Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaSağlıkSırt ağrısı nedenleri, sırt ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nasıl geçer?

Son Yazılar

Sırt ağrısı nedenleri, sırt ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nasıl geçer?

Siz de sırt ağrısı nedenleri, sırt ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nasıl geçer sorularına cevap arıyorsanız, işte evde yapılacak şeyler.

Sırt ağrısı en sık görülen fiziksel rahatsızlıklardan biridir. Araştırmalar, 10 yetişkin insandan sekizinin hayatlarının bir noktasında, genellikle belinde sırt ağrısı şikayeti olduğunu gösteriyor. Peki sırt ağrısı nedenleri nedir, sırt ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nasıl geçer sorularına cevap arıyorsanız, işte hayatınızda ve evinizde yapabileceğiniz 10 şey.

Bahçede çalışırken veya evinizi temizlerken belinizi incitmiş olabilirsiniz. Veya sırtınız eski bir spor aktivitesinde zorlanmış olabilir veya artrit veya ankilozan spondilit gibi kronik bir durumdan dolayı ağrıyabilir.

Ani veya şiddetli sırt ağrısı bir doktor veya fizyoterapist tarafından kontrol edilmelidir. Bu aynı zamanda bir türlü geçmeyen acı için de geçerli.

Sırt ağrısı nedenleri nedir?

sırt ağrısı nedenleri

Ancak bazen rahatsız edici ağrı ve rahatsızlığı kendi başınıza da tedavi edebilirsiniz. Peki sırt ağrısı nedenleri nedir, sırt ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nasıl geçer sorularına cevap arıyorsanız, işte hayatınızda ve evinizde yapabileceğiniz 10 şey.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörolojik Cerrahi Anabilim Dalı’nın omurga cerrahisi şefi Wilson Ray, ‘evde yapılacak bazı şeylerin, sırt ağrısını azaltacağını’ belirtiyor.

1. Sırt ağrısı nasıl geçer: Hareket edin

Wilson Ray, sırt ağrısı nedenleri arasında, hareketsiz kalmanın etkisinin yüksek olduğunu belirtiyor. Yani sırt ağrısı yaşayan insanların, hareketsiz kalmalarından ziyade, kaslarını hareket ettirerek, ağrıyı azaltabileceklerini söylüyor.

Her zamanki günlük aktivite ve hareket seviyenize devam etmeye çalışın. 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş veya köpeğinizle bir süre dolaşmak olabilir. Yani kasları hareket ettirmek, sırt ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nasıl geçer sorularına cevap niteliğindedir.

Atlanta’daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Salman Hemani, hareketsiz olmak “omurga çevresindeki ve sırttaki kasların zayıflamasına izin verir” diyor. “Bu da omurga için daha az desteğe neden olabilir” ve uzun süreli ağrıya neden olabilir.

2. Sırt ağrısına ne iyi gelir: Gerdirin ve Güçlendirin

Güçlü kaslar, özellikle karın çekirdeğinizde, sırtınızı desteklemeye yardımcı olur. Güç ve esneklik, hem ağrınızı hafifletmeye hem de onu önlemeye yardımcı olacaktır.

Ray, “İnsanları sabah ilk iş olarak ısınma hareketleri yapmalarını tavsiye ederim” diyor. Ancak daha yaşlıysanız veya aşırıya kaçma konusunda endişeliyseniz, günün ilerleyen saatlerinde vücudunuzun ısındığı bir saatte esneyebilir ve güçlendirme egzersizlerinizi yapabilirsiniz.

Yoga, Pilates ve tai chi, merkez bölgenizi ve kalçalarınızın etrafındaki kasları güçlendirmenin yollarından sadece birkaçıdır. Tüm üst ve alt sırtınızı hedef alan bir egzersiz, karnınızın üzerine uzanmak ve bacaklarınızı ve kollarınızı uçuş pozisyonunda yukarı kaldırmak çok işe yarayacaktır. Ayrıca plank hareketi de, ısınma ve güçlenme sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

3. Sırt ağrısı nedenleri arasında oturuş ve kalkış pozisyonu da vardır

Yanlış oturuş pozisyonu sırt ağrısı nedenleri arasındadır. Doğru oturuş pozisyonu belinizdeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olur. Omurganızı hizada tutmaya yardımcı olması için korse, bant, kayışlar veya esnek bantlar kullanabilirsiniz. Başınızı pelvisinizin ortasında tutmayı hedefleyin. Omuzlarınızı eğmeyin veya çenenizi öne doğru kaldırmayın.

Bir ekranın önünde çalışıyorsanız, kollarınızı masaya veya sıraya eşit şekilde koyun ve gözlerinizi ekranın üst kısmıyla aynı seviyede tutun. Saatte bir defa sandalyenizden kalkın, gerinin ve ofis içerisinde ya da evinizde düzenli olarak kısa yürüyüşler yapın.

