Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaHayvanseverTeleskop Balıkları: Özellikleri, Bakımı, Yaşam Süresi ve Tüm Merak Edilenler

Son Yazılar

Teleskop Balıkları: Özellikleri, Bakımı, Yaşam Süresi ve Tüm Merak Edilenler

Bu kapsamlı kılavuzda teleskop balıkları hakkındaki tüm ilginç gerçekleri öğrenin. Özellikleri, yaşam süreleri, bakımının nasıl yapılacağı ve daha fazlası hakkında bilgi edinin. Bir teleskop balığının sizin ve akvaryumunuz için doğru olup olmadığına karar verebilmek için tüm sorularınızın yanıtlarını alın.

Kuyruklu Japon Balığı veya Süslü Japon Balığı olarak da bilinen Teleskop Balığı, son yıllarda popülaritesi giderek artan bir japon balığı türüdür. Bu cins, teleskopu andırdığı söylenen büyük gözleri ile karakterizedir. Teleskop Balığı, canlı renkleri ve benzersiz kuyruk benzeri yüzgeçleri ile de tanınır. Bu balığın dünya çapındaki akvaryum meraklıları arasında neden bu kadar popüler hale geldiğine şaşmamalı!

Bilimsel adı Carassius auratus olan tüm akvaryum balıklarının, 1700’lerin başında bir vahşi Prusya sazanı türünden geliştirildikleri Çin’den geldiği düşünülmektedir.

Tür, bir zamanlar Dragonfish veya Dragon Eye akvaryum balığı olarak bilinen popüler Moor veya Telescope fantail akvaryum balıklarının bir çeşididir. Bugün, tüm Telescope Eye japon balıkları Asya’da Demekins olarak anılmaktadır.

Teleskop Balık Özelliklerine Genel Bakış

Teleskop göz balığı, alışılmadık bir görünüme sahip popüler bir akvaryum balığıdır. Teleskop gibi görünen iri gözleri ve parlak renkleri ile tanınır. Bu balık türünün bakımı nispeten kolaydır ve akvaryumda 10 – 15 yıla kadar yaşayabilir. Ortalama 10 cm boyuta kadar büyürler ve bu sebeple yüzmek için bolca alana sahip bir akvaryum içinde bulunmaları gerekiyor. Teleskop göz balığı, küçük kabuklular, salamura karidesleri ve diğer canlı yiyecekleri yemekten hoşlanır. Uygun bakım ile teleskop göz balığı, herhangi bir ev akvaryumunda rahatça beslenebilir. İlgili Yazı: Akvaryumunuza Koyabileceğiniz En Popüler 20 Tropikal Balık Türü

Ne Kadar Yaşar?

Japon balığı nispeten uzun ömürlü bir türdür ve bazıları en yüksek kalitede bakım verildiğinde 30 yıla kadar hayatta kalır.

Kelebek Teleskop süslü Japon balıkları genellikle ortalama 10 ila 15 yıl yaşarlar. Ancak bakımı iyi yapılan bir akvaryumda veya bahçe havuzunda tutulduğunda ve kaliteli bir şekilde beslendiğinde 20 yıldan fazla bir ömre ulaşılabilir.

Teleskop Balıkları Ne Kadar Büyür?

Akvaryum balıkları satan mağazalardan herhangi bir süs balığı türü satın aldığınızda, genellikle yaklaşık üç ila altı aylık küçük bir yavru balık satın almış olursunuz.

Gördüğünüzde boyutuna aldanmayın. Çok küçük boyutlardayken mağazada göreceğiniz bu balık, sağlıklı bir akvaryumda tutulursa ve çeşitli, dengeli yemlerle beslenirse, genellikle birkaç hafta içinde iki katı boyuta ulaşır. Bu nedenle üçük bir akvaryumun size ve balığınıza yeteceğini sakın düşünmeyin.

