Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaHayvanseverTrakonya Balığı Zehirli mi? Sokarsa Ne Olur? Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Son Yazılar

Trakonya Balığı Zehirli mi? Sokarsa Ne Olur? Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Denizlerimizde görülen Trakonya balığı nedir, zehirli mi, sokarsa ne olur, sokmasından sonra tedavi nasıl olur? İşte tüm detaylar yazımızda

Akdeniz’de ve Ege denizinde de görülmeye başlayan Trakonya balığı nedir, zehirli mi, sokarsa ne olur, Trakonya sokmasından sonra hangi tedavi uygulanmalı? İşte tüm detaylar yazımızda

TRAKONYA BALIĞI NEDİR?

Trakonya familyasına dâhil olan balıkların vücutları oldukça uzun ve basıktır. Gözler büyük ve gözler arası mesafe dardır. Güçlü solungaç kapağı geriye doğru yatay olarak uzanan zehirli bir diken bulundurur. Baş küçük, burun kısa; ağız büyük, eğik veya daima diktir. Üst çenenin ön kemiği uzayabilir ve alt çene neredeyse çıkıntılıdır. Çeneler, damak ve sapan kemiğinde ki dişler küçük ve sivridir. İki dorsal yüzgeç bulunur. Birkaç zehirli dikenli içeren ilk dorsal yüzgeç kısa ve rengi genellikle siyahtır. İkinci dorsal yüzgeç ve anal yüzgeç uzun ve karşılıklıdır.

trakonya balığı

TRAKONYA BALIĞI ZEHİRLİ Mİ?

Trakonya balığı zehirli mi? Denizde yüzerken dikkat edilmesi gereken zehirli balıklar arasında bulunur. Kendini kumun altına gizlediği için, fark edilmesi güçtür. Genellikle insanların, balığın üzerinde bulunan dikenlerine basması sonucunda zehri vücuda enjekte eder. Yaz boyunca sığ kıyı sulara gelir ve karides veya yengeç gibi avlarını bekleyeceği kumluk veya çamurlu su zemininde kendini gömerek saklanırlar. Hareketsiz kalır, sadece gözleri, ağzı ve dikenlerin dikleşmiş ucu dışarıda kalır. Geceleyin etrafta serbestçe yüzer ve av arar.

TRAKONYA BALIĞI SOKMASI

Saklanma davranışları, agresif tavırları ve iyi gelişmiş zehirli iğneleri nedeniyle trakonya balığı dalgıçlar için gerçek bir tehlike oluştururlar. İnsan zehirlenmeleri genellikle kumluk kıyılarda yürüyenlerde, yüzenlerde ve ağdan balıkları temizleyen balıkçılar da meydana gelmektedir. Yüzmeye gidenler ayak, topuk veya baldırlarından sokulabilirler. Balık marketlerinde ve tüketim için hazırlık yapılırken balığı elleyenler dikkatli olmalıdırlar çünkü balık öldürüldükten sonra zehir aktif olmaya devam eder.

TRAKONYA SOKARSA NE OLUR?

Trakonya balığı sokarsa ne olur? Bu balık sokmasından sonra, ağrı ani bir başlangıç, yanma ve etkilenen bölgede iğne batırılıyormuş gibi güçlü bir ağrı hissedilir. Sokulan madurlar genellikle çok şiddetli ağrılar sebebiyle soluğu sağlık kuruluşlarında alırlar. Ağrı, genellikle 30 dakika içinde dayanılmaz noktaya ulaşıncaya kadar gittikçe kötüleşir. Böylesi bir şiddette hasta çığlık atabilir, deli gibi kıvranabilir ve bilincini kaybedebilir. Birçok durumda, güçlü ağrı kesiciler bir nebze işe yarar. Tedavi edilmediğinde, ağrı 2-24 saat sonra azalır. Trakonya balığı zehirlenmesi sonrasında ağrının süresi hastaya, balığın cinsine ve mevsimlere göre değişir, genellikle birkaç aya kadar sürebilir. Diğer semptomlar ve bulgular; baş ağrısı, ateş, soğuk ter dökme, sayıklama, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, morarma, eklem ağrısı, konuşma kaybı, kalp atışında yavaşlama, çarpıntı, zihinsel depresyon, havale, nefes almada zorluk ve ölümdür. Uygun tedavinin uygulanmadığı durumlarda ikincil enfeksiyonlar yaygındır.

TRAKONYA BALIĞI TEDAVİSİ

Trakonya balığı sokması sonrası tedavisi nasıl yapılır? Balıkçılar alkol, amonyak, karbolik asit, petrol ürünleri, tütün suyu, şarap, sirke veya sıcak su uygulamasını içeren çok farklı yöntemler kullanmaktadır. Acil servis uygulaması, etkilenen bölgede zehrin kalanlarının uzaklaştırılması için temizlenmesini ve yaklaşık 60-90 dakika dayanabilir en yüksek sıcaklığa yani yaklaşık 40 derece sıcak suda etkilenen bölgenin ısıtılması önerilmektedir. Eğer sıcak suya daldırma mümkün değil ise sıcak su ile ıslatma uygulanmalıdır. Trakonya balığı sokması sonrası tedavisi için soğuk su kullanılmamalıdır, bu acıyı daha da kötüleştirir. Genellikle, basit ağrı kesiciler kalan ağrıları rahatlatacaktır fakat özel durumlarda uyuşturucu ağrı kesiciler gerekebilir. Bunun için mutlaka sağlık kuruluşuna gitmek gereklidir. Alerjik şok görülen durumlarda hastaya steroidler verilmelidir. Genel kullanım için yeterli miktarda ilk trakonya panzehiri 1968 yılında üretilmiştir. O zamandan beri bu panzehir imal edilmektedir. Böyle bir panzehirin kullanımı normal sıcak su tedavisine reaksiyon veren hastalarla sınırlanmaktadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken bilgiler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!