Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaTikTok Çocuklar İçin Güvenli mi? TikTok'ta Çocukları Korumak için Uygulanması Gerekenler

Son Yazılar

TikTok Çocuklar İçin Güvenli mi? TikTok’ta Çocukları Korumak için Uygulanması Gerekenler

TikTok, gençler arasında en büyük sosyal medya uygulamalarından biridir. Ama çocuklar için güvenli mi? İşte TikTok ebeveyn kontrol özelliği.

Bir ebeveyn olarak en yeni sosyal medya trendlerine ayak uydurmak zor olabilir. Ancak TikTok sadece viral bir sansasyon haline gelmedi, aynı zamanda gençlerin en çok kullandığı sosyal medya platformlarından biri oldu. Peki TikTok çocuklar için güvenli mi? Çocuğumu nasıl korurum diyen aileler için işte TikTok ebeveyn kontrol özelliği.

Kullanıcıları çoğunlukla 25 yaşın altında olduğundan, muhtemelen merak ediyorsunuzdur, TikTok çocuklar için güvenli midir? İşte uygulama hakkında bilmeniz gerekenler ve çocuğunuzu TikTok’da korumak için yapabilecekleriniz.

TikTok Nedir?

TikTok, kısa videolar oluşturmanıza, videoların üzerine ses ya da müzik ekleyerek ayarlamanıza ve dünya ile paylaşmanıza olanak tanıyan bir sosyal medya uygulamasıdır. TikTok’un nasıl kullanılacağını öğrenmek kolaydır ve kullanıcılar 10 dakikaya kadar video yükleyebilir. Tabii ki, herhangi bir sosyal medya platformunda olduğu gibi, gönderilere göz atabilir, beğenebilir, paylaşabilir ve yorum yapabilirsiniz, ayrıca beğendiğiniz kanalları takip edebilirsiniz.

HolidayMusic veya #Covid19 gibi her zaman trend olan kategoriler olsa da hayvanlar, tarifler, kişisel gelişim veya fitness gibi ilgi alanlarınıza uygun çeşitli konular bulabilirsiniz. TikTok, Learn adlı yeni bir eğitim girişimini bile test ediyor.

Çocuklar için TikTok: TikTok Çocuklar İçin Güvenli mi?

Çocuklar için bu uygulamadaki eğlence değeri yüksektir. Müzik, dans, mizah ve komik evcil hayvanlar var. Çocuklar bunu seviyor çünkü kendi yaratıcılıklarını sergileyebilir ve arkadaşlarını izlerken eğlenebilirler.

TikTok, gençler için kendilerini ifade etmenin, ilgi alanlarını paylaşmanın ve başkalarının çektiği eğlenceli klipleri bulmanın harika bir yolu. Ancak herkese açık ve çevrimiçi yapısı nedeniyle, ebeveynlerin çocukların kullanmasının güvenli olup olmadığını merak etmesi normaldir.

TikTok Yaş Sınırı

TikTok gençler arasında popüler olsa da bu, uygulamanın her yaştan veya çok küçük yaştaki çocuklar için uygun olduğu anlamına gelmiyor.

TikTok yaş sınırını merak ediyorsanız hesap sahiplerinin en az 13 yaşında olması gerekiyor. Aile dostu olma söz konusu olduğunda, çocuklarınızın uygulamayı nasıl kullandığına göz kulak olmak isteyeceksiniz.

Peki TikTok neden çocuklar için kötü? Çok sayıda popüler müziğe eriştiği ve herkes video oluşturabildiği için, çocukların yaşlarına uygun olmayan küfür ve müstehcen materyaller gibi uygunsuz içeriklerle karşılaşması mümkündür.

Herhangi bir platformda olduğu gibi, kişisel bilgilerin paylaşılması, siber zorbalık fırsatları ve tehlikeli davranışlara maruz kalma potansiyeli ile ilgili her zaman riskler var. Herhangi bir sosyal medyayı kullanmadan önce, ebeveynler ve çocuklar ilgili riskler hakkında açık ve dürüst konuşmalar yapmalıdır.