Bazı teleskop akvaryum balıkları, büyüdüğünde 14-15 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Bu nedenle, yeni evcil hayvanınız için bir akvaryum seçerken bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Renkleri ve Desenleri

Kelebek Teleskop Japon balığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli renk ve desenlerle gelir:

 • Mavi
 • Kırmızı
 • Beyaz
 • Üç renkli
 • Çikolata
 • İki renkli
 • Desenli (Karma)
 • Siyah-beyaz (Panda)
 • Siyah bozkır

Parlak turuncu sarımsı çikolata olan bu balığın nadir görülen örnekleri de var.

Genel olarak, balığın pulları metalik veya sedeflidir, ancak nadiren mat bir versiyonunu da bulabilirsiniz.

Teleskop Balığı Fiyatı ve Bulunabilirlik

Kelebek Teleskop Japon Balığı genellikle iyi evcil hayvan dükkanlarında yaklaşık 50 – 150 TL bandında satın alınabilir.

Bazen bu balıkları, stoklarının çevrimiçi reklamını yapan yetiştiriciler tarafından daha alışılmadık renk ve desenlerde bulabilirsiniz, ancak bu örnekler daha pahalı olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Uygun Mu?

Bu muhteşem balıklar, akvaryum balığı deneyimi olmayan yeni başlayanlar için en iyi akvaryum balığı çeşidi değildir.

Bu balıklarının bizim gibi mideleri yoktur. Balık, bağırsaklarından geçerken besinleri çok etkili şekilde ayırarak dışkı olarak çıkarır. Bu nedenle, bir akvaryum balığı, akvaryum etrafında hareket ederken büyük miktarlarda atık üreten, etkili bir şekilde yüzen bir öğütücüdür.

Bu nedenle, japon balıklarının ürettiği atık miktarıyla başa çıkmak için güçlü bir mekanik ve biyolojik filtreleme sistemine ihtiyacınız var. Zararlı toksinlerin suda birikmesini önlemek için düzenli bakım ve su değişimleri gereklidir.

Bu atıklardan dolayı kelebek Teleskop japon balığının çıkıntılı gözleri yaralanmaya ve hasara eğilimlidir.

Teleskop Balığı Bakımı ve Akvaryumu Nasıl Olmalı

Rehberimizin bu bölümünde bu güzel balıkların bakımını nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Akvaryum Boyutu

Daha önce söylediğimiz gibi, Kelebek Teleskop akvaryum balığı oldukça büyüyebilir, genellikle 10 cm veya daha fazla uzunluğa ulaşabilir.

Tüm süslü japon balığı çeşitleri, yaşamlarının ilk iki veya üç yılında oldukça hızlı büyürler, bu nedenle büyük bir akvaryum almanızı öneririz. Balıkların bulundukları akvaryumun boyutuna göre büyüdüğü bir şehir efsanesidir, buna inanmayın. Bununla birlikte, akvaryum çok küçükse, japon balıklarınız gelişemez ve büyümeleri büyük olasılıkla biraz yavaşlar.

Yani, Kelebek Teleskop akvaryum balığı için, minimum olarak 40 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız var, bu da akvaryum boyutunu balık başına 10 litre arttırmanız gerektiği anlamına gelir. Süslü Japon balıkları için dikdörtgen bir akvaryum en iyi seçimdir. Balıklar akvaryumun her yerinde yüzecek olsalar da teleskoplar çok çevik yüzücüler değildir ve derin bir akvaryum yüzeyde beslenme söz konusu olduğunda sorunlara neden olabilir.

Dikdörtgen bir akvaryum, oksijen değişimi için daha geniş bir yüzey alanı sağlayarak, bu oksijene aç canlılar için suyu oksijenlendirmeye yardımcı olacaktır.

Akvaryumda Kaç Balık Olmalı?

Kelebek Teleskop Japon balıkları, diğer süslü Japon balıklarının arkadaşlığından keyif alsa da, çok fazla alana ihtiyaç duyarlar. Akvaryum çok kalabalıksa, balıklar strese girerek hastalık salgınlarına ve zayıf büyüme oranlarına yol açar.

Temel bir kural olarak, akvaryumda 4 litre su için 2,5 cm balık bulundurmalısınız. Minik yavru balıklarınız 50 litrelik bir akvaryumda bol bir alana sahip gibi görünse de, yakında büyüyeceklerdir, bu nedenle bol miktarda alan gerekecektir.

