Şevket Çoruh tüm eğitim hayatını İstanbul’da tamamlamıştır. Üsküdar’da bulunan Taşmektep’te ilkokul ve ortaokulu okumuştur. Liseyi ise Kartal Anadolu’da tamamlamıştır. Sonrasında Müjdat Sanat Merkezinde tiyatro eğitimi almış ve 1989 yılından beri asıl mesleği olan tiyatroculuğu seçmiştir.

Şevket Çoruh Reklam Filmleri

Şevket Çoruh reklam filmiyle tanındı. Bir internet şirketinin reklamında kokoreççi karakteriyle ekranlara merhaba dedi. Ardından da birçok sinema ve dizide rol aldı.

Şevket Çoruh ve Arka Sokaklar Dizisi

Sevilen dizi Arka Sokaklar’da 2006 yılından beri rol almaktadır. Mesut Komiser rolüyle halkın sevilen oyuncusu olmuştur.

Şevket Çoruh – Mağara Adamı

Şevket Çoruh Broadway geçmişi de bulunuyor. Tek kişilik oyun olan Mağara Adamı (CaveMan) isimşi oyunu sahnelemiştir.

Baba Sahne ve Şevket Çoruh

Tiyatroya gönlünü vermiş olan Şevket Çoruh, varını yoğunu satarak İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Baba Sahne adlı tiyatrosunu kurmuştur. Bazı aksilikler yaşamış ama yılmamış, tiyatroyu ayakta tutmayı başarmıştır. Tiyatronun açılışında Müjdat Gezen kendisinde bulunan İsmail Dümbüllü’nün fesini Şevket Çoruh’a devretti.

Şevket Çoruh’un Kazandığı Ödüller

2004 – 23. İstanbul Film Festivalinde “İnşaat” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülü aldı.
2003 – Sinema Yazarları Derneğinden 25. Siyad Türk Sineması Ödülleri “İnşaat” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülü aldı.
2003 – 11. ÇASOD’dan“İnşaat” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülü aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!