Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaSağlıkSosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Son Yazılar

Sosyal Medyanın Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri gün geçtikçe artıyor, peki olumlu ve olumsuz yönleri hakkında detaylı bilgiye sahip misiniz?

Sosyal medyanın toplum üzerinde, özellikle de zamanla kişinin ruh sağlığı üzerinde büyük etkisi olduğu düşünülüyor. İletişim kurma şeklimizi ve hayatımızın ne kadar boş ya da dolu olduğunu bizlerle yüzleştirdi. Sosyal medyanın birçok olumlu yönü var, ancak daha fazlası için geri gelmeye devam eden sonsuz kaydırmanın daha karanlık bir tarafı da var. İşte sizler için bu makalemde sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgi paylaşacağım.

Sosyal medya çoğu zaman kişinin ruh sağlığına zarar verebilir. Depresyon ve kaygıya neden olabilir ve benlik saygısını azaltabilir. Yalnızca gençlerde, artan sosyal ağ kullanımıyla depresyon oranları %13-66 arasında değiştiği biliniyor.

Üç milyardan fazla kullanıcısı olan sosyal medya, toplumumuzda büyük bir rol oynamaya devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle, sosyal medyanın hem gruplar hem de bireyler üzerindeki etkisini incelemeye devam etmek çok önemli bir hale geldi, böylece bir yandan akıl sağlığı korurken bir yandan da favori platformlarımızın olumlu yönlerinden yararlanmaya devam edebiliriz.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri konusuna geçmeden önce biraz detay verelim. Sosyal siteler, büyük ölçüde kullanıcı tarafından oluşturulan platformlardır. Bir geliştirici platformun çerçevesini oluşturur, ancak kullanıcılar siteyi yazılarını ve fotoğraflarını paylaşarak ve birbirleriyle etkileşim kurarak doldurur. Yani aslında içerik üreticileri sizlersiniz.

En büyük sosyal platformlarından bazıları şunlardır:

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • Whatsapp
 • Snapchat

Bu platformların her birinin kendine has özellikleri vardır, ancak sosyal medya kullanımı ve ruh sağlığı ile ilgili sorunlar genellikle aynıdır. İşte bu noktada çocuklar ve yetişkinlerde sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri konusunu merak ediyorsunuz.

Sosyal Medya Zaman İçinde Nasıl Hayatımızın Önemli Bir Parçası Haline Geldi?

Sosyal medya, özellikle kullanıcı tarafından oluşturulduğundan, sürekli olarak gelişmektedir. Sosyal siteler başlangıçta üniversite öğrencileri için oluşturulurken, fazla mesai kullanımı her yaştan insana ulaştı. Çocuklardan yaşlılara herkes artık sosyal medyada.

Sosyal siteler de insanların hayatlarının çok daha yaygın bir parçası haline geldi. Kullanıcılar bu sitelerde her gün ortalama iki saat 20 dakika harcıyor ve bu da hayatlarının 1/12’sinden biraz fazlasına tekabül ediyor.

Bu platformlar ayrıca insanların hayatında farklı bir rol oynamaktadır. Artık birçok kişi iletişim, haber ve benzer düşünen arkadaşlar bulmak için bu sitelere güveniyor. Kullanım artık basit ve eğlence dünyasının çok ötesinde.

Sosyal Medya Kullanımını Ne Yönlendiriyor?

İnsanlar sosyal siteleri çeşitli nedenlerle kullanırlar. Birçoğu için, sık görmedikleri insanlarla iletişim halinde kalmanın bir yolu. Diğerleri bu siteleri ağ oluşturmak veya benzer ilgi alanlarını paylaşan başkalarını bulmak için kullanır. Benim gibileri ise gündemi takip etmek için.

Bazıları, özellikle gençler ve genç yetişkinler için, sosyal platformlar sadece arkadaşlarla bir şeyler paylaşmak için kullanılmaz. Aynı zamanda bir eğlence biçimi ve bir tür popülerlik yarışmasıdır. Bu yaş grubundaki birçok kullanıcı, öz değerlerini bu platformlarda kazanabilecekleri arkadaş ve beğeni sayısına göre belirler. Yani fenomen olmak artık bir hedef oldu.

Farklı Kuşaklar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

Sosyal medya nesilden nesile büyük farklılıklar gösterir. Daha eski nesiller, bu siteleri (özellikle Facebook) bir süredir görmemiş olabilecekleri aileleri ve arkadaşlarıyla iletişim kurmak için kullanıyor. Torunlarının resimlerini paylaşmak ve görmek için bir yer ve bazen bir eğlence kaynağı.

