Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Telefona ve Telefonun Hoparlörüne Su Kaçtı Diyorsanız İşte Yapılacaklar

Telefona ve Telefonun Hoparlörüne Su Kaçtı Diyorsanız İşte Yapılacaklar

Bazen kaza sonucu telefonumuz ıslanabilir. İşte telefona ve telefonun hoparlörüne su kaçtı diyenler işte hoparlör temizleme işleminin detayı.

0
100
telefonun hoparlörüne su kaçtı

Bazen telefonlarımıza su dökecek kadar sakar oluyoruz. Sakar olmasanız bile, yanlışlıkla telefona su kaçtı ve hoparlörde ses sorununa yol açmış olabilir. Yine de endişelenmenize gerek yok, çünkü bu yazıda size telefon hoparlöründen suyu nasıl çıkaracağınıza dair kolay ipuçlarını anlatacağız. Telefona ve telefonun hoparlörüne su kaçtı diyenler hadi yazımızın devamına bakalım.

Telefon hoparlöründen su nasıl çıkarılır

Telefon hoparlörüne su kaçması sonucunda boğuk sesleri duymak, içinizde hasarlı bir hoparlöre sahip olma endişesi yaratabilir. Ancak, hızlı davranırsanız o kadar da ciddi sonuçlarla karşılaşmazsınız.

Modern telefonlar, IP (Su geçirmezlik özelliği) derecelendirmesi olmayanlar bile, genellikle belirli bir süre boyunca su hasarlarını engellemek için bir miktar korumaya sahiptir. Bu nedenle, hızlı davranırsanız, telefonunuzun hoparlörünü sudan arındırmak için servis merkezine gitmeniz gerekmeyebilir.

Telefonun hoparlöründen suyu temizlemek için, suyu dışarı atmak amacıyla yüksek bir müzik çalmanız, telefonu kuruması için prinç dolu bir kavanoza daldırarak bekletmeniz veya onarım merkezini ziyaret etmeniz gerekir.

Bazen kaza sonucu telefonumuz ıslanabilir. İşte telefona ve telefonun hoparlörüne su kaçtı diyenler işte hoparlör temizleme işleminin detayı.

Hoparlör Temizleyici özelliği için telefonunuzu kontrol edin!

Bazı Android telefonlar, ses bozulmaları sonrasında hoparlördeki partikülleri dışarı itmek için bazı özellikler sunar. Bu özellik, telefonunuzun hoparlöründen su, toz ve diğer yabancı parçacıkları çıkarmak için en yüksek ses seviyesinde yüksek ölçüde ses patlatır.

Bu nedenle, bu makaledeki başka bir çözümü denemeden önce, lütfen telefonunuzda böyle bir özellik olup olmadığını kontrol edin. Ses veya ek ayarlar altında “Hoparlör Temizleyici”, “Hoparlör Temizleme” gibi görünebilir.

Örneğin, MiUI yazılımı çalıştıran bazı telefonlarda bu özellik “Clear Speaker” olarak bulunur. Telefon hoparlöründen suyu temizlemek için Ayarlar → Ek Ayarlar → Hoparlörü Temizle’yi ziyaret edebilir ve ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

Telefona ve Telefonun Hoparlörüne Su Kaçtı: Hoparlör Temizleme Uygulaması Kullanın

Telefonunuzda Hoparlör Temizleyici özelliği yoksa, telefonunuzun hoparlöründen suyu çıkarmak için yine de tiz bir ses çalabilirsiniz. Ancak, arşivinizden şarkı çalmak herhangi bir etki etmeyecektir. Telefonun hoparlörüne su kaçtı diyenlerin telefon hoparlörlerinden suyu temizlemek için özel olarak yapılmış sesler var ve ihtiyacınız olan da bu.

Ve bundan bahsetmişken, telefon hoparlöründen ve kulaklıktan su almak için bir uygulama kullanabileceğiniz için bu ses dosyalarını aramak için etrafta dolaşmanıza gerek yok. Play Store’da “Hoparlör Temizleyici” (Speaker Cleaner) başlığını taşıyan bu uygulamaların birçoğu var ve işlevlerini yerine getiriyorlar.

Telefonlardaki yerel “Hoparlör Temizleyici” özelliği gibi, bu uygulamalar da telefonun hoparlöründen suyu atan yüksek, titreşimli bir ses çıkarır.

Bir uygulamayla telefon hoparlöründen suyu nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Play Store’dan “Speaker Cleaner – Remove Water, Dust & Boost Sound” uygulamasını kurun ve başlatın.
  • Herhangi birini kullanıyorsanız Bluetooth hoparlör veya kulakiçi kulaklıklarınızla bağlantısını kesin.
  • Telefonunuzun sesini maksimum seviyeye çıkarın.
  • Uygulamada, hoparlörü ana ses çıkışı olarak seçin.
  • Şimdi, “Temizliğe Başla” düğmesine basın ve telefonu, hoparlörü aşağı bakacak şekilde konumlandırın.

İşlemin tamamlanması bir dakika veya daha fazla sürebilir. Tamamlandığında, telefonunuzun hoparlörünün şimdi iyi ses çıkardığını görmek için bir şarkı çalmayı deneyin. Aksi takdirde, işlemi iki veya üç kez tekrarlayın.

Telefona su kaçtı ise pirinç kullanın!

telefonun hoparlörüne su kaçtı diyenler pirinç kullanmalı

Telefonun hoparlörüne dökülen suyu temizlemek için tiz sesi patlatmak yalnızca bazı durumlarda işe yarayabilir (ya su hoparlörün içine girmediyse). Çoğu durumda, işe yarayan, telefonu tamamen kuruması için bir yerde bırakmaktır. Bu yer ise tercihen pirinç dolu bir kavanozun içi olmalıdır. Çünkü pirincin suyu çekme özelliği bulunmaktadır.

Telefonu kuruması için 6-7 saat (genellikle en fazla 24 saat) oda sıcaklığında bırakabilirsiniz. Telefonu, etkilenen hoparlör aşağı bakacak şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Telefon servisi yolu göründü…

Yukarıda paylaştığımız seçeneklerin hiç birisi, telefona kaçan suyu en etkili şekilde çıkarmaya fayda sağlamadıysa (çok su kaçmış olabilir) artık yapacak tek şey kalıyor.

Bu makalenin başlarında da belirtildiği gibi, hızlı hareket ederseniz sudan zarar görmüş telefonunuzun hoparlörünü kurtarabilirsiniz. Bununla birlikte, telefonun hoparlöründen suyun nasıl çıkarılacağına ilişkin bilgileri bulmakta geç kaldıysanız, son seçeneğiniz telefon servisine ulaşmanız olacaktır. Çünkü bu su, cihazın içindeki elektronik aksama da zarar verebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.