3.3 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaSağlık11 Ünlü Sigarayı Nasıl Bıraktıklarını Paylaştı

Son Yazılar

11 Ünlü Sigarayı Nasıl Bıraktıklarını Paylaştı

Normal insanlar gibi ünlülerin bazıları da sigara kullanıyor. Peki bundan vazgeçip sigarayı bırakan ünlüler ve tekniklerine bakalım mı?

Herkes sigara içmenin sağlığı için kötü olduğunu bilir ama yine de çoğumuz sigarayı bırakmak için fazla mücadele etmeyiz. İster sadece sosyal ortamda arkadaşlarından bir sigara isteyen sosyal içici olun, ister yıllardır günde bir paket alma alışkanlığınız olsun, nikotin arkadaşınız değildir: Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) tütün kullanımının dünya çapında her yıl yedi milyondan fazla ölüme neden olduğunu tahmin ediyor ve “sigara içenlerin sigara içmeyenlerden ortalama 10 yıl önce öldüğünü” belirtiyor. İşte bu yazımızda tiryaki iken sigarayı bırakan ünlüler ve uyguladıkları tekniklere odaklanacağız.

Pivot’un kurucusu ve CEO’su David S. Utley, “Bir tütün kullanıcısının, bırakmada kalıcı başarı sağlayan, başvurabileceği tek bir teknik veya numara yoktur” diyor. “Tütün kullanıcıları, sigara içmenin başlıca nedenlerinin sakinleşmek, stresi azaltmak, iş ile başa çıkmak ve kaygıyla başa çıkmak olduğunu söylüyor. Nikotin kısa bir mola – olumlu pekiştirme – ve ardından kısır bir geri çekilme döngüsü: kaygı, korku ve bir sonraki sigaraya geçiş.”

Alışkanlığı sonsuza dek bırakmaya çalışıyorsanız, belki de sigarayı başarılı bir şekilde bırakan ünlülerden biraz ilham alabilirsiniz. Brad Pitt’ten Gisele Bündchen’e yıldızların bunu nasıl başardığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. (Belki de ıvır zıvır çekmecenizin arkasına sakladığınız acil durum paketini atmak için motive olursunuz!)

Lady Gaga

sigarayı bırakan ünlüler

Şarkıcı ve oyuncu Lady Gaga, en sonunda nikotin bağımlılığını sona erdirmeyi başardığını açıkladı, ama bunun kolay olmadığını da ekledi.

Lady Gaga, People aracılığıyla Apple Music ile yaptığı röportajda “Tamamen bıraktım – sigarayı hayatımdan çıkardım” dedi. “Ama çok zordu. Sigara içmiyorsanız, sakın başlamayın! Çünkü bırakmak çok zorlu bir süreç. Çok acımasız. Ve bir daha asla sigara içmeyeceğim çünkü gerçekten bırakmak istedim ama bu süreç çok zorlu ve bence korkunçtu”.

Peki Lady Gaga bir günde kaç dal sigara içiyordu? Ünlü şarkıcı, “Bütün gün 40 dal sigara içerdim” diye belirtiyor.

Bırakmak için daha kolay bir yol denemek ister misiniz? Bu konudaki araştırmalar, “Davranışsal bir destek programı (koçluk, topluluk, stres yönetimi) ile birlikte uygulanan nikotin tedavisi (sakız, yama, pastil) başarılı bir şekilde sigarayı bırakma olasılığınızı iki kat artırabilir” diyor.

Paul Rudd

Hiç yaşlanmıyor gibi görünen herkesin favori aktörü Paul Rudd, 13 yıllık tütün bağımlılığından kurtulduğunda daha basit yöntemler kullandı.

Rudd, Kerry Gaynor hipnoterapi programını sigarayı bırakmak için “sihirli bir hapa en yakın şey” olarak adlandırdı ve Gaynor’a nihayet sigarayı sonsuza dek bırakmasına yardım ettiği için teşekkür etti. Rudd, hipnoterapi programı için bir YouTube reklamı aracılığıyla “Kolay oldu,” dedi.

Ancak David S. Utley, “Tütün kullanıcılarına hızlı bir çözüm veya sihirli bir hap aramamalarını tavsiye ediyorum … Bunlar yok,” diye uyarıyor.