Akvaryuma Nasıl Su Koyulmalı

Japon balığı, 18 ile 22 santigrat arasındaki ısıda suda gelişir. Akvaryumdaki pH seviyesinin 6,0 ila 8,0 aralığında olması ve su sertliğinin 5 ila 19 dGH arasında olması gerekir.

Amonyak ve nitrit seviyeleri her zaman sıfır olmalı ve nitratlar 20 ppm veya daha az olmalıdır. Profesyonel olarak balık beslemek istiyorsanız, bu ölçümleri yapan cihazların bulunduğunu bilmelisiniz.

Hangi Filtre Kullanılmalı

Kelebek Teleskop Japon balıkları şüphesiz güzel olmalarına rağmen çok fazla atık üreten canlılardır. Bu nedenle akvaryumunuza veya havuzunuza verimli bir filtreleme sistemi kurmalısınız.

İdeal olarak, suyu akvaryumunuzun etrafında saatte en az dört kez dolaştıran bir filtre sistemine ihtiyacınız vardır. Filtre, suyu balıklarınız için temiz ve güvenli tutmak için hem mekanik hem de biyolojik filtre ortamına sahip olmalıdır.

Süslü japon balığı türleri kötü yüzücülükleriyle ünlüdür ve akvaryumdaki güçlü akıntıyla pek iyi baş edemezler. Suyun filtre ortamından geçmesi için makul seviyede bir akış istediğiniz için bu bir sorun olabilir. Bu nedenle, ayarlanabilir bir çıkış valfine sahip bir filtre sistemi seçin veya akışı bitkiler veya süslemelerle tamponlayın.

Akvaryum Bakımı

Doğru boyutta bir akvaryum ve verimli bir filtreleme sistemi sağlamanın yanı sıra, iyi temizlik ve akvaryum bakımı, Butterfly Telescope Japon balıklarınızın sağlığı için çok önemlidir.

Bu nedenle, nitrat seviyelerini düşük tutmak ve biyolojik filtre sistemi üzerindeki yükü hafifletmek için her hafta %30’a kadar kısmi su değişimi yapmanız gerekir. Bitki tabanının etrafındaki, dekorasyonların altındaki ve akvaryum köşeleri ve iç filtre kutuları gibi sorunlu alanlardaki organik atıkları ve yenmemiş yiyecekleri çıkarmak için bir akvaryum dip süpürgesi kullanın.

Canlı bitkilerden ölü yaprakları kesin ve sorunlu alglerden temizlemek için bir alg kazıyıcı kullanın. Arka bölmede biraz yosun bırakmak isteyebilirsiniz, çünkü balıklar gün boyunca bununla mutlu bir şekilde otlayacaktır.

Akvaryum Dekorasyonu

Japon balığı vahşi ortamda bulunmadığından, seçeceğiniz akvaryum dekor şeması büyük ölçüde kişisel tercihinize bağlıdır. Bununla birlikte, bir Japon balığı akvaryumuna peyzaj yaparken akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır.

Önce güvenlik!

Kelebek Teleskop Japon balıklarının muhteşem yüzgeçleri ve çıkıntılı gözleri vardır. Bu nedenle, balığın yüzgeçlerine takılabilecek veya gözlerine zarar verebilecek herhangi bir dekorasyon veya süs eşyası eklememeye çok dikkat edin.

Bu balıkların görüşü oldukça zayıftır ve iyi yüzücü değildirler, bu nedenle akvaryumun ortasında geniş, temiz bir yüzme alanı bırakmak ve sert peyzaj öğelerinizi bunun çevresine yerleştirmek iyi bir fikirdir.

Doğal dekor Japon balıklarını çok iyi gösterir, bu nedenle akvaryumu süslemek için dalgaların karaya attığı odun, bükülmüş kökler, pürüzsüz taşlar ve çakıl taşları kullanın. Japon balığı, zamanının çoğunu yiyecek artıkları için akvaryum zemininde toplayarak geçirir ve büyük çaplı çakıl, bir alt tabaka olarak iyi olacaktır.

