3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Tabutla Dans Eden Adamlar Gerçekte Kim? Hikayeleri Nedir? Hangi Ülkede Yaşıyorlar?

Tabutla dans eden adamlar son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde. Bu akımın ingilizcedeki adı ise Coffin Dance. Birçok farklı versiyonda komik videolar hazırlanıyor ve internette milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Peki tabutla dans eden adamlar aslında kimdi? Tabutla dans videolarının gerçek hikayesi nedir?

tabutla dans eden adamlar

Sosyal medyayı sıklıkla kullanıyorsanız, farklı akımları da takip ediyor olmalısınız! Son günlerde tabutu omuzlarına alan, dizlerinde taşıyan Afrika kökenli insanların videosunu izlememiş olamazsınız. İşte bunun adı “Coffin Dance”. Sosyal medyada sıklıkla paylaşılan bu videolar, daha sonra bir akımı beraberinde getirerek, diğer başka videolarda da kullanılmaya başlandı. Başarısızlıkla sonuçlanan her durum videosunun sonuna eklenince, gerçekten komik görseller karşımıza çıktı. Tabutla dans eden adamlar zaten komikken bir de bu videolara eklenince daha eğlenceli hale büründü. Sosyal medyayı bu sıra meşgul eden bu dansın gerçek hikayesi merak konusu. Peki tabutla dans eden adamlar aslında kimdir? Tabutla dans videolarının gerçek hikayesi nedir?

TABUTLA DANS EDEN ADAMLAR ASLINDA KİMLER?

Ölülerin arkasından, tabutları dans ederek taşımak, Batı Afrika ülkesi olan Gana‘da yaşayanların eski bir geleneği aslında. Tabut ile dans ederek ölüyü uğurlamanın aslında güzel bir sebebi varmış. Yakınlarını neşe içinde uğurlamak. BBC tarafından 3 yıl önce yayınlanan belgeselden sonra tanınmaya başlayan bu gelenek, her ne kadar bizler için komik görüntülere sahip olsa da, yapılmasının amacı insanı duygulandırıyor.

Gana Harita - Gana Nerededir?
Gana Harita – Gana Nerededir?

Sosyal medyada görüntüleri yayılan video için şu ifadeler yer almıştı:

“Gana kültüründe cenazeler sadece yas değil aynı zamanda kutlama zamanı da. Yakınları, ölen kişinin hayatını kutlamak için bir araya gelip dans ediyor. Bu törenlerin gösterişli olması için aileler masraftan da kaçınmıyor. Cenaze törenlerinin son gözdeleri, tabutu dans eşliğinde taşıyan profesyonel dansçılar. Şu ana kadar 100’den fazla kadın ve erkek dansçıya da bu sayede yeni kazanç kapısı açıldı”

Batı Afrika ülkelerinde çok eski bir tarihe sahip olan bu gelenek, 7 kişilik bir ekibin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Güneş gözlüklü ve düzgün giyimli bu ekip için gerçekten ciddi paralar ödeniyor. Tabutla dans eden adamlar, müzik eşliğinde cenazeyi sırtlayıp, vefat eden kişinin mahallesinde ya da köyünde turlayarak, neşe içinde toprağa verilmesini sağlıyorlar. Vefat edenlerin üzüntülerini biraz azaltmak ve onları da neşelendirmek için düzenlenen bir gelenek aslında.

Benjamin Aidoo - Tabutla dans eden adamlar
Benjamin Aidoo – Tabutla dans eden adamlar

Dans ekibinin başındaki adam Benjamin Aidoo bir röportajda şunu demiş: “Cenaze hizmetlerine bir koreografi eklemeye karar verdim, böylece müşteri bize gelirse, onlara sadece şunu soruyoruz: “Ciddi bir dans mı istiyorsun yoksa biraz daha hareketli mi?”.

SEVDİKLERİNİ HUZUR İÇİNDE UĞURLAMAK İSTİYORLAR

Cenaze merasimi, ülkelerin hem dini uygulamaları hem de kültürleriyle etkileşim halindedir. Afrika ülkelerinde ise durum bir tık daha farklı. Burada cenazelerin ayrı bir önemi var. Amaç sadece klasik bir cenaze merasimi değil. Kaybettikleri sevdiklerini, diğer dünyaya neşe içinde göndermek ve acıları biraz azaltmak amaçlanıyor.

Follow My Braids” adlı bloğu bulunan blog yazarı, tabutla dans eden adamları kayınvalidesinin cenaze merasimi için ayarladığını yazmıştı. “Ganalı cenazelerinin çok abartılı olduğu ve sürecin günlerce uzayabileceği konusunda uyarıldım. Bu uğurlama üç gün sürdü. Ancak 96 yıl boyunca bu dünyayı süsleyen bir anne için buna değdi. Dans eden tabut taşıyıcıları, akıllara durgunluk veren bir deneyimdi. Bu performansa şahsen şahit olduğum için çok mutluyum. Aslında bu gençlerin müthiş yeteneklerinden ve güçlerinden keyif aldım ve bir ritmi asla kaçırmadılar!”

TABUT DANSI İLE YAPILAN EFSANE VİDEOLAR

GANA’DAKİ EGZOTİK TABUTLAR

İstanbul’daki tabutla dans eden adamları ise daha sonra yayınlayacağız.

tabutla dans eden adamlar

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kim Kimdir kategorimizdeki diğer yazılarımızı okumak için buraya bakınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.