3.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaHayvanseverTüysüz Kedi Cinsleri, Türleri, Fiyatları, Özellikleri ile İlgili Merak Edilenler!

Son Yazılar

Tüysüz Kedi Cinsleri, Türleri, Fiyatları, Özellikleri ile İlgili Merak Edilenler!

Hem evinin temizliğine önem verip hem de kedi severler tüy dökmeyen kedi türleri konusunda araştırma yapıyorlar. Tüysüz kedi cinsleri, fiyatları, özellikleri nelerdir, tüy dökmeyen kediler gerçekten tüysüz mü, işte tüm cevaplar yazımızda.

TÜYSÜZ KEDİ CİNSLERİ

  1. Sfenks Kedisi
  2. Bambino Kedisi
  3. Donskoy Kedisi
  4. Peterbald Kedisi
  5. Ukraynalı Levkoy Kedisi

Tüysüz kedi araştırması yapanların karşılarına genellikle Sfenks kedisi çıkar. Tüy dökmeyen kedi türleri arasında en bilinen 5 cinsi sizler için inceledik. Peki tüysüz kedi türleri ve özellikleri nelerdir?

TÜYSÜZ KEDİ TÜRLERİ ve ÖZELLİKLERİ

  • Tüysüz kedi cinslerinin tamamı tamamen tüysüz değildir. Donskoy ve Peterbald çok kısa da olsa tüye sahiptir, bahsedeceğimiz diğer üç cins ise tüysüzdür.
  • Tüysüz kediler, doğal yöntemlerle üretilmemişlerdir. Laboratuvar ortamında ya da çeşitli cinslerin çiftleştirilmesi ile üretilen bu cins kediler tüyleri olmaması sebebiyle güneş ve sıcağa fazla dayanıklı değillerdir.
  • Tüyleri olmamasından dolayı cilt altında yağ birikmesi gerçekleşmemektedir. Bu sebeple tüysüz kediler aralıklarla banyo yaptırılmasına ihtiyaç duyarlar. Yalnız bu kedi cinslerini normal insan şampuanları ile değil, özel kedi şampuanları ile yıkanması gerekiyor.
  • Bilinenin aksine tüysüz kedilerin bakımı, tüylü kedilere göre daha zordur. Soğuk ve sıcak havalardan etkilenirler. İlgiliye daha muhtaçlardır.
  • Bu kedi türlerinde özellikle kötü huylu tümör görülebiliyor. Bu sebeple bu tip bir kedi aldığınızda kendinizi ilerde buna hazırlamalısınız.

1. SFENKS KEDİSİ

Sfenks kedisi, tüysüz kedi cinsleri içinde en popüler olanıdır. Bu kadar çok bilinmesinin sebeplerinin en başında Austin Powers Avanak Ajan filminin etkisi fazladır. İngilizcede Sphynx olarak yazılır vekökeni Kanada’dır. İlk bakışta hırçın ve yırtıcı gibi görünse de aslında yumuşak huylu, sahibine bağlı ve ilgiye muhtaç bir türdür. Ömürleri 8 ile 14 yıl arasında değişmektedir. Düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır. Tüyleri olmadığından soğuğa karşı dayanıksızdır.

tüysüz kedi cinsleri

2. BAMBİNO KEDİSİ

Tüysüz kedi cinsleri arasındaki Bambino, aslında 2005 yılından önce dünya üzerinde bulunmamaktaydı. Uzun gövdeye, kısa ama kaslı bacak yapısına sahiptirler. Tabi özel üretim olduğu için çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

tüysüz kedi cinsleri

3. DONSKOY KEDİSİ

1987 yıllarında Rusya’da keşfedilen bir kedi türüdür. Elena Kovaleva isimli bir kadın, yaşadığı yerde çocukların elinden kurtardığı bir kediyi evine götürüyor. Tüyleri olmadığı için kediyi başlangıçta hasta sanıyor. Kedi toparlanıyor ve bir süre geçtikten sonra kedinin hamile olduğunu anlıyor. Doğan yavruların da tüysüz olması bunun yeni bir ırk olduğunun anlaşılmasını sağlıyor. Donskoy kedisi, tüysüz kedi cinsleri arasında sanırım en doğal olanıdır.

donskoy kedisi

4. PETERBALD KEDİSİ

Tüysüz kedi türleri arasında Peterbald daha iri bir gövdeye sahiptir. Gerçekleştirilen araştırmalar sonrasında Donskoy türü ile bağı olduğu anlaşılmıştır. Peterbald kedisinin metabolizması çok hızlı çalışır bu sebeple daha çok yeme ve içme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kedi insanları çok iyi dinler ve hatta cevap verir. Bu yönüyle tam bir ev kedisidir.

peterbald kedisi

5. UKRAYNALI LEVKOY KEDİSİ

Levky Scottish Fold ve Donskoy cinslerinin çiftleştirilmesi ile elde edilmiş bir türdür ve tamamen tüysüzdür. Kedinin üzerinde sadece bıyıkları vardır ve insanları çok sever ve bağlanırlar.

ukraynalı levkoy kedisi

Umarım tüysüz kedi cinsleri ile ilgili yazım işinize yaramıştır. Sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. 😊


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!