Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi 14 Krokodil ve Timsah Filmi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 14 Krokodil ve Timsah Filmi

Doğada yaşamış ya da yaşayan vahşi hayvanları konu alan timsah filmleri de dahil bir çok yapım var. İşte listemizdeki 14 timsah filmi.

Timsah filmleri, krokodil filmleri gibi hayvanlarla ilgili korku filmleri, 1975’te Steven Spielberg’in ikonik filmi ‘Jaws’ın vizyona girmesinden kısa bir süre sonra tüm dünyada konuşulan bir konu haline geldi. Bu popüler film, gişe rekorları kırarak bu türün yaratılmasına yardımcı oldu ve bu süreçte gişede birçok rekor da kırdı. “Jaws”ın yayınlanmasından sonra birçok yapımcı, diğer doğal canlıların olduğu kendilerine özgü korku filmlerini yapmaya çalıştılar ve aralarında en çok dikkat çekenlerden biri de kesinlikle timsahlardır. Devasa fiziği ve kocaman ağzı ile yenilemez görünen bu canlıların gücüyle baş etmek gereken bu tehlikeli yaratıkların yer aldığı maceralar izleyiciler tarafından heyecanla takip edildi. Timsah filmleri o kadar popüler hale geldi ki günümüzde bile sıkça karşımızda görüyoruz.

timsah filmleri

Timsahlar ve krokodiller, büyük bir yırtıcılıkla tanınan türlerdir. Bu nedenle, film yapımcıları bu hayvanlardan esinlenerek öldürücü avcılara dönüştürdüler. Timsah filmleri ve krokodil filmleri, insanların içinde doğal bir korku uyandırabiliyor. Özellikle “Jaws” gibi bazı köpekbalığı filmlerinden sonra, timsahlar da onların yerini alarak en çok tercih edilen konular arasında yer aldı. Bazı meşhur filmler arasında; “Lake Placid”, “Primeval”, “Black Water”, ve ünlü Steven Spielberg’in yönettiği “Jurassic Park” serisi sayılabilir. Genellikle bu filmlerde büyük şehirlerden uzakta olan göller veya ormanlık alanlarda gerçekleşen olaylar işleniyor ve izleyicileri derin bir heyecana sürüklemeyi başarıyorlar.

Aşağıda, gelmiş geçmiş en iyi timsah filmleri arasından bir liste oluşturduk. Zevkle izlemenizi dileriz.

14. Black Water: Abyss (2020)

Avustralya ormanlarının derinliklerinde, tropik bir fırtına vurduğunda bazı arkadaşlar uzaktaki bir mağara sistemini araştırıyorlar. Yükselen sel suları onları yüzeyin derinliklerinde hapsederken, karanlıktan daha da ölümcül bir şey ortaya çıkar: katil timsahlar.

13. Eaten Alive (1977)

“Eaten Alive”, masum kurbanlara saldıran timsahları ve dengesiz bir adamın hikayesini konu alıyor. Filmin ana karakteri Judd adında bir adamdır. Teksas kırsalında küçük, harap bir motel işletiyor. O, “Psycho” daki Norman Bates kadar dengesiz. Gecenin bir yarısı bir fahişe oda istemeye geldiğinde, Judd ona dirgenle saldırır ve onu, evcil hayvan olarak beslediği bir Nil timsahına yem eder. Judd, öldürme sürecine bir şekilde takıntılı hale gelir ve yetkililer nihayet farkına varana kadar insanları timsahına yem olarak vermeye devam eder. Burada belirtmek gerekir ki film, kötü yapılmış olmasına rağmen, seri katil ve timsah filmlerinin unsurlarını bir arada harmanlayan kendine has konseptiyle öne çıkıyor.

12. Karanlığın Dişleri (2007)

Avustralya, çeşitli şekillerde sürüngenlerle dolu bir ülkedir ve bu nedenle, yalnızca ülkede vahşi doğada olduğunuzda daha dikkatli olmanız önerilir. Grace, kocası Adam ve kız kardeşi Lee, Avustralya mangrov bataklıklarına gittiklerinde ve dev bir timsahın avına dönüştüklerinde korkunç bir kaderle karşılaşırlar. Üçü bir teknede ve timsah aşağıda, herhangi birinin suya düşeceğini umarak tekneye saldırıyor. Bu filmde sadece üç karakter kullanılarak yaratılan gerilim, takdir edilecek bir şey. Bu tür filmlerde çok önemli olan grafikler de etkileyici.

11. Alligator (1980)

Bu 1980 filminin konusu oldukça abartılı olsa da, yine de oldukça eğlenceli. Film, bebekken tuvalete atıldıktan sonra kanalizasyonda büyüyen bir timsahın hikayesini anlatıyor. Yaratık daha sonra büyür ve daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen, yok etme iştahı olan öldürücü bir canavara dönüşür. Bir dedektif ve bir herpetolog bu devasa timsahı bulmaya çalıştıklarında, açıkça yaşamı tehdit eden zorluklarla karşılaşırlar. “Alligator’ın konusu ciddiye alamayacağımız kadar saçma ama filmin hoşunuza gidebilecek tuhaf bir kalitesi var.

