Cuma, Nisan 26, 2024
Ana SayfaSağlıkGöz Kanlanması Bu Ciddi Durumun İşareti Olabilir

Son Yazılar

Göz Kanlanması Bu Ciddi Durumun İşareti Olabilir

Tek ya da çift göz kanlanması neden olur, olası sebepleri nelerdir, başka bir sağlık probleminin habercisi midir? İşte detaylar yazımızda.

Aynada kendinizi gördüyseniz ve gözlerinizin kan çanağı olduğunu fark ettiyseniz, bunun birkaç olası nedeni olabilir. Alerjiler kırmızı, kaşıntılı gözlere neden olabilir (ancak tam olarak neye alerjiniz olduğunu bulmanız gerekir!). Uygun şekilde pembe göz olarak da bilinen konjonktivit, yaygın ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Peki göz kanlanması neden olur, olası sebepleri nelerdir, başka bir sağlık probleminin habercisi midir? İşte detaylar yazımızın devamında.

Uykusuz bir gece, tütün mamülleri kullanımı veya kontakt lenslerinizi çok uzun süre kullanmanız da göz kanlanmasına neden olabilir. Ne yazık ki, kanlı gözler daha ciddi bir durumu da gösterebilir. Tahriş olmuş gözleriniz hakkında ne zaman bir doktora görünmeniz gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Göz Kanlanması Neden Olur

Hepimizde zaman zaman göz kanlanması olmuştur, ancak duruma neyin sebep olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Cleveland Clinic’in açıkladığı gibi, göz yüzeyinin altındaki küçük kan damarları tıkandığında, büyüdüğünde ve iltihaplandığında bu, gözlerin kızarmasına neden olur. (Bununla birlikte, çatlamış bir kan damarı – subkonjonktival kanama olarak adlandırılır – Mayo Clinic’e göre daha dramatik görünen ve gözün beyaz kısmında kırmızı bir leke gibi görünen hapsolmuş kanla sonuçlanabilir, diyor.)

Kan damarları birçok farklı nedenden dolayı genişler ve tahriş olur. Enflamasyon alerji veya hastalıktan kaynaklanabilir; ağlamak aynı zamanda damarların genişlemesine neden olur, bu nedenle gözlere su akışını artırır ve uçakta veya bilgisayar başında oturmaktan kaynaklanan kuruluk da kızarıklığa neden olabilir. Bu sorunlardan bazıları kendi kendine çözülür, ancak diğer zamanlarda kanlı gözler glokom, üveit veya enfeksiyon gibi tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumu gösterebilir.

Göz kanlanması glokomun bir uyarı işareti olabilir

Peki göz kanlanması neden olur, olası sebepleri nelerdir, başka bir sağlık probleminin habercisi midir? İşte detaylar yazımızın devamında.

Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü‘ne göre, glokom “sağlığı iyi görme için hayati önem taşıyan optik sinire zarar veren bir grup göz rahatsızlığıdır.” Artan göz basıncının neden olduğu glokom, kalıcı görme kaybına neden olabilir. Glokom ciddi bir hastalıktır; dünyadaki ikinci önde gelen körlük nedenidir ve bundan muzdarip insanların yaklaşık yüzde 15’i tedavi ile bile en az bir gözünü kaybediyor.

Glokom semptomları hafif ve kademeli olabilir ve çoğu zaman insanlar bu duruma sahip olduklarının farkına varmazlar. Göz kanlanması bir uyarı işareti olabilir ve glokomun neden olduğu hasar geri döndürülemez olduğundan sorunu tedavi etmek için bir fırsat olabilir. Glokom için farklı risk faktörleri vardır. Ulusal Göz Enstitüsü ‘diyabetli kişiler, 60 yaş üstü Latinler, 40 yaş üstü Afrikalı Amerikalılar ve ailesinde glokom öyküsü olanlar yüksek risk altındadır.’ diyor.

Üveit, göz iltihabının başka bir şeklidir.

Göz kanlanmasının arkasında üveit adı verilen bir tür göz iltihabı da olabilir. Mayo Clinic, üveitin kesin nedeninin her zaman bilinmediğini, ancak durumun arkasındaki olası nedenlerin bir enfeksiyon ve otoimmün veya inflamatuar bozukluk, göz yaralanması, ilaçların yan etkileri ve nadiren kanser olabileceğini açıklıyor. Tedavi edilmezse üveit kötüleşebilir ve kalıcı görme kaybının yanı sıra retina skar, katarakt ve sinir hasarı gibi diğer sorunlara yol açabilir. Kanlı gözlere ek olarak, Ulusal Göz Enstitüsü üveiti gösterebilecek aşağıdaki semptomları listeler: bulanık görme, ışık hassasiyeti, göz bölgesinde ağrı ve görüşünüzde “uçan cisimler” olarak bilinen noktalar veya çizgiler.

Üveit genellikle 20 ila 60 yaş arasındaki insanları etkilerken, herkes etkilenebilir. Kızarık gözler, kuru gözler veya pembe göz gibi iyi huylu bir iltihaplanma şekline işaret edebileceğinden, potansiyel bir üveit semptomu olarak tespit edilemeyebilir.

Göz kanlanması bir enfeksiyonu işaret edebilir

Göz kanlanmasının bir başka olası ciddi nedeni, gözde bulunan veya vücudun başka bir bölümünden yayılarak kan damarlarının iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyon olabilir. Bazı enfeksiyonlar kötüleşip ciddi görme sorunlarına ve hatta göz kaybına yol açabileceklerinden tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Göz enfeksiyonlarının, gözün yaralanmasından (bir kaza veya göz ameliyatı sırasındaki bir problem gibi) bakteriyel, mantar veya viral hastalığa kadar değişen birçok farklı nedeni vardır.

Göz kanlanmasının pek çok olası nedeni olmasına rağmen, ortak bir faktör vardır: İster ağızdan ilaç, ister göz damlası, ister cerrahi bir işlem olsun, bir KBB tarafından muayene olmanız çok önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!