Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerTrafik Levhaları Anlamları Nedir? Trafik İşaretleri ve Levhaları Bilginize Güveniyor musunuz?

Son Yazılar

Trafik Levhaları Anlamları Nedir? Trafik İşaretleri ve Levhaları Bilginize Güveniyor musunuz?

İyi araba sürdüğünüzü iddia edebilirsiniz, peki trafik levhaları anlamları ve trafik işaretleri ve levhaları bilginize güveniyor musunuz?

Trafik levhaları, ehliyet sahibi her sürücünün anlamları konusunda mutlaka bilgi sahibi olması gereken erken uyarı işaretleridir. Unutmayın ki en iyi araç süren kişi trafik levhaları ve anlamları bilgisine sahip ve bu işaretlerdeki kurallara harfiyen uyan sürücülerdir. Hızınızı azaltmanız, yayalara yol vermeniz ve hatta kesinlikle durmanızı emreden trafik işaretleri ve levhaları hem sizin, hem diğer sürücülerin hem de yayaların can ve mal güvenliği için kullanılmaktadır.

Ehliyet sınavında çıkmış sorulara çalışırken en fazla önem vermeniz gereken konulardan biri trafik levhaları anlamları olmalıdır. İşte sizler için hazırladığımız trafik işaretleri ve levhaları konulu yazımızla bunların tamamını anlayacak ve umarız ki yolda harfiyen bu işaretlere uyacaksınız.

Trafik Levhaları Anlamları

Trafik işaretleri hakkında hazırlanmış binlerce eğitici video var. Özellikle hem sürücülerin hem de yayaların bunları bilmesi gerekiyor, fakat çocukları da bu konuda bilgilendirmeniz gerekli. Okula giderken ya da dönerken ya da arkadaşlarıyla gezmeye gittiklerinde, trafik kurallarına uygun şekilde hareket etmelerini sağlamanız gerekiyor.

Trafikte güvenliği sağlamanın önemli koşullarından biri trafik uyarı işaretleri. Sağlıklı bir yolculuk yapmak ve trafik kurallarına uymanın başında gelen trafik levhaları ne anlama geliyor Trafik levhaları işaret ve anlamları trafiğe çıkmış veya çıkacak her sürücü ve sürücü adayının dikkat etmesi ve bilmesi gereken önemli bir detay.

Trafik İşaretleri ve Levhaları

Trafik işaretleri; Tehlike Uyarı İşaretleri, Trafik Tanzim İşaretleri, Bilgi İşaretleri, Durma ve Park etme İşaretleri, Yatay İşaretleme, Yeni Standart Trafik İşaretleri 6 ayrı kategoriye ayrılıyor. Kimi trafik işaretleri tehlike ile ilgili bir uyarı verirken kimi trafik levhaları da olası tehlikelerde önlem amaçlı bilgi veriyor. Peki kendi içinde de ayrılan bu trafik levhaları ve trafik levhası anlamları nedir hep birlikte bakalım.

Trafik İşaretleri ve İsimleri

Tehlike Uyarı İşaretleri, Trafik Tanzim İşaretleri, Bilgi İşaretleri, Durma ve Park etme İşaretleri, Yatay İşaretleme, Yeni Standart Trafik İşaretleri olarak birkaç grupta ele alınan trafik levhaları içeriklerini tek tek ele alalım.

Trafik Levhaları ve Anlamları

Yolda genellikle yolun durumu ile ilgili bilgi veren; dönüş, kavşak ve yol çalışması gibi bilgileri içeren trafik levhaları Tehlike uyarı işaretleri başlığının altında toplanıyor. Bu trafik levhaları T ile başlıyor.

Temmuz 2021 Tarihinde Gerçekleşen Trafik Kazaları

Hadi başlayalım işte trafik levhaları anlamları:

1
Sola Tehlikeli Viraj (T-1b)

trafik işaretleri ve levhaları

Yolun solunda tehlikeli bir viraj ile karşılaşılacağını ve hızınızı azaltmanız gerektiğini belirtiyor.

2
Sağa Tehlikeli Viraj (T-1a)

Yolun sağında tehlikeli bir viraj çıkacağı ve yavaş hareket edilmesi gerektiğini belirtiyor.

3
Sağa Tehlikeli Virajlar (T-2a)

trafik levhaları anlamları

Yolda sağa doğru tehlikeli birden fazla viraj olduğunu ve hızının azaltılması gerektiğini belirtiyor.

4
Sola Tehlikeli Virajlar (T-2b)

Yolun solunda birden fazla devamlı tehlikeli viraj olduğu belirtiliyor.

5
Tehlikeli Eğim İniş (T-3a)

trafik levhaları anlamları

Tehlikeli olabilecek eğimli inişleri ifade eden bu trafik levhası ile karşılaşıldığında hızın da azaltılması gerekli.

6
Tehlikeli Eğim Çıkış (T-3b)

Yolda rampa ya da tümsek çıkacağını ve bu nedenle de hazırlıklı olmak gerektiğini belirtiyor.

7
Kaygan Yol Trafik Levhası

Trafik levhaları anlamları arasında en önemli işaretlerden biri. Bu işareti gördüğünüzde hızınızı azaltmanız ve daha dikkatli olmanız gerekir.

8
Girişi Olmayan Yol – Trafik İşaretleri ve Levhaları

Bu işareti gördüğünüzde, aracınızla belirtilen yola girmememiz gerektiği konusunda uyarılıyor olduğunu anlamalısınız.

9
Işıklı İşaret Cihazı

Bu trafik levhası, ileride trafik ışıklarının olduğu ve hızınızı düşürmeniz gerektiğini işaret etmektedir.

10
Dikkat Trafik İşareti

Daha dikkatli olmanız gerektiğini belirten, sık sık görebileceğiniz trafik levhası.

11
U Dönüşü Yapılmaz

Bu trafik levhasının görüldüğü yerden ‘u dönüşü yapılmaması‘ gerektiği anlaşılmalıdır.

12
Trafik Sıkışıklığı Trafik Uyarı Levhası

Yolun ilerideki kesiminde trafik sıkışıklığı olabileceğini ve sürücülerin hızlarını düşürmeye veya durmaya hazırlanmaları gerektiğini belirtmek için kullanılacak. Levha aynı zamanda sürücülerin alternatif yolları kullanması değerlendirmesi içinde kullanılabilir.

13
Dönel Kavşak

İleride bir dönel kavşak olduğunu bildirir. Hız azaltılmalı, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araç sürücülerine verilmelidir. “Dönel kavşak” levhası ile birlikte tehlikenin niteliği hakkında bilgi veren ilave bir panel levha da kullanılabilir.

14
Traktör Giremez Uyarı Levhası

Yerleştirilmiş olduğu yola, üzerinde şekli bulunan araçların giremeyeceğini bildirir. Traktör araçlarının girmesi yasaktır. Bu işaret levhaları yüksek hızlı çok şeritli karayolları, ekspres yollar vb. yollarda tehlike ve uygunsuzluk meydana getirebilecekleri yol ve caddelere girişinin engellenmesi amacıyla kullanılır.

15
Tünele Yaklaşım Trafik Levhası

Daha önce tünel yaklaşımı levhasıyla bildirilen tünele gelindiğini bildirir. Tünel aydınlatılmamışsa farlar yakılır, far yoksa diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

16
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

17
Ana Yol Tali Yol Kavşağı Trafik Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

Bir tali yol kavşağına yaklaşılmakta olduğunu, bu işaretin kullanıldığı yoldaki trafiğin ilk geçiş hakkına sahip bulunduğunu ve tali yoldan yaklaşmakta olan sürücülerin ana yola girmeden önce yol vermelerinin veya durmalarının gerekli olduğunu bildirir.

18
Sağdan Daralan Kaplama Levhası Trafik Tabelası

Devamlı veya geçici nedenlerle yol kaplamasının her iki taraftan veya sağdan-soldan önlem almaksızın yan yana geçemeyecekleri kesimleri belirtmek amacı ile kullanılır.

19
Kontrolsüz Kavşak Levhası Trafik Tabelası

İleride genel geçiş önceliği kuralının yürürlükte olduğu, diğer bir ifadeyle sağdan gelmekte olan araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğu ve hızın düşürülmesi gerektiği kontrolsüz bir kavşağa yaklaşıldığını bildirmek için kullanılır.

20
Yandan Rüzgar Levhası Trafik Tabelası

Trafiğin aktığı yola dik esen rüzgarın trafiğin güvenliğin etkileyecek şiddette olduğunu gösterir. Direksiyon, kontrolü kaybetmemek için sıkıca tutulur.

21
Havaalanı Alçak Uçuş Levhası Trafik Tehlike Uyarı Tabelası

Karayolu ve otoyol üzerinden alçaktan geçen uçakların olabileceğini ve sürücülerin bu kesimlerde ani gürültülere karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini bildirir. Olası ses olaylarına karşı yaya ve sürücüleri uyarır.

22
Gevşek Malzemeli Zemin Levhası

Taşıt yolu üzerinde gevşek malzeme olduğunu ve öndeki araçlardan taş sıçrayabileceğini bildirir. Hız sınırlaması levhalarının ikazlarına uyulur. Takip mesafesi artırılır.

