Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaHayvanseverSüs Köpekleri: Birbirinden Sevimli 50 Süs Köpeği Cinsi ve Özellikleri

Son Yazılar

Süs Köpekleri: Birbirinden Sevimli 50 Süs Köpeği Cinsi ve Özellikleri

Evde bakılabilecek ya da bekçi olarak kullanacağınız süs köpeği cinsleri hakkında bilgi veriyoruz. İşte o küçük sevimli 50 köpek türü.

Köpekler tüm şekil ve boyutlarda sahiplenilebilir. Bir evcil köpek sahiplenmek istiyorsanız, yaşam tarzınıza ve evinizin içine rahatça sığacak bir cins seçmek istersiniz! Küçük köpek cinsleri tam buna uygun! Büyük köpek ırkları, evinize enerji getiren çok arkadaş canlısı yavrular olabilir, ancak daha küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya evin içinde koşuşturan bir veya daha fazla küçük çocuğunuz varsa, o zaman süs köpekleri sizin ve bebeğiniz için doğru seçim olabilir. Ayrıca, ilk kez bir köpek yavrusu sahipleniyorsanız, süs köpeği cinsleri, ölçüleri açısından bakımı daha az göz korkutucu olabilir – boyutlarına göre beslenmeleri için daha az maliyetli olacaklarını ise yanında bonus. Kısa bacaklı yavrulardan çay fincanına sığacak kadar küçük köpeklere kadar, bu popüler büyümeyen köpek cinsleri hangileridir, hadi birlikte keşfedelim.

Herkesin favori köpek ırkları vardır, ancak küçük bir köpeği evlat edinmenin epeyce artıları vardır. Kendinizi daha az yiyecek ve ödül maması alırken bulmakla kalmayacak, aynı zamanda daha az ses çıkaracaklardır (Dachshund ve Pomeranian hariç). Daha küçük boyları da onları yaşlılar için ideal arkadaş yapar. Hatta bu ırklardan bazıları hipoalerjeniktir ve tüysüz ırklardan küçük beyaz köpeklere kadar tüy tipi ve renginde çok fazla çeşitlilik bulacaksınız.

Süs köpeği cinsleri, kişiliklerine ve aktivite seviyelerine bağlı olarak kucağınızda kıvrılmaya veya saatlerce oyun oynamaya hazır küçük sevgi pıtırcıklarıdır. Bu yavrulardan bazıları büyümeyen köpek cinsleri olarak da sınıflandırılabilir. Listemizi kullandıktan ve en yeni aile üyenizi bulmanıza yardımcı olacak en iyi evcil hayvan sahiplendirme sitelerine göz attıktan sonra, yeni köpeğinizi eve getirmek için ipuçlarımıza göz atmayı unutmayın.

Süs Köpeği Cinsleri

1
Affenpinscher

Büyümeyen köpek cinsleri arasında Affenpinschers, Almanca’da “maymun köpekleri” ve “maymun teriyerleri” olarak da adlandırılır. Ciddi ifadeleri, küçük köpekler arasında farklılaşmalarını sağlıyor. Sadece 23 ila 28 cm boyunda ve 3 ila 4 kilo ağırlığındadırlar, ancak inanılmaz derecede sadık ve dayanıklı köpeklerdir. Affen’ler Almanya’da ortaya çıktılar ve fareler ve diğer haşereleri öldürmesi için yetiştirildiler. Bugün, affenpinscher sürekli olarak eğlenceli, yaramaz ve oyuncu olduğundan, gülmeyi seven herhangi bir aileye harika bir ev arkadaşıdır. Affenler de tırmanmayı ve havlamayı sever, bu yüzden uygun eğitim aldıklarından veya verdiğinizden emin olmalısınız. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

2
Yorkshire Terrier

Süs köpeği cinsleri arasında bu tür asil görünebilir, ancak Yorkshire teriyerinin muhteşem, ipeksi kürkünün sizi aldatmasına izin vermeyin. Teriyerler göründükleri kadar soğuk değiller! Bu küçük süs köpeği 3 kiloya kadar çıkabiliyor ve 20-23 cm boyuna ulaşabiliyorlar. Karakterleri arasında alınganlık, cesur ve dik başlı olması geliyor. Fareleri ortadan kaldırmak için kraliyet ailesine hizmet ettiler, modern zamanlarda ise bekçi köpeği olarak kullanıldı. Yorkie, tüm aile için yıllarca sevgi ve eğlence sağlar, ancak küçük çocukların olduğu bir evde sürekli izlenmelilerdir. 11-15 yıl kadar yaşarlar.

3
Russkiy Toy Teriyer

Bu küçücük yavruların geçmişlerinde Rus aristokrasisi var ve onlar oyuncu, enerji dolu sevgi dolu köpekler. Süs köpeği cinsleri arasında bir Russkiy Toy Teriyer eğlenmek istediğinde, ona yetişmek için zorlanabilirsiniz, ancak koşmayı sevdikleri kadar, boş zamanları da severler, kucağınızda uzanarak zaman geçirirler. Russkiy Toy Teriyer insan arkadaşlığını sever. İhmal edilmiş hissettiklerinde, kesinlikle size bildirirler. Süs köpekleri arasında bulunan Russkiy Toy Teriyer köpekleri, uzun ve kısa tüylerde ve çeşitli renklerde gelir. Küçük olmasına rağmen (1,5 ila 2,7 kilo ve 18 ila 28 cm boyunda), oyunu seven, insanlarla ve evde yaşayabilecek diğer hayvanlarla iyi geçinen sadık bir refakatçi köpektir. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

