Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikSivilce için E Vitamini Kullanmak Etkili mi?

Son Yazılar

Sivilce için E Vitamini Kullanmak Etkili mi?

Kremler, serumlar, yağlar, oral takviyeler ve diyet değişiklikleri ile E vitamininden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Peki sivilce için e vitamini etkili mi, işe yarar mı? İşte detaylar yazımızda.

E vitamini, birçok cilt bakım ürününde kullanılan yaygın bir antioksidandır. Muazzam cilt faydaları sunar. Bununla birlikte, birçok insan sivilce için E vitamini yağı kullanarak bazı sorunlardan kurtulmaya çalışır ve sivilce yatıştırıcı özellikleri bazı insanlarda hızlı bazılarında biraz daha yavaş sonuçlar verir. Ama sivilce için gerçekten işe yarıyor mu?

Topikal E vitamini yağı, genel cilt sağlığınızı birçok yönden iyileştirebilir. Cildi sağlıklı tutmak için yaşlanma ve hücresel hasardan korur. Bununla birlikte, sınırlı bilimsel araştırma, E vitamininin sivilce iyileştirme özelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Bu makale, E vitamini yağının sivilceleri nasıl iyileştirebileceğini, kullanmanın yollarını ve riskleri araştırıyor. Sivilce için E vitamini işe yarıyor mu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Sivilce için E Vitamini Etkili mi? Araştırma Ne Diyor

Evet. E vitamini yağı sivilce için etkilidir, ancak büyük ölçüde onu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bununla birlikte, E vitamini yağının sivilce ve sivilce izleri üzerindeki topikal etkinliğine ilişkin çok az klinik kanıt vardır. Birkaç sonuç alınmamış çalışma da var ve daha fazla klinik değerlendirmeye ihtiyaçları var:

 • Bir çalışma, benzoil peroksit’ten (sivilce tedavisinde kullanılan bir ilaç) önce E vitamini yağının topikal olarak uygulanmasının ilacın etkinliğini artırabileceğini ve sivilceyi azaltabileceğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte, sonuçları kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
 • Başka bir çalışma, A ve E vitaminlerinin bir kombinasyonunun komedon (sivilcesi olanların alnında ve çenesinde sıklıkla görülen küçük şişlikler) oluşumunu önlediğini ve böylece sivilceye neden olan Propionibacterium aknelerinin daha fazla büyümesini engellediğini buldu.

Bazı araştırmalar, E vitamini takviyesi almanın veya beslenmeye dahil edilmesinin sivilceyi azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 • Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, hem topikal hem de oral E vitamininin UV kaynaklı cilt hasarını, iltihabı ve pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.
 • Laktoferrin, E vitamini ve çinko kombinasyonunun teorik alımının iki hafta içinde sivilce lezyonlarını azalttığı bulundu. Bununla birlikte, sivilce yönetiminde E vitamininin faydaları hakkında daha iyi bir sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

E Vitamini yağı, yalnızca tek bir tedavi olarak değil, diğer bileşenlerle birlikte daha faydalı olabilir. Ayrıca, belirli bir durumda E vitamini takviyesi almanın mı yoksa topikal olarak kullanmanın mı işe yaradığı açık değildir. Bu büyük ölçüde cilt tipinize ve E vitaminine nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Bu nedenle, E vitamini kullanmadan veya takviye almadan önce hangi yolun etkili olacağını öğrenmek önemlidir.

Bununla birlikte, yaşlanma karşıtı faydalar için topikal E vitamini kullanılabilir. Reaktif oksijen türlerinin (serbest radikaller) ciltteki kolajen biyosentezini veya üretimini değiştirebildiği, cilt yaşlanmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir. E vitamini, serbest radikal temizleyici olarak çalışabilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

Sivilceyi azaltmak için cilt bakım rutininize E vitamini eklemenin birçok yolu vardır. Bunu ürünler, yiyecekler veya takviyeler aracılığıyla yapabilirsiniz. Hangi yöntemin kullanılacağına karar vermeden önce bir doktora danışmanızı öneririz.

Sivilce için E Vitamini Kullanma Yolları

1. E vitamini yağı kullanın

E vitamini ayrıca krem, losyon ve serum formlarında mevcuttur. Birçok kişi, topikal uygulama için E vitamini kapsülleri kullanır. Yağın kalın bir kıvamı vardır, bu da onu kuru ve pul pul cilde sahip insanlar için iyi bir seçim yapar.

Cilt gece boyunca kendi kendini iyileştirdiği için bu yağı uyurken yüzünüze uygulayın. Yağı doğrudan uygulayabilir veya gece kreminizle karıştırabilirsiniz. İçeriğinde E vitamini (alfa-tokoferol) bulunan ürünleri de satın alabilirsiniz. Bu tür ürünler cildinizin genel bakımı için iyidir.

2. E Vitamini Takviyeleri

E vitamini takviyeleri, kapsül veya tablet formlarında mevcuttur. Bununla birlikte, hem topikal hem de oral kullanım için doğru E vitamini dozunu belirlemek için yeterli bilimsel çalışma yoktur.

E vitamini takviyesi almadan önce bir dermatoloğa danışın. Bunun nedeni, diyetinizden yeterli miktarda E vitamini alıyorsanız, ek takviyeler almanız gerekmeyebilir. Dermatolog, E vitamini eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için bir kan testi yapabilir.