10. Kara Göl (1999)

İnsan yiyen kaplanları duymuş olabilirsiniz, ancak Amerika Birleşik Devletleri, Maine’in Kara Göl bölgesini terörize eden insan yiyen timsahı hiç duydunuz mu? “Lake Placid”, bu çok kurgusal tuzlu su timsahının ve onun Şerif Hank Keough, Balık ve Oyun görevlisi Jack Wells ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi paleontolog Kelly Scott ile karşılaşmasının hikayesidir. El bombası fırlatıcılarından sakinleştirici silahlara kadar bu uzmanların, bu canavarlarla mücadele etmek ve bölgeye bir kez daha normalliği geri getirmek için her türden silaha ihtiyacı var. Film kendi içinde o kadar da iyi değil, herhangi bir tür korku uyandırmıyor. Bununla birlikte, insan yiyen timsah kavramı oldukça büyüleyici.

9. Kara Göl 2 (2007)

Timsah filmleri hepimizin korkulu rüyası olmuştur, ancak Lake Placid tüm beklentilerin ötesine geçiyor! İşlerin zaten kötü olduğu bir durumda, yapım ekibi daha da çılgınlaşıyor ve sonuçta ortaya efsanevi bir korku-komedi filmi çıkıyor. Kara Göl bölgesinde araştırma yapanlar ile iki erkek ve bir dişi timsah arasındaki mücadele gerilimi hat safhada tutuyor. Timsahların yaşam alanlarına yapılan her müdahaleyi ölümle karşılık vermesi ise izleyici olarak bizleri ayrıca heyecanlandırıp geriyor. Fakat haksızlık etmeyelim, yapımcılardan şapka çıkarmadan edemeyeceğiz bu film sayesinde hem gülmekten yerlerde süründük hem de can havliyle korktuk. Kısacası Lake Placid tam anlamıyla unutulmayacak derecede tatmin edici bir timsah filmi!

8. Timsah Avcısı: Zorlu Yol (2002)

Timsah filmleri hiç bu kadar heyecanlı olmamıştı! Bu film, timsahlarla en çok ilişkilendirilen adam olan merhum büyük Steve Irwin’in ilk uzun metrajlı filmidir. Hikaye, yanlışlıkla bir izleme drone’unu yutan bir timsahın arandığı sırada ortaya çıkıyor. İki CIA ajanının etrafında dönen macera, korumacı Steve Irwin’in onların kaçak avcı olduklarına inanmasıyla daha da kızışıyor. Ancak geri adım atmaya niyeti yoktur ve ne pahasına olursa olsun onları durdurmak için her şeyi yapacak! Irwin’e konuyu anlattıklarında ise meseleye dahil olur ve cihazın ölümcül sürüngenden alınması için elinden gelenin en iyisini yapar. Film boyunca aşağı yukarı Irwin’in hayvanlarla ilgilendiği doğal dünyasını gözlemliyoruz ama sonra aniden bu maceraya atılırken nefesimiz kesiliyor!

7. Killer Crocodile (1989)

Haydi timsah filmleri ile dolu bir maceraya çıkalım! Hollywood’un süper kahramanlarından sonra şimdi İtalyan sinemasına geçiyoruz. Bütçeleri düşük ama yaratıcılıkları sınırsız olan bu filmler, yoğun üretimleriyle dikkat çekiyorlar. Killer Crocodile gibi örneklere bakalım: deli grafikler ve basit bir hikaye, ancak kesinlikle izleyicilerini etkileyecek kadar heyecan verici. Film, arkadaş grubunun bölgede zehirli atıkların boşaltılmasına dair araştırma yaparken karşılaştığı devasa bir timsahla mücadelesini anlatıyor. Timsahın normalden daha saldırgan olması da cabası! Görsel efektler kalitesiz olsa da, Killer Crocodile gerçekten muhteşem bir film: asla sıkıcı değil ve her zaman seyirciyi koltuklarının ucunda tutmayı başarıyor. Hazır mısınız? Haydi timsahlara karşı mücadele zamanı!

6. Blood Surf (2000)

2000 yılı yapımı timsah filmi ‘Blood Surf’, oldukça benzersiz bir planla bir kıyı bölgesine gelen bir film yapımcısı grubunun etrafında dönüyor. Köpekbalıkları denize attıkları kanlı leşleri yemekle meşgulken sörfçülerin etrafta sörf yapmasını sağlayarak okyanusta bazı heyecan verici görüntüler yakalamak istiyorlar. Ancak bu grup, çekim yaptıkları yerin 9 metrelik dev bir tarih öncesi tuzlu su timsahı tarafından istila edildiğinin neredeyse hiç farkında değildir. ‘Blood Surf’, bu tür canavar filmlerinin genel olarak sunduğu heyecanı sunmanın yanı sıra, doğanın sadece zevklerimiz ve kişisel çıkarlarımız için kullanılmasına karşı güçlü bir ifadedir. Doğa herhangi bir biçimde karşılık verirse, sonuçlar gerçekten yıkıcı olabilir.

