Salı, Nisan 9, 2024
Ana SayfaHayatSevgilinizle Bağınızı Güçlendirecek 21 Temel İlişki Kuralı

Son Yazılar

Sevgilinizle Bağınızı Güçlendirecek 21 Temel İlişki Kuralı

Sevginizin ömür boyu sürmesi için temel aşk ilişkisi kuralları hakkında bilginiz olmalı. İşte bir ilişkide uyulması gereken 21 kural.

Her insan geleceğini planlamak için doğru eşi bulmaya çalışır. Elbette doğru eşi bulup, yeni bir hayata başlamak önemli olsa da bunun sürekliliğini sağlayıp ébir yastıkta kocamak’ da önemlidir. Bu yazımızda sizlerle temel aşk ilişkisi kuralları ile birlikte çiftlerin ilişkileri boyunca uyması gereken kurallar ve davranışlar nelerdir paylaşacağız.

İnsanlar genellikle ne istedikleri ve partnerin ne beklediği konusunda netlik kazanmadan bir ilişkiye girerler. Tatmin edici bir ilişki içinde olmak istiyorsanız, temel aşk ilişkisi kuralları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, çoğu ilişki ilk heyecandan sonra dağılır ve çiftte umutsuzluğa neden olur. Vizyonsuz bir ilişki sizi hiçbir yere götürmez. Bu nedenle, verimli bir ittifak için doğru kuralları belirlemek ve bunları hatasız takip etmek zorunludur. Bu yazıda, sağlıklı ve uzun süreli bir ilişkiye sahip olmanıza yardımcı olacak ilişkide uyulması gereken kurallar nelerdir tartışacağız. Sizlerinde ilaveleri olursa, yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Her Çiftin Uyması Gereken İlişki Kuralları

İster yeni bir ilişkiye yeni başlıyor olun, ister bir süredir bir ilişki içinde olun, kurallar onu bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olur. Aşağıdaki davranış kurallarını uygulayın, alışkanlık haline getirin ve ilişkinizin nasıl güçlendiğine ve ömürlük olduğuna şahit olun:

1. Koşulsuz sevmek:

Aşkın şartları olamaz. İlişkinize ‘eğer bunu yaparsan bu olur’, ‘şunu yapmazsan ben de onu yapmam’ gibi cümleler arttıysa, tehlikeli sonuç yaklaşıyor olabilir.

Eşiniz sizden daha çok kazanıyorsa, size her ay hediye alıyorsa, her zaman güzel görünüyorsa, bunlar ne onun sizi çok sevdiğini gösterir ne de sizin. Üstelik siz eşinizi sadece bu sebeplerle seviyorsanız, bu da gerçek bir ilişki olmaktan uzak olacaktır. Unutmayın çıkarlar bittiğinde,ilişki de anında bitecektir.

Eşinizi anne babanızın sizi sevdiği gibi sevin – koşulsuz.

2. İlişkiniz önceliğiniz olmalıdır:

İlişkinizi en büyük önceliğiniz yapın. İlişkinize zaman ve çaba harcayın ve daha iyi hale getirmek için sürekli çaba gösterin, alışkanlık haline getirin.

3. İletişim kanalınızı her zaman açık tutun:

İletişim olmadan, ilişkinizde dağılabilirsiniz. İletişiminizin açık ve dürüst olmasına izin verin. Ne kadar meşgul veya yorgun olursanız olun, bunun iletişiminizi engellemesine izin vermeyin.

4. Mümkün olduğunca sık sarılın:

Günlük rutininize ekleyin ve sarılmalarınızın daha uzun sürmesini sağlayın. Sarılmak oksitosin (aşk hormonu) seviyelerini arttırır ve kortizolü (stres hormonu) azaltır.

5. Cinsel ilişki sıklığını arttırın:

Temel aşk ilişkisi kuralları arasında mutlaka cinsel ilişki gelir. Seksi planlamayın, doğaçlama olmasına izin verin. İşte o zaman heyecanlanır ve aranızdaki samimiyet büyür. Konu seks olduğunda hiçbir bahanenin yolunuza çıkmasına izin vermeyin.

6. Birlikte kaliteli zaman geçirin:

Mutlaka çok şık bir yerde, romantik mumlar eşliğinde zaman geçirmeniz gerekmez. Ayrıca evde romantik bir akşam yemeği yiyebilir, bahçede veya balkonda oturup anılarınızı geri sarabilir veya en sevdiğiniz TV programını birlikte izleyebilirsiniz. Buradaki fikir, yakın kalmak için yoğun programlarınızdan bir mola vermektir.

7. Güven oluşturmak için dürüst ve doğru olun:

Güven, dürüstlük ve doğruluk üzerine gelişir. Partnerinizi mutlu etmek için arada sırada küçük ve zararsız yalanlara izin verilir, ancak bir ilişkide aldatmanın yeri yoktur. Bununla birlikte eşinizin bilmesi gereken her şeyi açıkça anlatın. Zira yalan, her zaman ortaya çıkar.

8. Eleştirin ama incitmeyin:

Partnerinizi daha iyi hale getirmek için eleştirmek istiyorsanız, eleştiri yapıcı ve olumlu olmalıdır. Partnerinizin eleştirinin arkasındaki amacı anlamasına yardımcı olun. Yani her eleştirinizin sebebini açıkça tartışın.

9. Sağlıklı bir argümanınız olsun:

Argümanlar, sabit ve incitici olmadıkları sürece sağlıklı olabilir. Barışçıl bir şekilde katılmamayı kabul edebilirsiniz. Aktif olarak dinlemeyi ve daha az tartışmayı alışkanlık haline getirin. Bu birbirinize olan saygınızı gösterir.