Not: E vitamini takviyeleri ilaçlarla etkileşime girebilir. Başka bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

3. Beslenme Yoluyla E Vitamini

E vitamini doğal olarak birçok gıdada bulunur. E vitamininin en zengin kaynakları kepekli tahıllar, ıspanak, kuruyemişler, ayçiçek yağı ve zeytinyağıdır. Aşağıdakiler gibi yiyecekleri tüketin:

 • Kuruyemiş ve tohumlar (fıstık, fındık, badem, ayçiçeği çekirdeği),
 • Bitkisel yağlar (ayçiçeği, aspir ve buğday tohumu yağları),
 • Deniz ürünleri,
 • Ispanak, brokoli, mango ve kivi gibi yeşil sebzeler ve meyveler.

Sizin için önerilen E vitamini miktarını öğrenmek için bir doktora danışın. İhtiyacınız olan E vitamini miktarı yaşınıza bağlıdır. Bununla birlikte, 14 yaşın üzerindekiler (erkekler, kadınlar ve hamile kadınlar) günde yaklaşık 15 mg E vitaminine ihtiyaç duyar. Emziriyorsanız, günlük 19 mg’a kadar E vitaminine ihtiyacınız olabilir.

Sırf yaygın bir uygulama olduğu için sivilce için E vitamini (yağ, kapsül veya takviye) kullanmak sizi yan etkilerine de maruz bırakabilir.

Sivilce için E Vitamini: Potansiyel Riskler

 • Topikal E vitamini, alerjiniz olmadıkça cilt için güvenlidir. Alerjiniz varsa, cildinizi tahriş edebilir ve mevcut herhangi bir durumu kötüleştirebilir. Kontakt dermatite de neden olabilir.
 • Bazı E vitamini yağları, cildi tahriş edebilecek belirli türde koruyucular ve dengeleyiciler (birkaç marka bunlardan bahseder) içerir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), E vitamini yağını düzenlemez. Bu, iki farklı markanın aynı ürününün farklı konsantrasyonlara sahip olabileceği ve cildinizde farklı tepkiler verebileceği anlamına gelir.
 • E vitamini yağı, kremler ve serumlar yağlı ciltlerde biraz ağır gelebilir. Ürünün formülü yağ bazlı ise cilt gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilceleri şiddetlendirebilir. Bu nedenle, sivilce için E vitamini ürünleri ve takviyeleri satın almadan önce içerik listesini ve formülasyonu dikkatlice kontrol edin. Ayrıca cilt tahrişini ve reaksiyonlarını önlemek için bir deri ve alerji testi yaptırın.

Dermatolog, E vitamini dışında etkili sivilce yönetimi için başka OTC tedavi yöntemleri önerebilir.

Denenecek Diğer Tedaviler

 • Salisilik Asit: Bu beta-hidroksi asit (BHA), doğal eksfoliyasyonu uyarmak ve sivilce oluşumunu önlemek için hücresel bağlantıları bozar. Hafif sivilce (beyaz nokta ve siyah nokta) için en iyi sonucu verir.
 • Alfa-Hidroksi Asitler: AHAsexfoliate oluşumu azaltmak için cildi temizler. Görünür dökülmeyi en aza indirir, hücre dönüşümünü iyileştirir ve sivilce izlerinin görünümünü azaltır.
 • Çay Ağacı Yağı: Sivilceye neden olan bakterileri en aza indiren ve akne lezyonlarının şiddetini azaltan antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.
 • Benzoil Peroksit: Sivilceleri azaltan antibakteriyel özelliklere ve akne lezyonlarını iyileştiren S. aureus’a sahiptir. Ancak uygun konsantrasyonlarda kullanılmazsa cildi tahriş edebilir. Benzoil peroksit kullanmadan önce bir doktora danışın.
 • Kükürt: Keratolitik (peeling) bir ajan olarak çalışır ve sıklıkla sivilce ve seboreik dermatiti yatıştırmak için kullanılır.
 • Retinoik Asit: A vitamininin bu metaboliti, tretinoin olarak da bilinir ve sıklıkla sivilce tedavisi için kullanılır. Glikolik asit (AHA) ile retinoik asit kullanımının sivilce skarını iyileştirdiği bulundu.

Bununla birlikte, tüm cilt tipleri bu ilaçlara iyi yanıt vermeyebilir. Hangi içeriğin cildinize hangi konsantrasyonda uyabileceğini anlamak için bir doktora danışın.

Cildinizi yeni bir bileşenle tanıştırmadan önce uygun özeni gösterin. Bu, herhangi bir komplikasyondan kaçınmanın en iyi yoludur.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Aşağıdaki durumlarda bir doktora danışın:

 • Şiddetli sivilceniz varsa.
 • Derin ve büyük kistleri fark edersiniz.
 • Akne 3-4 hafta sonra tedaviye yanıt vermiyorsa.
 • Ciltte soyulma, lekeler ve kızarıklık fark edersiniz.

E Vitamini yağı, genel cilt sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir çözümdür. Bununla birlikte, sivilce tedavisi ve yönetimi için etkinliği kesin değildir. Sivilce için E vitamini yağı kullanmak istiyorsanız, içeriğindeki serumları ve diğer ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Hemen sonuç alamayabilirsiniz ve diğer tedavi yöntemlerine geçmeden önce en az bir ay boyunca E vitaminini sürekli kullanmanız gerekir. Ancak, şiddetli sivilceleri tedavi etmeyebileceğini unutmayın. Bir doktora danışmalı ve reçeteli ilaçlar ve merhemler kullanmalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!