Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiİnternetTerkedilmiş Yerleri ve Eski Hayalet Kasabaları Bulmak İçin En İyi 8 Site

Son Yazılar

Terkedilmiş Yerleri ve Eski Hayalet Kasabaları Bulmak İçin En İyi 8 Site

Terk edilmiş köyler, şehirler ve evler ile ilgili yazılar her zaman takip edilir, işte bu yazımızda hayalet yerler sunan siteleri sunuyorum.

Birçok insan hazine aramayı sever. Bazıları ihtiyaçlarını geocaching uygulamasıyla karşılarken, diğerleri terk edilmiş binaları ziyaret etmeyi sever; Zamana yenilmiş, terk edilmiş yerler, köyler, binalar ve evler her zaman ilgi çeker.

Ancak, bazılarımız bu yerleri şahsen ziyaret edemiyoruz. Bunun nedeni ya bu yerlerin çok uzakta olması ya da nereye bakacağımızı bilmememizdir. Neyse ki, terk edilmiş yerler ile ilgili kendini belgelemeye adanmış koca bir çevrimiçi alt kültür var. Nerede olursanız olun, terk edilmiş yerleri nasıl bulacağınıza dair harika web sitelerinin bir listesi.

1. Abandoned Places

terk edilmiş yerler

İlk olarak, uzun zamandır terk edilmiş yerleri belgeleyen gerçekten eski bir web sitesiyle başlayalım. Bu web sitesinin eski olduğunu söylediğimizde, eski demek istiyoruz. 2010’ların başından beri güncellenmedi, bu nedenle hafıza şeridinde dijital bir yolculuk arıyorsanız, ‘Abandoned Places’ web sitesine bakın.

Terk Edilmiş Yerler eski ve tam olarak kullanıcı dostu olmasa da, ana gezinme tekerleğini bulduktan sonra kullanımı oldukça basittir. Esasen, tüm web sitesi mekanik bir mekanizma gibi görünecek şekilde tasarlanmış. Yeni bir bina hakkında bilgi edinmek için merkezi çarktaki farklı dişlilere tıklayabilirsiniz.

Web sitesinde ayrıca dünyanın dört bir yanından konumlar bulunur ve her gönderi, mümkün olduğunda bu konumlar için tarihsel bilgiler ve fotoğraflar içerir. Graffiti Place adlı bir alan, hayalet kasabanın büyüklüğü ve Scheldt nehri boyunca konumu hakkında bir açıklama içeriyor. Bunu belgeleyen fotoğraflar ayrıntılı ve kesinlikle görülmeye değer.

Başka garip ve harika şeyler arıyorsanız, can sıkıntısını yenmek için bu eğlenceli web siteleri listesine göz atın.

2. Abandoned America

terk edilmiş yerler

Farklı bir odak noktası olan daha modern bir web sitesi mi arıyorsunuz? O zaman belgeselci Matthew Christopher tarafından hazırlanan bir web sitesi olan Abandoned America’ya göz atmanız gerekiyor.

Yıllar geçtikçe Christopher, Amerikan rüyasını çürüyen bir şekilde kaydetmeyi kendine misyon edindi. Hakkında sayfasında, çocukluğundan beri terk edilmiş yerlere hayran olduğunu belirtiyor.

Ek olarak, bu terk edilmiş yerlerin ardındaki hikayeleri paylaşmak ve tarihi vahşetlerle altüst olan hayatlara ışık tutmak istiyor. Amerika’da 20. yüzyılda kullanılan ve harabeye dönmüş, ülkenin her yerinde bulunan akıl hastaneleri insanı dehşete düşürüyor.

Web sitesi ayrıca, bu terk edilmiş binaların özel mülk olması nedeniyle bazı konum bilgilerinin saklandığını belirtiyor.

Ayrıntılara gösterilen özen, oraya şahsen gitmek zorunda kalmadan “yakınımdaki terk edilmiş yerleri bulma” dürtüsünü gidermenize yardımcı olabilir.

3. Urbex Playground

Kentsel keşif konusunu terk edilmiş binaların tarihiyle birleştiren bir web sitesi mi arıyorsunuz? O zaman Urbex Playground’a göz atmanız gerekiyor.

Kentsel ve kırsal keşiflere ayrılmış ikiz bölümler olan Urbex ve Rurex ile bu web sitesi, hem yüksek hem de düşük nüfuslu alanlarda terk edilmiş binaları belgelemeyi amaçlıyor.

