Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaHayatUzmanlara Göre İlişkinizin Toksik Olduğunu Gösteren İlk 5 İşaret

Son Yazılar

Uzmanlara Göre İlişkinizin Toksik Olduğunu Gösteren İlk 5 İşaret

Hayatınızdaki partnerinizle toksik bir ilişki içinde misiniz, peki bunun böyle olup olmadığı nasıl anlaşılır? İşte bunu gösteren 5 işaret.

Hiçbir ilişki mükemmel değildir ve sağlıklı ilişkiler bile zaman zaman yolda çukurlara girer. Ancak toksik bir ilişki içindeyseniz, neredeyse her şey zor, yorucu ve sinir bozucudur. Elbette aşk her zaman siyah beyaz değildir ve sağlıklı ve sağlıksız ilişkiler arasındaki çizgide gezinmek zor olabilir, bu yüzden yardım için birkaç ilişki uzmanına ulaştık. İlişkinizin sizin için iyi olup olmadığını ve toksik ilişki nasıl anlaşılır merak ediyorsanız, detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Toksik ilişki nasıl anlaşılır?

1
Benlik saygınız azaldı.

Sevgi dolu ilişkiler içindeki çoğu insan, yeni partnerlerini arkadaşlarına ve ailelerine tanıtmak ve olumlu görüşler aldığında özgüvenlerinin biraz daha artmasından dolayı mutlu olurlar. Ancak toksik ilişkileri olan kişiler için tüm bunlar sadece bir hayal ve ulaşılması zor duygulardır. Maryland’de lisanslı bir terapist olan Curren Trusty, bunun sağlıksız bir ilişkiyi gösteren ilk işaret olduğuna inanıyor.

“İlişkinizin toksik olduğunu gösteren diğer işaret ise, hayatınızdaki kişiyle olan etkileşimleriniz nedeniyle özgüveninizin gözle görülür şekilde azalmasıdır” diyor. “Eleştiriye ve hakarete maruz kalmak, kişinin özgüvenini zedeleyebilir. Sonuç olarak, kendinizi daha fazla izole ederken, bir zamanlar kendinden emin hissettiğiniz şeylerle daha az ilgilenirken veya daha önce olmayan şekillerde kendinizden şüphe duyarken bulabilirsiniz. Bu da özsaygıdaki düşüşleri daha da şiddetlendirebilir.”

BENZER YAZI: TOKSİK İLİŞKİ NE DEMEK: NE YAPILIR, BELİRTİLERİ, NASIL BİTİRİLİR

2
Partneriniz sizi sürekli olarak engelliyor.

Partnerinizle bir tartışmaya girerken, genellikle düşüncelerinizi ve duygularınızı onunla paylaşır mısınız, yoksa sessiz mi kalırsınız? Görünen o ki, bir konuşma veya çatışma sırasında bir partnerle iletişimi kesmek, aslında “engelleme” adı verilen bir tür duygusal istismardır.

Aile ve evlilik terapisti Howard, “Engelleme, toksik bir ilişkinin yaygın bir işaretidir ve [partneriniz] sizi dinlemeyi bıraktığında, konuşmak istemediğini iddia ettiğinde ve anlaşmazlığınızın ardından herhangi bir şeye tepkisiz kaldığında ortaya çıkar” diyor.

Pasif saldırganlık, bu tür durumlarda dikkat edilmesi gerektiğini söylediği başka bir belirtidir.

BENZER YAZI: TERAPİSTLERE GÖRE SEVGİLİNİZİN NARSİST OLDUĞUNU GÖSTEREN 5 İŞARET

3
İlişkide genel bir saygısızlık var.

Partnerinize güvenmek ve saygı duymak, sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişkiye sahip olmak için çok önemlidir. Ne yazık ki, toksik ilişkilerde saygı eksikliği çok yaygındır ve büyük bir kargaşaya neden olabilir.

FindBlackTherapist.com’un kurucusu El Forestal, “İlişkinizin toksik olduğunun en büyük işaretlerinden biri birbirinize saygı duymamanızdır. Kendinizin ve/veya eşinizin diğerinin düşüncelerine, duygularına ve fikirlerine saygı duymadığınızı fark ederseniz, bu ilişkide duygusal zehirlenmenin bir işareti olabilir. ” diyor.

Cupidandcuddles.com’da bir flört ve ilişki uzmanı olan Harman Awal, “Eşiniz düşüncelerinizi bariz bir şekilde göz ardı ediyorsa, duygularınızı geçersiz kılıyorsa veya sizi başkalarının önünde küçük düşürüyorsa, bu, ilişkinin toksik olmaya doğru ilerlediğinin kesin bir işaretidir” diye ekliyor.

4
Normal olmayan bir kıskançlık var.

Hepimiz bir noktada ilişkilerimizle ilgili biraz kıskançlık yaşadık, ancak bu yıkıcı ve zararlı olabilir. Kıskançlık, masum olmaktan çıkıp bir kişinin diğerini kontrol etmeye ve onun üzerinde güç kazanmaya çalışmasına kadar hızla çizgiyi aşabilir.

Awal, “Bir ilişkide biraz kıskançlık olması gayet doğaldır – bu genellikle bir kişinin eşini derinden önemsediği ve onu başkası için terk etmesini istemediği anlamına gelir” diyor. “Ama kıskançlık sahiplenmeye dönüşürse veya nasıl davrandığınızı veya ilişkinizde ne kadar özgür olduğunuzu etkilemeye başlarsa, bu, ilişkinizin sağlıksız ve toksik hale geldiğinin bir göstergesi olabilir.”

Bir partnerden gelen kıskançlık kalıpları, aldatma suçlamalarından sosyal medya hesaplarınızı sürekli kontrol etmeye ve yalnızca onların tehdit olarak görmedikleri belirli kişilerle konuşmanıza izin vermeye kadar değişebilir.

5
Partnerinizle aranızda güven kalmadı.

Herhangi biriyle sağlam bir temele sahip olmak için güven olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ve özellikle sevgi dolu ilişkiler için güven, sağlıklı bir birlikteliğin temel anahtarıdır. Bir psikolog olan David Tzall, sevgilinizle güven eksikliğinin, sağlam veya güvenli bir ilişkiye sahip olmadığınızı gösteren hayati bir işaret olduğuna inanıyor.

Tzall, “Birine güvendiğimizde, buranın güvenli bir alan olduğundan emin oluruz” diyor. “Yargılamaktan, beklentilerden ve incinmekten özgür olduğumuzdan eminiz. Birine güvenmek, kendinizi onlara karşı açık ve savunmasız kılmaktır. Güven kolayca verilmez veya elde edilmez. Partneriniz size güvenmiyorsa, o zaman bu bir bir şeyin ayarlanması gerektiğine dair kırmızı işaret. Bir ilişkinin temel özelliklerinden biri karşılanmazsa, bir ilişki uzun vadeli olamaz.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!