4
Toy Fox Terrier

Bu küçük köpek cinsi eğlenceyi seven, her fırsatta memnun etmeye ve öğrenmeye hevesli bir karaktere sahiptir. Onların da çiftlik avcıları ve küçük av avcıları olarak bir çalışma geçmişi var. Süs köpeği cinsleri arasında bulunan bu ırk, sınırsız enerjisi ile bilinir ve bu da onları bugün küçük hayvanları kovalamaya eğilimli hale getiriyor. Evde beslemeyi düşünüyorsanız gözünüz üzerinde olmalıdır. Eğitilmesi kolay, itaat ve çeviklik oyunlarında başarılı olan son derece zeki süs köpeklerindendir. 3 kilo ve 25 cm boyunda olan bu eğlenceli küçük köpek, çeşitli renklere sahiptir ve ailedeki herkes için sonsuz bir eğlence kaynağıdır. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

5
Japon Köpeği

Bu soylu köpek aynı zamanda kalın yelesi ve tüylü kuyruğuyla kendini gösteren bir kraliyet soyuna sahiptir. Japon Köpeği kısa bir vücuda ve büyüleyici büyük, yuvarlak gözlere sahiptir. Süs köpekleri arasında bulunan bu ırk, egzotik, zarif ve nispeten sessiz olan aşırı sevgi isteyen bir türdür ve bu yüzden bazı insanlar onu köpeklerin “kedisi” olarak adlandırır. Japon Köpeği sahiplerinin duygularına karşı hassastır – sakin bir evde yaşıyorlarsa sakin bir doğa sergilerler. Sert oyun sırasında incinebileceğinden ve hatta bir çocuğa çarpabileceğinden, küçük çocukların olduğu bir ev için uygun değildir. Ayrıca, genellikle günün büyük bir bölümünde birinin bulunduğu bir evde daha mutlu olurlar. 10-12 yıl kadar yaşarlar.

6
Chihuahua

Chihuahua, Orta veya Güney Amerika’dan, Techichi olarak bilinen bir köpeğin soyundan geliyor. Genellikle 3 kilodan daha ağır değildirler ve yaklaşık 20 cm boyundan daha fazla büyümezler. Büyük köpek tavırlarına sahip sevimli küçük köpekler, Chihuahualar bulundukları her alana hükmederler, ancak boylarına rağmen, diğer köpekler gibi hala yeterli eğitime ihtiyaçları vardır. Cins ayırt edici özellikleri arasında iri gözler ve yuvarlak veya elma şeklinde bir kafası bulunur. Çeşitli renklerde ve uzun veya kısa tüylere sahip olabilirler. Chihuahualar, küçük çocukları olmayan bir evde daha çok mutlu olurlar – yorucu oyunlar için biraz fazla zarifler. Ayrıca soğuktan korunmaya ihtiyaçları vardır. 14-16 yıl kadar yaşarlar.

7
Brüksel Griffon

Büyümeyen köpek cinsleri arasında listelenen Brüksel Griffon ırkı, bilindiği gibi, yaklaşık 3 ila 7 kilo ağırlığında ve 23 ila 28 cm boyundan daha fazla büyümezler. Eski tarihlerde Belçika’da hem iş köpeği hem de asil yoldaş olarak hizmet verdiler ve anlamlı sakallı yüzleri ve iri gözleri ile minik köpek dünyasının küçük yaşlı adamları. Dört renkte gelirler – kırmızı, siyah ve kırmızımsı kahverengi, siyah ve ten rengi ve siyah ve pürüzsüz veya kalın bir tüye sahip olabilirler. Tıknaz, kendine güvenen ve eğitilmesi kolay, ancak Chihuahua’lar gibi, yorucu oyunlar söz konusu olduğunda kırılgandırlar. Ayrıca, yalnız olmayı severler – diğer köpeklerle gruplar halinde bulunduğu zamanlar kendini çok rahat hissetmez. Bu sebeple evde ve dışarıda gözünüzün biri onun üzerinde olmalıdır. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

8
Pomeranian Boo

Görkemli ama küçücük Pomeranian, yalnızca şaşalı tüyü ile değil, bir aslanın karakterine sahip olmasıyla bilinir. Bu küçük köpek, minik vücuduna çok fazla duygu sığdırır ve iyi eğitimli değilse evinizi yönetmeye çalışır. Pom, 15 ila 17 cm boyunda ve 2 ila 5 kilo ağırlığında olurlar. Bunlar, Samoyed, Alaskan malamute ve Norveç elkhoundunu da içeren Spitz köpek ailesinin en küçük üyesidir. Sevimli, uyanık ve alıngan Pomlar, zeki ve sadık köpeklerdir. Mükemmel bekçi köpekleri olurlar ve çocuklarla iyi geçinirler, ancak listemizdeki diğer bazı küçük köpekler gibi, boyutları nedeniyle yorucu oyunlar minimumda tutulmalıdır. 12-16 yıl kadar yaşarlar.

