Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaTikTok Creator Next Nedir? Tiktok'ta Nasıl Para Kazanılacak?

Son Yazılar

TikTok Creator Next Nedir? Tiktok’ta Nasıl Para Kazanılacak?

TikTok'ta para nasıl kazanılır diye merak edenlere TikTok Creator Next nedir açıklıyoruz. Zor zamanlarda para kazanmak isteyenlere rehber.

TikTok, içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmalarına ve markalarla bağlantı kurmalarına yardımcı olan bir program olan Creator Next‘i kullanıma sunuyor. İşte TikTok Creator Next nedir bilmeniz gereken her şey.

Sosyal medya içeriği oluşturmak, artık ciddi paraların olduğu milyonlarca insan için tam gelişmiş bir kariyer haline geldi. Tüm sosyal medya platformları, içerik oluşturucularının para kazanmasını sağlamak için birbirleriyle rekabet ediyor. Facebook’ta Yıldızlar var, Twitter’da Bahşiş sistemi var ve şimdi ise TikTok Creator Next var.

Peki, TikTok Next Creator tam olarak nedir, nasıl çalışır ve programa kimler katılabilir?

TikTok Creator Next Nedir?

Creator Next, içerik oluşturuculara platformdaki içeriklerinden para kazanmaları için çeşitli yollar sunan bir TikTok girişimidir. TikTok’a göre, “TikTok Creator Next‘e katıldığınızda, ister bir yan iş ister bir iş olsun, yaratıcılıklarını ve tutkularını daha büyük bir şeye dönüştürmenize izin veren araçlara ve özelliklere erişim elde edersiniz.”

Creator Next iki önemli özellik sunuyor; TikTok Creator Fund ve Creator Marketplace.

TikTok Yaratıcı Fonu

Bu platform, bir içerik oluşturucunun ne kadar kazanacağını hesaplamak için video görüntülemelerini ve etkileşimi kullanır. İçerik oluşturucuya ödenmesi gereken tahmini para, videoyu yayınladıktan yaklaşık üç gün sonra gösterge tablosunda görünür.

İçerik Oluşturucu Fonu Kontrol Panelinize erişmek için profilinizdeki ayarlarınızı açın, Oluşturucu araçları’na ve TikTok Oluşturucu Fonu’na dokunun. 30 gün sonra tercih ettiğiniz ödeme yöntemiyle (PayPal veya Zelle) para çekebilirsiniz (en az 10$).

İçerik Üretici Pazarı

Bu platform, markaların TikTok’a göz atmasına ve katılan ve ilgi alanlarına veya ürünlerine uygun içerik oluşturucuları aramasına olanak tanır. Markalar daha sonra içerik oluşturucuyla iletişime geçerek onları birlikte çalışmaya davet eder. Creator Marketplace, içerik oluşturucuların Açık Uygulama Kampanyaları adı verilen fırsatlarla markaları aramasına ve bu markalarla çalışmak için başvurularını göndermesine de olanak tanır.

Bu nedenle Creator Marketplace, içerik oluşturucuları ve markaları birbirine bağlar.

Diğer Para Kazanma Araçları

TikTok Creator Next nedir? Takipçilerin en sevdikleri TikTok yaratıcıları Elmaslarını gönderdikleri Canlı Hediyeler seçeneğine de sahiptir. İçerik oluşturucular daha sonra bu Elmasları para için kullanabilir ve fonları bağlı hesaplarına aktarabilir. Ayrıca Canlı Hediyeler ile hemen hemen aynı olan bir Video Hediyeleri seçeneğine sahiptir, ancak Canlı Hediyeler canlı akışlara özeldir, Video Hediyeleri ise kısa videolar için geçerlidir.

Son olarak, bir bahşiş özelliği, görüntüleyenlerin Stripe aracılığıyla favori içerik oluşturucularına bahşiş (hediye) göndermesine olanak tanır. Twitter’daki Tip Jar’a benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte, TikTok, Bahşişler işlem başına 100 ABD Doları ve tek bir günde 500 ABD Doları ile sınırlandırıyor. Platform kesinti yapmaz ve içerik oluşturucular, hayranlar tarafından gönderilen bahşişlerin tüm değerini alır.

TikTok Creator Next’e Kimler Katılabilir?

TikTok’a göre, aşağıdaki gereksinimlerin tümünü karşılayan bir kişi Creator Next’e katılmaya hak kazanır:

  • 18 yaşında veya daha büyük
  • Minimum takipçi gereksinimlerini karşılayın (bölgeye göre değişebilir, ancak genellikle minimum 10.000 takipçi)
  • Son 30 gün içinde en az 1.000 video görüntülemesi olmalıdır
  • Son 30 gün içinde en az üç gönderiye sahip olmalı
  • Topluluk Kuralları ile iyi durumda olan bir hesap
  • ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya veya İspanya’da yerleşik olun (Kanada ve Avustralya da yakında erişime sahip olacak)

Tüm bu gereksinimlerin yanı sıra, işletme hesaplarının (Business) Creator Next programına katılmaya uygun olmadığını belirtmek isteriz.

TikTok, Herkes İçin Fırsat Yaratıyor

TikTok son zamanlarda kısa biçimli video paylaşım platformundan para kazanmaya daha fazla odaklandı. Örneğin şirket, uygulamayı Shopify üzerinden geniş bir ürün yelpazesi satın alabileceğiniz bir yer haline getiren TikTok Shopping‘i yarattı. TikTok ayrıca, izleyicilerin TikTok aracılığıyla iş bulmasına yardımcı olmak için bir Devam Etme özelliğine sahiptir.

Creator Next programı, TikTok’un kendisini kendisi, yaratıcıları, markaları ve hatta izleyicileri için para kazanma motoruna dönüştürmek için büyük yol katetmiştir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!