Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaHayatKız Arkadaşınızla İlişkiniz Toksik mi? Bunu Anlamanın 15 yolu

Son Yazılar

Kız Arkadaşınızla İlişkiniz Toksik mi? Bunu Anlamanın 15 yolu

Kız arkadaşınızla ilişkinizde sorun yaşıyor musunuz? Toksik olma ihtimali var. Yazımızda toksik kız arkadaş belirtileri nelerdir keşfedin.

Kız arkadaşınızla sevgi dolu bir ilişki yaşamak istiyor olabilirsiniz ancak bazı durumlarda bu öyle olmayabilir. Toksik kız arkadaş belirtileri her durumda karşınıza çıkabilir ve bunları tespit etmek önemlidir. Eğer kız arkadaşınız sürekli olarak sizi eleştiriyor, güveninizi ve kendine saygınızı azaltıyor, sizi sürekli kontrol etmeye çalışıyor ve sık sık duygu sömürüsü yapıyorsa o halde toksik bir kız arkadaş belirtisi gösteriyor demektir. Bunun yanı sıra, sürekli sizinle tartışma hâlinde olan, agresif davranışları sergileyen ve size zarar verme potansiyeli olan bir kişi de toksik bir kız arkadaştır. Eğer kendinizi bu tip davranışlar karşısında kaybedip mutsuz hissediyorsanız o halde kız arkadaşınızın toksik olduğunu anlamalısınız. Bu belirtileri fark ederek zaman kaybetmeden müdahale etmek sağlıklı ilişkiler için oldukça önemlidir.

toksik kız arkadaş belirtileri

Kız arkadaşınızın toksik bir ilişki yürütüp yürütmediğini belirlemek, bazen oldukça zor olabilir. Ancak, toksik kız arkadaş belirtileri varsa, dikkate almak önemlidir. Eğer kız arkadaşınız sık sık size karşı manipülatif ya da kontrolcü davranışlar sergiliyor ve sizin isteklerinize saygı duymuyorsa, bu bir uyarı işaretidir. Ayrıca sürekli olarak eleştiri ve duygu sömürüsü yaparak kendisini öne çıkarmaya çalışması veya diğer insanlarla aranızda sorun çıkarması gibi davranışları da endişe vericidir. Bu tür durumlarda sağlıklı bir iletişim kurmanın mümkün olmadığını ya da doğru şeyleri söylemenizin güvensizlik duygusu uyandırabileceğinin farkında olmalısınız.

Toksik Kız Arkadaş Nasıl Olur

Kız arkadaşınızın toksik olup olmadığını belirlemek için bazı belirtiler vardır. Toksik kız arkadaşlar, bilerek veya bilmeyerek size veya ilişkinize zarar veren kişilerdir.

Genellikle narsisistik özellikler sergileyen bu kişiler, bencil ve kontrolcü davranışlarda bulunabilirler. Bu da iletişim kurmanızı veya kendinizi özgürce ifade etmenizi zorlaştırabilir.

Ayrıca manipülatif ve sık sık yalan söyleyebilen toksik kız arkadaşlar, sizden beklentileri ile sizin için yapmaya istekli oldukları şeyler konusunda çifte standartlara sahip olabilirler. Eğer kız arkadaşınızın bu tür davranışlarını fark ediyorsanız dikkatli olmalısınız ve bir uzmana danışarak yardım almalısınız.

Toksik bir kız arkadaşla çıkıyorsanız, sürekli her aldığınız kararı 10 defa düşündüğünüzü, her zaman endişeli olduğunuzu ve hiçbir şeyi doğru yapamayacakmış gibi hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

Kız Arkadaşım Neden Toksik

toksik kız arkadaş belirtileri

“Kız arkadaşım neden toksik?” diye merak ediyor musunuz? Bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlar şunları içerir:

  • Yeterince öz farkındalığa sahip değil: Birisi öz farkındalıktan yoksun olduğunda, partnerinin duygularının farkında olmayabilir ve onlara karşı duyarsız olabilir. Ayrıca davranışlarını ve bunun ilişkileri üzerindeki etkisini fark edemeyebilirler.
  • Derinden yaralanmış: Bazı insanlar geçmişlerinden gelen derin duygusal yaralar taşırlar ve bu yaralar mevcut ilişkileri için toksik bir atmosfer yaratır. Bu yaraları iyileştirme sorumluluğunu üstlenmezlerse, eşlerini suçlayabilir veya öfkeyle saldırabilirler.
  • Madde bağımlılığı sorunları var: Madde bağımlılığı sorunları, herhangi bir ilişkide önemli hasara neden olabilir. Bu sorunlar, saldırma, bencillik ve manipülasyon gibi yıkıcı ve sağlıksız davranışlara yol açabilir.
  • Zayıf sınırları var: Sınırları olmayan insanlar ilişkilerinde daha yapışkan, talepkar ve kontrol edici olma eğilimindedir. Eşlerinin alan ihtiyacına saygı duymayabilirler ve aşırı derecede kıskanç ve sahiplenici olabilirler.
  • İletişim sorunları var: İletişim, herhangi bir ilişkinin temelidir. Yetersiz iletişim yanlış anlaşılmalara, çatışmalara ve gücenmeye yol açabileceğinden, etkili bir şekilde iletişim kuramayan kişilerin çalkantılı ilişkilere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Toksik Kız Arkadaş Belirtileri

Kız arkadaşının toksik olduğundan şüpheleniyor musun?

İlişkinizde bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsunuz ama bunu değiştirmek için bir şeyler yapamıyor musunuz?

Bu belirtilerden birkaçını görürseniz, ilişkiyi sonlandırmanın zamanı gelmiş olabilir.

toksik kız arkadaş belirtileri

1. Aşırı Kıskanç ve Sahiplenici

Kız arkadaşın aşırı sahiplenici mi? Arkadaşlarınızla takıldığınızda ve hatta diğer kızlarla konuştuğunuzda sizi kıskanıyor mu? İlişkilerde biraz kıskanç olmanın yanlış bir tarafı yok.

Ne de olsa, sevdiğinizi korumak istemeniz çok doğal. Ancak sahiplenme çizgiyi aşıp saplantıya dönüştüğünde, sağlıksız davranışlara işaret edebilir.

Sahiplenici bir kız arkadaş, kiminle konuştuğundan ve ne giydiğinden nereye gittiğine ve ne yediğine kadar hayatının her yönünü kontrol etmeye çalışacaktır.

Başkasına gösterdiğiniz ilgiyi kıskanacak ve sürekli olarak arkadaşlarınızla ve ailenizle olan ilişkilerinizi baltalamaya çalışacak.

Kendinizi sahiplenici bir kız arkadaşla ilişki içinde bulursanız, sınırlar koymak ve onlara bağlı kalmak çok önemlidir. Aksi halde, onun kontrol etme ihtiyacıyla kendinizi bunalmış bulabilirsiniz.

2. Onun İçin Bir Şeyler Yapmanız İçin Suçluluk Hissetmenizi Sağlıyor

Suçluluk duygusu: toksik bir kız arkadaşın ayırt edici özelliği. İstediğini mantık veya ikna yoluyla elde edemezse, bunun yerine sizi suçlu hissettirmeye çalışacaktır.

Onun mutsuzluğundan bir şekilde senin sorumlu olduğunu ima ederek kurban kartını oynayabilir. Veya zaten dolu bir programınız olmasına rağmen, onunla yeterince zaman geçirmediğiniz için sizi suçlu hissettirmeye çalışabilir.

Suçluluk duygusu, manipülatif ve adaletsizdir ve kız arkadaşınızın toksik olduğunu açıkça gösterirler. Bu nedenle, düzenli olarak suçluluk duygusuna kapılıyorsanız, ilişkinizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Ne de olsa hayat bu dramla başa çıkmak için çok kısa.

3. İlerlemenizi Engelliyor, Çünkü Kafanız Hep Meşgul

Toksik kız arkadaş belirtileri arasında, sonucunda tek başınıza kalıp, kafayı yiyecek duruma gelmeniz de vardır. Kız arkadaşın seni risk almaktan caydırıyor mu? Yeni veya iddialı bir şey yapmak istediğiniz için sizi eleştiriyor mu? Yada planlarınız var, günleriniz çok yoğun geçiyor, yapmanız gereken o kadar şey varken, kız arkadaşınız size destek olmak yerine, sürekli kendi sorunlarıyla ilgilenmenizi mi dikte ediyor?

Toksik bir kız arkadaş, kişisel gelişiminizin önündeki en büyük engel olacaktır. Başarılarınızı bir tehdit olarak görebilir ve size kızabilir veya sizi kıskanabilir. Onun için sizin neyden mutlu olacağınızın bir önemi olmaz.

Çabalarınızı desteklemek yerine, onları başarmanızı engellemek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Bu tür davranışlar inanılmaz derecede zarar vericidir çünkü tüm planlarınızı engeller ve sonsuza kadar aynı yerde sıkışıp kalmanıza neden olur.