9
Tüysüz Çin Köpeği

Canlı, uyanık ve sevgi dolu Tüysüz Çin Köpeği, köpek kokusu sevmeyenler için uygun bir tercih olur. Ancak soğuğa fazla dayanıklı olmayacaklardır. Bu sebeple soğuk havalarda daha özenli davranılması gereken süs köpekleri arasındadır. Geçmiş zamanlarda Çinli denizcilere birçok seyahatlerinde eşlik etti. Bugün, bu sevgi dolu yavrular oyuncu, mutlu ve kendilerini insanlarına adamış durumdalar. Onlar, uygun rehberliğe ihtiyaç duyan güçlü iradeli bir ırktır ve her şekil ve büyüklükteki insanlarla ve hayvanlarla iyi geçinirler. 13-18 yıl kadar yaşarlar.

10
Shih Tzu

Bu Çin “aslan köpekleri” bin yıldan daha uzun bir süre önce kraliyet ailesinin hizmetkârıydı, ancak şimdi geçmişteki ihtişamlarına rağmen, herhangi bir aile için saatlerce sonsuz eğlence sunan yaramaz arkadaşlar. Shih tzus, sürekli olarak taranması gereken uzun, ihtişamlı tüylere sahiptir. 22-25 cm boyunda ve 4-7 kiloda zarif görünseler de, boyutlarına göre şaşırtıcı derecede dayanıklılardır. Bu cins neredeyse herkesi sever ve kucağınızda saatlerce zaman geçirmeye bayılırlar. Shih tzu’nun sık sık eğitime ihtiyacı vardır, çünkü evi yönetmeye çalışır ve özellikle çok küçük çocuklarla arası iyi değildir. Çok kaba davranılırsa sabrı tükenince kırılabilirler. Canlı, uyanık ve sevgi dolu Tüysüz Çin Köpeği, köpek kokusu sevmeyenler için uygun bir tercih olur. Ancak soğuğa fazla dayanıklı olmayacaklardır. Bu sebeple soğuk havalarda daha özenli davranılması gereken süs köpekleri arasındadır. Geçmiş zamanlarda Çinli denizcilere birçok seyahatlerinde eşlik etti. Bugün, bu sevgi dolu yavrular oyuncu, mutlu ve kendilerini insanlarına adamış durumdalar. Onlar, uygun rehberliğe ihtiyaç duyan güçlü iradeli bir ırktır ve her şekil ve büyüklükteki insanlarla ve hayvanlarla iyi geçinirler. 10-18 yıl kadar yaşarlar.

11
Minyatür Pinscher

Korkusuz bekçi köpekleri olmalarına ve kendilerini bölgelerini korumaya adamalarına rağmen, mini pinçlerin küçük Dobermanlar olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu “Oyunların Kralı” enerjik ve zekidir ve köpeğin istekli kişiliğine katlanabilecek bir sahip için en uygun olanıdır. Küçük süs köpekleri arasında eğlenceyi seven, sadık, yaşadığı alanı benimseyen bir karaktere sahiptir. 12-16 yıl kadar yaşarlar.

12
Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel, asil bir soya sahip zarif bir süs köpeğidir. Ailenin herhangi bir üyesi için sadık bir arkadaştır. Birçok asil ırk gibi, King Charles da yıllar içinde aristokrat sahiplerinin kişiliklerini üstlendiler. Gururlu ve inatçı olabilirler ve herkese hemen ısınmazlar, ancak sahipleriyle vakit geçirmek söz konusu olduğunda inanılmaz derecede sevecen ve mutludurlar. Cavalier King Charles Spaniel, 8 kilodan daha ağır değildir ve uzun kulakları ve badem şeklinde gözleri olan büyük, yayvan bir kafası vardır. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

13
Fransız Buldoğu

Fransız Buldoğu, minyatür bir İngiliz bulldogunu andırır, ancak türün bir markası olan büyük, dik “yarasa kulakları” vardır. Küçük köpeğin kısa tüyü çeşitli renklerde gelir ve vücudu kompakt ve kaslıdır. Süs köpeği cinsleri arasında olan bu ırk, çekici, zeki ve sessiz doğalarına rağmen mükemmel bekçi köpekleridir. Herhangi bir yaşam koşuluna uyum sağlayabilirler ve diğer hayvanlarla ve küçük çocuklarla kolayca arkadaş olabilirler. Aşırı sıcakta iyi performans göstermezler ve kısa burunları nefes almayı zorlaştırabileceğinden fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Fransızlar yemek yemeyi severler ve kolay kilo alırlar, bu nedenle verdiğiniz yiyeceklere dikkat etmelisiniz. 10-12 yıl kadar yaşarlar.

14
Pug

Köpek dünyasının gerçek palyaçoları olan Pug, Latince “multum in parvo” (azın içinde çok) olarak tanımlanmıştır. Puglar, gümüş, siyah bir yüz maskeli kayısı-açık kahverengi veya tamamen siyah olmak üzere üç renkte gelir ve yüzyıllardır insanları mutlu eden iri kara gözleri, kırışık alınları ve düz yüzleri nedeniyle çok çeşitli insan benzeri ifadeler sergilerler. Aynı zamanda geçmişleri bir Çin kraliyet soyuna dayanır ve soğuk havalarda sahiplerinin ayaklarını üzerlerine oturtarak sıcak tutmak için yetiştirilmişlerdir. Puglar, küçük alanlarda yaşamak için ideal evcil hayvan olarak kabul edilir ve çocukları ve yetişkinleri eşit derecede severler. Onları bakımlı tutmayı unutmayın; bolca tüy dökülürler ve düzgün temizlenmezlerse kırışık derileri enfekte olabilir. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

15
Boston Teriyeri

Küçük ama sağlam, Boston teriyeri, bu listedeki ABD kökenli birkaç köpekten biridir. Cins bir dövüş köpeği olarak üretildi, ancak bugün ailenin her üyesi için sevecen bir arkadaş olarak soyu devam ediyor. Küçük köpekler arasında bulunan Boston Teriyeri, zekidir, ancak dövüşçü içgüdüleri hala kim olduklarının bir parçası olduğu için son derece inatçı olabilirler, bu yüzden sizinkinin uygun eğitimi aldığından emin olun. Cesur, sevgi dolu ve sevecen Boston her ortamda veya durumda sizi mutlu eder. 11-13 yıl kadar yaşarlar.

16
Havanese

Küçük Havanese Küba’dan geliyor ve muhtemelen 18. yüzyılda İspanyol kaşifler tarafından getirildi. Yaklaşık 28 cm boyuna kadar çıkabiliyor ve uzun tüyleri onları aşırı hava koşullarından, özellikle de ısıdan yalıtıyor. Bir Havanese’ye yüzmeyi öğretirseniz, onların suda şaşırtıcı derecede yetenekli olduğunu göreceksiniz. Havanese yavruları her zaman “etkindir”, yani bir izleyici kitlesi varsa, eğlendirmekten memnun olurlar. Cins, herhangi bir aileye hoş bir katkı sağlar, ancak Havanese’nizi bakımlı tuttuğunuzdan emin olun – güzel tüyleri günlük fırçalamayı gerektirir. 14-16 yıl kadar yaşarlar.

17
İtalyan Tazısı

Omuzdan ölçümle yaklaşık 38 cm boya kadar ulaşan İtalyan tazı, kökenleri bir kraliyet köpeği ve güçlü bir avcı atlet olmasına dayanır. İtalyanlar, tazılara geçici bir benzerlikten daha fazlasını taşırlar ve daha iri muadillerine kıyasla son derece kaslı bir vücuda, güzel ve akıcı bir yürüyüşe kadar ek güzellikler sunarlar. Bu cinsi tasmalı tutun – koşarken saatte 50 km’ye kadar ulaşabiliyorlar! Utangaç İtalyan tazı son derece zekidir ve ailenin her bir üyesine karşı son derece sevecendir. Bununla birlikte, en iyi savunma iyi bir hücumdur, bu nedenle bu cins için erken eğitim şarttır. 14-15 yıl kadar yaşarlar.

18
Minyatür Schnauzer

Süs köpekleri arasında gittiğiniz her yerde sizi takip edecek küçük bir gölge istiyorsanız, sadık mini schnauzer’dan başkasına bakmayın. Minilerin boyutlarının çok ötesine geçen kişilikleri vardır. Mini bir schnauzer’in gözünde odadaki en büyük şey o! Yüzyılın başındaki Viktorya tarzı bıyıklı bu küçük yaşlı adam muhteşem bir havaya sahip, ama özünde, elinden geldiğince yanınızda olmaya istekli ve mutlu olan daha sevecen bir palyaço. Aslen bir bekçi köpeği olarak yetiştirilen sağlam mini schnauzer, hemen hemen her ev için uygun, son derece sevecen bir arkadaştır. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

19
Norwich Teriyeri

Norwich teriyeri fare avcısı olarak yetiştirildi – herhangi bir haşere sorununuz varsa, içgüdüsel olarak bunlarla mücadele edeceklerdir. Bu korkusuz, sağlam cins, oyun için sınırsız enerjiye sahiptir, ancak aynı zamanda bir kucak köpeği olmaktan da memnundur. Büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan Norwich Teriyeri, cins yarışmalarında oldukça başarılıdır, hatta biri 2001 yılında “Best in Show” filminde rol almıştır! Bu köpeklerin küçük avlar için yüksek bir içgüdüsü olduğundan, Norwich teriyerlerini güvenli bir şekilde dışarıda tasmalı veya bahçenizde tutmayı unutmayın. Ve evinizde Norwich’ten daha küçük bir hayvan varsa, sahip olmayı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

20
Pekinez

Pekinez, bir zamanlar Çin kraliyetinin köpeğiydi ve hala o eski yaşamın bazı kişilik özelliklerini taşıyor. Şefkatli veya bağımsız olabilirler ve o anda kendilerine uygun olanı yapmayı severler. Bununla birlikte, apartman dairesinden bahçeli eve kadar neredeyse her ortama uygun, hala sevgi dolu ve sadık dostlardır. Pekinez, uyanık olmaları nedeniyle mükemmel bir bekçi köpeğidir, bu yüzden yabancılara ısınmaları biraz zaman alabilir. Onu mutlu ve sağlıklı tutmak için sık sık tüylerini tımar ettiğinizden ve onları aşırı sıcaktan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Ayrıca Pekinez çok küçük çocukların olduğu bir evde bulunmamalıdır. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

21
İskoç Teriyeri

İskoç teriyerinin kalın, kısa bacakları ve küçük av arayışında olan bir karakteri vardır. Bu özgür ruhlu ve zeki köpek, sevgi dolu bir aile arkadaşı oldu. Yabancılara karşı mesafeli olsalar da sevdiklerine sadıktırlar. Herhangi bir yaşam koşuluna uyum sağlayabilirler, ancak onlara düzenli egzersiz yapmasını sağlamayı unutmayın. Bu listedeki diğer köpeklerde olduğu gibi, daha küçük çocukların onları rahatsız etmesine karşı nazik olmayabilirler ve av içgüdüleri yüksek olduğu için alanlarına her zaman sahip çıkmaya çalışırlar. 12-13 yıl kadar yaşarlar.

22
Schipperke

Schipperke’ye genellikle “küçük kara şeytan” denir çünkü cins oldukça yaramaz olabilir. Sağlam, inatçı ve akıllıdırlar; bu, her hane için en iyi özellik olmayabilir, çünkü özgürlüğüne de düşkündür. Bu uyanık ve enerjik cins, onu mükemmel bir bekçi köpeği yapar, ancak nöbette olmadıklarında, evdeki herkesle oynamaktan ve eğlendirmekten mutluluk duyarlar. Diğer küçük köpeklerde olduğu gibi, küçüklerden ziyade daha büyük çocukların olduğu bir evde mutlu olabilirler. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

23
Amerikan Eskimo Köpeği

Bu ırk, yumuşak beyaz tüyleri sebebiyle, “Güzel Köpek” ünvanını almıştır. Ama bu köpek sadece görünüşten ibaret değil – onlar zeki, enerjik ve sonsuz bir meraka sahipler, bu da hemen hemen her harika maceraya hazır oldukları anlamına geliyor. Tanıdıkları sürece hem insanlarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Amerikan Eskimoları, insan duygularına diğer ırkların çoğundan daha empatiktir, bu nedenle bu köpeği mutlu ve stressiz tutmak için etraflarındaki herhangi bir tartışmayı veya anlaşmazlığı minimumda tutmaya çalışın. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

24
Bolognese

Küçük köpekler arasında sayılan Bolognese, İtalya’nın Bologna kentinden geliyor ve yaklaşık 30 cm uzunluğunda oluyor. Bolognese, sahibinin kucağında sessizce dinlenmekten mutluluk duyan, kesinlikle düşük enerjili bir refakatçi köpektir. Standart çalışma haftasında bile evden uzaktaysanız, ayrılık kaygısından muzdarip oldukları için Bolognese sizin için ideal bir köpek olmayacaktır. Tüy dökmezlerken, uzun beyaz tüylerinin de sık sık fırçalanarak veya traş edilerek yönetilmesi gerekir. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

25
Coton de Tulear

“Madagaskar Kraliyet Köpeği” olarak bilinen Coton, yaklaşık 30 cm uzunluğuna ulaşır ve pamuk kadar yumuşak olduğu söylenen beyaz, kabarık tüyü ile bilinir. Bolognese gibi, bu cins kesinlikle bir refakatçi hayvandır ve son derece zeki ve eğlencelidir. Kotonlar, son derece sezgisel ve empatik oldukları için harika terapi ve duygusal destek köpekleri olurlar. 15-19 yıl kadar yaşarlar.

26
Cairn Teriyer

En eski terrier ırklarından biri olan Cairn terrier, İskoçya’dan geliyor ve aynı zamanda bir avcı köpektir. (“Oz Büyücüsü” filminde Toto, en ünlü Cairn’dir – gerçek adı Terry’dir.) Bu küçük köpek 23-25 cm boyunda ve tahmin edildiğinden daha güçlü. Cairn son derece zekidir, uyanıktır ve itaat eğitiminde başarılıdır ve akla gelen her numarada ustalaşabilir. Sadece Cairn’inizle nazikçe konuşun – onlar hassastırlar ve sert muameleye veya bağırmaya iyi tepki vermezler. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

27
Alaska Klee Kai

Eskimo dilindeki “klee kai” kelimelerinin gerçek anlamı “küçük köpek”tir. Elbette, Klee Kai daha küçük bir Husky gibi görünebilir, ancak kişiliği kesinlikle farklıdır. Bu cins, çalışan bir köpekten daha çok bir evcil hayvandır. Ancak, Huskies gibi, Klee Kais de yüksek enerjilidir ve bol miktarda egzersiz ihtiyacı vardır. Yavrunuzu zihinsel olarak da eğlendirin – sıkılmış bir Klee Kai sızlanır ve havlar. Evde çok bulunmuyorsanız, Klee sizin için uygun bir köpek olmayacaktır, ancak boş zamanınız varsa, yaptığınız herhangi bir fiziksel aktivite sırasında size ayak uyduracak daha sevgi dolu ve arkadaş canlısı bir partner bulamazsınız. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

28
Silky Teriyeri

Zarif, ancak hiçbir şekilde çelimsiz olmayan Silky terrier, bir kucak köpeği olacak kadar küçüktür, ancak bir teriyerin cesaret, inatçılık ve sert bir tavırla ilgili özelliklerini de taşır. Birçok teriyerde olduğu gibi kazma, havlama ve kovalama da doğal özelliklerdir. Yani, bir Silky alırsanız, zihinlerini meşgul tutun. Küçük köpekler arasında sayılan Silky Teriyeri, fiziksel aktivite veya sessiz zamanlar sırasında gölgenizde olmaktan memnun olan sadık arkadaşlardır. Her durumda veya alanda mutlulardır, ancak daha küçük çocuklarla birlikteyken gözetim altında olmaları faydalı olur. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

29
Dakhund

Bu cinsin küçücük boyutuna rağmen, Dachshund özünde işçi köpekler arasındadır. Sadece 23 cm boyunda olmalarına ve kısa bacakları koşma, yüzme veya sıçrama gibi yorucu fiziksel aktivitelere pek izin vermese de, Dachshund’ların havlaması çok güçlüdür ve çevrelerinin çok farkındadırlar, bu da onları harika bekçi köpekleri yapar. Dachshund’lar küçük av köpekleri olarak yetiştirildiler (adları Almanca’da “porsuk köpek” anlamına gelir) ve korkusuz ve inatçı olarak bilinirler, ancak yine de son derece zeki, karşılaştıkları herkesin kalbini ısıtan sevgi dolu köpeklerdir. 12-16 yıl kadar yaşarlar.

