3.3 C
İstanbul
Pazar, Ocak 29, 2023
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Günde Sadece 2 Fincan Siyah Çay İçmek Ölüm Riskini Azaltabilir

Günde 2 fincan siyah çay, erken ölüm riskini azalttığı ilişkisi keşfedildi. Uzun ömre sahip olmak için siyah çay için.

Birleşmiş Milletler’e göre çay, sudan sonra dünyanın en çok tüketilen içeceğidir. Birçok türden siyah çay, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olanıdır. Yeşil çay, yasemin çayı, meyve ve bitki çayları diğer ülkelerde daha popülerdir. Bununla birlikte siyah çay içmenin, erken ölüm riskini azalttığı ilişkisi ortaya atıldı. Peki uzun bir ömür için siyah çay gerçekten faydalı mı? Hadi yazımızı okumaya devam edin.

  • Su dışında çay, dünya çapında en çok tüketilen içecektir.
  • Çay, büyük miktarlarda zararlı olabilen kafein içerir, bu nedenle insanlara çay ve kahve gibi kafein içeren diğer içeceklerin alımını sınırlamaları önerilir.
  • Bununla birlikte, çay, kardiyovasküler hastalık ve kanser riskinin azalmasıyla ilişkili antioksidanlarda da yüksektir.
  • Büyük ölçekli bir araştırma, günde iki veya daha fazla siyah çay içenlerin süt veya şekerle birlikte alındığında bile ölüm riskinin azaldığını bulmuştur.
siyah çayın faydaları

Hem siyah hem de yeşil çaylar Camellia sinensis bitkisinden gelir. Aralarındaki fark, toplandıktan sonra nasıl işlenmesidir. Her ikisi de kurutulmadan önce toplanır, kurutulur, ezilir ve ufalanır. Siyah çay daha sonra bir süre havaya maruz bırakılarak oksitlendirilir.

Araştırmacılar, farklı çayların sağlık yararlarını uzun süredir araştırıyorlar. Bazıları yeşil çayın sağlığa daha fazla faydası olduğunu öne sürerken, diğerleri siyah çayın sağlık veren niteliklerini savunuyor. Her iki durumda da, antioksidanlar anahtar nokta gibi görünüyor.

Şimdi, Birleşik Krallık Biobank‘tan yaklaşık yarım milyon insanda çay içme alışkanlıklarına ilişkin ileriye dönük bir kohort çalışması, siyah çayın faydalarını ortaya çıkardı.

Bu yeni çalışma, sütlü veya sütsüz, günde iki veya daha fazla fincan siyah çay içmenin, önde gelen tüm ölüm nedenlerinden ölüm oranını %12’ye kadar azaltabileceğini bulmuştur.

Çalışma Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlandı.

İnsanlar ne kadar çay içiyor?

Çalışma örneklemi, yaşları 40 ila 69 arasında olan 498.043 erkek ve kadından oluşuyordu. Tüm katılımcılar, 2006’dan 2010’a kadar çalışmaya kaydolduklarında fizik muayeneye tabi tutuldu ve kan, idrar ve tükürük örnekleri verdi.

Daha sonra çay içme alışkanlıkları hakkında bir temel anket doldurdular. Katılımcılar, her gün ortalama olarak kaç bardak çay içtiklerini ve çaylarını çok sıcak mı, sıcak mı yoksa ılık mı içtiklerini kaydettiler. Daha sonra araştırma 11.2 yıl boyunca devam etti.

Araştırmacılar ayrıca tüm katılımcıların beslenme, yaşam tarzı, sağlık, etnik köken ve sosyoekonomik durumu hakkında veri kaydetti. Bu faktörleri hesaba katmak için ölüm verilerini de hesaba kattılar.

Katılımcıların yaklaşık %85’i çay içtiğini, %89’u ise siyah çay içtiğini paylaştı. Çay içenlerin çoğu günde iki ila beş bardak içiyordu ve %19’u günde altı bardaktan fazla içiyordu.

Çalışmadaki ağır çay içenlerin sigara içme olasılığı daha yüksekti, genel sağlıkları daha kötüydü ve daha fazla kırmızı ve işlenmiş et tüketiyordu, bu da ölüm oranını artırabiliyordu.

