Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSinemaGelmiş Geçmiş 12 Muhteşem Tsunami Filmi

Son Yazılar

Gelmiş Geçmiş 12 Muhteşem Tsunami Filmi

Deprem sonrasında gerçekleşen doğa olaylarından biri olan Tsunami konusunu ele almış filmleri araştırdık. İşte en iyi 12 tsunami filmi.

50 metrelik bir dalga, tonlarca su ve tüm şehirleri ağzına kadar kaplayan devasa bir fırtına. Tsunamiler arkalarında ölüm ve yıkımdan başka bir şey bırakmazlar, sadece evleri, binaları değil sayısız yaşamı da yok ederler. Ancak insan ruhu her zaman dirençli olmuştur ve olmaya devam edecektir. Hint Okyanusu felaketinden sonra Hint toplumu ve Katrina kurbanları gibi bölgeleri yeniden inşa ettiler. İşte tüm bunları konu alan bazı tsunami filmleri var. Siz de bu araştırmayı yapıyorsanız işte listemizdeki en iyi 12 tsunami filmi listemize göz atmalısınız.

Doğal afetler ve dolayısıyla tsunamiler üzerine yapılan filmler her zaman heyecan, aksiyon ve tuhaf bir adrenalin patlamasıyla doludur. Tüm bunlar ve daha fazlasıyla dolu bir film listesi hazırladık. Bununla birlikte, şimdiye kadarki en iyi Tsunami filmleri listesi bence bu oldu.

Bu tsunami filmlerinin birçoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

Mutlaka İzlemeniz Gereken Tsunami Filmleri:

12
The Poseidon Adventure (1972)

Tsunami filmleri arasında 1972 yapımı film dikkat çekiyor. Yılbaşı gecesi teröristlerin saldırısına uğrayan Poseidon yolcu gemisi, geminin okyanusun ortasında alabora olmasına ve yolcuların içinde mahsur kalmasına neden olur. Bir rahip ve bir devlet ajanı tarafından yönetilen, hayatta kalmaya kararlı bir grup dibe doğru ilerliyor. Suda boğulmaktan daha kötü bir şeyin kendilerini beklediğinden habersizdirler. Onları yok etmek için bekleyen gizemli ve uğursuz bir güç var.

11
Tidal Wave (2009)

Tsunami filmleri arasında dikkat çeken bir yapım. Profesör Kim, şaşırtıcı bir keşifte bulunmuş bir deniz jeologudur. Kore’nin güney ucunda yer alan Busan’ın Haeundae bölgesi ve yüzlerce plajıyla popüler bir turizm merkezi devasa bir tsunami ile vurulmak üzere. Yetkilileri uyarmaya çalışır ama görmezden gelinir ve alay konusu olur. Karışıklık arasında, farklı kökenlerden iki çift, yaklaşan fırtına tarafından su basmak üzere olan bir yerde mahsur kalır. Grup, kendilerini ve sevdiklerini kurtarmak için içgüdülerini takip etmeli ve daha önce kimsenin başarılı bir şekilde yapmadığını yapmalıdır: 100 metrelik bir dalgayı geçmek.

10
2012 (2009)

Maya takvimine göre dünyanın sonu gelmiş. İnsan ırkı, büyük bir deprem ve ardından gelen devasa bir tsunami yeryüzünden silinmek üzeredir. Her şey arasında, mücadele eden bir yazar olan Curtis ve ailesi hayatta kalmaya çalışıyor ve gezegenin en zengin azınlığına kıyasla yaşamayı hak edip etmediklerini bulmaya çalışıyor. Bu amansız grubun zamanla yarışmaya ve ardından gelen felaketlerden yara almadan çıkmaya çalışmasını izleyin.

9
Hereafter (2010)

Clint Eastwood’dan size ölümlülüğe ve bu garip dünyada hayatların bilmeden nasıl karşılaştığına farklı ve eksantrik bir bakış getiren, tsunami filmleri arasında beğeni kazanan bir film. Fransız televizyon gazetecisi Marie Lelay, Tayland’daki görevi sırasında 2004 Hint Okyanusu tsunamisi sırasında ölüme yakın bir deneyim yaşıyor. Uzun süre suyun altında kaldıktan sonra, sağlık ekipleri tarafından yeniden canlandırılmadan önce klinik olarak ölmüştü. Dünyanın diğer tarafında, öbür dünyadan gelen ruhlarla konuşabilen gerçek bir psişik medyum Geroge, medyum olarak mirasından kurtulmaya ve normal bir hayat sürmeye çalışıyordur. Yine başka bir yerde, 12 yaşındaki Marcus, cevaplar için ölü ikiz kardeşiyle iletişim kurmaya çalışıyor. Kader, bu üç yabancıyı birbirlerine doğru yönlendiren bir yola sokar. Her biri kendi yolunda ölüme yakın deneyimle uğraşan üç kişinin yolları kesiştiğinde ne olacak?

8
Bait (2012)

Sadece bir tsunami filmi yeterli değilse, bunda büyük beyaz köpekbalığı da var. Avustralya’nın Queensland sahilini korkunç bir tsunami vurduktan sonra, bir grup insan dış dünyayla hiçbir şekilde iletişim kuramayan bir süpermarkette mahsur kalır. Su basan bir süpermarket ve yaklaşan bir ölüm yetmediyse, artık endişelenecekleri başka bir şey daha var. Büyük beyaz köpek balığı sel sularıyla birlikte süpermarkete giriyor ve şimdi onların kanına susamış durumda. Şimdi geriye kalan tek soru, bu talihsiz insan grubunun nasıl ölmeyi tercih etmesi gereklidir: boğularak, elektrik verilerek veya aç köpekbalığı tarafından parçalanarak.