X kuşağı, bu siteleri benzer şekillerde kullanırlar, ancak bu grup anne ve babalarından daha teknoloji meraklısı olabilirler. Ayrıca bu sitelerde daha sık bulunma eğilimindedirler ve bunları yeni projeler için ilham almak ve sorunları çözmek için kullanabilirler.

Milenyum jenerasyonu, sosyal sitelerde daha da fazla ve Facebook’un ötesinde birkaç platformu aynı anda kullanma eğilimindedir. Platformları genellikle ebeveynlerine ve büyükanne ve büyükbabalarına benzer şekillerde kullanırlar. Ayrıca bu siteleri ağ oluşturma ve flört amacıyla kullanma olasılığı daha yüksektir. Benzer durumlara veya benzer düşüncelere sahip grupları bulmak için genellikle bu platformları kullanırlar.

Z kuşağı yalnızca birkaç platform kullanır ve çoğu, popülerlik arttıkça platform değiştirme ve öncelikle bir tanesine odaklanma eğilimindedir. Birçoğunun aynı platformda birden fazla hesabı vardır ve arkadaşlarını, ailelerini ve diğer insanları farklı hesaplara ayırabilir.

Bu siteleri arkadaşlarına ayak uydurmak ve kendi hayatlarını ve ilgi alanlarını paylaşmak için kullanırlar. Z Kuşağı, sosyal platformları diğer tüm gruplardan daha fazla kullanır ve sosyal yaşamları genellikle diğer nesillerin yaşamlarından daha fazla bu sitelerle bağlantılıdır.

Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri

Sosyal medya kullanımının birçok olumlu ve olumsuz yönü vardır. Sosyal medya gelişirken bile uzun süre hayatımızda kalacağı açık olduğundan, sosyal medyanın olumlu etkilerini benimsemek ve sosyal medyanın olumsuz etkilerini anlamak önemlidir. Bu bilgi, bu platformları doğru nedenlerle kullanmayı öğrenmemize ve sosyal medya ve zihinsel sağlıkla ilgili sorunlardan kaçınmamıza yardımcı olacaktır.

Olumlu yönleri

Genellikle sadece sosyal ağ ile birlikte gelen kötü şeyleri düşünürüz, ancak sosyal medyanın her yaştan insan üzerinde birçok olumlu artıları da vardır. Sosyal medyanın en belirgin olumlu etkileri iletişim ve sosyalleşme üzerine odaklanmaktadır. Bu platformlar, düzenli olarak göremeyebileceğimiz, arayamayacağımız veya mesaj atmayacağımız kişilerle iletişim halinde olmamıza yardımcı olur.

Sosyal ağ, kullanıcıların başka türlü tanışma imkanları olmayan insanların karşılaşmasına ve tanışmasına da olanak tanır. Bir kişinin özel bir ilgisi varsa, topluluklarını çevrimiçi olarak bulabilirler. Bu platformlar genellikle içe dönük insanların arkadaş edinmeleri için de bir yoldur. Birçokları için yalnızlığı ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir de kolaylık faktörü var. Aynı anda büyük bir grup insanla iletişim kurmak kolaydır. Kullanıcılar bilgileri hızlı ve etkili bir şekilde paylaşabilir. Bu güç, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmelerini ve arkadaşlarının ve sevdiklerinin endişelerini giderebildikleri kriz zamanlarında daha da belirgin hale gelir.

Sosyal platformlar, insanların sosyal değişimi büyük ölçeklerde hızlandırmasına da izin verebilir. Kullanıcılar fikirlerini ve deneyimlerini paylaşabilir ve hatta değişimi etkilemek için organize olabilirler.

Olumsuz yönleri

Olumlu yönleri harika olsa da, sosyal medyanın olumsuz etkilerini kabul etmek de aynı derecede önemlidir. En büyük endişelerden biri, sosyal medya kullanımının özellikle genç erişkinlerde kötü ruh sağlığına yol açabilmesidir. Sonsuz kaydırma ve ilgili ilgi alanlarını göstermeye devam etmek için tasarlanmış algoritmalar gibi özellikler, insanları bu sitelerde mümkün olduğunca uzun süre tutar. Herhangi bir takıntıda olduğu gibi, insanlar zamanlarının çoğunu sosyal medya için feda ederler ve akıl sağlığı zarar görür.

Sosyal medya kullanımı, özellikle gençlerde birçok güvensizliğe neden olabilir. Çocuklar bu sitelerde ünlüleri takip ediyor ve vücut imajı için gerçekçi olmayan beklentiler oluşturuyor. Genellikle popüler olan ve güzel olduğu düşünülen insanları görmek, gençlere olumsuz bir beden imajı verebilir. Olumsuz bir beden imajı, düşük benlik saygısına ve hatta yeme bozukluklarına yol açabilir.

