Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaSoru - CevapTL Simgesi Klavye Kısayolu Nedir? Türk Lirası İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Son Yazılar

TL Simgesi Klavye Kısayolu Nedir? Türk Lirası İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Klavyede kısa yol olarak bulunmayan birçok karakter var, bunlardan biri de TL yani Türk Lirası simgesi. Peki çok sıklıkla kullanmamız gereken TL simgesi, klavye kısayolu kullanılarak nasıl yazılır, vektörel veya vektör çizimi indirmek istiyorsanız işte cevabı yazımızda.

Bilgisayar başında fazla zaman geçiriyorsanız ve işinizle ilgili yazılar yazıyorsanız, TL simgesi, ara sıra da olsa kullanmanız gerekiyor olabilir. Bazen zaman bir rapor hazırlamak için bazen de işle alakalı veri girişleri sağlamak için bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyoruz. Dolayısıyla bu uzun vakti en verimli şekilde kullanmak günümüzün en önemli gerekliliklerinden bir tanesi. Bilgisayar klavyesinde TL simgesi nasıl yapılır, kopyalanır? Sorusunun yanıtını bu noktada önem kazanıyor. Türk Lirası simgesi klavye kısayolu nedir? İşte yanıtı…

Bilgisayar klavyesinde sınırlı alan olduğu için bazı simgeler, bazı harflerin ya da sayıların üzerine yazılıdır. Klavyede belirli tuş kombinasyonlarına basarak bu simgelere ulaşmak mümkün olur. Bu yazımızda TL simgesinin nasıl oluşturulduğuna değineceğiz. Bilgisayar klavyesinde TL simgesi nasıl yapılır, kopyalanır? Bunun için size vereceğiz tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı: Klavyede Olmayan Semboller, Karakterler, Simgeler

TL SİMGESİ ANLAMI NEDİR?

TL simgesi anlamı; Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin iki belirgin özelliği olan “güven” ve “istikrar içinde yükselen değer” anlamları ön planda tutulmuştur. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise, Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin “istikrar içinde yükselen değerini” simgelemektedir. Simgenin çıpaya benzemesi Türk lirasının kıymet saklama aracı olarak “güvenli bir liman haline geldiğini” vurgulamaktadır.

TL SİMGESİ NASIL YAPILIR?

Türk Lirası, TL simgesi klavyede nasıl kullanılır diyorsanız; uluslararası uygulamalara paralel olarak simge, rakamın (parasal tutarın) solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılmalıdır. Kıymetli evrakta ise simgenin bedelin solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılması uygun görülmüştür.

KLAVYEDE TL SİMGESİ NASIL YAPILIR?

tl simgesi nasıl yapılır

Windows işletim sistemine sahip kullanıcıları için TL simgesi yazım tuşları şu şekildedir:

Alt Gr tuşlarına basılı tutup “T” tuşuna basılmalı olup yani = Alt Gr+T şeklindedir.
Ya da bir yazıdan TL simgesi kopyala işlemi yaparak da hızlıca işleminizi yapabilirsiniz.

TL SİMGESİ KOPYALA – ₺

TL VEKTÖREL SİMGESİ İNDİR

tl vektörel

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!