Ama neyse ki TikTok’u çocuklar için daha güvenli hale getirmenin yolları var.

TikTok Ebeveyn Kontrol Özelliği: Aile Eşleştirme

tiktok ebeveyn kontrol özelliği
tiktok ebeveyn kontrol özelliği

Küçük çocuğunuz TikTok kullanıyorsa ve izleyeceği şeyler hakkında endişeleniyorsanız, kullanabileceğiniz ebeveyn kontrol özelliği var. TikTok Aile Eşlemesi Modu ayarları, ailelerin çocuklarının hesaplarındaki belirli gizlilik ayarlarını korumasına yardımcı olur ve ebeveynlerin uygulamada harcanan süreyi sınırlamasına izin verir.

Aile Eşleştirme ayarını hesap ayarlarınızda bulabilirsiniz:

 1. Ekranın sağ alt köşesindeki Profil simgesine dokunun.
 2. Şimdi ekranın sağ üst köşesindeki üç çubuklu Menü‘ye dokunun ve Ayarlar ve Gizlilik‘i seçin.
 3. Ayarlar ve gizlilik menüsünde Aile Eşlemesi Modu‘na gidin. Burada, sizin ve çocuğunuzun hesabını bağlayabilirsiniz.

Bu bir gözetim aracı işlevi görmez. Bunun yerine, hesapları için gizlilik ayarlarını belirlemenize ve yetişkinlere yönelik içeriği kısıtlamanıza olanak tanır.

Aşağıda etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için farklı ayarlar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Çocukların Hesapları için Gizlilik Ayarları

tiktok ebeveyn kontrol özelliği

Yeni başlayanlar için, varsayılan kullanıcı hesabı herkese açık bir hesap olduğundan, çocuğunuzun hesabını gizli olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca ortak takipçiler ve yayınladıklarını görebilir.

Bunu ekranın sağ alt köşesindeki Profil simgesine ve ardından sağ üst köşedeki üç çubuklu Menü‘ye tıklayarak kolayca yapabilirsiniz. Bu sizi ayarlara götürecektir.

Ayarlar menüsünden Gizlilik‘e dokunun. TikTok’ta herkese açık bir hesabınız varsa, herkes videolarınızı görebilir ve hesabınızı takip edebilir. Özel bir hesapla, kullanıcıların görüntüleme ve takip edebilmeleri için önce diğer kullanıcıları onaylamaları gerekir.

Takipçileriniz de beğendiğiniz videoları görebilir. Geçiş düğmesini sağa hareket ettirerek hesabı gizli yapmayı seçebilirsiniz.

Aşağıdakiler gibi daha fazla güvenlik seçeneği görmek için Gizlilik sayfasını aşağı kaydırın:

 • İndirmeler: İnsanların videolarınızı indirip indiremeyeceğini seçebilirsiniz. Hesabı zaten özel yaptıysanız, bu seçenek varsayılan olarak kapalı olacaktır. Aksi takdirde, evet veya hayır’ı buradan kontrol edebilirsiniz.
 • Doğrudan mesaj: Bunları size kimlerin mesaj gönderebileceğini, herkes, arkadaşlar (takipçiler) veya hiç kimse arasında seçebilirsiniz. Ancak, gönderdiğiniz mesajlara herkes yanıt verebilir.
 • Düet: TikTok’un en sevilen özelliklerinden biri diğer kullanıcılarla düet yapılabilmesidir. Bu, başka birinin videosunu çekip kendi videonuzun yanında oynatabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, bir arkadaşınızla aynı şarkıyı söyleyebilir veya başka birinin klibine etkileşim gönderebilirsiniz. Bir ebeveyn olarak, muhtemelen bu seçeneği çocuklarınız için arkadaşlarla sınırlamak isteyeceksiniz.
 • Ekleme: Duet özelliğine benzer şekilde Ekleme, başkalarının videolarından sahneleri kesmenize ve bunları kendi videonuza eklemenize olanak tanır. Yine, muhtemelen bunu yalnızca arkadaşlarla sınırlamak istersiniz.
 • Beğenilen videolar: Beğendiğiniz videoların takipçiler tarafından görülüp görülmeyeceğine veya yalnızca bilgi amaçlı saklanıp saklanmayacağına karar verebilirsiniz.
 • Yorumlar: Takipçilerinizden, arkadaşlarınızdan veya hiç kimseden videolarınıza kimlerin yorum yapabileceğini seçin.
 • Engellenmiş hesaplar: Burada engellediğiniz hesapların bir listesini göreceksiniz.