Genç yetişkinler ve Y kuşağı, genellikle mükemmel hayatlar yaşıyor gibi görünen internet fenomenlerinin görüntüleri ve videolarıyla bombardımana tutuluyor. Bu mükemmel görüntüleri sunmanın, bu insanların nasıl para kazandığını ve mutluluğun nasıl olması gerektiğine dair gerçekçi olmayan beklentiler geliştirdiğini fark edemiyorlar. Kendi yaşamları ile yüzleştiklerinde ise yalnızlık ve depresyon yaşayabilirler.

İnsanlar internette çok fazla zaman harcadıklarından, genellikle aşırı bilgi yükünden muzdariptirler. Bilgi iyi olsa da, çok fazla bilgi kafa karışıklığına ve hatta gerçek olguların eksikliğine yol açabilir. Bilgi yüklemesinin geniş kapsamlı sonuçları olabilir ve hatta insanların karar verme ve düşünme şeklini etkileyebilir.

Sosyal Medyanın Sağlığınızı Etkilediğinin İşaretleri

Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri kapsamında, ruh sağlığı söz konusu olduğunda her zaman dikkatli olmalısınız. Sosyal medyanın bazı olumsuz etkilerini yaşamadığınızdan emin olmak için aşağıdaki belirtilere dikkat etmelisiniz.

 • Sürekli yetersizlik hissi: Özellikle beden imajı ve başarı faktörleri konusunda yeterli olmadığınızı hissetmek.
 • İzolasyon Duyguları: Sosyal platformlarda gerçek dünyadan daha fazla zaman geçirmek
 • Siber zorbalık: Siber zorbalık yapmak veya siber zorbalığın kurbanı olmak sosyal medyanın en kötü etkilerinden biridir.
 • Kaçırma korkusu: Hayatınızın yeterli olmadığını hissetmek, genellikle endişe ve mutsuzluğa yol açar.
 • Takıntı: Sosyal platformlarda vakit geçirmek adına diğer davet ve etkinlikleri geri çevirmek
 • Narsisizm: Aşırı derecede kendi fotoğraflarınızı paylaşma ihtiyacı ve hayatınızda yaşadıklarınızı abartılı ve olduğu gibi yansıtmamanız.

Sosyal Medya ve Ruh Sağlığı İçin İpuçları

Sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre olumsuz etkilerini azaltmanın yollarını da öğrenmek faydalı olacaktır. Her şeyden önce, tüm platformlarda zamanınızı sınırlandırmalısınız. Günde kaç kez ve her bir platformu ne kadar süreyle kullandığınıza dikkat edin ve mümkünse bu süreleri düşürün.

Ayrıca her bir platformu nasıl kullandığınızın da farkında olmalısınız. Zamanınızın çoğunu bir şekilde tanıdığınız insanlara ayak uydurarak geçirmelisiniz. Popüler insanları ya da internet fenomenlerini takip ediyorsanız, özgüveninizi düşürmek yerine size ilham veren insanları takip etmeye çalışın. Fenomenlerin hayatlarını para kazanmak için düzenlediklerini ve hayatlarının kötü bölümlerini asla paylaşmadıklarını ve her şey çok mükemmelmiş gibi göstermediklerini unutmayın.

Takip ettiğiniz, kendinizi yetersiz hissettiren veya hayatınızın istediğiniz gibi olmadığını düşündüren hesaplar varsa takipten çıkmanın vakti gelmiş demektir. Size olumlu duygular veren insanları takip edin. Gerçek hayatta tanıdığınız biriyse, arkadaşlıktan çıkarmadan gönderilerini engelleyebilirsiniz.

Çevrimiçiyken ruh halinizin değiştiğini hissediyorsanız, telefonunuzu bırakıp gerçek dünyada yapacak bir şeyler bulmanın zamanı gelmiştir. Dışarı çıkın, biraz egzersiz yapın veya sevdiğiniz biriyle vakit geçirin.

Her zaman sağlıklı iletişim içinde olmalısınız. Biri sizi aşağılıyorsa, onları engellemenin ve muhtemelen yorumları rahatsız edici veya tehlikeliyse onları bildirmenin zamanı gelmiştir. Kendinizi iyiden daha az bir şey olarak görüyorsanız, o zaman bir ara vermenin ve bu platformun içinizdeki en iyiyi ortaya çıkarıp çıkarmadığını değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir.

Sosyal Medya ve Ruh Sağlığı Hayatınızı Etkilerken Yardım Alma

Sosyal medya ve akıl sağlığınız hayatınız üzerinde ezici bir etkiye sahipse, yardım aramanın zamanı gelmiş demektir. Hayatınızı geri almaya hazırsanız, bir psikiyatriste danışmaktan korkmayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!