Akvaryumda Bulunması Gereken Bitkiler

Canlı bitkiler akvaryumunuz için son derece faydalıdır, suyu oksijenlendirmeye yardımcı olur ve nitratları gübre olarak kullanmak üzere alır. Bununla birlikte, bitkiler aynı zamanda Kelebek Teleskop akvaryum balıklarınızın saldırısına karşı savunmasızdır! Yani bıraktığınız gibi bulma olasılığınız düşüktür.

Japon balıkları, yiyecek artıkları için tabana kök salan ve bu sırada bitkileri kökünden söken seri kazıcılardır. Ayrıca balıklar, taze yapraklardan ve bitki köklerinden atıştırmaktan hoşlanan hepçillerdir. Bununla birlikte, bir akvaryum balığı havuzunda hayatta kalacak, Marimo Moss Balls, Anubias ve Java Fern dahil olmak üzere birkaç dayanıklı su bitkisi türü vardır.

Aydınlatma

Japon balıklarınızın aslında hayatta kalmak için ışığa ihtiyacı yoktur.

Bununla birlikte, dekorasyonunuzda canlı bitkiler varsa, fotosentez için her gün en az sekiz saat ışığa ihtiyaçları olacaktır. Ayrıca, akvaryumda aydınlatma kullanmak, balığa ne zaman aktif olmaları ve beslenmeleri gerektiğini ve ne zaman uyku zamanı geldiğini etkili bir şekilde söyleyen otantik bir gündüz/gece ortamı sağlayabilir.

Bu net gündüz ve gece parametreleri olmadan balıklar strese girebilir ve bu da sonunda sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle, ışıkları manuel olarak açıp kapatmak için etrafta olamıyorsanız, otomatik bir zamanlayıcıya yatırım yapmaya veya dahil olan bir ışık ünitesini seçmeye değer.

Teleskop Balıkları Ne Yer?

Japon balıkları açgözlü, omnivordur (yani hepçil, her şeyi yiyen) ve onlara sunduğunuz hemen hemen her şeyi yiyecektir!

Bu nedenle, evcil hayvanlarınız için temel bir beslenme, yüksek kaliteli balık yemlerinin yanı sıra biraz donmuş etli protein ve kabak, bezelye ve marul gibi bazı taze sebzeler içerebilir. Balıklar ayrıca akvaryumunuzda veya havuzunuzda doğal olarak oluşan yosun ve bitki maddesini de yiyecektir. Havuzda tutulan balıklar ayrıca çevrelerinde buldukları böcek larvaları, küçük kabuklular ve genel döküntülerle beslenir.

Kelebek Teleskop Japon balığı, özellikle kabızlık ve şişkinlik olmak üzere sindirim sorunlarına karşı savunmasız oldukları için tüm süslü Japon balığı türlerinin tipik bir örneğidir. Bu durumlar genellikle balığın bağırsaklarında kuru gıda birikmesinden kaynaklanır. Kabız bir balık genellikle düz bir omurga üzerinde yüzmekte zorluk çeker, genellikle yüzeye çıkar veya bir tarafta yüzer. Ancak, balıklarınıza her gün donmuş kan kurdu, salamura karidesi veya benzerlerini vererek bu sorunları önleyebilirsiniz.

Ne Kadar Beslemeli?

Japon balığı her gün iki veya üç küçük öğünle beslenmelidir. Aşırı beslemeyi önlemek için balıklarınıza yalnızca birkaç dakika içinde tüketebilecekleri kadarını sunun.

Teleskop Balıkları Diğer Balıklarla Anlaşabilir mi?

Bu canlılar, genellikle gruplar halinde tutulduğunda en barışçıl balıklardır. Telescope akvaryum balığı için en iyi akvaryum arkadaşları, Lionhead akvaryum balığı, Celestial japon balığı, Black Moors ve Bubble Eye akvaryum balığı dahil olmak üzere diğer süslü akvaryum balığı türleridir. İnce gövdeli akvaryum balıklarından kaçınılmalıdır, çünkü onlar çok daha hızlı yüzücülerdir ve daha yavaş hareket edenlerin yemeklerini de tüketebilirler.