10. Birbirinizin yanında olun:

Zor zamanların hayatınıza dokunmamasını umuyoruz, ancak bu zamanlarda partnerinizin yanında durmanız ve birbirinize olan korkusuz sevginizi kanıtlamanız gerekiyor. İşte o zaman ilişkiniz güçlenir.

11. Partnerinizdeki iyi şeyleri takdir edin:

Görev ne kadar basit veya rutin olursa olsun, partnerinizi takdir edin ve her şey için ona teşekkür edin. Her ikisi de uzun süreli bir ilişki için önemli olan onlara saygı duyduğunuzu ve değer verdiğinizi gösterir.

12. Kişisel özgürlük alanlarınıza saygılı olun:

Yakınlık, partnerinize yapışmak anlamına gelmez. Onlara kişisel özgürlük alanlarını verin, gün içinde bir süre yalnız bırakın ve istedikleri gibi gevşemelerine izin verin. Benzer şekilde, kariyerinize, hobilerinize devam etmek veya sadece rahatlamak için yalnız kaldığından emin olun.

13. Özel günleri kutlayın:

İlişkinizdeki önemli günleri unutmayın – birbirinizle ilk tanıştığınız gün, ilk randevunuz, eşinizin size evlenme teklif ettiği gün ve tabii ki doğum günleriniz ve evlilik yıl dönümleriniz. Birlikteliğinizi kutlayın ve değerli anılar yaratın.

14. Partnerinizi anlayın ve empati kurun:

Partneriniz bir gün huysuzlaşıyorsa ve size bağırıyorsa, ona aynı tonda cevap verme isteğini kontrol edin. İş yerinde zor bir gün geçirmiş veya stresli hissediyor olabilirler. Bakış açılarını anlayın, onlarla empati kurun ve zamanı geldiğinde onları neyin rahatsız ettiğini öğrenin.

15. Affet ve unut:

Hatalar olur. Partneriniz sizi incitirse, onu affedin ve unutun. Bir hata yaptığınızda onları da aynı şeyi yapmaya teşvik edecektir.

16. Partnerinizin hobilerine/faaliyetlerine ilgi gösterin:

Partneriniz sıkıcı bulduğunuz bir sporu takip ediyor mu? Bunu onlara söylemek zorunda değilsin! Bunun yerine, sporu anlamaya çalışın, partnerinize bunu sorun. İlgi gösterin ve eşinizin mutlu olduğu şeylere eşlik etmeye çalışın.

17. İstediğini sor:

Partnerinizin tüm ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi anlamasını beklemeyin. Telepati her zaman işe yaramaz. Bir şeye ihtiyacın olursa, sadece iste.

18. Kusurları kabul edin:

Kimse mükemmel değildir! Partnerinizi tüm mükemmellikleri ve kusurlarıyla kabul edin. İlişkiler doğru partner olmakla ilgilidir, mükemmel partner değil çünkü mükemmel yoktur.

19. Sözlerini tut:

Bu sizi güvenilir kılar ve güvenilirliğinizi artırır.

20. En iyisini yapın veya yapabileceğinizin en iyisi olun:

Hepimiz eleştiriye ve korkuya karşı savunmasızız – yanlış bir şey yapma ve bunun için eleştirilme korkusu yaşarız. Partnerinizin tepkisinden bağımsız olarak ilişkinize elinizden gelenin en iyisini yapın. Yapabileceğin sadece bu kadar; eşinizin buna tepki verme şekli sizin kontrolünüzde değil.

Kurallar sadece bir şeyi doğru yapmakla ilgili değildir; aynı zamanda bazı şeyleri yapmamakla da ilgilidir.

21. Ailelerinizi ilişkinizin karar süreçlerinden uzak tutun:

İlişkiler aileler arasında değil, iki kişi arasında yaşanır. Elbette ülkemizde aile bağları güçlüdür ve bu önemlidir. Fakat özellikle ikiniz arasında çözülmesi gereken ve uzlaşma sağlamış olun ya da olmayın ailelerinizi bu karar süreçlerine kesinlikle dahil etmeyin, yorum istemeyin, onların mutluluğu için ilişkinizden fedakarlık yapmaya çalışmayın. Öncelik her zaman siz olun!

İlişkide Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler:

  • Geçmiş ilişkilerinizi veya evliliğinizi sadece ilişkinin başında anlatın. Sonrasında tekrar tekrar konuşmayın.
  • Partnerinizi hafife almayın ve onu önemsiz gibi hissettirmeyin.
  • Bir konuda tartışsanız bile ayrı yerlerde uyumayın.
  • Mükemmel bir eş olmaya çalışın.
  • Kişiyi düzeltmeye veya değiştirmeye çalışmayın.
  • Sorunlarınızı arkadaşlarınızla veya ailenizle sakın tartışmayın, fikirlerini almayın.

Klişe gelebilir, ancak ilişkiler çaba, zaman ve sevgi gerektirir. Basitçe söylemek gerekirse, ilişkinizi ne kadar beslerseniz o kadar iyi gelişir.

Belirli ilişki kurallarına uymak, bağınızı güçlendirmenize ve ilişkinin zamana meydan okumasına yardımcı olabilir. Bir ilişkide olmanın ilk heyecanı azaldığında, kuralların olmadığı sorunlar olabilir. Birlikte kaliteli zaman geçirmek, sorumlulukları paylaşmak, partnere öncelik vermek, dürüst ve doğru sözlü olmak ve birbirinizi koşulsuz sevmek ilişkinizi sıkılaştıran temel unsurlardır. Kişisel alan vermek, birbirini takdir etmek ve iyi iletişim, ilişkilerde herhangi bir sorundan kaçınmaya yardımcı olur ve her bir ortağın kendi kimliğini korumasına izin verir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!