Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaCinsellikTrans Ne Demek? Trans Nedir? Transseksüel Ne Anlama Gelir? Trans Kadın Erkek...

Son Yazılar

Trans Ne Demek? Trans Nedir? Transseksüel Ne Anlama Gelir? Trans Kadın Erkek Nasıl Olur?

Cinsiyet değişimini öğrenmek isteyenler için trans ne demek, trans kadın nedir, transseksüel nedir sorularına cevap veriyoruz.

Trans ne demek sorusunu hem internette hem de televizyonda görünce merak ediyoruz. Peki transseksüel ne anlama geliyor, trans erkek ve trans kadın nedir?

Transseksüel, kişinin doğduğunda kendisi için belirtilen biyolojik cinsiyetin aksine, kendisini tam tersi diğer cinsiyete ait hissetmesi ve buna göre hareket etmesini ifade eder. Trans kadın ya da trans erkek tabirleri de bundan gelmektedir.

TRANS NE DEMEK?

Trans kadın ne demek, nedir diye soranlar elbette var. Biyolojik olarak erkek olarak doğmuş olan fakat hem hissiyat hem de fiziksel olarak kadınsı özelliklere sahip kişiler yani erkekten kadına dönüşüm yaşayan hayatını da kadın kimliğine geçerek sürdüren kişilere trans kadın denilmektedir. Trans kadınlar adet olur mu diye soranlarda var. Bu biyolojik olarak mümkün değildir.

Trans erkek ne demek diyecek olursanız, kadın kimliği ile doğmuş, fakat sonrasında erkek kimliğine geçerek hayatını sürdüren kişilere denir.

Hem trans kadın hem de trans erkek kişiler, herkesin yaptığı gibi kendi tercihleriyle yaşamakta özgür olan insanlardır.

TRANS NEDİR?

Peki trans nedir, cinsiyet değiştirme ne demek? Trans kadınlar ve erkekler tıbbi yardım alarak kalıcı olarak cinsiyet değiştirmeyi tercih ederler. Elbette bunu gerçekleştirmek için de sağlam bir parayı gözden çıkarmak gerekmektedir. Cinsiyet ameliyatı, hormon tedavisi bunlardan bazılarıdır.

Trans yani transseksüellik kişinin hisleriyle ilgili bir durumdur. Bu kişilerin eleştirilmesi ya da yargılanması hiç doğru bir davranış değildir. Bu insanlar hayatlarını herkes gibi kendi isteklerine göre yaşamakta özgürdürler. Zaten ameliyat ve hormon tedavisi ile cinsiyet değiştiren bir transseksüeli, dışarıdan anlamanız da mümkün değildir.

Trans ne demek öğrendiniz sanırım. Transseksüellik, travesti demek değildir. Transseksüellikte, kişi cinsiyet değiştirir ve hatta kimliğini bile değiştirebilir.

TRANSSEKSÜELLİK RUHSAL SAĞLIK BOZUKLUĞU MUDUR?

Transseksüellik bir hastalık mıdır? Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) eskiden transseksüelliği ruhsal sağlık bozukluğu sebebiyle oluştuğunu belirtirken son yayınlarında bu kavramı değiştirerek farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya başladı.

TRANS KADIN NEDİR?

Biyolojik olarak erkek cinsiyetiyle doğum sonrasında kadın birey olan, yani erkekten kadın cinsiyetine transseksüellik psikoterapi süreci ile birlikte kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen tedavisi başlar. Trans kadın olmak isteyen birey, ameliyat geçirerek cinsel organı (vajinoplasti) başta olmak üzere bir dizi estetik ameliyatı ile birlikte normal bir kadından farkı kalmayacak şekilde cinsiyet değiştirir.

Ameliyatlar arasında bir kadının en büyük özelliklerinden ikisi, yani vajina ve meme büyültme ameliyatları sonrasında erkekten kadın kimliğine giren bireyin eskiden erkek olduğunu anlamak hemen hemen mümkün değildir. Ta ki bunu kendisi paylaşana kadar. Dünyada ve ülkemizde sayısı azımsanamayacak kadar fazla olan trans kadınlar, günlük hayatlarını toplumun içinde rahatlıkla geçirebilirler. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, tüm dünya da 25 milyona yakın trans birey olduğu bilinmektedir.

İlgili Yazı: En İyi 6 Transseksüel Arkadaşlık Sitesi

TRANS ERKEK NEDİR?

Kadın cinsiyetinden erkekliğe geçiş olarak tanımlanan trans erkek tabiri. Kadınlığa tam olarak geçmekten daha zor bir süreçtir. Trans erkek olmak isteyen kadın psikoterapi süreci ile birlikte erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron tedavisi görür. Kadınlarda bulunan yağlar kasa dönüşür, yüz yapısında erkeksi bir görünüm kazanır, sesi kalınlaşır ve tüylenme başlar. Trans erkekler genellikle göğüs aldırma ameliyatı olunur. Fakat penis ameliyatı zorlu bir süreçtir.

Trans erkeklerde penis ameliyatı zorlu bir süreçtir.bireyin kolundan alınan kemik ve cilt parçaları ile penis oluşturulur. Çok ciddi bir ameliyattır.

TRANSLAR EVLENEBİLİR Mİ?

Transseksüel bireyler doğal yollardan çocuk sahibi olamazlar. Fakat yeni kimlikleriyle birlikte evlenmeleri açısından yasal bir zorluk yoktur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!