Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGündemTaliban Nedir? Taliban Kimdir? Bayrağı, Lideri Kim?

Son Yazılar

Taliban Nedir? Taliban Kimdir? Bayrağı, Lideri Kim?

Taliban, 2001’de etkisini kaybetmesinden bu yana, Afganistan’daki ABD liderliğindeki misyona ve Afgan hükümetine karşı savaşını sürdürdü. ABD birlikleri 2021’de geri çekilirken, grup kontrolünü hızla genişletti ve kendini iktidara geri dönmek için konumlandırdı. Bu yazımda sizlerle Taliban kimdir, Taliban nedir, Taliban’ı kim destekliyor, Taliban’ın amacı nedir, bayrağı, lideri, finansman kaynağı ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

TALİBAN NEDİR? İŞTE TARİHİ

  • İslami köktendinci grup, 1996’dan 2001’deki ABD liderliğindeki işgale kadar Afganistan’ı yönetti. O zamandan beri, Kabil’deki ABD destekli hükümete karşı bir isyan başlattı.
  • Uzmanlar, Taliban’ın 2001’den bu yana herhangi bir noktada olduğundan daha güçlü olduğunu söylüyor. ABD birliklerinin geri çekilmesi sırasında bir saldırı başlattı ve 2021 yazına kadar Afganistan’ın bölgelerinin yarısından fazlasını ele geçirdi.
  • Taliban, ABD ile bir anlaşma imzaladıktan sonra 2020’de Afgan hükümetiyle ilk doğrudan barış müzakerelerine başladı. Barış konusunda küçük ilerleme kaydedildi.

TALİBAN NEDİR?

Taliban kökten dinci bir terörist gruptur. Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide grubun hatırlanan en büyük saldırısı 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin Newyork şehrindeki İkiz Kulelere saldırmasıyla tüm dünyada infial yarattı. Saldırılar, en az $10 milyarlık altyapı ve mülk hasarına, ek olarak 2.977 ölüm, 25.000’den fazla yaralanma ve uzun vadeli sağlık problemleriyle sonuçlandı. ABD’nin El Kaide terör grubuna savaş açması ile birlikte Taliban grupları da hedef alındı.

2001 yılından 2021 yılına kadar Taliban faaliyetlerine devam etti. Fakat eskisi kadar güçlü değildi. Çünkü hem ABD ordusu hem de NATO, Afganistan’aa ciddi bir savaş gücü göndermişti. 2020’de Taliban, ABD ile bir barış anlaşması [PDF] imzaladı ve Afgan hükümetiyle güç paylaşımı müzakerelerine başladı. Ancak, Afganistan içi müzakerelerde çok az ilerleme kaydedildi. Bu arada, ABD anlaşmanın bir parçası olarak ülkedeki birliklerini geri çekerken, Taliban ise kontrolü altındaki Afgan bölgelerinin sayısını üç kattan fazla artıran bir saldırı başlattı. Analistler, güç paylaşımı müzakereleri duraklamaya devam ederse, genişleyen bir iç savaş ve daha fazla sivil zayiatın muhtemel olduğu konusunda uyarıyorlar.

TALİBAN KİMDİR? TEHDİT MİDİR?

Birçok uzman, Taliban’ın Afgan demokratik kurumlarını, vatandaşların haklarını ve bölgesel güvenliği tehdit ettiğini söylüyor. Grup, 6.000’den fazla ABD askeri ve müteahhitini [PDF] ve 1.100’den fazla NATO askerini öldüren bir savaşta dünyanın en güçlü güvenlik ittifakı olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü‘nün (NATO) ve üç ABD yönetiminin karşı direniş operasyonlarıyla mücadele etmeyi başardı. 2007’den bu yana 47.000 sivil öldü ve tahminen 73.000 Afgan askeri ve polis memuru öldürüldü. On binlerce Taliban savaşçısının da öldüğüne inanılıyor.

