in

SevdimSevdim

Trafik Cezası Nereye ve Nasıl Ödenir? Ödeme Süresi, İndirimi ve Yerleri

Trafik cezası ödeme işlemi eskisinden daha kolay. Süresi içinde ödeme yaparsanız indirimi de kapmış oluyorsunuz. Peki trafik cezası ödeme yerleri nerelerdir, trafik cezası ödemesi yapabileceğiniz bankalar, beyanlı trafik cezası ödeme nedir? Peki Trafik cezası nereye ve nasıl ödenir? İşte tüm detaylar yazımızda.

trafik cezası ödeme

Farkında olmadan da olsa bir trafik kuralı ihlali yaptıysanız, adınıza ya da plakaya trafik cezası düzenlenebilmektedir. Bunun sonucunda da ihlale konu olan kurala göre kanunda ön görülen bir trafik cezası tutarı çıkmaktadır. Peki bu trafik cezaları nereye ödenir? Bu yazımızda sizlerle trafik cezası ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. İşte trafik cezası nereye ve nasıl ödenir, ayrıntılar yazımızda.

Trafik Cezası Ödeme

E devlet üzerinden plakaya ya da adınıza trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleştirdiniz ve düzenlenmiş bir ceza gördünüz diyelim. İnternetten, bankadan, PTT ve vergi dairesi üzerinden trafik cezası ödeme işlemi nasıl yapılır birlikte bakalım.

Trafik cezaları nereye ödenir?

Trafik cezasını zamanı içinde ödemezseniz devlet yasal faizi ile birlikte bunu tahsil eder. Ayrıca plakaya yazılmış ve ödenmemiş bir trafik cezası, aracın satılmasına da engel teşkil edecektir. Bu sebeple ceza tutarını banka şubeleri, PTT şubeleri, vergi dairesi ya da internet aracılığıyla ödemelisiniz.

Trafik cezası indirimli nereye ödenir?

Aracın plakasına trafik cezası düzenlenmişse ruhsat sahibine ya da sürücü adına düzenlenmiş cezalar tebliğinden 15 gün içinde ödenmesi durumunda yüzde 25 indirim uygulanacağını unutmayınız. Bu sebeple trafik para cezalarını 15 gün içinde öderseniz %25 karlı olursunuz. Sonrasında yine adli yollarla cezaya itiraz etmek isterseniz, yasal yolları kullanabilirsiniz.

İNDİRİM

Trafik Para Cezası Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Cezanın size ulaşmasından sonra trafik cezası nasıl ödenir ya da trafik para cezası bankaya ödenir mi gibi soruların cevaplarına geçelim. Öncelikle banka ATM’lerinden trafik cezanızı ödeyemezsiniz, bu konuda şimdiden bilgi verelim. Bunun haricinde internetten trafik ceza ödemesi, PTT’den ceza ödemesi, banka şubesinden ve ayrıca vergi dairesinden trafik cezası ödenebilir.

Banka, PTT ve Vergi Dairesinden Trafik Cezası Ödeme

Yetkili özel ve kamu kurumlarından trafik cezasını ödeyebilirsiniz. Banka, PTT ve Vergi Dairesinden Trafik cezası ödeme yapmak için yalnızca araç plakası ya da T.C. kimlik numaranızı vermeniz yeterli. Başkası da sizin yerinize cezayı ödeyebilir ya da tam tersi siz başkasının cezasını ödeyebilirsiniz. Burada önemli nokta, ödemeyi gerçekleştirdikten sonra dekontunuzu mutlaka almanız olacaktır.

Vergi dairesinden Trafik Cezası Ödeme Nasıl Oluyor?

Herhangi bir vergi dairesine giderek trafik cezanızı ödeyebilirsiniz. Gittiğiniz vergi dairesinde sıra numarası almalısınız sonrasında sıra size gelince, eğer ceza plakaya düzenlendiyse plakayı, sürücü belgesine düzenlendiyse T.C. kimlik numarasını görevli kişiye vermelisiniz. İşlem sonunda ödeme yaptığınıza dair bir makbuz almayı sakın unutmayınız.

Bankadan Trafik Cezası Ödeme Nasıl Oluyor?

Trafik cezası için hangi bankaların anlaşması var diye düşünüyorsanız; anlaşması bulunan bankalardan trafik para cezası ödemek için bankaların resmi web sayfalarına ya da gib.gov.tr adresine bakınız. Bazı bankaların mobil uygulamalarında trafik para cezası çok kolay şekilde ödenebilmektedir.

PTT’den Trafik Para Cezası Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Trafik cezaları PTT şubelerinden de ödenebiliyor. Ancak sadece nakit ödeme yapabiliyorsunuz. PTT’de ceza ödemesi yaparken kredi kartı kullanamazsınız.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme

İnternetten trafik para cezası ödeme için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki GİB yani İnteraktif Vergi Dairesi web sitesine girerek ödeme yapmaktır. İkincisi de anlaşmalı bankalardan biri üzerinden yine internet bankacılığıyla trafik cezası ödemesidir. Ayrıca anlaşmalı bankaların mobil uygulamaları üzerinden de trafik cezası ödemeleri yapılabilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden trafik cezası ödeme
İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden trafik cezası ödeme
İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden trafik cezası ödeme

Trafik cezası ödeme ile ilgili sorunuza umarım detaylı yanıt verebilmişimdir, eğer merak ettiğiniz şeyler olursa ya da yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıda yorumlarınızla belirtmeyi unutmayınız. 🙂


Merak edebileceğiniz diğer yazılarımıza da bakmalısınız

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

Loading…

0
Malatya Minibüsçüler Odası Başkanı Mesut İnce

Malatya Minibüsçüler Odası Başkanı Mesut İnce Gerçekte Yaşananı Anlattı!

28 Ekim 2020 Günlük Burç Yorumları

28 Ekim 2020 Günlük Burç Yorumları: Aman Dikkat!