3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemSüleyman Soylu: 'Belediyeler, Valilikten İzin Almadan Kampanya Düzenleyemez'

Son Yazılar

Süleyman Soylu: ‘Belediyeler, Valilikten İzin Almadan Kampanya Düzenleyemez’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara, İzmir ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin, koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan ekonomik zorluklara karşı başlattıkları kampanyalarla ilgili genelge yayınladı.

‘Valilik izni olmadan yapılamaz’

Genelgede, valilikten izin almadan, belediyelerin yardım toplayamayacağı ifade edildi ve Yardım Toplama Kanunu kapsamı dışındaki yardım toplama faaliyetleri hakkında kovuşturma yapılması istendi.

Genelgede ne yazıyor

‘Bazı yerel yönetimlerin izin almadan yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür’

Genelgenin ilgili kısmı şu şekilde:

“Son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür.

Yasalarımızda belediyelerin Yardım Toplama Kanunundan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanunu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar.

Bu kapsamda olan kurum, dernek ve vakıfların ivedilikle uyarılarak, bu kapsamdaki faaliyetlerinin, uygulamalarının Yardım Toplama Kanununun hükümlerine uygun yürütmesinin sağlanması; ikaza rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan Kanunun 6’nci maddesinin ‘İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması hususunda, bilgi edinilmesi ve gereğini arz ve rica ederim.”

Vakıfbank, kampanya hesabını bloke etti

İmamoğlu: Bağış yasal

Avukat Mansur Yavaş henüz cevap vermedi

Tunç Soyer’den henüz cevap gelmedi

Aykut Erdoğdu açıklama yaptı

Sosyal medya ne dedi?

Soylu’nun ‘belediyelerin topladığı yardıma’ ilişkin genelgesi, sosyal medyanın gündemindeydi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!