Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaSoru - CevapStabil ve Stabilite Ne Demek? Stabil TDK Anlamı Nedir?

Son Yazılar

Stabil ve Stabilite Ne Demek? Stabil TDK Anlamı Nedir?

Günlük hayatımızda sıklıkla duyma ihtimalimiz olan ama nerede ve ne zaman kullanılması gerektiğini bilmediğiniz stabil ne demek, kelimesinin anlamı nedir, sorularını cevaplayacağız. Bunun haricinde kelime olarak bir kişiyi de ifade edebilir, bu sebeple stabil kimdir sorusu da aklınıza takılmış olabilir. Bir de bu kelimeyle bağlantılı olan stabilite ne demek konusu hakkında da bilgi vereceğim.

Filmlerde, dizilerde doktor bulunan sahnelerde çok sık duyduğumuz kelime, finans, elektronik sektörü gibi farklı alanlarda da karşımıza çıkabilmektedir. Kelimenin kökeni Latinceye dayanır. Stāre ve stāt kelimelerinden gelmiştir. Peki, stabilite ve stabil ne demek? Stabil nedir? Kimdir? İşte Stabil TDK kelimesinin anlamı…

Konuya geçmeden önce kelimenin 5-6 anlamı olması yanında pek çok sektörde aynı şeyi ifade etmek maksadıyla kullanıldığını belirtmek gerekir.

STABİL NE DEMEK?

Stabil kelimesinin TDK anlamı; dayanıklı ve sağlam, dengeli, düz, oturmuş şeklinde ifade kullanmak için kullanılır. Buna ek olarak; “kararlı ve değişmez” anlamlarında da kullanılır. Stabil TDK sözlüğünde kelimenin anlamı yukarıdaki gibi geçmektedir.

STABİL KELİMESİNİN KÖKENİ NEDİR?

Latinceden gelmiş Fransızca bir kelimedir.

STABİL KELİMESİ NEREDE KULLANILIR?

Şimdi örnek verelim ve anlamı nedir bakalım. Doktorlar hastanın durumuyla ilgili olarak stabil kelimesini kullanırlarsa bu hastanın durumunun normal olduğunu ve endişeye mahal olmadığını ifade eder. Elektronik sektöründe kullanıldığında cihazın ya da yazılımın gayet düzgün çalıştığı, olması gerektirdiği gibi işlevini yerine getirdiği anlamında kullanılır.

STABİL NE DEMEK? TDK ANLAMI NEDİR?

stabil ne demek

Stabil ne demek?
Fransızca kökenlidir.
TDK’ye göre kelimenin anlamı şu şekildedir:

  • Dayanıklı, sağlam
  • Dengeli
  • Düz
  • Oturmuş
  • Kararlı, değişmez

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!