Elli sekiz bin ile yüz bin arasında tam zamanlı savaşçıya sahip olan Taliban, şimdi son yirmi yılda herhangi bir noktada olduğundan daha güçlü. Amerika Birleşik Devletleri Afganistan’dan kalan güçlerini geri çekerken, Taliban sivillere yönelik saldırılarını artırdı, kritik sınır geçişlerinin kontrolünü ele geçirdi ve ülke genelinde varlığını önemli ölçüde genişletti. 2007’den bu yana ABD’nin El Kaide ve diğer terörist gruplara karşı mücadelesini kapsayan ABD merkezli bir yayın olan Demokrasileri Savunma Vakfı Uzun Savaş Dergisi’ne göre, Temmuz 2021’de grup Afgan bölgelerinin tahmini yüzde 54’ünü kontrol ediyordu; sadece aylar önce sadece yüzde 20’sini kontrol ediyordu. 2021 yazının ortasına gelindiğinde, ülkenin otuz dört eyalet başkentinden on altısı Taliban kontrolüne girme riskiyle karşı karşıyaydı.

taliban kimdir

Afganistan’daki BM Yardım Misyonu (UNAMA), şiddette keskin bir artış olduğunu belgeledi ve kurumun 2009’da kayıt tutmaya başlamasından bu yana 2021’in en fazla sivil zayiatı görebileceği konusunda uyardı. İlk yarıda 5.183 sivil ölüm ve yaralanmasını belgeledi [PDF] 2021, önceki yıllarda aynı dönemde toplam ölen veya yaralananlardan önemli ölçüde daha yüksek. Kadınlar ve çocuklar, UNAMA tarafından bir yılın ilk yarısında şimdiye kadar kaydedilenden daha büyük bir zayiat oranını oluşturuyordu. Çatışmalara karışan birçok silahlı grup arasında, yaklaşık yüzde 40 ile en yüksek kayıp yüzdesinden Taliban sorumluydu. Kayıpların çoğu, hedefli suikastlar ve doğaçlama patlayıcı saldırılarına neden oldu. Siviller de isyancılar ve hükümet güçleri arasındaki çapraz ateşe tutuldu. Afgan hükümet güçleri de kayıplara neden oldu. Uluslararası güçlerde can kaybı yaşanmadı.

Uluslararası gözlemciler, Taliban’ın terör örgütlerini, özellikle de El Kaide’yi desteklediğinden endişe duymaya devam ediyor. Pakistan ve Taliban, 11 Eylül saldırılarının beyni olan bin Ladin’i teslim etmeyi reddettikten sonra ABD, Afganistan’ı işgal etti. Birçok ABD güvenlik uzmanı, Taliban yönetimi altında Afganistan’ın ABD ve müttefiklerine karşı saldırılar düzenleyebilecek teröristler için güvenli bir sığınak olarak kalacağından endişe duyuyor.

Birleşmiş Milletler’in 2021 raporunda, Taliban’ı izleyen BM ekibi, grubun hala El Kaide ile güçlü bağları olduğunu söyledi. BM uzmanlarının bildirdiğine göre, Taliban “yabancı terörist savaşçılar hakkında bilgi toplayarak ve onları kaydedip kısıtlayarak El Kaide üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmaya” başladı. Ancak, Taliban’ın Afganistan’dan kaynaklanan uluslararası bir terör saldırısını önleme konusundaki ABD barış anlaşması kapsamındaki taahhüdünü yerine getirip getirmeyeceğinin belirsizliğini koruyorlar. Taliban, kaynaklar ve eğitim karşılığında El Kaide’ye koruma sağlamaya devam ediyor. İki yüz beş yüz El Kaide savaşçısının Afganistan’da olduğuna ve liderlerinin Afganistan-Pakistan sınırındaki bölgelerde olduğuna inanılıyor. ABD makamlarının, El Kaide’nin şefi Eymen el-Zawahiri‘nin Afganistan’da olduğunu düşündüğü bildiriliyor [PDF], ancak 2020’de öldüğüne dair doğrulanmamış söylentiler vardı. Horasan İslam Devleti’nin 2 bin 200 üyesinin de Afganistan’da olduğu düşünülüyor.

TALİBAN NASIL KURULDU?

Grup 1990’ların başında, CIA ve Pakistan İstihbarat Müdürlüğü’nün (ISI) gizli desteğiyle Afganistan’ın Sovyetler tarafından işgaline (1979-89) direnen Afgan mücahitleri veya İslami gerilla savaşçıları organize edilerek kuruldu. Onlara Pakistan medreselerinde veya ilahiyat okullarında okuyan genç Peştun kabileleri katıldı. Peştunlar Afganistan’da bir çoğulluk oluşturuyor ve ülkenin güney ve doğusunun çoğunda baskın etnik gruptu. Onlar aynı zamanda Pakistan’ın kuzey ve batısındaki önemli bir etnik gruptur.