Bir ilişki içinde olmak sizi engelliyor ve potansiyelinize ulaşmanızı engelliyorsa, veda etme zamanı gelmiş olabilir.

4. Duygusal Olarak Size Aşırı Bağımlı

toksik kız arkadaş belirtileri

Sağlıklı bir ilişki, duygusal olarak bağımsız iki kişiyi içermelidir. Her iki partner de birbirine yaslanabilmeli, aynı zamanda kendilerine bakabilecek kadar güçlü olmalıdırlar.

Bununla birlikte, yıkıcı bir ilişkide, kız arkadaşınız duygusal destek için yalnızca size güvenecektir. Tüm sorunlarını çözmeniz için her şeyi bırakmanızı ve kendini kötü hissettiğinde onunla ilgilenmenizi bekleyecektir.

Duygusal destekçisi olmanız için sizi manipüle etmekten çekinmeyecektir. Bu tür bir bağımlılık sizi hem duygusal hem de fiziksel olarak inanılmaz derecede tüketebilir.

Bu başınıza gelirse, bazı sınırlar koymanın ve kendi hayatınızı geri kazanmanın zamanı gelmiş olabilir. Unutmayın, başkasının mutluluğundan sorumlu olamazsınız.

5. Mali Konularda Sadece Size Yükleniyor

Para, ilişkilerde aldatıcı bir konu olabilir, ancak kız arkadaşınızın mali durumunu nasıl ele aldığına dikkat etmeniz çok önemlidir.

Sürekli olarak fazla mı harcıyor veya anlık alımlar mı yapıyor? Sizden her zaman para istiyor ama asla geri ödemiyor mu?

Bununla birlikte bir yere olan borcunu, size güvendiği için ödemiyorsa, tehlike çanları çalıyor demektir.

Kendi finansal ihtiyaçlarınızı düşünmeden onunla birlikteyken tüm faturaları ödemenizi mi bekliyor? Bunlar finansal toksisite belirtileri olabilir.

Mali açıdan sorumsuz bir kız arkadaş, pervasız harcama alışkanlıklarıyla sizi kana bulayacak ve kendi eylemlerinin sorumluluğunu asla üstlenmeyecektir.

Bu tür davranışlar yalnızca mali durumunuza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ilişkinin kendisini de zorlayabilir.

6. İlişkide Verdiğinden Daha Fazlasını Alır

İlişkinizde hep fedakarlık yapan taraf siz misiniz? İhtiyaçlarınız her zaman öncelikler listesinde sonuncu mu? Karşılığında hiçbir şey almadan eşiniz için sürekli olarak geriye doğru düşüyorsanız, bu sağlıklı değildir. Toksik kız arkadaş belirtileri arasında en sık görülen davranış şekli budur.

Toksik bir kız arkadaş, karşılıksız onun için bir şeyler yapmanı bekleyecektir. İyi doğanızdan yararlanacak ve zaman geçtikçe daha talepkar hale gelecektir.

Nihayetinde, bu davranış, kız arkadaşınızdan uzaklaşmanıza, kendinizi yalnız hissetmenize ve ilişkiden beklediklerinizi karşılamadığının farkına varmanızı sağlayacaktır.

Dolayısıyla, tek taraflı bir ilişki içindeyseniz, toksisiteyi tanımanın ve bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş demektir. Aksi takdirde, hiç bitmeyen, tatmin edici olmayan bir döngüde sıkışıp kalırsınız.

7. Sürekli Bir Dargınlık Konusu Bulabiliyor

toksik kız arkadaş belirtileri

Dargınlık, iki insan arasındaki bağı yavaş yavaş yok eden bir virüs gibidir. En güçlü ilişkileri bile yok eden öfke, düşmanlık ve acı ile karakterizedir.

İlişkideki toksik kız arkadaşlar, gücenmeye eğilimlidirler ve haftalarca, aylarca hatta yıllarca kin beslerler ve konu her neyse, o bitti demeden bitmez. Tekrarlayarak ve artarak devam eder.

Kız arkadaşın kırgınsa, tartışmalarda eski sorunları gündeme getirecek ve istediğini elde etmek için bunları sana karşı kullanacaktır. Ayrıca, haksız olan kendisi olsa bile, öfkesini ve sertliğini sizi suçlu veya utanmış hissettirmek için bir silah olarak kullanacaktır.

8. Dürüst Değil ve Tutarsız

Sahtekârlık, bir ilişkide toksikliğin en yaygın belirtilerinden biridir. Partneriniz ister geçmişi, ister duyguları veya niyetleri hakkında yalan söylüyor olsun, dürüst olmayan bir kız arkadaş, herhangi bir sağlıklı ilişki için gerekli olan güveni eninde sonunda yok edecektir.