Karides ve salyangozlar, bu balıklar için iyi akvaryum arkadaşları olabilir ve bir temizlik ekibi olarak faydalı olabilirler. Bununla birlikte, her zaman akvaryum balıklarınız için öğle yemeği olmayacak büyük karides çeşitlerini seçin ve bitkilerinizi yeyip bitirecek salyangoz türlerinden kaçının!

Sağlık ve Hastalıklar

Japon balığı, barışçıl arkadaşlarıyla uygun bir ortamda barındırılmaları ve yüksek kaliteli beslenmeleri koşuluyla, genellikle sağlıklı kalacak oldukça dayanıklı bir türdür. Ancak Kelebek Teleskop akvaryum balıklarını etkileyebilecek birkaç sağlık sorunu vardır.

Göz Yaralanmaları

Teleskop japon balıkları, özellikle beslenme zamanlarında akvaryum dekorasyonlarına veya diğer balıklarla çarpışmalardan kaynaklanan göz problemlerine eğilimlidir. Göz yaralanmaları bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir, bu da balığın bir gözünü kaybetmesi anlamına bile gelebilir.

Balıklarınızı kepçeyle almanız gerektiğinde son derece dikkatli olun çünkü bu çıkıntılı gözler kolayca ağa takılıp daha fazla yaralanmaya neden olabilir. Balığınızı ağla almanız gerekiyorsa, çok ince ipli bir ağ seçin.

Beyaz Nokta Hastalığı

Hastalığa, çoğu tatlı su akvaryumunda bulunan ve yalnızca hastalık veya stres nedeniyle zayıflamış balıklara saldıran bir su paraziti neden olur. Derilerindeki tahriş edici parazitleri çıkarmak için akvaryumdaki alt tabakaya ve diğer katı yüzeylere hafifçe vurun veya sürtün. Birkaç gün sonra balığın gövdesinde, solungaçlarında, yüzgeçlerinde ve kuyruğunda küçük beyaz benekler belirir.

Beyaz Nokta Hastalığı, yerel balık mağazanızda bulabileceğiniz reçetesiz bir ilaçla kolayca tedavi edilebilir.

Teleskop Balıklarında Görülen Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar genellikle stres nedeniyle yaralanan veya zayıflayan balıkları etkiler. Semptomlar bakteri çeşidine bağlı olarak değişir ancak şunları içerebilir:

 • Ülserler
 • Ciltte kızarık alanlar
 • Letarji
 • Yırtık veya düzensiz yüzgeçler
 • Denge kaybı
 • İştah kaybı
 • Zor nefes alma

Yine, bakteriyel enfeksiyonların çoğu, balık dükkanlarından satın alabileceğiniz tescilli bir ilaçla tedavi edilebilir.

Dil Paraziti

Parazit, Japon balık türlerini etkileyebilecek birçok dış paraziti tanımlamak için kullanılan şemsiye bir terimdir:

 • Çapa solucanları
 • Balık biti
 • Cilt parazitleri

Parazitler genellikle bitkiler, canlı yemler veya yeni balıklar üzerinde otostopçular olarak akvaryuma sokulur. Yenileri akvaryumunuza eklemeden önce en az iki hafta boyunca karantina akvaryumuna koyarak bu istenmeyen istilacıların diğerlerine saldırmasını önleyebilirsiniz.

Bulanık Göz

Bulutlu Göz, Teleskop Balıklarını yaygın olarak etkileyen bir durumdur.

Durum bir veya iki gözü etkileyebilir ve bazen körlüğe neden olabilir. Bulanık Göz genellikle düşük su kalitesinden kaynaklanır ve bu nedenle iyi akvaryum bakımıyla kolaylıkla önlenebilir.

Teleskop Balıkları Sık Ürer mi?

Bu balıklar, zengin ve kaliteli beslenme ve doğru su koşulları sağlandığı sürece, bir gölet veya akvaryumda kolayca ürerler.