23
Soldan Daralan Kaplama Levhası

Devamlı veya geçici nedenlerle yol kaplamasının her iki taraftan veya sağdan-soldan önlem almaksızın yan yana geçemeyecekleri kesimleri belirtmek amacı ile kullanılır.

24
Açılan Köprü Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

İleride bulunan köprünün zaman zaman deniz trafiğine açıldığını bildirir. Hız azaltılır veya gerekirse durulur.

25
Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol Trafik Levhası

Yolun, deniz ya da nehir kıyısında son bulduğunu ve taşıtların suya düşme tehlikesinin olduğu uyarısında bulunur. Bu levhanın bulunduğu alanlarda aracınız ile daha dikkatli şekilde ilerlemeniz gerekir.

26
Kasisli Yol Levhası Trafik Tehlike Uyarı Tabelası

Yol üzerinde, taşıtların daha önceki yol şartlarına göre normal hızlarını düşürmedikleri takdirde, taşıtları tehlikeye düşürebilecek hendek, kasis, çukur ve benzeri üst yapı bozuklukları bulunduğunu uyarmak için kullanılır. Yol yapımı nedeniyle kaplama üzerindeki ve köprü giriş çıkışlarındaki kot farkları da bu levha ile işaretlenir.

27
Gevşek Şev Levhası Trafik Tehlike Uyarı Tabelası

Yarma şevin den taşıt yolu üzerine taş ve kaya yuvarlanabileceğini ve/veya kaplama üzerinde taş ve kaya olabileceğini gösterir. Sürücülerin bu işaret ile belirtilen kesime yaklaşırken yavaşlamaları ancak bu kesimde durmamaları ve park etmemeleri gerektiğini bildirir.

28
Yaya Geçidi Yaklaşım Levhası Trafik Tabelası

Bu işaret levhası, ileride yaya geçidi olduğu uyarısında bulunur. Levhanın görüldüğü yerlerde hızın azaltılması gerekir ve geçme yasağına riayet edilir. Ayrıca geçitten geçen ya da geçmek üzere olan yayalara da öncelikli geçiş hakkı verilir.

29
Okul Geçidi Trafik Levhası Trafik Tabelası

Okul ya da oyun alanları gibi çocukların sık sık geçtiği yol kesimlerini belirtmek için kullanılır. Bu işaret levhasını gören sürücüler hızlarını düşürmeli ve ani bir duruş için hazırlıklı olmalıdırlar.

30
Bisiklet Geçebilir Trafik Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

Bisiklet yolunun, bu işaretin konulduğu yola bağlandığını ya da bisikletlilerin yol eksenine dik olarak karşıya geçebilecekleri kesimleri belirtmek için kullanılır. Bu işaret aynı zamanda, sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve daha dikkatli seyretmeleri gerektiğini bildirir.

31
Ehli Hayvan Geçebilir Çıkabilir Tehlike Uyarı Tabelası

Yol üzerinde bir hayvan olabileceğini ve/veya hayvanların geçiş yaptıkları bir kesim olduğunu ve aynı zamanda kaplama üzerinde kir ve çamur olabileceğini belirtmek için kullanılır.

32
Vahşi Hayvanlar Geçebilir Levhası Trafik Tabelası

Yol üzerinde bir hayvan olabileceğini ve/veya hayvanların geçiş yaptıkları bir kesim olduğunu ve aynı zamanda kaplama üzerinde kir ve çamur olabileceğini belirtmek için kullanılır.

33
Yolda Çalışma Var Levhası Trafik Tabelası

Bu işaret levhası ilerideki yol üzerinde yol çalışmasının olduğunu, kaplama üzerinde kir veya çamur nedeni ile yol yüzeyinin kaygan olabileceğini göstermektedir. Diğer işaretler ve yoldaki trafik levhalarına uyulur. Levhanın görüldüğü an hız azamiye indirilir ve kontrollü bir şekilde geçiş yapılır.

34
İki Yönlü Trafik Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

İlerde karayolunun iki yönlü trafik halinde işlediğini bildirir. Hız azaltılır, karşı yönden gelen araçlara dikkat edilir. Bu sayede olası kazaların önüne geçilmesi planlanır.

35
Sağdan Ana Yola Giriş Levhası Trafik Tabelası

Tek yönlü ve bölünmüş yola katılan yan yollar veya köprülü kavşakların bağlantı yollarına yaklaşıldığını bildirmek için kullanılır.

36
Kontrollü Demiryolu Geçidi Levhası Trafik Tabelası

Demiryolu hattının her iki tarafında bariyer veya benzeri bir sistemle kontrol edilen bir hem zemin geçit bulunduğunu bildirir. Işıklı veya sesli DUR ikazına uyulur.

