Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikSosyal Medya Hesabım Çalındı! Nasıl Geri Alabilirim?

Son Yazılar

Sosyal Medya Hesabım Çalındı! Nasıl Geri Alabilirim?

Twitter, Tiktok, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesapları sıklıkla saldırıya uğrar. Çalınırsa adım adım hangi yöntemleri izlemelisiniz, işte yazımızda.

Çalınan sosyal medya hesaplarının sayısı giderek daha fazla artıyor. Bunun başlıca sebepleri takipçi sayısını ele geçirmek fakat bazı saldırılar sadece sizden para koparmak için yapılıyor. Siz de sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım, nereye şikayet edebilirim, nasıl geri alabilirim diyorsanız, yazımızın tamamını okumalısınız.

Saldırıya uğramış bir hesap, bir bilgisayar korsanının hesabınıza daha fazla zarar verme veya erişme fırsatına sahip olmasına olanak tanımadan müdahale gerektirir. Ancak insanlar çoğu zaman ne yapacakları konusunda rehberlik eksikliği nedeniyle hesaplarını kurtaramayacak duruma geliyorlar. Çalınan Facebook, X (Twitter), Instagram, TikTok gibi sosyal medya hesapları nasıl geri alınır sorusu da olay gerçekleştikten sonra sorulmaya başlıyor.

Güvenlik uzmanları, kişinin takipçi sayısı veya önemli bir şirketin sosyal medya hesabı olmasına bakılmaksızın, her kullanıcının hayatı boyunca en az bir defa hesabının çalınabileceğini ya da girişimde bulunulabileceğini belirtiyorlar.

Bu yazımızda sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım, nereye şikayet edebilirim, nasıl geri alabilirim diyenler için kapsamlı bir rehber hazırladık.

Hesabınız Çalınmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Aşağıdaki güvenlik önlemlerinin alınması, sosyal medya hesaplarınızın çalınmasını engellemede faydalı olabilir:

1. Kolay giriş için tüm şifrelerinizi tek bir güvenli konumda saklamanıza ve otomatik olarak güçlü şifreler oluşturmanıza olanak tanıyan bir şifre yönetimi aracı kullanın.

2. Şifreleri düzenli olarak değiştirin.

3. Kişisel bilgilerden, sık kullanılan kelimelerden veya dizilerden uzak, harf (büyük ve küçük harf), rakam ve sembol karışımından oluşan benzersiz şifreler oluşturun (örnek şifre: kc%MW’9g^Jme-Ni\).

4. Bireysel hesaplarda farklı şifreler kullanın.

5. Saldırıya uğradıysanız ve aynı şifreyi diğer hesaplarınızda kullanıyorsanız, tekrar saldırıya uğramamak için tüm hesaplardaki şifreleri tek tek değiştirin.

6. Bilgisayar korsanları genellikle bir e-posta hesabını hackledikten sonra sosyal medya hesaplarına erişirler; bu nedenle e-posta hesabınızın şifrelerini de değiştirdiğinizden emin olun.

7. Şüpheli üçüncü taraf uygulamaların erişimini iptal edin.

8. Hesaplarınızı daha fazla korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlayarak mümkün olduğunda giriş doğrulamayı etkinleştirin.

9. Şifrenizi asla bir başkasına vermeyin.

10. Hesabınıza yeniden erişim sağladığınızda, Hesap Ayarlarınızı gözden geçirdiğinizden ve e-posta adresleri ile şifrelerin değiştirilmesi dahil tüm bilgileri güncellediğinizden emin olun.

Sosyal medya hesaplarınızdan biri çalınırsa, en kısa sürede yapmanız gereken işlemler:

FaceBook

facebook sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım

Facebook hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız, hesabınızı geri almak için atmanız gereken adımları burada bulabilirsiniz.

Adım 1:

Facebook’un ‘Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikayet Et‘ sayfasını ziyaret edin.

İşlemi başlatmak için “Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti” linkine tıklayın.

facebook sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım

Daha sonra hesabınızı aramak için E-posta Adresinizi veya Telefon Numaranızı yazmanız ve ardından Ara tuşuna basmanız istenecektir. Hesabınızı kolayca tanımlayabilmek için e-postanızı veya telefon numaranızı yazdığınızdan emin olun. Facebook topluluğundaki birden fazla kişi aynı adı taşıyabileceğinden adınızı girmeniz etkili olmayacaktır.

facebook sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım

Facebook daha sonra eşleşen hesapları arayacaktır. Girdiğiniz bilgiler sonuçlarda hesabınızı göstermiyorsa, başlangıçta girdiğinizden farklı bir şey girmeyi deneyin. Örneğin, bir telefon numarası girdiyseniz ve işe yaramadıysa bunun yerine e-posta adresinizi girmeyi deneyin. Bir e-posta adresi hesabınızı bulmanın en etkili yolu olacaktır.

Adım 2:

Facebook sizden Geçerli veya Eski Bir Şifre Girmenizi isteyecektir.

Hesabınız saldırıya uğradıysa, şifre muhtemelen değiştirilmiştir ve bu nedenle mevcut şifreyi bilmeyeceksiniz, ancak hesabınız saldırıya uğramadan önce kullandığınız “eski” şifreyi girebilirsiniz.

Adım 3:

Teknik olarak eski bir şifre girdiğiniz için Facebook size “Üzgünüm! Eski bir şifre girdiniz.”

Bu noktada ilerlemek için “Şifremi Sıfırla” butonunu seçebilirsiniz.

Adım 4:

Facebook size şifrenizi nasıl sıfırlamak istediğinizi soracaktır; bu genellikle hesapla ilişkili e-postaya bir bağlantı gönderilerek yapılır.

Parolada olduğu gibi, birincil e-posta adresi de saldırıya uğradığında muhtemelen değişmiştir. Bu bağlantıyı bilgisayar korsanının hesabına göndermek istemezsiniz, bunun yerine “Bunlara Artık Erişiminiz Yok mu?” seçeneğini seçin. Sol alt köşedeki seçenek.

Adım 5:

Facebook daha sonra “Size Nasıl Ulaşabiliriz?” diye soracaktır; bu noktada Yeni E-posta veya Telefon girip onaylayabilirsiniz.

Hesabınızda birincil e-posta olmasını istediğiniz e-posta adresini girin; şifreyi değiştirmek için hızlı bir şekilde bir bağlantı alacaksınız.

Şifrenizi sıfırlamak ve ele geçirilen Facebook hesabınızın kontrolünü yeniden ele almak için bu e-postada verilen talimatları izleyin.

Nadir durumlarda, sürücü belgesi gibi ek doğrulama gerekli olabilir. Durum böyleyse, istendiği gibi bir fotoğraf çekebilir veya ehliyetinizin bir kopyasını tarayıp yükleyebilirsiniz.

Instagram

Instagram hesapları sosyal medyada en çok saldırıya uğrayan hesaplar arasında yer alıyor. Instagram’ınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız işte yapabileceğiniz birkaç şey.

Seçenek 1:

Hesabınıza ve hesapla ilişkili e-posta adresine hâlâ erişiminiz varsa, e-postayla gönderilen bir bağlantı aracılığıyla şifreyi sıfırlama adımlarını uygulayabilirsiniz.

Giriş ekranına gidin, Kullanıcı adınızı girin ve Şifre bölümünde “Şifreni mi unuttun?” seçeneğini seçin.

Hesabınıza bağlı e-postayı veya kullanıcı adını isteyen “Şifreyi Sıfırla” sayfası görünecektir. Bu e-posta adresini girin, reCAPTCHA sözcüklerini yazın veya belirtilen benzer fotoğrafları bulun ve alttaki “Şifreyi Sıfırla” düğmesini seçin. Instagram, şifrenizi sıfırlamak için uygulamanız gereken uygun adımları içeren bir e-posta gönderecektir.

Seçenek 2:

Kullanıcı adınızın saldırıya uğradığında kullanıcı adınızın değiştirildiğini düşünüyorsanız ve giriş yapamıyorsanız veya Instagram hesabınızı bulamıyorsanız uygulamayı kullanarak bir yere kadar çözüme ulaşabilirsiniz.

Instagram uygulamanızı mobil cihazınızda açın. Giriş ekranında, giriş alanlarının hemen altındaki “Giriş yapmak için yardım al” seçeneğini seçin ve sonrasında aşağıdakine benzer bir ekran karşınıza çıkacaktır.

Orijinal kullanıcı adınızı ya da kayıtlı e posta adresinizi girin ve ardından “E Posta Gönder” kutusunun altında görünen “Şifreni yenileyemiyor musun?” seçeneğini seçin. Bu sizi destek talebi gönderebileceğiniz “Destek İste” sayfasına yönlendirecektir. Orijinal kullanıcı adınızı girmezseniz uygulama sizi, ilerleme kaydetmek için ek adımlar atmanız gereken bir “Hesap Yardımı” sayfasına yönlendirecektir.

Destek isteme sayfasını kullanmakta zorlanırsanız ve Instagrama kayıtlı telefon numaranız ve e posta adresiniz hacker tarafından değiştirildiyse, bu konuda hazırladığımız kapsamlı yazımıza göz atabilirsiniz.

X (Twitter)

X (Twitter) hesabınızda şüpheli veya olağandışı bir etkinlik fark ettiyseniz veya oturum açamıyorsanız, tweet’lerinizin kontrolünü yeniden ele almak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1:

Şifre Sıfırlama talebinde bulunun.

Twitter sizden hesapla ilişkili e-postayı, telefon numarasını veya kullanıcı adını girmenizi isteyecektir. Twitter, hem kullanıcı adını hem de e-posta adresini girmenizi önerir. Daha sonra size Bir Bağlantıyı (E-posta Adresiniz) E-postayla Gönderme seçeneği sunacaktır.

Verilen e-postaya hâlâ erişiminiz varsa, bağlantıyı ve şifreyi sıfırlama talimatlarını içeren bir e-posta almak için Devam’ı seçin.

Artık söz konusu e-postaya erişiminiz yoksa diğer adıma geçmelisiniz.

Adım 2:

Hesabınızı sıfırlayamıyorsanız ve girdiğiniz bilgiler Twitter tarafından bulunamıyorsa, artık bildirim zamanı gelmiş demektir.

Bu durumda ‘sosyal medya hesabım çalındı’ bildirimi yapmalısınız. Bunun için Yardım Merkezi‘ndeki ilgili sayfaya gitmelisiniz. Aşağıdaki sayfa sizi karşılayacaktır.

twitter sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım

‘Twitter hesabınıza giriş yapabiliyor musunuz?’ bölümünü ‘hayır’ olarak işaretleyin. Bunu işaretledikten sonra aşağı doğru ilave bilgiler istenen bir bölüm açılacaktır.

twitter hacked bildirimi

Bilgilerin tamamını doldurduktan sonra ‘Gönder’e tıklayın.

4. Tiktok

Günümüzde en sık kullanılan Tiktok hesapları da hackerların ağzını sulandırıyor. Peki Tiktok sosyal medya hesabım çalındı ne yapmalıyım diyorsanız, yazımızdaki geri alma seçeneklerini kullanın.

Şifrenizi Sıfırlayın

Saldırıya uğramış bir TikTok hesabı, tüm verilerinizin başkalarının eline geçeceği anlamına gelir. Bunun için hemen harekete geçmeniz gerekiyor. Bunun için şifrenizi değiştirin. Uygulamanızı açın, profilinize gidin ve uygulamanızın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun. “Hesabımı yönet”e basın ve “şifre”yi seçin. ”Adımları takip edin ve yeni bir şifre yazın. Şifrenizi onaylamak için “giriş”e dokunduğunuzdan emin olun. Bu şekilde diğer cihazlardan çıkış yapacaksınız.

Daha fazla bilgi için TikTok Yardım Sayfası‘na göz atabilirsiniz.

Hesabını kurtar

Bilgisayar korsanı şifreyi ve kullanıcı adını değiştirmişse TikTok’un hesap kurtarma prosedürünü tercih etmeniz gerekir. Bu nedenle hesabınızı kurtarmaya çalışırken doğru verileri girebilmeniz için bilgilerinizi her zaman güncel tutmanız gerekir.

Uygulamanızı açın ve “şifremi unuttum” seçeneğini seçin. TikTok’ta hesabınızı oluştururken seçtiğiniz kurtarma yöntemine bağlı olarak telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girmeniz gerekir. Bir kod almak için “”sıfırla”” düğmesine basın. Kodu kısa mesaj veya e-posta yoluyla girin. Şimdi yeni bir şifre girin ve gönderin. Bu sayede en azından hackerınız yeni şifrenizi bilmeyecek ve daha önce çıkış yapmışsa tekrar giriş yapamayacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Çalınmadan Önce Korumayı Öğrenin

Daha Karmaşık Şifreler Belirleyin

Basit, tahmin edilebilir şifrelerden uzak durun. Karmaşık şifreler her zaman daha güvenlidir. Bu şifreleri daha sonra hatırlamak zordur fakat şifre yöneticileri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Antivirüs Programı Kullanın

Bilgisayarınızda trojan benzeri kimlik avı yazılımları olabilir. Yani siz şifrenizi değiştirseniz bile bu bilgilerinizin tamamı otomatik olarak Hacker’ın eline geçecektir. Bunu durdurmanın en etkili yolu Windows, MAC ya da akıllı telefonunuza format atmak yani fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır. Daha uzun süreli ve kalıcı bir önlem almak istiyorsanız, ücretli ya da ücretsiz bir antivirüs yazılımı kullanmak olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!