30
Tüysüz Amerikan Teriyeri

Bu nispeten yeni cins, esasen tüysüz bir av teriyeridir ve bu listede ABD’den gelen birkaç köpekten biridir. Amerikalı tüysüz her türden insan ve köpekle dosttur ancak yabancılara karşı bölgeci olabilir. Orta miktarda enerji harcarlar ve harika apartman köpekleri olabilirler. Kazma içgüdüleri vardır, bu yüzden bunu yapma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yerlerinin olduğundan emin olun. Ve güneş kremini de unutmayın – Amerikan tüysüz köpeklerinin güneşte yanma eğilimi vardır. 14-16 yıl kadar yaşarlar.

31
Biewer Yorkshire Teriyeri

Oldukça yeni bir süs köpeği olan Biewer Yorkshire Teriyeri, yaklaşık 20 cm boyunda ve dolaşmaması için düzenli olarak taranması gereken uzun, ipeksi tüylere sahiptir. Biewer, ABD’de nadir olmakla birlikte, küçük çocukları olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir ev için harika, mutlu bir evcil hayvandır. Güçlü, oyuncu ve zekidirler ve bazı terrier benzerlerinin aksine genellikle sessizdirler. 15-16 yıl kadar yaşarlar.

32
Alman Spitz

Büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan Alman Spitz, küçük avları yakalamak için yetiştirilen işçi bir köpektir. Bu nedenle, daha küçük köpeklerin veya diğer küçücük hayvanların olduğu bir evde olmamalıdırlar. Ancak doğru evde sevgi dolu, oyuncu ve sadık köpeklerdir. Evde fazla bulunmuyorsanız, Spitz’inizin bir oyuncak veya başka bir (eşit veya daha büyük) evcil hayvan ile birlikte olduğundan emin olun – ayrılık kaygısından muzdarip oldukları ve saatlerce havladıkları bilinmektedir. Ayrıca, tüylerinin dolanmaması için Spitz’in sık sık taranması gerekir. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

33
Corgi

Küçük köpekler arasında olan Corgi, iki çeşittir – Pembroke Welsh Corgi veya Cardigan Welsh Corgi. Bir zamanlar aynı cins olarak kabul edildiler, ancak 1925’te iki cinse ayrıldılar. Onları birbirinden ayırmak için, Pembroke’un kuyruğu olmadığını ve sivri kulakları olduğunu, Cardigan’nın ise yuvarlak kulakları olduğunu unutmayın. Corgiler çoban köpekleridir ve bu içgüdülerini korumuşlardır, ancak çoğunlukla harika ve sevgi dolu evcil hayvanlardır. Çok küçük çocuklar da dahil olmak üzere ailenin her üyesine karşı şefkatlidirler. 12-13 yıl kadar yaşarlar.

34
Glen of Imaal Terrier

Bu İrlandalı ırk, tilkileri, porsukları ve diğer küçük haşereleri avlamak ve aramak için yetiştirildi. Yetenekli ve tetikte bir avcı olan Glen, sevecen bir aile hayvanı rolünde olduğu kadar mutludur da. Uygun eğitim ile onların avlanma, kazma ve kovalama ihtiyaçlarını kontrol altına alabilirsiniz. Glen’inizi meşgul edin ve özgür karakterleri yaramazlıklara izin verdiği için onlarla zaman geçirin ve günlük egzersizle kilolarını izleyin. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

35
Lowchen

Lowchen veya “küçük aslan köpeği” Fransa ve Almanya’dan geliyor ve önlerinde kabarık ve arkada çıplak bırakan belirgin bir saç kesimi ile kraliyet ayak ısıtıcıları olarak yetiştirildi. Süs köpeği cinsleri arasında olan bu nadir cins, en az 16. yüzyıldan beri var. Bugün, şaşırtıcı derecede güçlü ve oyuncu olan sevgili ev arkadaşlığı rolünü oynuyorlar. Lowchen mutlu bir köpektir ve insanlardan hayvanlara kadar herkesi sever. Enerjileri düşüktür, ancak küçük boyutlarına rağmen akıllı, uyanık ve olgun kişilikleri vardır. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

36
Batı Highland Beyaz Teriyeri

Sevimli Batı Highland Beyaz Teriyeri, 300 yılı aşkın süredir bir aile köpeğidir. Bu cesur küçük köpek, seçtikleri insanları korur ve tehdit edildiğinde şaşırtıcı derecede güçlü olabilir. Bununla birlikte, genellikle bağımsızlık ve arkadaşlık ihtiyacı gösteren mutlu ve eğlenceli bir türdür. Uygun şekilde eğitilmiş bir Batı Highland Beyaz Teriyeri, herhangi bir eve harika bir katkı sağlar. 13-15 yıl kadar yaşarlar.

