Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaOyunSudoku Nasıl Oynanır ve Çözülür? Sudoku Nedir? Kuralları Nelerdir?

Son Yazılar

Sudoku Nasıl Oynanır ve Çözülür? Sudoku Nedir? Kuralları Nelerdir?

Sudoku bulmaca çok sevilen bir oyun, nasıl oynanır ve çözülür çok merak edilir. Peki sudoku nedir, kuralları nelerdir, işte kolay çözücü.

Son yıllarda mutlaka görmüşsünüzdür Sudoku oynayan insanları. Fakat uzaktan bakınca kuralları pek anlaşılamayan sudoku nasıl oynanır, çözülür gibi soruları soruyorsun. Ben şahsen bu oyuna bayılıyorum, çünkü tamamen zeka ve uğraşı ile kafa çalıştırılarak çözülebiliyor. Üstelik öyle genel kültür ya da aşırı bilgi sahibi olmak da gerekmiyor. Sen de zamanını zihnini dinç tutmaya ayırmak istersen sudoku oyna!

Sudoku ne demek? Aslında bu kelime Japonca’da ‘Suuji wa dokushin ni kagiru’ kelimesinin kısaltmasıdır. Anlamı ise sayıların tek olmasını ifade eder. Özellikle Japonya’da çok popüler bir bulmaca türüdür. Peki sudoku nedir hadi bakalım!

SUDOKU NEDİR?

Sudoku bulmaca oyunu ilk önce yazılı basın tarafından sunulmaya başlandı. Sonrasında cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla mobil uygulamalar olarak karşımıza çıktı. Her yaştan insan tarafından oynanabilecek olan oyun bence son yılların en popüler zeka oyunlarından birisi. Sudoku nasıl oynanır sorusuna geçmeden önce faydaları nelerdir bilelim!

SUDOKU ÇÖZMENİN FAYDALARI

 1. İlerleyen yaşlarda alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Beyninizi aktif olarak çalıştırmanızı sağlar.
 2. Dikkat toplama ya da konsantrasyon eksiklikleriniz varsa, bunların azalmasını sağlar.
 3. Çözme becerisi, insanın kendine güven hissini artırır bu da kişinin mutlu olmasını sağlar.
 4. Her yaş grubu için zeka gelişimine büyük faydası vardır.
 5. Doğru karar verme ve pratik düşünme becerinizi geliştirebilirsiniz.

SUDOKU KURALLARI

sudoku nasıl oynanır

Peki sudoku nasıl oynanır? Arkadaşlar sudoku gerçekten en kaliteli zeka oyunları arasındadır. 9 satır ve 9 sütundan oluşan 81 kare içinde oynanan bir oyundur. 81 kare kendi içinde 9 (3×3) kutucuk bulunuyor. Hem bu kutucuk içerisindeki 9 kutucuğa hem de satır ve sütunlara 1 den 9 a kadar sayılar yazılıyor. Hem kutucukta hem de satır ve sütunlarda her rakamdan sadece bir tane olması gerekiyor. Sudoku bu kurallara göre oynanmaktadır.

SUDOKU NASIL OYNANIR?

Bulmaca çözmek dikkat gerektiren bir iştir. Sudoku çözümü ise son derece dikkat, özen ve teknik gerektiren bir çözüm sistemidir. Sudoku bulmaca çözmek her zaman zor ve karmaşık olarak kabul görmektedir. Ancak doğru teknikle kolayca ve pratik bir şekilde çözmek mümkün olmaktadır. İşte sudoku nasıl oynanır sorusunun detaylı cevabı.

Sudoku 9 kare içinde yer alan her bir kare içerisinde yine 9 kare vardır. Her satır ve sütunda, her kare içerisinde 1 den 9 kadar olan rakamların sadece 1 er defa olması gerekmektedir. Bu ise oldukça zor görünse de doğru teknikle çözmek mümkün olmaktadır. Sudoku nasıl oynanır ve teknikleri nelerdir?

 1. Sudoku çözmek için kurşun kalem ve silgi kullanılmalıdır.
 2. Boş kutulara 1den 9 a kadar rakamlar yazılmaktadır. Bu aşamada içinde sayılar yazan rakamların üzerleri çiziliyor. Kutu içerisinde yazılan rakamlar tekrar kullanılmıyor.
 3. Sağa ve sola doğru çizilen çizgilerde aynı satır ve sütunda aynı rakamlar bulunmaması için çift rakamlardan bir tane bırakılacak şekilde siliniyor.
 4. Kesinleşen sayıların etrafı çizilir ve tüm sayılar için aynı işlem uygulanır.
 5. Son iki adım sonrası sudoku bulmacasına göz atılır, bu aşamada bazı kutucuklara sadece bir ya da iki kutucuk boş kalmıştır. Bu kutucuklara gelecek eksik rakamlar ise belli olmuştur.
 6. Son olarak tüm bulmaca sütunları gözden geçirilir. Her satır ve her sütunda her rakamdan sadece birer tane varsa bulmaca tamamlanmıştır.
 7. En önemli kural ise ilk başlarken dikkatli ve emin adımlarla ilerlemektir. Bu aşamalar dikkatli ve doğru olduğunda sonuca ulaşmak çok kolay olmaktadır.

SUDOKU BULMACA ÇÖZME YÖNTEMLERİ

 1. Sudoku Çözme sırasında uygulanan ilk yöntem sıkma yöntemidir. Burada verilen rakamlardan yola çıkılır ve bu rakamların olması gereken yerler tespit edilir.
 2. Diğer yöntem ise, çapraz tarama yöntemidir. Bu yöntemde ise var olan rakam blok, satır ve sütunlar taranarak kontrol edilir. Ve olması gereken satır, sütün ve blok tespit edilir.
 3. Son yöntem ise çözüme kadar sürekli küçültme yöntemidir. Bu yöntem ile olasılıklar daraltılır ve kesin sonuca kolayca ulaşılır.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!