Cameron Diaz

2014’te Chelsea Handler’a “Arada bir, bir sigaranın seni öldürmeyeceğini” söylemesine rağmen, Charlie’nin Melekleri yıldızı aslında 2003’te sigarayı bıraktı ve bu kararı vermesinin sebebi olarak ebeveyn suçluluğunun ağırlığı olduğunu söyledi.

Glamour aracılığıyla konuşan ve sigarayı bırakan ünlüler arasında bulunan Cameron Diaz, “Ailem çok fazla sigara içmeme ve kötü örnek olmama üzüldüğü için vazgeçtim” dedi.

Yıllarca günde bir paket sigara içtiği söylenen oyuncu artık sigara içmiyor. “Kendimi öldürmeye başlamıştım ve bunun son bulmasını ben de istiyordum,” diye itiraf etti.

Barack Obama

sigarayı bırakan ünlüler

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı bile nikotin bağımlılığının pençesine düşebilir. Amerikan haber siteleri, Barack Obama’nın gençken sigara içmeye başladığını ve başkanlık kampanyası boyunca ve Beyaz Saray’daki ilk döneminin başlangıcına kadar sigara içmeye devam ettiğini bildiriyor. Ancak, yıllık doktor raporunda belirtildiği gibi, 2011 yılına kadar sigara içmeye devam etti.

Diaz gibi, görünüşe göre aile baskısı, alışkanlığından vazgeçmesine yardımcı oldu. NBC News’e göre “Karımdan korkuyorum” diye şaka yaptı. Bununla birlikte, sadece bu değildi: Ayrıca, sigara bağımlılığından kurtulmak için nikotin sakızı çiğnedi.

Kelly Ripa

2019 yılında alkol kullanmayı bırakan Kelly Ripa, sigara alışkanlığını alkolü bırakmadan yıllar önce noktalamıştır. 2007’de, David Letterman’a, ilk çocuğuna hamileyken altı yıl boyunca sigarayı bırakmış olmasına rağmen, Hope and Faith programı kötü eleştiriler aldıktan sonra tekrar başladığını söyledi.

“Bir sigara aldım ve bir nefes çektim. Ve bunun tadını bilmeden önce, aslında gizli bir sigara içicisiydim,” diye itiraf etti.

Ripa sigarayı bırakmak için -bir eğitmen tuttu- ve üç hafta boyunca Wellbutrin adında bir anti-depresan kullandı. Letterman’a “Çaresizdim ve gerçekten akciğer kanserinden ölmek istemedim” dedi.

Jon Hamm

2007’de People dergisine konuşan ve sigarayı bırakan ünlüler arasında bulunan Mad Men yıldızı, sigara içmenin belirli bir cazibesi olduğunu söylemişti, ancak sakıncaları da olduğuna dikkat çekmişti. “Film’in senaryosu gereği, karakteri gösterişli kılıyor ama uyanıp kül tablası gibi kokmak pek de cazip değil” demişti. Bu açıklamanın sonunda Jon Hamm, 24 yaşında sigarayı bıraktığını belirtti.

Tabii ki, 1960’larda geçen TV dizisi için Hamm, “o dönemde herkes – her yerde sigara içiyordu” dedi. Ancak oyuncular gerçek tütün içmediler. “Sigara içtiğimiz şeyde nikotin yoktu” diye açıkladı. “Bitkisel. Tadı ot kırpıntıları ve nane karışımı.”

Rumer Willis

sigarayı bırakan ünlüler

Bruce Willis ve Demi Moore’un kızı Rumer Willis, bir oyuncu ve şarkıcıdır. SheKnows’a arkadaşlarıyla birlikte gençken sigara içmeye başladığını söyledi. Röportajda “Çok havalı olduğumuzu düşünüyorduk” dedi. Willis, yirmili yaşlarının başında birkaç yıl sigara içmeyi bıraktıktan sonra, “hiç kimseye iyi gelmeyen, sıradan bir sigara tiryakisi” olmaya çalışmadan önce “bir veya iki yıl” sigara kullandığını belirtti.

Pivot’un kurucusu David S. Utley de aynı fikirde: “Tütün kullanımı ve nikotin bağımlılığı kaygan bir eğim yaratıyor” diyor. “Hiçbir tütün kullanımı sağlığa faydalı değildir. Diğer bağımlılıklar gibi, sosyal tütün kullanımı da genellikle daha düzenli kullanıma yol açar.”