Hareket, rakip mücahit grupları arasında dört yıllık bir çatışmanın (1992-1996) ardından istikrar ve hukukun üstünlüğünü empoze etme sözü vererek Sovyet sonrası ilk dönemde halk desteğini aldı. Taliban, suçla dolu güney şehrini yatıştırmak için Kasım 1994’te Kandahar’a girdi ve Eylül 1996’da başkent Kabil’i, Peştun karşıtı ve yozlaşmış olarak gördüğü etnik bir Tacik olan Başkan Burhanuddin Rabbani’den geri aldı. O yıl, Taliban, Afganistan’ı bir İslam emirliği ilan etti, bir din adamı ve anti-Sovyet direnişin emektarı Molla Muhammed Ömer, emir al-mü’minin veya “müminlerin komutanı” olarak bilinen kişiye yetki verdi. Rejim, 2001’de devrilmeden önce ülkenin yüzde 90’ını kontrol ediyordu.

Taliban, toprak kontrolünü artırırken, sert bir adalet mekanizması dayattı, yani sözünde durmayarak ülkenin İslami kurallarla yönetilmesini istediğini açıkça beyan etti. Taliban içtihatları, Peştunların İslam öncesi kabile kanunlarından ve medreselerin Suudi hayırseverlerinin katı Vahhabi doktrinlerinin oluşturduğu şeriat kanunlarını benimsemiştir. Rejim, Faziletlerin Teşviki ve Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlığı’nın Taliban’ın İslam’a aykırı saydığı davranışlara yasaklar getirmesine rağmen, sosyal hizmetleri ve diğer temel devlet işlevlerini ihmal etti. Kadınların tepeden tırnağa burka giymesi gerekiyordu; yasaklı müzik ve televizyon; ve sakalları çok kısa olan tüm erkekleri hapse attı.

DÜNYA TALİBAN’A NASIL BAKIYOR?

Son yirmi yılda hükümetler ve uluslararası kuruluşlar, Taliban’ı devirmek ve Afganistan hükümetini, demokratik kurumlarını ve sivil toplumu desteklemek için ABD liderliğindeki çabalara aşağıdaki şekillerde katıldı:

ABD birlikleri, Ekim 2001’de Afganistan’a girdikten sonra Taliban’ı hızla devirdi. O zamandan beri, Taliban ABD destekli Afgan hükümetine karşı bir ayaklanma başlattı. Afganistan’daki ABD askerlerinin sayısı 2011’de yüz bin civarında zirveye ulaştı. 2020 ABD-Taliban anlaşmasında ABD, Taliban’ın terör gruplarıyla bağları kesmeyi de içeren taahhütleri yerine getirmesi halinde tüm ABD ve NATO birliklerini Afganistan’dan çekmeyi taahhüt etti. Başkan Biden, tüm birliklerini Ağustos 2021’e kadar çekmeyi planladığını söyledi. NATO, 2003 yılında yabancı güçlerin liderliğini üstlenerek, Avrupa dışındaki ilk operasyonel taahhüdünü yerine getirmişti. NATO’ya bağlı Afganistan’da konuşlanmış elli ülkeden 130.000’den fazla asker vardı.

BM Güvenlik Konseyi, rejime ilk olarak 1999’da El Kaide’ye yataklık yaptığı gerekçesiyle yaptırımlar uyguladı ve 11 Eylül’den sonra yaptırımları genişletti. Taliban liderlerinin finansal varlıklarını hedef alıyorlar ve çoğu seyahatlerini yasaklıyorlar. Güvenlik Konseyi ayrıca Taliban’a silah ambargosu da uyguladı. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ek yaptırımlar getirdi.

ABD işgalinden aylar sonra, BM üye devletleri Afganistan’ın Taliban yönetiminden uzaklaşmasını destekleme taahhüdünde bulundu. ABD ve NATO yeniden yapılanma çabalarına öncülük etti. 2019 Dünya Bankası raporuna göre, düzinelerce ülke de Afganistan’a yardım sağlıyor ve hükümetin kamu harcamalarının yüzde 75’i şu anda uluslararası ortaklardan sağlanan hibelerle karşılanıyor. 2020’deki bir konferans sırasında, bağışçılar toplam 3,3 milyar dolarlık yardım sözü verdi.

