in

HadiiHadii

TeamViewer QuickSupport Uygulaması Nedir? Dolandırıcılar Nasıl Kullanıyor?

Dolandırıcıların vatandaşı soymak için kullandığı TeamViewer QuickSupport uygulaması nedir, nelere dikkat edilmelidir, işte cevaplar.

quicksupport uygulaması nedir

Vatandaşlar her gün yeni bir dolandırıcılık türüyle karşı karşıya kalıyor. Son örneği ise tüm kişisel verilerin kullanıcıya onaylatarak, kullanıcıların telefonlarına program yükleyerek hacklenmesi oldu. Peki cep telefonuna yüklenmesi istenen QuickSupport uygulaması nedir? Dolandırıcılar nasıl kullanıyor?

Bir banka müşterisi, dolandırıcıların hedefi oldu. Vakıfbank’tan aradığını iddia eden dolandırıcılar, kullanıcının adını, soyadı, anne adını, baba adını ve TC kimlik numarasını söylediler. Sonrasında ise vatandaşın hesabından belirli saatlerde 2 kere para transferi yapıldığını, ancak telefon numarasının sisteme kayıtlı olmadığı için transferi durdurduklarını belirttiler.

Cep telefonuna yüklenmesi istenen QuickSupport uygulaması nedir? Dolandırıcılar nasıl kullanıyor?

quicksupport uygulaması nedir

“Uyarı” amaçlı aradıklarını söyleyen ve vatandaşın güvenini kazanmayı hedefleyen dolandırıcılar, kullanıcıdan “QuickSupport” isimli bir programı telefona yüklemesi gerektiğini, Vakıfbank’ın bu uygulama ile birlikte çalıştığını anlattılar.

Sonrasında QuickSupport uygulamasını yüklemek için markete girdiğinde gerçekle karşılaşan kullanıcı, yorumlardan yola çıkarak son anda kurtuldu. Programın telefona dışarıdan bağlantı sağladığı ve gizli bağlantılar için kullanıldığı ortaya çıktı.

Defalarca kendisinin dolandırıcılar tarafından tekrar arandığını belirten mağdur, “Vakıfbank’ı aradım. Bütün hesaplarıma bloke koydular. ‘Telefonunuzu hemen sıfırlayın’ dediler” ifadelerini kullandı.

TeamViewer QuickSupport Uygulaması Nedir?

QuickSupport uygulaması, cep telefonunuza ya da bilgisayar veya laptop cihazlara yüklenebilen, yüklendikten sonra karşı taraftan tanıdığınız ya da tanımadığınız (ama izin verdiğiniz) herkesin yüklenen cihazınıza tam erişim elde edebileceği bir yazılımdır. Bu yazılım genel hatlarıyla teknik destek şirketleri tarafından kullanılmaktadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
casus yazılım pegasus nedir

Casus Yazılım Pegasus Nedir? Kimlerin Telefonu Dinleniyor? İşte Pegasus Skandalı

sosyal medya görsel video boyutları

2022 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları