Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerTrafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son Yazılar

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? EGM Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Merak edenler için trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır, ceza nereye ödenir, trafik cezasına itiraz ve erken ödeme nasıl yapılır.

Aracınıza (plakanıza) veya sürücü belgenize ait trafik cezası var mı, anında sorgulama artık çok basit. E Devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) web sitelerinden yalnızca araç plakanızı girerek trafik cezanız olup olmadığına bakabilirsiniz. Peki, EGM trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Hepsi yazımızda…

Ehliyetlere ya da araç plakalarına kesilen trafik cezalarını sorgulamak ve ödemek artık çok kolay. EGM veya E-Devlet sisteminden sorgulamanızı yapabilir ve ayrıca cezanızı ödeyebilirsiniz. Peki bakalım, merak edenler için trafik cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır, nereye ödenir, itiraz ve erken ödeme nasıl yapılır. Tüm detaylar yazımızda.

Trafik Cezası Sorgulama

e-Devlet sisteminden trafik cezası sorgulama için; öncelikle e-Devlet’e giriş yapmalısınız. Peki e-Devlet’e nasıl girilir; mobil imza, e-imza, e-Devlet şifresi, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı bilgilerini kullanarak e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E Devlet şifreniz varsa, bu yöntem giriş için en çok tercih edilen seçenektir. e-Devlet şifresi, PTT şubelerinden çok cüzi bir ücret karşılığında alınmaktadır. Sisteme girildikten sonra, aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazdığınız anda, aşağıda seçenek kutucuğu açılıyor. Buradan seçim yaptığınız anda araç plakasına düzenlenen ceza sorgulaması yapılmış olacaktır ve karşınıza cezanız varsa detayı yok ise bulunmadığına dair mesaj çıkacaktır.

e-Devlet sisteminden trafik cezası sorgulama

Sorgulama nasıl yapılır

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) web sitesi üzerinden plakaya düzenlenmiş trafik cezası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi ile trafik cezası sorgulaması için; egm.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. Açılan sayfanın üst kısmındaki menüden “işlemler” menüsünün üzerine geldiğinizde, aşağı doğru diğer sayfalar açılır. Buradan aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” tıklanır.

EGM trafik cezası sorgulama nasıl yapılır

Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” linkine tıklandıktan sonra açılan sayfada, “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi)” seçilir. Sonrasında trafik cezası sorgulamak için üzerinize kayıtlı plaka sorgulaması yapabilirsiniz.

"Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama"

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

EGM üzerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemleri de yapılabilir. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama için açılan menüden araç plakasına yazılan ceza sorgulama bağlantısı seçilmeli ve bağlantı aracılığıyla kişilerin açılan sayfadaki bilgileri incelemesi gerekir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan var olan tüm cezalar incelenebilir.

Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama

Araç plakasına yazılan ceza sorgulama dışında sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama için de yine EGM kullanılabilmektedir. Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama sayesinde kişilerin sürücü belgelerine yazılan cezanın olup olmadığı, var olan cezalar ile ilgili detaylara erişim sağlanabilir.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Sorgulama ekranlarında aynı zamanda otoparka çekilen araç sorgulama yapılabilmesi mümkündür. Bu konuda kişilerin araçlarının hangi otoparkta yer aldığını öğrenmesi ve bu işlemlere bağlı cezaların ne kadar olduğunu öğrenmesi sağlanmaktadır.

Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır sorunuza umarım detaylı yanıt verebilmişimdir, eğer merak ettiğiniz şeyler olursa ya da yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıda yorumlarınızla belirtmeyi unutmayınız. 🙂


Merak edebileceğiniz diğer yazılarımıza da bakmalısınız.

11 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!