Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaÇocukSosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Son Yazılar

Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Çocuğunuz internette fazla zaman mı geçiriyor? Peki sosyal medyanın çocuğa olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir, biliyor musunuz? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları ve alınacak önlemler:

Sosyal medyanın son zamanlarda inanılmaz sürelerde kullanılması, faydalı mı yoksa zararlı mı sorularını peşinden getiriyor. Günümüzde sosyal medyada en aktif kullanıcılar çocuklar olduğu için ebeveynler genellikle sosyal medyanın çocuğa etkileri nelerdir, nasıl önlemler alınabilir merak ediyor. Sosyal medyanın gücü ve insanların düşünce ve iletişim yollarını dönüştürme yeteneği hakkında zaten çok şey söylendi. Ancak çocuğunuzun sosyal medyada ne yaptığını izleyemiyorsanız, bu onları olumsuz yollara yönlendirebilir. Ayrıca günümüzde, insanlar arasındaki boşluğu tek bir tıklamayla kapatmaya yardımcı olan dürtmeler, sohbetler ve ifadeler gibi çeşitli seçenekler var. Çoğu küçük çocuk akıllı telefonlar ve tabletler hakkında bilgi sahibidir ve ayrıca sosyal medya, bir çocuğun hayatının önemli bir parçası olduğu için yetişkinlerden daha iyidir. Buna göre, bir ebeveyn olarak bir sosyal medya hesabını yönetmenin yollarını öğrenmeniz ve çocuğunuzun çeşitli sosyal ağlardaki etkinlikleriyle ilişkilendirme teknolojilerinin farkında olmanız gerekir. Bu yazımızda sizlerle sosyal medyanın çocuğa olumlu ve olumsuz etkileri neler olabilir tartışırken, ailelerin alabilecekleri önlemleri de paylaşıyoruz.

Sosyal Medyanın Çocuğa Olumlu Etkileri

Sosyal medya, dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumlu etkisi şunları içerir:

  • Çocukların geniş aile ve arkadaşlarla bağlantı kurmasına yardımcı olur.
  • Çeşitli konularda daha iyi bakış açıları geliştirmeye yardımcı olur.
  • Yeni şeyler öğrenir, fikir alışverişinde bulunur ve ağ oluşturma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun bilgisini artırmak için etkili bir platform sağlamaya yardımcı olur.
  • Çocukları iletişimde daha iyi olmaya motive etmeye yardımcı olur ve kendini ifade etme özgürlüğünü teşvik eder.
  • Sosyal medya, çocuğunuzda teknik uzmanlığın ve pratik teknoloji anlayışının gelişmesini kolaylaştırır.

Sosyal Medyanın Çocuğa Olumsuz Etkileri

Genç beyinleri bir kalıbın içine hapsedebilir ve sosyal medya çocuğunuzun düşünme veya davranış şeklini tek düze indirebilir. Gelişim aşamasındaki tüm çocuklar masumdur ve iyiyi ve kötüyü ayırt edemezler, etmeleri de beklenmemelidir. Sosyal medyanın bir de karanlık tarafı var. Karanlığın ışığa ihtiyacı olduğu hikayesinde olduğu gibi, Ying’in bir yang’ı var, sosyal medyanın bir ters yüzü var. Sosyal medyanın çocuklar için neden kötü olduğunu size bildiren bazı yaygın ancak rahatsız edici etkileri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Sosyal medyanın sonsuzluğu, bilginin kapsamı üzerinde hiçbir kontrol olmamasını sağlar. Bu tür durumlar, çocukların düşünme süreçlerini etkileyebilecek müstehcen, zararlı veya kötü alışkanlıkla kazanabileceği web sitelerine girmesine neden olabilir.
  • Siber zorbalık, sosyal medya web siteleri arasında büyüyen bir başka trend. Siber zorbalığın tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül etkileri olabilir. Her yıl birçok kurban olduğunu iddia ediyor. Mesela Avustralya, siber zorbalık nedeniyle çok sayıda genç intiharlarından muzdarip.
  • Zaman kaybı. Sosyal medyanın iyi olduğu konusunda hemfikiriz, ancak çok fazla zaman geçirmenin bir katkısı var mı? Çok fazla zaman harcamak da çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir ve çoğu zaman sosyal medya bağımlılığına yol açabilir. Bağımlılık kendini çeşitli belirtiler olarak gösterebilir ve hatta çocuğunuzun fiziksel sağlığını bile etkileyebilir.
  • Sosyal medya çok fazla zaman geçirmekl, çocuğunuzun güçlü kişilerarası ilişkiler geliştirme yeteneğini etkileyebilir. Çocuğunuz bir kalıbın içine çekilebilir ve bilgi çığı onu bunaltabilir.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun sosyal medya platformlarında kaliteli zaman geçirdiğinden ve olumlu sonuçlar aldığından emin olmanız gerekir. Çocuğunuzun hangi sitelere eriştiğini kontrol altında tutmalısınız. Çocuğunuzu sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında eğitin. Çocuğunuzun sosyal medyaya erişimi olmadığı için çok içine kapanık, huysuz veya heyecanlı olduğunu düşünüyorsanız, bir terapisti ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Çocuğunuz bağımlı olabilir.

Umarım artık sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkilerini biliyorsunuzdur. Öyleyse, sosyal medyayı gençlerimiz için eğlenceli, eğitici ve olumlu bir deneyim haline getirmeye çalışalım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Çocuk kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!