Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaSoru - CevapTakiye (Takiyye) Ne Demek, Kime Takiyeci Denir? İşte Anlamı ve Örnekleri

Son Yazılar

Takiye (Takiyye) Ne Demek, Kime Takiyeci Denir? İşte Anlamı ve Örnekleri

Günümüzde en çok siyasetçiler için kullanılan takiye kelimesinin anlamı nedir? Takiye (Takiyye) ne demek, takiyeci kimdir, örnekleri yazımızda.

Günlük hayatta, sosyal medyada veya eski bir metinde gördüğümüz kelimelerin anlamlarını merak etmek oldukça normal bir durumdur. Takiye kelimesi de bu kelimeler arasında yer almaktadır ve insanların karşılaştıkları dil bilgisi sorularından biridir. TDK’ya göre takiye kelimesinin ne demek olduğunu öğrenerek günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Arama motorundan yapılan araştırmalar sonrasında elde edilen bilgilere göre, takiye kelimesinin kökeni Arapça’dır ve “korumak” veya “saklamak” anlamlarına gelmektedir. Doğru kullanım örnekleriyle birlikte cümle içerisinde yer alan takiye kelimesinin anlamını daha iyi şekilde kavrayabilirsiniz. Bu nedenle haberimizi inceleyerek, takiyye ne demek sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Takiye Ne Demek?

takiyye ne demek

“Takiye ne demek, takiyye ne anlama gelir, takiyeci kimdir” sorularının cevabı oldukça ilginç bir kelime öyküsü barındırıyor. Dilimize Arapçadan geçmiş olan Takiyye kelimesi, vikaye sözcüğünden türetilmiştir ve köken olarak “koruma” anlamına gelir. Vikaye sözcüğünün korumak, gözetmek ve sakınmak anlamları bulunurken; takiyye ise can ve mal güvenliği sağlamak amacıyla dini inancını gizli tutmayı ifade eder. Özellikle can ve mal güvenliği konusu olduğunda Müslümanların inançlarını gizlemesi dinen caizdir. TDK Sözlük’teki tanımına göre de “Tehdit altında olduğu ya da işkence görme ihtimaliyle karşı karşıya kalacağı düşünülerek İslâm’ın bazı emirlerinin inkâr edilmesi yahut insanlarla ilişki kurulmasıdır.” Yani aslında tarihte herhangi bir tehdit altındayken İslami değerleri terk etmekte kullanılmıştır.

Takiye Sözlük Anlamı Nedir?

takiye ne demek

Günümüzde takiye kelimesi çok sık kullanılmaktadır ve bunu yapanlara da takiyeci denilmektedir! Takiye yapmak, kelimenin tam anlamıyla tehlike anlamında İslam dini lehine kullanıldığında sorun teşkil etmemekle birlikte, kişisel çıkarlar amacıyla yapıldığında ise günahtır, çünkü yalan söylemek ve olmayan bir şeyi varmış gibi anlatmak (yalan söylemek) sonucuna çıkar.

Türk Dil Kurumuna göre Takiye kelimesinin üç farklı anlamı vardır:

  1. İnsanın kendisini ya da yakın çevresindeki kişileri koruması ve buna uygun hareket etmesi
  1. Kişinin tehlike anında dini inancını ya da mensup olduğu mezhebi gizlemesi
  1. Tehlike arz eden durum geçene kadar kalpte olanı gizlemek

Takiyye Yapmak Ne Anlama Gelir?

Takiye yapmak, kalben inandığın bir şeyi dil ile inkar etmek demektir.

Takiye Yapmanın Örnekleri

Takiye kelimesi eskiden bu kadar sık kullanılmazdı, fakat son 20 yıldır hayatımızda oldukça sık kullanılan kelimeler arasına girdi. Özellikle siyasetçilerin kullandığı bir yöntemdir. Amacı kendi seçmenini bir arada tutmak ve kendisine oy verenleri manipule ederek olmayan bir şeyi varmış gibi göstermektir.