5. The Hatching (2014)

Timsah filmleri, hepimizin bildiği gibi gerilimin ve aksiyonun zirve yaptığı filmlerdir. Ancak The Hatching, sadece bu noktada durmayarak insanların kendi zevkleri için hayvanların doğal yaşam alanlarını bozmasının olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor. Filmimizde ana karakter Tim Webber, doğduğu köye döndüğünde bir timsahın bölgede terör estirdiğini keşfeder. Köy halkına verdiği acılar ise onun geçmişinde saklıdır. Zira zamanında Webber ve arkadaşları birkaç timsah yumurtası çalmış, ancak onları köyün yakınlarına atarak hayvanların doğal yaşam alanına saygısızlık yapmışlardır. İki yumurta da çatladıktan sonra ise işte tam da burada sorun başlıyor! Bu filmde sizleri hem gerilimiyle hem de içinde barındırdığı mesajla büyüleyecek olan tek şey ekolojik beslenme ve bir hayvanın doğal yaşam alanına saygı değil!

4. Freshwater (2016)

Quentin Tarantino’nun 2007 yapımı ‘Death Proof’ filminde başrol oynamasıyla ünlenen dublör-aktris Zoe Bell, bu 2016 yapımı timsah filminin başrol oyuncusu. Bell’in karakteri Brenda, Charles Gölü’nün ortasındaki bir adada bulunan pastoral göl evlerine huzur içinde birkaç gün geçirmek için giden bir grup arkadaştan biridir. Ancak grup, ölümcül bir katil timsahın sularda dolaştığını ve arkadaşlarından birinin canına kıydığını fark ettiğinde, deneyimleri tam tersi bir hal alır. Filmin konusu, “Köpekbalığı Gecesi”ne oldukça benziyor, ancak bu sizi çaresiz insanlar ile canavarca bir ölüm makinesi arasındaki savaşın tadını çıkarmaktan alıkoymamalı.

3. Bataklık Canavarı (2010)

Bu 2010 filmi, şimdi timsah dediğimiz şeyin tarih öncesi bir versiyonu olan bir pliosaurus’u konu alıyor. Filmin ana karakteri, kayıp babasını aramak için sulak alandaki evine gelen Laura adında bir kadındır. Orada, eski kocası Charles’ın Laura’nın ailesine ait olan sulak alanı satın almayı planladığını öğrenir. Laura araziyi ona satmayı reddeder ve Charles’ı kovar. Ancak Charles o kadar kolay pes edecek biri değil ve onun eski karısını ve ikisini de ölümcül pliosaurus’a beslemeyi planladığı iki misafirini kaçırdığını görüyoruz.

2. The Brutal River (2005)

Pekala, şimdi dikkatimizi doğuya çevirelim. “Brutal River”, Chumporn adlı küçük, normalde huzurlu bir eyalette geçen 2005 yapımı bir Tayland filmidir. Ancak şehrin yakınından geçen bir nehrin kıyısında bir leş bulunmasıyla huzur bozulur. Üstelik bazı köylüler de hiçbir iz bırakmadan kaybolmaya başlar. Nehir kıyısında bulunan bazı ayak izlerini gözlemleyen köylüler, bu bölgeyi takip eden büyük bir su canavarı olduğu sonucuna varırlar. Bu filmin olay örgüsünün, Hollywood’da gördüğümüz sıradan konulardan çok daha ilginç olduğunu burada belirtmeliyim.

1. Ölümcül Sular (2019)

“Ölümcül Sular (Crawl)” timsah filmleri kategorisinde yeni bir sayfa açan bir başyapıt! Florida’daki kasabalarında gerçekleşen felaketten sonra kayıp babasını arayan genç ve cesur kadın kahraman Haley, sıcak kanlı babasıyla evlerinin enkazında buluşuyor. Ancak bu buluşma onları, etrafta dolaşan ölümcül timsahların ortasında bırakır. Film boyunca nefesinizi tutarak izleyeceğiniz oldukça heyecan verici anlarla dolu olan “Ölümcül Sular”, yapısal olarak iki ayrı filmi tek bir hikayeyle harmanlayarak büyük beğeni topluyor. Korku ve felaket türünün yanısıra, derin duygusal bağları barındıran baba-kız ilişkisinin nüanslarını da işleyen yapım; doğaya karşı mücadele eden insanlık serüvenimizi de kendince yorumlamayı ihmal etmiyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!