in

KızgınKızgın

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili vatandaş, siyasetçiler ve ünlüler ne dedi? Sosyal medyada ne konuşuldu?

Ani alınan karar, eleştiri oklarını hükümete çevirdi.

Sokağa çıkma yasağı

10 Nisan 2020 tarihinde saat 21:45 sıralarında tüm televizyon kanallarında duyurulan ve 30 ilde uygulanması kararlaştırılan sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de olduğu 30 Büyükşehir ile Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yasağın yalnızca 48 saat süreceği ifade edildi.

10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

Tüm alınan tedbirler 2 saatte unutuldu

Bursa’da bu sabah kurulacak pazar yerine sokağa çıkma yasağı ilanından sonra vatandaşlar akın etti. Pazarcı esnafının akşamdan hazırlık yaptığı tezgahlar adeta yağmalandı. Öte yandan Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde yarın açılacak Yavuzselim Pazar Yeri gece yarısı açılınca vatandaşlar oraya da akın etti.

Fırın ve marketlerde uzun kuyruklar oluştu

İçişleri Bakanlığının 31 ilde ilan ettiği sokağa çıkma yasağının ardından bu illerde yaşayanlar sokaklara döküldü. Fırınlar ve market önlerinde uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar da 48 saat boyunca ihtiyaçları olacak sebze ve meyveleri pazarcı esnafından temin etti. Bu esnada vatandaşlarla pazarcıların sosyal mesafe ile maske uygulamasına dikkat etmediği dikkat çekti.

Şimdi virüsü kapmayan da kapacak

Türkiye’deki corona virüsü salgını nedeniyle 31 ilde ilan edilen 48 saatlik sokağa çıkma yasağı sonrası vatandaşlar market, benzinlik ve fırınlara akın etti. Vatandaşlara sosyal mesafe kuralını unutturan son dakika sokağa çıkma yasağı uygulaması, oluşan uzun kuyruklar nedeniyle bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Yalnızca 48 saat sürecek yasak öncesi vatandaşlar ekmek ve diğer ihtiyaçlarını gidermek için metrelerce uzayan kuyruklar oluşturdu.

Vatandaşlar saat 24:00’den sonra başlayacak yasak için iç içe girerek corona salgını için kritik önemdeki sosyal mesafeyi hiçe saydı.

İstanbul’un birçok ilçesinde ve sokağa çıkma yasağı ilan edilen 31 şehrin her yerinde market ve fırınların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Sokaklarda sıraya giren birçok vatandaşın eldiven ve maskesinin olmayışı dikkat çekti.

Günlerce tedbir alınan İstanbul’da, tüm emekler 1-2 saat içinde yok sayıldı.


Avrupa medyası sokağa çıkma yasağını nasıl gördü?

Ankara yönetiminin hiçbir ön hazırlık yapılmadan, halka bilgi vermeden 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilanı etmesi ve bunun sonucu olarak insanların alışveriş için panik halinde sokağa dökmesi Türkiye’de büyük tepkiyle karşılandı.

Almanya’da gazeteler “Türkiye’de corona kaosu. Son dakika alışverişi için insanlar birbirini eziyor, kavgalar çıkıyor” manşetleriyle ‘son dakika’ yasağını manşetlerine taşıdı.

Alman Bild Gazetesi, “Türkiye’de corona kaosu. Birbirini ezmeler, kavgalar. Ani sokağa çıkma yasağı. İstanbul Belediye Başkanı’nın bile haberi yok” başlıklarını kullandığı geniş haberini manşete taşıdı.

Bild, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bile olayı televizyondan öğrendiğine dikkat çekti ve haberinde İmamoğlu’nun şu mesajına yer verdi:

“Sokağa çıkma yasağı kararı ansızın alınmamalı. İBB olarak bu kritik karardan haberdar değiliz, bilgilendirilmedik. Yarın İstanbul’da hangi hizmetleri verip vermeyeceğimizi bile bilmiyoruz. Ortak akıl ve iş birliği olmayan her karar sadece kafa karışıklığı ve panik yaratır”


Meral Akşener – İyi Parti Genel Başkanı

Temel Karamollaoğlu – Saadet Partisi Genel Başkanı

Ekrem İmamoğlu haberi sonradan öğrendi!

Mansur Yavaş’tan örnek davranış

Tunç Soyer, sürekli bilgilendirme yaptı

Canan Kaftancıoğlu – CHP İstanbul İl Başkanı

Muhittin Böcek – Antalya Belediye Başkanı

Zeydan Karalar – Adana Belediye Başkanı

Muharrem İnce – Milletvekili

Sinan Oğan – Iğdır Eski Milletvekili

Buse Yıldırım – Sunucu

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz – Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

Gökhan Özbek – Gazeteci

İsmail Saymaz – Gazeteci

Kemal Özkiraz – Avrasya Araştırma Başkanı

Eren Erdem – CHP PM Üyesi

Erkan Haberal – Eski Milletvekili

Armağan Çağlayan – Avukat

Didem Soydan

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Toplu Taşıma

İstanbul’da toplu taşıma devam ediyor mu? Sokağa çıkma yasağında toplu taşıma var mı? Metrobüs çalışıyor mu? 11 Nisan İETT seferleri devam ediyor mu?

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden gençler, doğal gaz dağıtım aracını polis sanınca büyük panik yaşadı