7
Noah (2014)

Bu filmi bu listeye dahil etmeyi çok düşündüm. Teknik olarak bir tsunami filmi değil ama bu listedeki büyük tufanı düşünmüyorsanız ne düşüneceksiniz? Hz.Nuh’un İncil’deki hikayesine ve tüm dünyayı kasıp kavuran ve birçok medeniyeti boğan büyük tufana dayanan bu film, bu hikayede yapılmış en iyilerden biri. Tsunami filmleri arasında sayılması gereken yapım, Tanrı’nın Nuh’un rüyasına geldiği ve ona insanlığı büyük bir sel yoluyla yok edeceğini ve gezegenin geleceğini kurtarmak için ‘her türden iki hayvanı’ kurtarması gerektiğini söylediği efsanevi hikayeye dayanmaktadır. Ancak, görev, göründüğü kadar kolay değildir. Noah, Tanrı’nın varlığını inkar edenlerle uğraşmaktan, kendi ailesinin şüphelerini yönetmeye kadar, amacına yönelik zorlu işler başarmak zorundadır.

6
Geostorm (2017)

Bilim adamları, çevre üzerindeki feci insan etkilerini nötralize etmek için parlak bir plan yaparlar. Doğal afetleri tahmin etme ve önleme yeteneğine sahip bir grup uyduyu Dünya’nın yörüngesine yerleştirirler. Ancak, uyduları korumakla görevli olanlar, onları tahrip edince, iki kardeşin duruma ayak uydurması ve gezegeni kendileri yok etmeden önce uyduları onarması gerekecektir.

5
San Andreas (2015)

Tsunami filmleri arasında adı en fazla duyulan San Andreas, California’da yaşanan dünyanın gördüğü en büyük doğal felaketi konu alıyor. İnsanlığın en büyük depremi ve 50 metrelik dev gelgit dalgalarının ortasında, kurtarma pilotu Ray, kızı Blake’i arıyor. Onunla takım olan eski karısı ve Blake’in annesi Emma. Farklılıklarına rağmen, ne pahasına olursa olsun bebeklerini kesin bir ölümden kurtarmak için bağ kurarlar. Boğulan şehrin diğer tarafında, Blake ve iki arkadaşı kurtarıcılarını beklemektedir.

4
Poseidon (2006)

Yeni Yıl Arifesinde yaklaşık 2000 yolcu, hayatlarının belki de en güzel zamanında, eğlencelerinin tadını çıkaran devasa yolcu gemisi Poseidon’da. Ancak gemi Kuzey Atlantik Okyanusu’nun ortasında alabora olur ve bu mutlulukları uzun sürmez. Şimdi herkesin hayatta kalma mücadelesi verdiği bir yerde, bir grup insan asla gelmeyecek olan kurtarmayı beklememeye karar verir. Kendilerini ve ailelerini ölümün kılıcının acımasız keskinliğinden kurtarmak için dışarı çıkmaya çalışırken, ölüm de adımlarını takip ediyor.

3
The Perfect Storm (2000)

Tsunami filmleri içinde, mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğim yapımdır. Ekim 1991 ve Kuzey Atlantik’te öldürücü bir fırtına meydana gelir. Olaylardan habersiz bir balıkçı teknesi kaptanı ve ekibi, yakın zamanda ölüm kalım savaşı verecektir. Ancak çok geçmeden doğaya karşı bu isyanın hayatlarına mal olabileceğini anlarlar. Kendilerini öldürmeye kararlı doğayla dalga geçerlerken, sevdikleri onları evde korku ve özlemle bekler. Acımasız dalgalarla savaşan kaptan ve mürettebatı, boğulmadan veya açlıktan ölmeden önce hayatta kalmalıdır.

2
The Wave (2015)

Norveç’teki Geiranger fiyordunda bulunan Åkneset, her gün büyük bir dağ felaketine neden olabilecek devasa bir dağ geçididir. Kristian Eikjord, ailesiyle birlikte Geiranger’den Stavanger’a taşınan bir jeologdur. Ayrılık gecesi, bazı garip olayları fark eder, ancak bunları normal ve önemsiz olarak görmezlikten gelir. Ancak, kasabadan ayrılırken, Kristian sonunda dağ geçidinde bir çığ olacağına inanmasına neden olan bir aydınlanma yaşar. Meslektaşlarını uyardıktan hemen sonra çığ düşer ve 80 metrelik bir tsunami küçük tepelik kasabayı sarar. Çarpışmaya sadece 10 dakika kala, Kristian ve ailesi yaklaşan selden kurtulabilmek için daha yüksek bir yere çıkmaya çalışır.

1
The Impossible (2012)

Tsunami filmleri arasında aklımda en çok kalan yapımlardan biridir. Ortalama bir Amerikalı çift ve iki çocuğu Noel’de Tayland’a tatile gider. Kaderin bir cilvesi onları 2004’teki Hint Okyanusu tsunamisinin ortasında buluyor ve hem hayatları hem de ülkeleri yok ediyor. Birbirlerinden ayrılan Maria ve büyük oğlu, hüküm süren kargaşada hayatta olduklarını umarak kocasını ve küçük oğlunu arıyorlar. Ayrı ayrı kendi cehennemlerini yaşıyorlar ve yaşanan yıkımla hesaplaşmaya çalışıyorlar. Aile tekrar birleşecek mi?

İlgili Yazı: Ülkemizde Kayıtlara Geçen Tsunami Sebebiyle Ölen İlk Kişi Fatma Erçetin


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!