37
Dikkat Kapan Var Trafik Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

Yolda kapan olduğunu ve sürücülerin temkinli olması gerektiğini bildiren uyarı işaretidir. Genelde otoparklarda ve kurumların giriş çıkışlarında izinsiz geçişleri engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

38
Düşük Banket Trafik Levhası Tehlike Uyarı Tabelası

Kaplama ile banket arasındaki seviye farkını uyarmak için kullanılır. Bu işaret levhası, ayrıca yumuşak banketi uyarmak için de kullanılabilir.

39
Gizli Buzlanma Levhası Trafik Tehlike Uyarı Tabelası

Yol üzerinde beklenilmeyen buzlanmalar olabileceğini bildirir. Yolun güneş almayan, aksine yan rüzgarlara açık olan (köprü-viyadük-tepe üstü vb.)kısımlarında önceden fark edilemeyecek buzlanmalar olabileceğini bildirir.

40
Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Levhası

Demiryolu geçidinin tam konumunu göstermek üzere bariyeri olmayan (kontrolsüz) demiryolu hemzemin geçitlerinin her iki tarafında da bulunur.

41
Yavaş Uyarı Levhası Trafik Yol Tabelası

Sürücülerin bir kavşağa girmeden önce yavaşlamaları ve kavşaktaki diğer araçları kontrol ederek geçmeleri gerektiğini belirtir. Bu işaret levhası aynı zamanda kontrolsüz bir demiryolu geçidinden geçmeden önce dikkatli olunmasını ve hızın azaltılmasını belirtmektedir.

42
Yol Ver Levhası Trafik Tabelası

Ana yol-tali yol kavşaklarında, tali yoldan kavşağa yaklaşmakta olan sürücülerin gerekmediği durumlarda kavşakta durmaksızın, anayolda seyretmekte olan araçlara yol vermesi gerektiğini belirtir.

43
Karşıdan Gelene Yol Ver Levhası Trafik Tabelası

İki yönlü trafik akışının zor ya da imkansız olduğu dar yol kesimlerinde öncelik hakkının karşıdan gelen araçlara ait olduğunu belirtir.

44
Taşıt Trafiğine Kapalı Yol Levhası Trafik Tabelası

Yolun her iki yöndeki taşıt trafiğine kapalı olduğunu bildirir. Sadece yaya trafiğine açık yolların girişlerinde kullanılır.

45
Araba Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol Levhası

Yolun her iki yönde taşıt trafiğine kapatılmış olduğunu (araba dışında) bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.

46
Motosiklet Giremez Levhası Trafik Tabelası

Motosikletlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri yasaktır.

47
Bisiklet Giremez Levhası Trafik Tabelası

Bisiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Bisiklet girişinin diğer trafik tehlikelerine sebep olacağı veya motorlu taşıt trafiği açısından tehlikeler oluşturabileceği durumlarda kullanılır.

48
Mopet Giremez Levhası Trafik Tabelası

Mopetlerin (Motorlu Bisiklet) bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Mopet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir. Olası kazaların önüne geçilebilmesi için bu levhaların bulunduğu alanlara mopet ile girilmez.

49
Kamyon Giremez Levhası Trafik Tabelası

Ağır yüklü araçların, belirlenen bölgelere giremeyecek olduğunu belirtmek amacıyla kullanılır. Kamyonların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Kamyon sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.

50
Otobüs Giremez Levhası Trafik Tabelası

Otobüslerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Otobüs girişinin yasak olduğunu bildirir. Hazırlanan bu levhalar, trafikteki riskleri azaltmak amacıyla hazırlanmıştır.

51
Treyler Giremez Levhası Trafik Tabelası

Bir römork çeken motorlu taşıt girişinin yasak olduğunu bildirir. Bu işaret aynı zamanda, sürücülerin hızlarını düşürmelerini ve daha dikkatli seyretmeleri gerektiğini bildirir.

52
Yaya Giremez Levhası Trafik Tabelası

Yayaların girmesinin yasak olduğunu bildirir. Sadece yayaların girmesinin özellikle tehlike arz edebileceği otoyol-kaldırımı bulunmayan çok şeritli yollar-yaya girişinin kanunen yasak olduğu diğer yerlerde kullanılır.

53
At Arabası Giremez Levhası Trafik Tabelası

Yerleştirilmiş olduğu yola, üzerinde şekli bulunan araçların giremeyeceğini bildirir. Bu işaret levhaları yüksek hızlı çok şeritli karayolları, ekspres yollar vb. yollarda tehlike ve uygunsuzluk meydana getirebilecekleri yol ve caddelere girişinin engellenmesi amacıyla kullanılır.

54
El Arabası Giremez Levhası Trafik Tabelası

55
Patlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez Levhası

Belirli miktarlardan fazla patlayıcı ve/veya parlayıcı madde taşıyan taşıtların girmesinin yasak olduğunu bildirir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!