Taliban, 2003 yılından bu yana insanlığa karşı suçlar da dahil olmak üzere Afgan sivillere yönelik suistimal iddiaları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde soruşturma altında. ABD ve Afgan güçleri de savaş suçları iddiasıyla soruşturuluyor.

TALİBAN’I KİM YÖNETİYOR?

Analistler, esas olarak ülke dışında bulunan Taliban liderliğinin Afganistan’daki savaşçılarının ve yetkililerinin çoğu üzerinde kontrolü elinde tutmaya devam ettiğine inanıyor. Ancak BM Taliban izleme ekibi, başta barış süreci ve ABD ile görüşmeler olmak üzere iç anlaşmazlıkların “daha belirgin hale geldiğini” söylüyorlar.

Liderlik konseyine Rahbari Shura denir ve daha çok Omar ve üst düzey yardımcılarının ABD işgalinden sonra sığındıklarına inanılan Pakistan’daki şehir için Quetta Shura olarak bilinir. BM gözlemcisine göre konsey, “Emirliğin tüm siyasi ve askeri işleri” için kararlar alıyor. Şu anda Mevlevi Heybetullah Ahundzade tarafından yönetiliyor. (Ömer 2013’te öldü ve yerine 2016’da Pakistan’daki bir ABD hava saldırısında öldürülen Molla Ahtar Muhammed Mansur geçti.) Lider, şu anda Ömer’in oğlu Molla Muhammed Yakub ve milletvekilleri tarafından destekleniyor; Taliban’ın kurucu ortağı Molla Abdul Ghani Baradar; ve aynı zamanda Afganistan’ın güneydoğusunda ve Pakistan’ın kuzeybatısında Taliban, El Kaide ve Pakistan’ın Işıdi ile yakın bağları olan militan bir grup olan Hakkani Ağı’nın da başkanı olan Sirajuddin Hakkani.

Heybetullah Ahundzade
Heybetullah Ahundzade’nin koronavirüs sebebiyle öldüğü düşünülüyor.

Taliban Liderlik konseyi, Taliban’ın devrilmesinden önce yürürlükte olan bakanlıklara benzer çeşitli komisyonları ve Taliban’ın gölge hükümeti yönettiği idari organları denetliyor. Komisyonlar ekonomi, eğitim, sağlık ve sosyal yardım gibi alanlara odaklanıyor. Askeri komisyon, Afganistan’ın otuz dört eyaletinin her biri için gölge valiler ve savaş alanı komutanları atadı. Baradar başkanlığındaki siyasi komisyon, ABD ile müzakerelere öncülük etti ve Katar’ın Doha kentinde bulunuyor.

TALİBAN PARAYI NEREDEN BULUYOR?

BM izleme grubuna göre, Taliban öncelikle afyon haşhaş ekimi, uyuşturucu kaçakçılığı, yerel işletmelere şantaj ve adam kaçırma gibi suç faaliyetleri yoluyla gelir elde ediyor. Yıllık gelirinin tahminleri 300 milyon dolar ile 1,6 milyar dolar arasında değişiyor. Bir tahmine göre, 2020’de haşhaş ekiminden yaklaşık 460 milyon dolar kazandı. Taliban ayrıca topraklarındaki tarım ve madencilik gibi ticari faaliyetlerden vergi alıyor. Daha fazla sınır geçişini kontrol altına aldığı için gümrük geliri günde binlerce dolara çıktı. Ayrıca, katı BM yaptırımlarına rağmen gelirini yasadışı madencilik ve yurtdışından bağışlarla destekledi.

Pek çok uzman, Pakistan güvenlik teşkilatının, Hindistan’ın Afganistan’daki etkisine karşı koymaya çalışmak için ülkenin batı aşiret bölgelerinde Taliban militanlarına sığınak sağlamaya devam ettiğini söylüyor. İslamabad bu suçlamaları reddediyor. (Aynı zamanda Pakistan, Afgan grubundan farklı olan ve yaygın olarak Pakistan Talibanı olarak bilinen kendi isyan grubu Tehrik-e-Taliban Pakistan ile savaşmaya devam ediyor.)