37
Papillon

Güzel Papillonlar, isimlerini devasa büyüklükteki “kelebek” şeklindeki kulaklarından alır, ancak tüm Pap’ların dik kulakları yoktur (Phalène, düşük kulaklı versiyonudur.) Pap, tüylü bir kuyruğu olan zarif bir kucak köpeğine benziyor, ancak yine de sağlam ve güçlüdür ve oyun oynamayı çok sever. Cins, çeviklik yarışmalarında başarılıdır ve herhangi bir iklim veya ev ortamına ayak uydurabilir. Pap, bu listedeki çok yönlü ırklardan biridir. Zekidirler ve iyi bir zihinsel mücadeleyi severler. İyi bir getirme oyununu seviyorsanız, Papillon’un doğal bir av köpeği olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir! 14-16 yıl kadar yaşarlar.

38
Norfolk Terrier

ABD’de yaygın bir cins olmasa da – yılda 300’den az Norfolk Teriyeri doğar – Norfolk aileye sevecen bir arkadaştır. Bununla birlikte, bir tane istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Güvenilir bir üretici bulup, sahiplenme listesine girmelisiniz. Norfolk göründüklerinden daha güçlüdür ve aktif olmayı severler. Onlar da her zaman avı kovalamaya hazırdır. Norfolks, bu listedeki en uzun yaşayan köpeklerden biridir ve bazıları yaşlılıklarının son yıllarına kadar sağlıklıdır. 12-16 yıl kadar yaşarlar.

39
Bedlington Terrier

Bedlington Terrier köpek ırkı, haşarat öldürücü ve avcının yardımcısı olarak ortaya çıktı. Eşsiz görünümleri ve zarif kuzu benzeri kürkleri onları biraz daha az vahşi gösterse de, bu köpekler küçük avcılar olarak öne çıktılar. Bugün Bedlington’lar öncelikle arkadaş olarak ve gösteri ringinde parlıyor. Hala mükemmel avlanma içgüdülerine, keskin bir koku alma duyusuna ve avcılık yapma isteğine sahip olmalarına rağmen, sahada nadiren kullanılırlar. İngiltere menşeili olan Bedlington Terrier, orta boydadır ve 12 – 16 yıl yaşarlar.

40
Dandie Dinmont Teriyeri

Büyümeyen köpek cinsleri arasında listelenen Dandie Dinmont, bu listedeki kurgusal bir karakterin adını taşıyan tek köpek olma ayrıcalığına sahiptir – bu, Sir Walter Scott’ın 1814 tarihli “Guy Mannering” kitabında teriyer sahibi bir çiftçiden gelmektedir. Kesinlikle terrier özelliklerine sahip bir cins olsa da, Dandie diğerlerinden sıyrılıyor, diğer terrier ırklarının çoğundan daha alçak ve daha kıvrımlı. Dandie sevecen, arkadaş canlısı ve oyuncudur, ancak çoğu teriyer gibi, daha küçük hayvanları kovalama içgüdüsüne sahiplerdir. Bir Dandie’yi eğitirken, çok fazla tekrardan sıkıldıkları ve inatçı oldukları için eğitimi eğlenceli hale getirin. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

41
Lhasa Apso

Bu 2.000 yıllık tür ilk olarak Tibet’te Lhasa Apso’nun sahibi Nirvana’ya hazır olmadığında öldüğünde, bir köpeğin vücudunda reenkarne olacağına inanan keşişlerle birlikte görüldü. Lhasa veya “havlayan aslan bekçi köpeği” manastır bekçi köpeğiydi ve tanıdık olanlara karşı sevgi dolu, ancak yabancılardan şüphelendikleri için bugün hala mükemmel bir bekçi köpeğidir. Özgürlüklerine çok düşkünlerdir, orta derecede egzersize ve çok fazla tüy taramasına ihtiyaçları var. Bununla birlikte, çok fazla uyarılmaya katlanmayacaklar, bu nedenle küçük çocuklarla Lhasa Apso’nuza dikkat edin. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

42
Skye Teriyeri

Skye teriyeri küçük köpekler arasındadır ve en fazla 25 cm boyuna kadar ulaşabilir. Bu cins genellikle çok kısa bacakların üzerinde büyük bir kafa ve gövdeye sahip “büyük küçük bir köpek” olarak tanımlanır. Skye teriyerleri, özellikle sahiplerinin yanında, arkadaş canlısı ve sadıktır, ancak yabancılara karşı oldukça temkinlidir, bu nedenle erken sosyalleşmeleri en iyisidir. Skye’ın boylarından çok daha büyük bir kişiliği vardır, bu yüzden onları iyi eğittiğinizden emin olun, çünkü evinizi inatçı iradeleriyle yönetebilirler. Haftalık fırçalama da sağlıkları için çok önemlidir. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

43
Swedish Vallhund

Uzun ve kısa İsveçli Vallhund, yaklaşık 1.200 yıl önce Viking gemilerinde ve kuru arazide sığır sürülerinde yaşayan eski bir cinstir. Bu küçük, sağlam köpeğin kalın bir kürkü vardır ve çok küçük olduğu için güçlüdür. Süs köpeği cinsleri arasında Vallhund, diğer aile üyelerini güldürmeyi seven doğuştan bir şovmendir. Çok fazla enerjileri olduğu için onları mutlu ve sağlıklı tutmak için hem zihinsel hem de fiziksel uyarılmaya ihtiyaçları vardır. Kucağınızda tatlı tatlı oturacak bir köpek arıyorsanız, bu ırk sizin için uygun olmayacaktır. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

44
Parson, Jack Russell ve Russell Terriers

Bu üç ırk birbirine çok benzer ve 19. yüzyıl İngiltere’sine ve Rahip John “Jack” Russell’a kadar izlenebilir, ancak her biri için ince farklılıklar vardır. Her üçü de işçi köpekler olsa da, her ikisi de tilki avcısı olarak kabul edilir, Parson Jack’ten daha çok avcıdır. Daha küçük, daha nazik Russell, öncelikle arkadaşlık için yetiştirildi. Üçü de, genellikle uzun, sağlıklı yaşamlar süren ve özellikle çocuklarla iyi anlaştıkları için herhangi bir aileye hoş bir katkı sağlayan sevgi dolu köpeklerdir. Bu meraklı, enerjik ırklar için sık egzersiz ve zihinsel uyarım şarttır. 12-14 yıl kadar yaşarlar.