4. Fazla kilo da sırt ağrısı nedenleri arasındadır

Fazladan kilo vermek, sırtınızdaki yükü hafifletir. Kilo, omurga üzerinde baskıya sebep olur. Boyunuzla oranlığı bir kiloya sahip değilseniz sırt ağrısı kaçınılmaz olacaktır. Kilo vermek omurga üzerindeki mekanik kuvvet miktarını azaltır.

Yardıma ihtiyacınız varsa, sizin için en iyi olabilecek bir diyet ve egzersiz planı hakkında doktorunuzdan tavsiye isteyin. Hızlı kilo verme yöntemleri ile ilgili yazımıza da bakabilirsiniz.

5. Sigarayı Bırakın

Araştırmalar, sigara içiyorsanız, dejeneratif disk hastalığı veya diğer omurga sorunlarına sahip olma ihtimalinizin sigara içmeyenlere göre dört kat daha fazla olabileceğini gösteriyor.

Sigara ve diğer tütün ürünlerindeki nikotin, omurga kemiklerinizi zayıflatır ve eklemlerinizi yastıklayan süngerimsi disklerden hayati besinleri alabilir. Sağlıklı bir omurga, sırtınızı esnek tutar ve kaslarının sertleşmesini ve ağrımasını engeller.

6. Sırt ağrısı nasıl geçer: Soğuk ya da sıcak kompres yapın

Sırt ağrısı nedenleri kaynağı ne olursa olsun, soğuk ve sıcak kompres işe yarayacaktır. Sırt ağrısından kurtulmak için birinin diğerinden daha iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz. Kısa cevap, en iyi seçeneğin hangisinin sizin için işe yaradığıdır. Deneyip görmelisiniz.

Öncelikle sıcak kompresi uygulayın. Eğer sizde işe yaramazsa, soğuk kompresi denemenizde fayda var. İkisinden biri mutlaka sırt ağrınızı hafifletecektir.

Genellikle, sırtınızda kulunç denilen birikmeler varsa, soğuk kompres iyi gelecektir. Sert veya gergin kasları gevşetmeye çalışıyorsanız bir sıcak su torbası iyi gelecektir.

Bu uygulamaları yaparken kas ağrısı kremleri veya merhemler sürüyorsanız bunları kullanmayın. Soğuk ya da sıcak olsun, en fazla 20 dakika ile sınırlandırın.

7. Sırt ağrısına ne iyi gelir: Ağrı kesiciler

Reçetesiz ağrı kesiciler kas ağrıları ve sertliğin azalmasına yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçların iki ana türü, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve asetaminofendir. Non steroidal antienflamatuar ilaçlar arasında aspirin, ibuprofen ve naproksen bulunur.

Non steroidal antienflamatuar ilaçlar şişme ve hassasiyete yol açabilecek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Ancak asetaminofen iltihabı hafifletmez. Ara sıra görülen sırt ağrıları için her iki tür ağrı kesiciye de ulaşabilirsiniz. Omurgada artrit veya diğer inflamatuar durumlarınız varsa, non steroidal antienflamatuar ilaçlar biraz daha fazla işe yarar.

8. Ağrı kesici kremler, kaslarınızı gevşetebilir

Sırtınızı sert, ağrılı ve gergin hissettiğinizde cilt kremleri, merhemler, veya yamalar yardımcı olabilir. Bu ürünlerin çoğu, etkilenen bölgeyi soğutabilen, ısıtabilen veya uyuşturabilen mentol, kafur veya lidokain gibi bileşenler içerir.

Yaralandığın yere krem sür. Ağrıyan noktaya ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, birinden uygulamasını isteyin.

9. Vitamin takviyesi sırt ağrısına iyi gelir

Vitamin ve minerallerinizi yiyeceklerden almak en iyisidir. Ancak takviyelerin yardımcı olup olamayacağını doktorunuza sorun.

Örneğin, birçok insan kemik sağlığı için önemli olan D vitaminini yeterince almıyor. Bu, güneş ışığına maruz kalmamaktan veya vücudunuzun gıdalardan yeterince D vitamini ememediğinden oluyor.

Magnezyum eksikliği kas zayıflığına ve kramplara neden olabilir. Zencefil ve zerdeçalın sırt ağrısına iyi gelen bitkiler arasında olduğu söylenmektedir.

Herhangi bir vitamin takviyesi almadan önce daima doktorunuzla konuşun. Çünkü vücudunuzun ihtiyacı olan doğru gıdayı doğru oranda almanız faydalı olacaktır.

10. Sırt ağrısı nedenleri ile uyku problemini basit bir havlu ile azaltabilirsiniz

Sarılmış bir havlu, sırt ağrısını hafifletmek için kullanışlı bir araç olabilir. Yatarken pelvisinizin altına koymayı deneyin. Kalçalarınızın havlu üzerinde gevşemesine izin verin ve belinizdeki gerginliğin dışarı çıkmasına yardımcı olun. Sırt üstü uyumakta zorlanan insanlardan biri olabilirsiniz, en azından 1 gece havlu ile yatıp, sırt ağrısının geçmesine değer.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!