Yani aşağıdaki örneklerde göreceğiniz gibi takiye, olmayan bir şeyi varmış gibi gösteren, kişisel çıkarları için başkalarını kötülemek için yanlış bilgi vermek, yalan söylemektir. Bunu yapan kişiye ya da kişilere ise takiyeci denir.

AKP’li Nevşehir Belediyesi’nin, sırf kendi seçmenini etkilemek için, hiç söylenmemiş cümleleri sanki muhalefet partisi söylemiş gibi reklam panolarına asması bir takiyedir.

takiye örnekleri

AK Parti Kağıthane ve İBB Meclis Üyesi Erdem Kertişçi’nin 20 Mayıs 2023’te, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce aşağıdaki paylaşımı takiye yapmanın açık örneklerinden biridir. Aslında ne böyle bir reklam ne de böyle söylenmiş bir cümle vardır.

takiye örnekleri

Aslında böyle bir reklam filmi olmamasına rağmen, deepfake teknolojisi kullanılarak, sanki terör örgütü ve muhalefet lideri birlikte kampanya yapmış gibi gösterilen video takiye yapmaya örnektir. Bunu yapana ise takiyeci denir. Aslında böyle bir video yoktur, varmış gibi kurgulanmış ve halkın inanması için mitinglerde boy boy gösterilmiştir.

Takiye yapmak, yalan söylemekle aynıdır. Bunu İslam dininin lehine yapıyorsanız dinen sorun yok. Fakat siyasal ve kişisel çıkar veya başkasını kötülemek, itibarsızlaştırmak için yapılıyorsa, günahtır ve hukuken suçtur.

Örneğin ekonomi konusunda da örnekler verebiliriz. Evet! Markete, pazara, alışveriş merkezine gittiğinizde pahalılığa gözlerinizle şahit oluyor musunuz? Eskiden sık sık aldığınız şeyleri artık alamadığınızın farkında mısınız? Evet hepimiz farkındayız. Fakat ülkeyi yönetenler için sorun yok! Şu sözü mesela araştırabilirsiniz: ‘Ekonomide sıkıntı varmış, yooooo’

Sizce “Soğan mı, TOGG mu?”, “Doğruyu söylemek mi, takiye yapmak mı!”, iyi düşünmek gerek. Diğer tarafta bunların hesabını sorarlar.

SONUÇ

Dinin lehine yaptığınız sürece takiye yapmak günah değildir. Fakat kişisel çıkarlar, daha fazla para kazanmak, yaptığınız bir yanlışın (hukuksuzluğun) üzerini örtmek veya bir kişiyi ya da kurumu itibarsızlaştırmak için yalana başvurmak ve olmamış bir şeyi sanki olmuş gibi göstermek ise günahtır ve hukuken suçtur.

Bir sözün ya da olgunun takiye olup olmadığını anlamak için iyi araştırmak önemlidir. Çünkü yapılan bir takiyeye inanıp, bu doğruymuş gibi başkalarına anlatmak, paylaşmak veya Twitter’da retweet etmek de suça ve günaha ortak olmaktır.

Kullanılan resmin orjinalini buradan bulabilirsiniz.

Yalan söyleyen insanları nasıl ki hayatınızdan çıkarıyorsanız, siyasetçileri de hayatınızdan çıkarabilmelisiniz. Adalet ve hakkaniyet ve hatta müslümanlık bunu gerektirir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Takiye yapan insanların, akşamları nasıl yastığa kafalarını koyup rahat rahat uyuduklarını hep merak etmişimdir. Ateş onları çağırıyor.

  2. Müslümanım diyen kimsenin takiye yapanlara oy vermemesi hatta hayatlarından çıkarmaları gerekir bence. Tabi müslümanım diyen ve o kurallara inananlardan bahsediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!