45
Bichon Frise

Bichon, kabarık beyaz tüyleri ve sevgi dolu, sessiz tavırlarıyla kucakta oturmak için üretilmiştir, ancak aynı zamanda oldukça eğlencelilerdir. ŞovMen’lik gerçekten de Bichon’un kanında var – hatta kraliyet ailesini eğlendirmek ve sirkte gösteri yapmak için kullanılırlardı. Bichons küçüktür, ancakyaramaz olabilecekleri için uygun eğitime ihtiyaçları vardır. Bu aynı zamanda daha küçük çocuklarla denetlenmesi gereken bir cins çünkü çok fazla uyarılmada kolayca agresif olabiliyorlar. 14-15 yıl kadar yaşarlar.

46
Russkaya Tsvetnaya Bolonka

Bolonka, Rusya’dan geliyor ve Bichon ailesinin bir üyesi. Küçük köpekler arasında, sert iklime dayanıklı ve işçi köpek arzusu nedeniyle SSCB’de bir zamanlar çok popülerdi, fakat şimdilerde Bolonka’nın nesli neredeyse tükendi. Bununla birlikte, daha büyük köpekler şehir yaşamı için pratik olmadığı için Sovyet toplumunda yeri vardı. Bolonka’nın bazı işçi köpek özellikleri var ve bölgelerini çok koruyorlar. Ayrıca zeki, eğlenceli ve seçtikleri aileye karşı sevgi dolular. Çocuklarla harika uyum yakalarlar ve ayrıca mutlu bir şekilde özgürlüklerine düşkünlerdir. Bolonka, 2002’den beri yalnızca ABD’de bulunuyor, bu nedenle “21. yüzyılın köpeği” olarak kabul edilmelerine şaşmamalı. 12-16 yıl kadar yaşarlar.

47
Teddy Roosevelt Teriyeri

Büyümeyen köpek cinsleri arasında listelenen Teddy Roosevelt Terrier, mülklerini haşarattan temizlemek için erken dönem Amerikan çiftlik sahiplerinin favorisiydi, eğer bir şans verilirse, bugün hala yapabilirler. Köpeğe, sahip olduğu ve türün gelişmesine yardımcı olduğu söylenen ABD 26. Cumhurbaşkanının adı verildi. Teddie enerjik bir işçi köpeğidir ve ister insan ister hayvan olsun, ailenin her üyesine sadık bir arkadaştır. Teddy’ler ayrıca herhangi bir yaşam koşuluna uyum sağlayabilir. Büyük ya da küçük bir alanda yaşamaktan memnunlar ve bir çeviklik kursunda güçlü bir rakip olabilirler ya da sevgi dolu bir kucak köpeği olarak mutlu ve sessizce yaşayabilirler. 14-16 yıl kadar yaşarlar.

BENZER YAZI: OYUNCAK AYI İSİMLERİ

48
Malta Köpeği

Malta Köpeği, lüks, ipeksi beyaz tüyü ve canlı kişiliği ile bilinen eski bir ırktır. Çevresini mutlu etmek için son derece heveslidir. Olumlu pekiştirme, bir Maltalıyı eğitmede en iyi sonucu verir ve erken sosyalleşme faydalı olacaktır. Bu mutlu-şanslı cins, hem insanlara hem de hayvanlara dosttur, ancak çoğu küçük köpekte olduğu gibi, daha küçük çocuklarla birlikteyken denetlenmelidir. Bu cinsin 4 kilo altında olanları sayısız sağlık sorunları ile gelebilir. Sahiplenirken, dikkatli olunmalıdır. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

49
Tibet Teriyeri

Bu “kutsal Tibet köpeği”, karlı ve dağlık arazileri geçmelerine ve keşişler arasında çoban ve koyun koruyucusu olarak yaşamalarına yardımcı olan “kar ayakkabılı” (geniş ve düz) ayaklara sahiptir. Tibet teriyeri gerçek bir teriyer değil, daha küçük bir boyut olduğu için bu isim verildi. Cins, iyi huylu ve arkadaş canlısıdır, ancak bu nedenle iyi bir bekçi değildir. Tibet teriyeri herhangi bir rekabette başarılıdır ve neredeyse her yaşam koşulunda başarılı olmalarını sağlayan nazik bir tavır sergilemektedir. 15-16 yıl kadar yaşarlar.

50
Minyatür Kaniş

Süs köpeği cinsleri arasında oyuncağa benzeyen tek ırk budur. Minimum tüy dökmeleri nedeniyle genellikle köpek sahiplenmek isteyenlerin tercihidir (bu, aynı zamanda alerjisi olan kişiler için iyi bir seçimdir). Yüksek enerji seviyelerine sahip aktif köpeklerdir, ancak minyatür veya oyuncak bir fino köpeğiniz olduğunda tımar etmek belki de en büyük işiniz olacaktır. 10-18 yıl kadar yaşarlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!