Ekip, bu web sitesinin araştırdığı her yer için bu binaların arkasındaki tarihi fotoğraflıyor ve kaydediyor. Bu yapıların günümüzde nasıl terkedildiğini de anlatıyorlar. Bu nedenle, bu web sitesi, çeşitli farklı konularda çalışan yazarlar için mükemmel bir ilham ve bilgi kaynağıdır.

4. Freaktography

Terk edilmiş yerleri fotoğraflama yöntemleriyle biraz daha cüretkar bir web sitesi mi arıyorsunuz? O zaman bir şehir kaşifi tarafından hazırlanan bir web sitesi olan Freaktography’ye göz atmanız gerekiyor.

2010’ların başlarından itibaren, Freaktography terk edilmiş binaları ve eski hayalet kasabaları kaydetmeye ve bu resimleri çevrimiçi yayınlamaya başladı. Bu web sitesini yöneten kaşif, konuyla ilgili dev bir resim koleksiyonu topladı. Ayrıca, Freaktography YouTube kanalındaki videolar da harika.

5. Abandoned Central

terk edilmiş yerler

Abandoned Central, terk edilmiş binalarda gezinmek için başka bir harika kaynaktır. Bu site, her biri yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve keşifleri belgelemek için uzun videolar eşliğinde ormandaki eski evleri, maksimum güvenlikli hapishaneleri, terk edilmiş müzeleri ve daha fazlasını sizlere sunuyor.

Korkunç bir yanı olan terk edilmiş binalara göz atmak istiyorsanız bu blog tam size göre. Bu yerlerin çoğu, tüyler ürpertici.

6. Forbidden Places

1998 yılında hevesli bir şehir kaşifi olan Sylvain Margaine tarafından kurulan bu site, çeşitli terk edilmiş yerlerin açıklamalarını ve fotoğraflarını içerir. Terk edilmiş askeri üsler ve tren istasyonlarından yer altı labirentlerine ve çatılara kadar farklı kıtalarda bulunan düzinelerce farklı terk edilmiş yapıyı keşfedebilirsiniz.

Sylvain, bu keşiflerin birden fazla fotoğrafını çekip paylaşıyor ve bunları tarihçeleri ve keşif tarihleriyle birlikte yayınlıyor. Bu şehir keşiflerinden bazılarının videolarını da izleyebilirsiniz. Site ayrıca Sylvain tarafından keşfedilen tüm farklı binaları görebileceğiniz bir haritaya sahip.

7. GhostTownGallery.com

Daniel ve Ligian Ter-Nedden tarafından yönetilen GhostTownGallery.com, dokuz ABD eyaletinde 180 terk edilmiş alanın fotoğraflarına sahiptir. Çift, hobi olarak hayalet kasabaları keşfediyor ve keşiflerini sitede paylaşıyor. Etkileşimli bir haritayla birlikte tüm yerleri eyalete göre listeliyorlar. Terk edilen her alan için kısa bir açıklamayla birlikte bir veya daha fazla fotoğraf paylaşıyorlar.

Bu sitede listelenen tüm hayalet kasabaları görüntüledikten sonra, daha fazla hayalet kasaba web sitesi bulmak ve yolculuğunuza çevrimiçi devam etmek için Bağlantı Listesi sayfasına gidin.

8. ShotHotspot

ShotHotspot, terk edilmiş yerlere ve hayalet kasabalara adanmış bir site değil, her türlü fotoğraf noktasına ayrılmış bir sitedir. Neyse ki, ShotHotspot’un terkedilmiş yerler için ayrı bir kategorisi var ve haritasında resimleriyle birlikte bu tür yüzlerce yer listeleniyor.

Yani hayalet kasabaları kendiniz keşfetmeyi seviyorsanız, yakınınızdaki terk edilmiş yerleri bulmak için ShotHotspot haritasını kullanabilirsiniz. Hepsinden iyisi, site sadece ABD ile sınırlı değil.

Terk Edilmiş Yerler, Köyler, Şehirler ve Evler Sizleri Bekliyor

Artık terk edilmiş yerleri keşfetme konusuna ayrılmış bu web siteleri koleksiyonunu bildiğinize göre, bu web sitelerinden bazılarına kendiniz göz atmaya başlayabilirsiniz. Belki de araştırmayı planladığınız yeni bir proje için kentsel keşif fikrini bir sıçrama noktası olarak kullanabilirsiniz.

Terk edilmiş olsun ya da olmasın, dünyanın başka yerlerini keşfetmek istiyorsanız, Google Earth kullanabilirsiniz. Kendi evinizin rahatlığında, adını bile duymadığınız alanlara girmenizi sağlayan sanal turlar sizi harika bir yolculuğa çıkaracak.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İnternet kategorimizdeki diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!