Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerEv Malzemelerini Kullanarak Elektrikli Su Isıtıcısı (Kettle) Nasıl Temizlenir

Son Yazılar

Ev Malzemelerini Kullanarak Elektrikli Su Isıtıcısı (Kettle) Nasıl Temizlenir

Su ısıtıcısı zamanla kireç tutar ve bazen temizlemek gerekir, peki kettle kireci ev malzemeleri ile nasıl temizlenir? İşte detaylar.

Harika bir elektrikli su ısıtıcısı, sıcak bir içecek istediğinizde bir fincan sıcak, sağlıklı çay hazırlamanıza veya soğuk çay makinesi için suyu hızlı bir şekilde kaynatmanıza olanak tanır. Elektrikli su ısıtıcılar hızlı ve verimli bir şekilde ısıtarak sizi ocak yakmaktan kurtarır ve aşçılar da hızlı bir makarna yaparken suyu kaynatmanın hızlı bir yolu olarak bunu kullanır. Fakat kullandığımız su ısıtıcıları zamanla kireçlenir. İşte bu yazımızda su ısıtıcısı (kettle) kireci evde bulacağınız malzemelerle nasıl temizlenir, çok basit bir şekilde nasıl yapılır anlatacağız.

Genel olarak, elektrikli su ısıtıcıları çok az bakım gerektirir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir şey, kireç oluşmasıdır – yani musluğunuzdan gelen kalsiyum ve magnezyum – içeride çöker ve kalıcı bir tortu oluşturur. Bu kireç oluşumu, su ısıtıcısının suyun kaynama süresini etkiler ve hatta suyun tadını da değiştirir. Bu mineral birikimini gidermek “kireç çözme” olarak bilinir ve elektrikli su ısıtıcınızı ne sıklıkla kireçten arındıracağınız, suyunuzun ne kadar “sert” olduğuna bağlı olacaktır. Sert su daha fazla kireç tortusu içerir, bu nedenle daha sık kireç temizlemeniz gerekir. Genel olarak ayda bir veya üreticinin talimatlarına göre temizlemek isteyebilirsiniz. Su ısıtıcınız camsa ve altını kolayca görebiliyorsanız, birikme meydana geldiğinde buna göre temizleyebilirsiniz.

Bazı üreticiler özellikle bu işlem için kireç çözme çözümleri satmaktadır. Bununla birlikte, bunu yapmanın en iyi yolu damıtılmış beyaz sirkedir. Limon suyu, sitrik asit veya kabartma tozu da kullanabilirsiniz – işin püf noktası asittir. Su ısıtıcısı (kettle) kireci nasıl temizlenir, öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Yöntem 1: Sirke ile

Bu, elektrikli su ısıtıcınızın içindeki kireci temizlemenin kapsamlı bir yoludur. Kettle’da bulunan kirecin temizlenmesinin en yaygın yoludur.

 1. Bir ölçü beyaz damıtılmış sirke ile üç ölçü tatlı suyu su ısıtıcısına koyun. Deneyimlerimiz, su ısıtıcısını üçte birinden fazla doldurmanız gerekmediğini göstermiştir. 1 litrelik elektrikli su ısıtıcısı için 1/4 su bardağı sirke ve 3/4 su bardağı su kullanın. Elektrikli su ısıtıcınız daha büyükse 1/2 su bardağı sirke ve 1 1/2 su bardağı su deneyin.
 2. Su ve sirkeyi kaynatın, su ısıtıcısını kapatın ve 20 dakika bekletin.
 3. Birikmeyi temizlemek için birkaç kez temiz su ile durulayın. Birikme ağırsa, su ısıtıcısının içini de silmek için yumuşak bir sünger veya bez kullanabilirsiniz.
 4. Kalan sirke tadının kaybolmasını sağlamak için, isteğe bağlı olarak su ısıtıcısını yalnızca suyla doldurabilir, kaynatıp dökebilirsiniz.

Yöntem 2: Limon Suyu veya Sitrik Asit ile

Limon suyundaki asit aynı zamanda bir elektrikli su ısıtıcısının kirecini de çözebilir ve çay ve limon çifti doğal olarak olduğundan, iştah açıcı olmayan kalıcı tatlar için endişelenmenize gerek kalmaz. Alternatif olarak, suda çözünen ve ardından limon suyuyla aynı şekilde pisliği parçalayan sitrik asit tozu kullanabilirsiniz. Sitrik asit tozu genellikle bakkallarda baharatların yanında satılır ve konservelemede kullanılır. Aynı zamanda birçok gıda etiketinde listelenen doğal bir koruyucudur. Bu yöntem için:

 1. 1 yemek kaşığı limon suyunu veya 1 yemek kaşığı sitrik asidi su ısıtıcınızın altını kaplayacak kadar suyla karıştırın.
 2. Sıvıyı kaynatın, su ısıtıcısını kapatın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Karışımı boşaltın ve su ısıtıcısını temiz suyla iyice durulayın.

Yöntem 3: Kabartma Sodalı

Kabartma tozu denenmiş ve gerçek bir temizleyicidir ve elektrikli su ısıtıcınızın altındaki hafif tortuları temizlemek için iyi bir seçimdir. Bu şekilde kullanın:

 1. 1 ila 2 çay kaşığı karbonatı su ısıtıcısına koyun, ardından en az yarısına kadar su ekleyin.
 2. Kaynatın, su ısıtıcısını kapatın ve karışımı 20 dakika bekletin.
 3. Su ısıtıcısını suyla durulayın ve altını sünger veya yumuşak bir bezle silin. Tüm kabartma tozu izlerinden kurtulduğunuzdan emin olmak için tekrar durulayın.

Elektrikli Su Isıtıcısının İçini Temizleme İpuçları

 • Birikme özellikle kötüyse veya bir yıl veya daha uzun süredir ilk kez temizlik yapıyorsanız, temizleme solüsyonunuzu – ister sirke, limon suyu, sitrik asit veya kabartma tozu kullanıyor olun – durulamadan önce bir gece bekletin.
 • Elektrikli su ısıtıcınız cam, seramik veya paslanmaz çelikten yapılmış olsun, temizleme yöntemleri aynıdır.
 • Elektrikli su ısıtıcınızda bir filtre varsa, çoğu üretici bunu çıkarmanızı ve temizlemek için su altında çalıştırmanızı ve ardından temiz bir bezle silmenizi önerir.
 • Bir su ısıtıcısının içinde bulaşık sabunu kullanmanıza gerek yoktur. Çoğu üretici, yalnızca kaynar su için elektrikli su ısıtıcısı önerir, bu nedenle endişelenecek yağ veya yiyecek lekeleri olmamalıdır. Ayrıca ısıtma elemanını korumak istediğiniz için içeride aşındırıcı bir fırça kullanmamalısınız.

Elektrikli Su Isıtıcınızın Dışını Nasıl Temizlersiniz

Özellikle pişirme sırasında elektrikli su ısıtıcınıza yağ veya sos bulaşırsa, dışını sık sık silmenizi öneririz. Bir bezi köpüklü bulaşık deterjanı ve su karışımına batırın, sadece nemli olacak ve ıslanmayacak şekilde sıkın ve su ısıtıcısını silerek temizleyin. Sabunu durulamak için işlemi temiz su ile tekrarlayın. Su ısıtıcınızı akan suyun altına tutmayın, elektrikli bir cihaz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Suya batırmamalı veya bulaşık makinesine de koymamalısınız. Bu elektronik aksamlara zarar verebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!