AFGANLAR TALİBANI DESTEKLİYOR MU?

İktidardan düşmesinden yıllar sonra bile Taliban destek görmeye devam etti. ABD merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş Asia Foundation 2009’da [PDF] Afganların yarısının -çoğunlukla Peştunlar ve kırsal Afganlar- başta Taliban olmak üzere silahlı muhalefet gruplarına sempati duyduğunu araştırdı. Afganların Taliban ve müttefik gruplara verdiği destek, kısmen kamu kurumlarına yönelik şikayetlerden kaynaklandı.

Ancak 2019’da aynı ankete verilen bir yanıt, Afganların yalnızca yüzde 13,4’ünün Taliban’a sempati duyduğunu ortaya çıkardı [PDF]. Afganistan içi barış görüşmeleri 2021’in başlarında durduğundan, ankete katılanların ezici bir çoğunluğu [PDF] kadın haklarını, konuşma özgürlüğünü ve mevcut anayasayı korumanın önemli olduğunu söyledi. Ankete katılan Afganların yaklaşık yüzde 44’ü Afganistan’ın önümüzdeki iki yıl içinde barışa ulaşabileceğine inandıklarını söyledi.

TALİBAN NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Taliban’ın 2020’nin başlarında Donald Trump yönetimiyle barış anlaşmasını imzalamasından ve Afgan hükümetiyle ilk doğrudan barış görüşmelerine girmeyi kabul etmesinden bu yana çok az ilerleme kaydedildi.

Taliban müzakerecileri Nisan 2021’de BM destekli bir barış konferansına katılmayı reddetti ve grup siyasi bir çözüm için yol haritasını paylaşmadı. Ancak sözcüler, Taliban liderlerinin müzakerelere bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi. Taliban, barışçıl yollarla siyasi bir çözüme ulaşmak istediğini iddia ediyor ve çoğu durumda son aylarda Afgan bölgelerini ele geçirmek için şiddet kullanmadığını iddia ediyor. Afgan yetkililer bu açıklamalarla ilgili şüphelerini dile getirdiler. Bu arada Taliban, Çin ve Rusya gibi bölgedeki ülkelerle diplomasiyi artırmaya çalışıyor.

Afganistan içi tartışmalar ivme kazanırsa, gücün Taliban ile nasıl paylaşılacağı, Afganistan’ın demokratik kurumları ve anayasasına ne olacağı ve kadınların, LGBTQ+ bireylerin ve dini azınlık gruplarının haklarının nasıl etkileneceği de dahil olmak üzere birçok sorunun çözülmesi gerekiyor. Taliban temsilcileri, kadın haklarını şeriat altında koruyacaklarını söylediler, ancak bunun pratikte nasıl görüneceği konusunda çok az ayrıntı verdiler.

Taliban savaşçılarının silahsızlanıp topluma yeniden entegre edilip edilmeyeceği [PDF] ve ülkenin ordusunu kimin yöneteceği konusunda da sorular var. Taliban, Afganistan’da ideal olarak bir emirlik olarak, dini bir lider tarafından yönetilecek ve meşruiyetini din adamlarından alacak İslami bir hükümet kurmak istiyor. Afganistan şu anda bir cumhurbaşkanı tarafından yönetilen ve evrensel oy hakkı ile uluslararası yasalara ve normlara uygun olarak meşruiyet kazanan bir İslam cumhuriyetidir.

Analistler, Taliban’ın amaçları ve grubun Afganistan içi müzakerelerden ne beklediği konusunda anlaşamıyorlar. Bazı uzmanlar ve Afganlar, ABD-Taliban anlaşmasının sadece yabancı güçleri Afganistan’dan çıkarma girişimi olduğundan ve bunun sonunda Taliban’ın kontrolü yeniden ele geçirmesine izin verecek yeni bir çatışmayı tetikleyebileceğinden korkuyor. Long War Journal editörü Bill Roggio, Taliban için “barış, savaşın sona ermesi anlamına gelmez, ABD işgalinin sona ermesi anlamına gelir” diyor. “ABD gittikten sonra, Taliban hesaplarını kapatmak ve İslam emirliğini yeniden kurmak için çalışacak.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

GÜNDEM ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!