Süt ve şekerin etkisi var mı?

Takip sırasında 29.783 kişi öldü. Araştırmacılar, çay alımının günde üç fincana çıkmasıyla tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin yaklaşık %12 oranında azaldığını buldu.

Günde üç fincandan fazla çay içenlerin ölüm riski, bir ile üç fincan arasında içenlere göre daha düşük değildi.

Süt veya şeker eklemenin siyah çayın gözlenen faydaları üzerinde çok az etkisi olduğu ortaya çıktı. Aynı şekilde çayın sıcaklığı da ölüm riskini etkilemedi.

“İnsanların çaylarına süt veya şeker alması, sonuçları ciddi oranda etkilemedi.”

– Dr. Maki Inoue-Choi – Kanser Epidemiyolojisi ve Genetiği Bölümü, Ulusal Kanser Enstitüsü.

Günde iki fincandan fazla çay içenlerin kardiyovasküler hastalık, iskemik kalp hastalığı ve felçten ölüm riski daha düşük çıktı.

Araştırmacılar kanser ve solunum yolu hastalığı ölümü arasında herhangi bir ilişki bulamadılar.

Siyah çay neden koruyucu olabilir?

Çay, birçok bitki ürününde bulunan antioksidanlar olan polifenollerde yüksektir. Yeşil çay, siyah çaydan daha fazla polifenol içerir.

Araştırmalar, polifenollerde yüksek bir beslenmenin yüksek tansiyon, bazı kanserler, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere birçok sağlık durumuna karşı koruyabileceğini düşündürmektedir.

“Çay, polifenoller gibi biyoaktif bileşikler açısından çok zengindir […] bunlar oksidatif stresi azaltma potansiyeline sahiptir […] arka plan mekanizması budur.”

– Dr. Inoue-Choi

Araştırmalar, beslenmedeki polifenollerin birçok faydası olduğunu, ancak takviyelerde bulunabilecek aşırı miktarların olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir.

Siyah çay, theaflavinler ve thearubiginler adı verilen polifenoller içerir. Çalışmalar, theaflavinlerin güçlü antioksidanlar olduğunu ve ayrıca anti-inflamatuar, antikanser ve antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini ve kan lipidlerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı bir beslenmeye siyah çay dahil edilmeli

Dr. Inoue-Choi, siyah çayın “yüksek alım seviyelerinde bile sağlıklı bir beslenmenin parçası olabileceğini” söylüyor.

Bununla birlikte, mevcut çalışma, üçüncü fincandan sonra daha fazla sağlık yararı bulamadı. Ve çay, yüksek tüketim seviyelerinde olumsuz etkileri olabilen kafein içerir.

Küçük miktarlarda kafeinin bilişsel işlevi ve uyanıklığı arttırdığı ve kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Daha büyük miktarlar – günde 400 mg’dan fazla – bazı insanlarda titreme ve sarsıntı, uyku bozukluğu, mide ekşimesi ve hatta yüksek tansiyon gibi sorunlara neden olabilir.

Bununla birlikte, ortalama olarak üç fincan çay yaklaşık 180 mg kafein içerir, bu nedenle kafeine duyarlı olmayan biri için sorun yaratmamalıdır.

Çay içme alışkanlıklarınızı değiştirmeyin

Araştırmacılar, çalışmalarında çayın gücü, demleme süresi veya porsiyon boyutu da dahil olmak üzere bazı değişkenlerin kontrol edilmediğini kabul ediyor. Ayrıca siyah çayın ölüm oranının azalmasıyla direkt olarak ilişkili olduğu tek başına kabul edilemez.

Dr. Inoue-Choi şöyle açıkladı: “Bu çalışma bir ilişki gösterdi […] ancak bulgularımızın başka çalışmalarda […] tekrarlanması ve diğer çeşitli popülasyonlara da yayılması gerekiyor.”

Dr. Inoue-Choi, çalışmalarından çıkan en önemli mesajı vurguladı:

“Daha yüksek çay alımı, özellikle günde 2 bardaktan fazla içenlerde daha düşük ölüm riski ile ilişkilendirildi. Ancak bulgularımız, insanların çay içmeye başlamaları veya sağlık yararları için çay tüketimini artırmak gerektiğini göstermiyor.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.