3.3 C
İstanbul
Cuma, Aralık 9, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1992 Yılında Yaptığı Röportaj Gündem Oldu!

Amerikan dolarının 10 TL sınırına dayandığı 11 Kasım 2021 tarihinde, bir çok defa ‘ Benim uzmanlık alanım ekonomi’ diyen Tayyip Erdoğan ‘ın 1992 yılında 32’nci Gün programında yaptığı konuşması gündeme bomba gibi düştü. Bakalım konuşmada verilen sözler ile bugün yaşanılanlar arasında fark var mı? Tayyip Erdoğan vaatleri arasından hangileri gerçek olmuş, hangilerinde hedefe ulaşılamamış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzmanlık alanının ekonomi olduğunu biliyorsunuz. Değerli tecrübelerini 1992 yılında, katıldığı bir programda yorumlayan konuşması yeniden gündeme geldi.

Başkan Tayyip Erdoğan 1992 konuşması özeti nedir, hangi hedeflere ulaşılmıştır, yorumsuz olarak sizlerle paylaşıyoruz.


İstanbul’da bu beş belediyeyi kazanmak, insanımızın bu korkusunu atmada bize yardımcı oldu.

Çünkü gördüler ki, kazandığımız belediyelerde geriye gidiş yok. Aksine ileriye gidiş var.

İRTİCA ve GERİCİLİK VURGUSU

Ayda 60 Milyon devlet tahsisi olan bir belediye, eğer 4 ay içerisinde, binasını yapar, fırınını yapar, yolunu astfallar ve personelinin de ücretlerini rahatlıkla öderse, bu belediyeye siz gerici belediye diyemezsiniz. Aksine bize irtica hortlatanlar veya mürteci diyenler, ne yazık ki kendileri mürteci, çünkü bu ülkeyi asırlar öncesine götürdüler.

İŞTE BUNUN EKONOMİK İSPATI

Sene 1924, 1 dolar 90 kuruş; sene 1992 1 dolar şu anda 8,200 Türk Lirası. (Unutmadan not edelim sene 2021 Kasım, 1 dolar 10 Türk Lirası)

Bu güne kadar biz yönetmedik bu ülkeyi, bunlar yönetti. Türkiye’miz bir borç ülkesi.

Hala kendi bağımsızlığımızı kazanmış değiliz.

İnsanımız ruhen bağımsız değil.

Kültürel noktada bağımsız değil, ekonomik noktada bağımsız değil, askeri ve siyasi noktada bağımsız değil.

Ülkemizin mukadderatını halen batı tayin ediyor. Batıcı zihniyetler tayin ediyor. Bunu reddeden bir zihniyetten daha ilerici hangi zihniyet olabilir. Ancak adil düzen olur.

tayyip erdoğan 1992 konuşması

RÜŞVET, YOLSUZLUK, ADALETSİZLİK VURGUSU

Türkiye’de Refah Partisi’nin ortaya koyduğu soyut somut örnekler var. Getirmek istediği adil düzen, şu an İstanbul’da 5 belediyede yapısını bulmuş ve rüşvetin, yolsuzluğun, adaletsizliğin, dürüstlükten uzak anlayışların iktidar olduğu İstanbul yerel yönetimlerinde Refah Partisi’nin 5 belediyede gösterdiği, rüşvetin ortadan kaldırılması, dürüstlük, adalet, bu tabi güçlü bir teşkilat yapısına sahip olmamız sebebiyle, bu teşkilatımız kanalıyla tüm İstanbul halkına yansıtılmış.

İSTANBUL HALKI BU GERÇEKLERİ GÖRÜYOR

Artık adil düzenin gelmesine inanmış durumda. Üçüncüsü, çok güçlü bir teşkilat yapısına sahibiz. Hani futbolda bir kaide vardır, adam adama markaj, biz adam adama markajla tüm insanlara ulaşmanın gayretini veriyoruz 8 yıldır İstanbul’da.

Sokaklara varıncaya kadar ev ev, kapı kapı dolaşmak suretiyle, esnafların tümünü dolaşmak suretiyle insanlarımıza bir kavga toplumunu, korku toplumunu, hedefleyen bir zihniyet olmadığımızı, bir sevgi toplumunu meydana getirmenin gayreti içinde olduğumuzu… Çünkü bu ülkede biz beraber yolculuk yapıyoruz. Bu ülke batarsa hep beraber batacağız ama kurtulursa hep beraber kurtulacağız. Bunun için de bu güne kadar çok değişik farklı partilere rey vermiş olabilirler. Bu insanların hepsi bizim kardeşimiz ve ölçümüz yaratılanı severiz yaratandan ötürü anlayışı ile yanlış tanıtılan Refah Partisi ve kadrosunu bizler adam adama markajla insanlara gerçek yönleri ile tanıtma fırsatı bulduk. Ve insanımız da bizi tanıdı.

YARATILANI SEVERİZ YARATANDAN ÖTÜRÜ

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Başkan Erdoğan’ın paylaşımı.

BİZ YASAKÇI DEĞİLİZ!

Şunu bakın gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Biz yasakçı değiliz, biz özgürlükçüyüz. Biz zorla değil, telkin yoluyla insanlara yaklaşan anlayışın mensuplarıyız. Nefret ettirmeyiniz, sevdiriniz. Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız. Korkutucu olmayınız, müjdeleyici olunuz. Yargılayıcı olmayınız, bağışlayıcı olunuz. Selamı yaygınlaştırınız, onda rahmet vardır. Bunlar bizim temel ilkelerimizdir.

Bu anlatığım ilkelerde,

  • İnsanlara yasak getiren
  • İnsanlara zorlamayı getiren

Bir ilke var mı?

Ve bunu şu anki belediyelerimizde ispatlıyoruz, buyursunlar Kağıthane’ye baksınlar ve biz şu hukuk devleti içerisinde, hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Hukukun dışında yaptığımız herhangi bir şey yok. İşte basın sürekli bu işin içinde. Hukukun dışında şu yapılmıştır diye gelsinler ispat etsinler. Bir tane rüşvet olayı göstersinler. Bir tane adaletsizlik göstersinler. İlk önce biz dikiliriz onların karşısına.

ADALET KAYBOLURSA, O ÜLKE ÇÖKMÜŞTÜR

Niye? Çünkü biz adalet bir ülkede kaybolursa o ülke çökmüştür. Buna inanıyoruz. Tarih bunun açık örnekleriyle dolu. Onun için kesinlikle bizde yasak devri değil, özgürlük devri başlar. İnançlardan tutunuz, fikir ve düşünce özgürlüklerine varıncaya kadar, yaşama hakkına varıncaya kadar, ve bu en ideal şekliyle bizim getireceğimiz düzende var. Ve onun için diyoruz ki bunların hepsi birdir, biz farklıyız. ve onun için biz bu mevcut düzeni, bu zulüm düzenini, bu kölelik düzenini değiştirmek için geliyoruz.

Yani bizimle sadece aktörler değişmeyecek, senaryo değişecek.


Tayyip Erdoğan 1992 Konuşması:


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Takiye yapılan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.