Seni bilinçli olarak incitmeye çalışmasa bile, onun işine gelen her konuda yalan söylemesi ona olan güvenini sarsacak ve onunla gerçekten bağ kurmanı imkansız hale getirecektir.

Güven, herhangi bir sağlıklı ilişkinin temelidir; onsuz, ilişkiniz bitmeye mahkumdur. Bu nedenle, size karşı dürüst olamayan bir kadınla ilişkiniz varsa, önceliklerinizi yeniden değerlendirmenin zamanı geldi.

9. İstediği Şeyi Yapmadığınızda Ayrılmakla Tehdit Ediyor

Zarar veren bir kişi, sizi manipüle etmek ve istediğini elde etmek için tehditleri ve işe yaramazsa duygu sömürüsünü kullanır. İster fiziksel bir şey, ister ilgi ya da şefkat gibi daha soyut bir şey olsun, istediğini elde edemediğinde ilişkiyi bitirmekle tehdit eder.

Bu tür davranışlar, manipülatif ve duygusal olarak taciz edicidir, çünkü tüm gücü onun ellerine verir ve onu etrafta tutmak istiyorsanız sizi istediği her şeyi yapmaya zorlar.

Bu davranış aynı zamanda ikiniz arasında sağlıksız bir güç dinamiği oluşturur.

10. Sürekli Sizi Eleştiriyor

Eleştiri, herhangi bir ilişkinin normal bir parçasıdır, ancak aşırı ve yersiz hale geldiğinde duygusal olarak zarar verici olabilir.

Kötü niyetli bir kız arkadaş, kusurlarınızı işaret ederek ve yaptığınız her şeyi parçalayarak sizi sürekli olarak eleştirecektir.

Bu davranış oldukça incitici olabilir ve benlik saygınıza zarar verebilir, kendinizi yetersiz ve işe yaramaz hissetmenize neden olabilir.

Unutmayın, bir ilişkide sürekli eleştiri sizi aşağılayarak kendinizi küçük ve önemsiz hissettirmek için tasarlanmıştır.

11. Her Hareketinizi İzler ve Kontrol Eder

Evden her çıktığınızda kız arkadaşınız sizi sürekli izliyor ve her yaptığınız hakkında rapor istiyor mu? Telefonunuza bakıp sizi nerede olduğunuz veya kiminle olduğunuz hakkında yalan söylemekle mi suçluyor?

Veya siz ayrıldığınız andan eve dönene kadar sürekli bilgilendirme mi istiyor?

Bunların hepsi tacizci ve kontrolcü bir kadının belirtileridir. Bu eylemler, duygusal ve fiziksel tacizin tehlikeli alanına bile geçebilir ve iş o noktaya gelmeden önce harekete geçmelisiniz.

Kendini güvensiz hissedebilir ve ilişkinin kontrolünü elinde tutmaya çalışıyor olabilir. Ancak böyle bir davranış, herhangi bir sağlıklı ilişki için kabul edilemez.

12. Kişisel Alanınıza Saygı Duymuyor

Sağlıklı bir ilişkide, her iki taraf da birbirlerinin mahremiyetine saygı duyar ve bunu hiçbir şekilde ihlal etmez.

Toksik bir kız arkadaş, sizi daha fazla kontrol etmesine izin verebilecek herhangi bir şeyin kanıtını arayarak eşyalarınızı veya sık kullandığınız şeyleri incelemek isteyecektir.

Hatta izinsiz olarak e-postalarınızı ve mesajlarınızı okuyabilir, sosyal medya hesaplarınızı gözetleyebilir ve hatta bilgisayarınıza veya telefonunuza casus yazılım yükleyebilir.

Bu, ilişkinizde olursa, size saygı duymuyor demektir ve işin kötüsü bu daha başlangıç bile olabilir.

13. Seni Diğer Erkeklerle Kıyaslıyor

“Onun arabası seninkinden daha iyi” veya “Kız arkadaşına senin bana davrandığından daha iyi davranıyor.” Sağlıklı düşünmeyen bir kadın, kendini onlardan aşağı hissettiğinden emin olmak için seni hayatındaki arkadaşların, ünlüler ve diğer erkeklerle karşılaştırmaya karşı koyamaz.

Bu, sizi benzersiz ve sevimli yapan nitelikleri takdir etmediğinin kesin bir işaretidir. Diğer insanların belirli niteliklerine hayran olmak bir şey olsa da, bu karşılaştırmaların ne zaman toksik hale geldiğini bilmek önemlidir.