Tabii ki, üreme projenizin başarılı olması için erkek ve dişi balık karışımına sahip olmanız gerekir. Genel olarak, dişi balıklar erkeklerden daha yuvarlaktır ve erkek balıkların solungaç kapaklarında ve kafalarında tüberkül adı verilen beyaz yumrucuk bulunur.

Yumurtlama Koşulları

Teleskop japon balıkları, yabani sazan akrabaları gibi ilkbaharda su ısındığında yumurtlayan canlılardır.

Balıklarınız iyi beslenmiş ve sağlıklı olmalı ve yumurtlamayı teşvik etmek için en az 75 litrelik büyük bir akvaryum sağlamanız gerekecek. Akvaryum, balıkların üzerine yumurtalarını bırakabileceği bazı düz taşlar veya yumurtlama bezleri (saçaklı paspas ucu gibi) ile yoğun bir şekilde dizayn edilmelidir.

Yumurtlamayı tetiklemek için, akvaryumdaki su sıcaklığını 20 ile 23,3 santigrat arasına ulaşana kadar her gün kademeli olarak artırın. Üreme başlayana kadar her gün %20 su değişimi yapın ve balıkları salamura karidesi ve kan kurdu da dahil olmak üzere bol miktarda yüksek kaliteli, protein ağırlıklı yiyeceklerle besleyin.

Yumurtlama

Yumurtlama sürecinde, erkek Teleskop Japon balığı akvaryumun etrafında dişiyi takip eder ve onu yumurtlamaya teşvik etmek için ona baskı yapar. Yumurtalar bırakıldıktan sonra erkek onları döller. Yumurtlama birkaç saat devam edebilir ve bu süre zarfında 10.000’e kadar yumurta bırakılabilir.

Ebeveynlerin yumurtalarını yemesini önlemek için, yumurtalar döllenir döllenmez yetişkin balıklar başka akvaryuma alınmalıdır.

Yumurtalar yaklaşık yedi gün sonra çatlamalıdır. Yavrular, yumurtadan çıktıktan hemen sonra serbest yüzer ve bebekler ezilmiş balık pulları ve canlı tuzlu su karidesi ile başa çıkacak kadar büyüyene kadar ticari olarak üretilmiş kızartma yiyecekleri sunulabilir.

Yavru Teleskop Japon balıklarınız, onları potansiyel yırtıcılara karşı kamufle etmek için oldukça donuk kahverengi veya siyah renkte olacaktır. Ancak birkaç ay içinde balıklar yetişkin renklerini göstermeye başlayacaktır. Yavrular yaklaşık 2,5 cm uzunluğunda olduklarında, yetişkinlerle birlikte ana akvaryumda güvenle yerleştirilebilirler.

Sonuç – Kendi Teleskop Balığınızı Alma Zamanı!

Kendi teleskop balığınızı almayı düşünüyorsanız, şimdi tam zamanı. Eminim ki çevrenizde çeşitli türlerde balık satan ya da aradığınız türdeki balıkları bulabilecek mağazalar vardır. İster bir göz kamaştırıcı ister basit bir arkadaş arıyor olun, çevrimiçi bir akvaryum balığı satın almak kolay ve rahattır. Bu yüzden daha fazla beklemeyin – kendi teleskop balığınızı almanın zamanı geldi!

Kelebek Teleskop akvaryum balığı, mevcut akvaryumunuza veya bahçe havuzuna güzel bir katkı sağlayabilir.

Bu balıkların gelişmesi için bol miktarda alana ihtiyacı vardır, bu nedenle en az 40 litrelik bir akvaryum gereklidir ve ürettikleri atık miktarıyla başa çıkmak için oldukça verimli bir filtreleme sistemine sahip olmalısınız. Kelebek Teleskop Japon balıklarının bakımı nispeten kolaydır, ancak bol miktarda açık yüzme alanı olan güvenli bir ortamda bir grup benzer türlerle arkadaşlık yapabilirler.

Kelebek Teleskop Japon balığı besliyor musunuz? Balığınızdan başarılı bir şekilde üreme yaptınız mı? Aşağıdaki yorumlar kutusunda bize hikayenizi anlatın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!