TikTok Kullanım Süresini Sınırlama

tiktok ebeveyn kontrol özelliği

Çocuğunuzun TikTok’ta ne kadar zaman geçireceği konusunda endişeleriniz varsa, bir zaman sınırı koyabilirsiniz:

 1. Ayarlar sayfasından Dijital Refah > Ekran Zamanı Yönetimi‘ne gidin.
 2. Zaman sınırına tıklayın ve 40, 60, 90 veya 120 dakika arasından seçim yapın.
 3. Geri okunu ve ardından alttaki kırmızı Aç düğmesini tıklayın.
 4. Bir şifre oluşturun ve kırmızı oka tıklayın.
 5. Parolanızı onaylayın ve tekrar kırmızı oka tıklayın.

Başka bir zaman aralığı ayarlamadığınız sürece, uygulama varsayılan olarak 60 dakikalık bir zaman sınırına ayarlanır. Çocuğunuz zamanını tükettiğinde, uygulamayı kullanmaya devam etmek için seçtiğiniz şifreyi girmesi gerekir.

TikTok’ta Kısıtlı Mod

tiktok ebeveyn kontrol özelliği

Kısıtlı Modu etkinleştirdiğinizde, çocuklarınızın yayınlarında uygunsuz içeriğin görünme olasılığını azaltabilirsiniz. Açmak için tek yapmanız gereken Dijital Refah > Kısıtlı Mod‘a tıklamak.

Ardından Kısıtlı Modu Aç düğmesini tıklayın. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, izleme ekranının üst kısmında bir Kısıtlı Mod etiketi görünür. Uygun olmayan bir şey bulursanız, devam edin ve TikTok’a bildirin.

TikTok’ta Bir Kullanıcıyı Engelleme

Uygunsuz olduğunu düşündüğünüz bir hesap veya içerikle karşılaşırsanız, bu kullanıcıyı kolayca engelleyebilirsiniz, böylece bu içerik çocuğunuzun akışında görünmez.

Sadece o hesaba dokunun, ekranın sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayın ve Engelle‘yi tıklayın. Engellenen bir hesap, çocuğunuza doğrudan mesaj gönderemez veya profilinde hiçbir şey göremez.

Birini yanlışlıkla engellerseniz, Ayarlar > Gizlilik > Engellenen hesaplar bölümüne gidin ve Engellemeyi kaldır düğmesini tıklayın.

TikTok Ebeveyn Kontrol Özelliği ile Çocuğunuzu Koruyun

Herhangi bir sosyal medya platformunda olduğu gibi, ilgili riskler her zaman vardır, bu nedenle küçük çocuklar söz konusu olduğunda TikTok dikkatli kullanılmalıdır. Bununla birlikte, aile kontrolü ve güvenlik özellikleri, uygulamayı çocuklar için daha güvenli ve daha eğlenceli hale getirebilir.

Gizlilik kontrolleri mükemmel olmadığından, bazı ebeveynler daha yakından izleyebilmek için çocuklarıyla bir TikTok hesabını paylaşmayı tercih ediyor. Uygulamayı birlikte denemek, çocuklarınız ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için değerli bir fırsat olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!