14. Sizi Arkadaşlarınızdan ve Ailenizden İzole Eder

Sağlıklı bir ilişki içinde olmak, kendin olmak ve hayatını partnerinle paylaşmak demektir. Başınız belaya girecekmiş gibi hissetmeden arkadaşlarınız ve ailenizle görüşebilmek kadar doğal bir şey olmamalıdır.

Toksik bir kız arkadaş, bu önemli ilişkileri engellemeye çalışacak ve sizi izole ve yalnız bırakacaktır.

Arkadaşlarınız veya ailenizle ne zaman takılsanız veya onlarla konuşsanız, onlar hakkında sürekli olumsuz yorumlar yapacak, kurbanı oynayacak ve onlarla zaman geçirdiğiniz için kendinizi suçlu hissetmenize neden olacaktır. Size neden olduğu endişe nedeniyle artık onlarla eskisi kadar takılmadığınızı fark edeceksiniz.

Arkadaşlarınızla birlikte olsanız bile, sizi kontrol etmeye çalışarak durmaksızın arayacak veya mesaj atacaktır. Bu sağlıklı değil ve kesinlikle normal bir davranış değil.

15. İhtiyaçlarınızı görmezden geliyor

toksik kız arkadaş belirtileri arasında, sizin ihtiyacınız olandan çok kendisinin ne istediği ve ihtiyaç duyduğu ile ilgilenmesidir.

İsteklerinizi görmezden gelecek, fikirlerinizin önemsiz olduğunu size hissettirecek ve size danışmadan kararlar alacaktır.

Ayrıca sürekli olarak çabalarınızı baltalayacak, duygularınızı görmezden gelecek ve söylediğiniz hiçbir şeyin geçerli bir değeri yokmuş gibi hissetmenize neden olacaktır. Bu davranış, ilişkide ihmal edilmiş, kırgın ve saygı görmemiş hissetmenize neden olacaktır.

Toksik Bir Kız Arkadaşla Nasıl Başa Çıkılır?

Toksik bir kızla ilişkiniz varsa, en iyi hareket tarzının ne olduğunu bilmek zor olabilir. Güvenliğinizin her zaman önce gelmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Herhangi bir fiziksel veya duygusal taciz belirtisi varsa, bir danışmandan veya destek grubundan yardım isteyerek kendinizi korumak için adımlar atmalısınız.

Bunu akılda tutarak, toksik bir ilişki içindeyseniz yapmanız gereken beş şey aşağıdadır:

  • Toksisite belirtilerini tanıyın: Ne arayacağınızı bilmek, bir ilişkinin sağlıksız olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Kız arkadaşınız yukarıdaki belirtilerin çoğunu sergiliyorsa, kendinizi bu durumdan nasıl kurtaracağınızı düşünmenin zamanı gelmiştir.
  • Sınırlarınızı iletin: İlişkiden beklentileriniz hakkında onunla açık ve dürüst bir konuşma yapın. İlişkide ondan ve kendinizden hangi davranışları kabul edip etmeyeceğiniz konusunda net olduğunuzdan emin olun.
  • Kişisel bakıma odaklanın: Fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınıza önem verdiğinizden emin olun. Arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin, meditasyon veya yoga gibi farkındalık aktiviteleri yapın ve kendi ihtiyaçlarınıza öncelik verin.
  • Sorunları birlikte ele alın: İlişki üzerinde çalışmaya istekliyse, çift danışmanlığı alın ve ikiniz arasındaki güveni yeniden inşa etmenin ve bir bağ kurmanın yollarını arayın. Tüm sorunları kendi başınıza çözemezsiniz, bu yüzden o sorunlar üzerinde birlikte çalışmaya istekli olmalıdır.
  • İlişkiyi bitirme zamanının geldiğini bilin: Nihayetinde, ilişki için umut yoksa ve herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorsa, ilişkiyi bitirmeyi düşünmenin zamanı gelebilir. Ne yapmaya karar verirseniz verin, güvenliğiniz ve iyiliğinizin her zaman önce gelmesi gerektiğini unutmayın. Kötü bir ilişkiden uzaklaşmak zor olabilir, ancak en önemli şey kendinize bakmak ve güvende kalmaktır.

Sonuç olarak

Toksik bir ilişki içindeyseniz, yalnız olmadığınızı unutmayın. Destek için arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın ve profesyonel yardım alın.

Kendinize odaklanmak için bu zamanı ayırın ve bir sonraki ilişkinin sağlıklı ve karşılıklı saygı ile dolu olduğundan emin olun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!