Willis, kısmen nikotin sakızı kullanması ve kısmen de sigara içmesinin gerçek nedenine derinlemesine bakması sayesinde, nihayet bu alışkanlığını pandemi zamanında bırakmayı başardı.

“Bunun çok duygusal bir bileşeni var” dedi. “Bence o anda bir ara vermek ve ‘neden sigara içmek istiyorum? Neyden kaçınmaya çalışıyorum?’ … Kendinize, ‘Beş dakika bekleyeceğim ve eğer hala istersem, o zaman tekrar düşünebilirim’ deyin. Ve o beş dakikadan sonra, her seferinde beşer dakika daha denemeye devam edin. Ben sigarayı böyle bıraktım.’

Prince Harry

Eski kraliyet üyesi Prens Harry’nin, Meghan Markle ile evlenmeden önce sigarayı bıraktığı biliniyor. Onu bu alışkanlıktan kurtulmaya teşvik edenin ise müstakbel eşi Markle olduğu dilden dile dolaşmaktadır. Bu konuyu bilen bir yakını, 2018’de People Dergisi’ne “Harry kilo verdi, daha sağlıklı beslenmeye başladı ve hatta sigara içmeyi bıraktı” dedi.”

Harry’nin sigarayı bırakmak için kullandığı yöntem hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, Markle bir yoga tutkunu olarak bilinir ve her ikisi de büyük bir terapi hayranıdır, bu nedenle yalnızca bu uygulamaların yardımcı olabileceğini varsayabiliriz.

“Farkındalık, yoga ve dikkat dağıtma tekniklerinin bir rolü var… ama sihirli bir hap veya tek başına bir yaklaşım olarak değil,” diyor David S. Utley.

Jennifer Aniston

sigarayı bırakan ünlüler

Friends yıldızı Jennifer Aniston, 2014 yılında Glamour dergisine sigara içme alışkanlığının üstesinden gelmesine yardımcı olduğu için yogayı tercih ettiğini belirtiyor. Ayrıca sağlığına kavuşma sürecinde kafeinden de vazgeçtiğini belirtiyor.

Bununla birlikte, bırakmanın dezavantajı da yoktu. 2012’de GQ’ya “Yakın zamanda sigarayı bıraktım ve biraz fazla kilo aldım” dedi. “20’li yaşlarınızda değilseniz, sigarayı bırakırken, bol egzersiz yaparak bu akıllıca davranışı destekleyin”.

Brad Pitt

Aniston’ın eski sevgilisi Brad Pitt de nikotin bağımlılığıyla mücadele etti ve Haziran 2022’de GQ’ya işine yarayan tek şeyin kararlı olmak olduğunu söyledi. Brad Pitt’in sigarayı bırakırken içinde nikotin bulunan sakız ve şeker kullandığı belirtiliyor.

‘Sigarayı bırakmak için öncelikle kişinin kararlı olması gerekiyor ve bunun gerçekten uzun bir süreç olacağını bilmelisiniz’.

Gerçekten bırakmayı istiyorsanız, bir süre de olsa sigara için harcadığınız parayı, bırakmak için kullanabilirsiniz. Örneğin bir psikolog ile çalışabilirsiniz, nikotin içeren bantlar, sakızlar ve şekerler kullanabilirsiniz. Bunlar size başta gereksiz harcama gibi gelebilir, fakat bu en yanlış düşünce. Sadece şunu düşünün: ‘Sigaraya para harcıyor ve sağlığımdan oluyordum. Şimdi sigaraya ayırdığım parayı, bırakmaya ayırıyorum ve bonus olarak vücudum zarar görmüyor.’

Gisele Bündchen

sigarayı bırakan ünlüler

Süper model şu anda sağlıklı yaşamın neferi olarak biliniyor olabilir, ancak eskiden Gisele Bündchen, 2009’da Harper’s Bazaar’a “günde bir buçuk paket sigara” içtiğini itiraf etti.

Nasıl bıraktığını ayrıntılı olarak açıklamadı, ancak sigara içtiği günlerde “çok fazla kırmızı şarap içiyor … ve bütün gün çizburger yiyor” olmasına rağmen, bu süreçte 15 kilo aldığını itiraf etti. “En iyi dostum ve tapınağım olan bedenimi en büyük düşmanım olarak görüyordum” diyen Bündchen, kilo alma konusunda hiçbir pişmanlık duymadığını da açıkladı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!