Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaSoru - CevapTesbih Çekerken Ne Denir, Namazdan Sonra Ne Söylenir

Son Yazılar

Tesbih Çekerken Ne Denir, Namazdan Sonra Ne Söylenir

Namazdan sonra tesbih çekerken ne denir veya normal zamanda ne söylenir, söylenen 3 şey nedir, ne demeliyiz, salavatlar, okunacak dualar.

Vakit namazları sonrasında tesbih çekmek sünnettir. Peygamber Efendimiz (SAV), yaşamı süresince namazlardan sonra tesbih çekmiş ve bunu da müslümanlara tavsiye etmiştir. Peki tesbih çekerken ne denir veya normal zamanda ne söylenir, tesbih çekerken söylenen 3 şey nedir, ne demeliyiz, salavatlar, tesbih çekerken okunacak dualar nelerdir işte tüm bilgiler yazımızda.

Namaz sonrasında yapılan tesbih duasına ‘tesbihat’ denir. Tesbihat, camide vakit namazınızı kıldıktan sonra camide, namazınızı evde kılıyorsanız evde yapılabilir. Tesbih duası Allah’ın (cc) çokça zikredilip, kılınan namazın kabul edilmesi için yapılan zikirdir. Peki tesbih çekerken ne denir veya tesbih çekerken ne söylenir, tesbih çekerken söylenen 3 şey nedir, ne demeliyiz, salavatlar, tesbih çekerken okunacak dualar nelerdir gibi sorulara sayfamızda cevap bulabileceksiniz.

Tesbih çekerken okunacak dua

tesbih çekerken ne denir. tesbih çekerken ne söylenir.

Ahzâb suresinin 42. ayetinde “Ey inananlar, Allah’ı çokça zikredin. O’nu sabah akşam tesbih edin” buyrulmuştur. Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de dahi yazan ve Allah’ın (cc) adının zikredilmesi emredilen sureyi de dikkate alacak olursak tesbih duasının önemi anlaşılır olacaktır. Bu önemli husus ile tesbih çekerken ne denir sorusu akıllara geliyor ve araştırılıyor.

Tesbihat iki şekilde yapılabilir. Birincisi camilerde uygulanan kısa tesbihat bir de uzun tesbihattır. Uzun tesbihat çok zaman aldığı camilerde uygulanmıyor. İsteyen kişiler evlerinde uzun tesbihatı çekebilirler. Uzun tesbihatta Allah’ın 99 ismi olan Esma-ül Hüsna okunuyor. Ayrıca her vaktin tesbihatı farklıdır. Vakte göre Fetih, Bakara, Aşr surelerinden ayetler de okunuyor.

Tesbih çekerken ne söylenir?

Peki tesbih çekerken ne söylenir? Namaz bittikten yani sağa ve sola selam verdikten sonra tesbih çekmeye başlayabilirsiniz. Tesbihatta;

  • Peygambere Salavat,
  • “ Subhanallahi vel hamdulillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” duası,
  • Ayetel Kürsi,
  • 33’er defa Subhanallah, Elhamdülillah, Allahu Ekber,
  • “Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehul-mükü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr” duası
  • Fatiha Suresi
  • Her Müslümanın içinden kendi diliyle edeceği dua edilir.

Camide cemaatle birlikte kılınan namazlarda müezzin tesbihatı okuyarak, yönlendiriyor. Siz sadece salavat getiriyorsunuz. Ayetel Kürsiyi içinizden okuyorsunuz. Daha sonra da tesbihleri çekiyorsunuz.

Tesbih çekerken söylenenler

Camide tesbihat; namazdan bittikten yani sağa ve sola selam verdikten sonra müezzin “A la resulüne salavat” der. Siz de içinizden “Allahümme salli ala seyyidina Muhammed’in ve ala ali seyyidina Muhammed” diyerek Peygamber Efendimize salavat getiriyorsunuz.

Müezzin, -“ Subhanallahi vel hamdulillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” duasını okuyor. Dua bittikten sonra ellerinizi açıp, Ayetel Kürsi’yi okuyorsunuz.

Müezzin sırasıyla Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahü Ekber diyor. Her lafzatullahı söylediğinde ister parmaklarınızla isterseniz tesbihle 33’er defa Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahü Ekber zikiri çekiyorsunuz.

Zikir çekme bittikten müezzin – “Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehul-müküve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîr” duasını okuyor. “Allahummaşurna fiy zumretis salihin” dedikten sonra ellerinizi açıp, içinizden niyaz ve muradınızı içeren duanızı ediyorsunuz.

Dua etme bittikten sonra Fatiha suresi okunup, salâvatı şerif getirilerek tesbihat sonlandırılıyor.

Evde Tesbihat; Camide yaptığınız tesbihatın aynısını evinizde de yapabiliyorsunuz. Evinizde müezzin de siz olduğunuz için bütün duaları ve zikirleri kendiniz söyleyip, getiriyorsunuz. İsterseniz tesbihattan sonra Kuran-ı Kerim okuyabilirsiniz.

Tesbih çekerken söylenen 3 şey

Namazdan sonra yapılan tesbihat, sünnet-i Seniyyedir. Yani Peygamber Efendimizin bir sünnetini yerine getirmiş oluyorsunuz. Allah (CC), Kuran-ı Kerim’de “Beni bol bol zikredin” buyurmuştur. Tesbihatta, Subhanallah, Elhamdülillah, Allahu Ekber ve “La ilahe İllallah” diyerek Allah’ı bolca zikretmiş oluyorsunuz.

Tesbih çekerken okunacak dualar

Peygamber Efendimiz (asm); “Her namazın ardından 33’er defa ‘Subhânallah, Elhamdülillâh ve Allahu Ekber’ deyip akabinde de “Lâ ilâhe illallahü” duasını okursanız, deniz köpüğü kadar bile günahlarınız olsa bağışlanırsınız” buyurmuştur.

Her vakit namazından sonra sürekli tesbih çeken Müslümanlar Allah’ı (CC) tesbih ederek, sena ve tazim ederler. Böylelikle; Allah’ı (c.c.) çokça zikretme, salavat getirme, şükretme ve tövbe istiğfar etme güzelliğine nail olurlar.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Soru-Cevap kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!