3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 28, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Ukraynalı Öğrenciler Savaşın Yarattığı Molozların İçinde Savaşın Gerçek Yüzünü Gösteriyor

Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal edişini televizyonlardan takip ediyoruz ama işgal fotoğrafları verilen hasarı korkutucu şekilde gözler önüne seriyor.

Mezuniyet töreni, herhangi bir öğrenci için yılın özel zamanıdır. Gelecek için neşeli anılar ve heyecan olması gereken bir tören hem ailelerin hem de öğrencilerin hayallerini süsler. Ancak bu yıl Ukrayna’da öğrenciler için mezuniyet yeni bir anlam kazandı. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana hayat değişti. Ve bir fotoğrafçı, unutulmaz bir dizi mezuniyet fotoğrafıyla öğrenciler için tarihteki bu anı ölümsüzleştirmek istedi. Ukrayna işgali fotoğrafları ile hem tarihe not düşüldü, hem de savaşın korkunç yüzü gösterilmeye çalışıldı.

Savaştan önce, Ukraynalı fotoğrafçı Stanislav Senyk düğünleri, nişan törenlerini ve diğer özel anları fotoğraflayarak geçirdi. Gerçekleştirdiği çalışmalar, savaşın başlangıcından bu yana, Ukrayna kültürünü ve gerçekliğini vurgulamaya ve savaşın korkunç yüzünü tüm dünyaya duyurmak için bir çaba harcamaya evrildi. Ayrıca, gelecek nesillerin ülkesinde olup bitenleri asla unutmamasını sağlamak da istiyor, bu yüzden Chernihiv’deki öğrencilere, mezuniyet fotoğraflarıyla ilgilenen olup olmayacağını görmek için bir çağrı yaptı.

ukrayna işgali fotoğrafları

Bombalanmış binaların enkazları arasında poz verdikleri çalışmaya 40 öğrenci katıldı. Akıldan çıkmayan fotoğraflar, bu çocukların savaş sırasında eğitimlerine devam edebilmek için ne kadar büyük bir çaba sarf etmek zorunda olduklarının bir hatırlatıcısı. Senyk Reuters’e verdiği demeçte, çocukların mezuniyet töreni ya da balo olmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşarken, mevcut koşullardan güçlendiklerini söyledi.

İmha edilmiş tanklar, harap binalar ve yanmış arabaların içinde poz verirken, öğrenciler hayatlarına devam etmek ve geleceğe ilerlemek için bir meydan okuma duygusu yayıyorlar. Senyk ve bu mezun olan öğrenciler için dünyaya hayatın gerçekliğini göstermek amacıyla bir fırsat yarattı.

Stanislav Senyk “Bu fotoğraf çekiminin ana fikri, bu öğrenciler için tarihi kurtarmaktır” diyor. “Gelecekte, bu çocuklar kendi çocukları olduğunda, şimdi neler olduğunu gösterebilirler. Bunun bir daha olmasına asla izin vermemek için Rusya’nın Ukrayna’da ne yaptığını hatırlamalıyız.”

Ukraynalı fotoğrafçı Stanislav Senyk, mezuniyet fotoğrafları isteyen öğrencilere bir çağrı yaptı. İşte Ukrayna işgali fotoğrafları ve harap olmuş ülke.

ukrayna işgali fotoğrafları

Chernihiv’deki kırk mezun son sınıf öğrencisi, şehirlerinin enkazında poz vererek çağrıyı yanıtladı.

ukrayna işgali fotoğrafları
ukrayna işgali fotoğrafları

Görüntüler, bu çocukların eğitimlerine devam ederken karşılaştıkları zorlu koşulların bir hatırlatıcısıdır.

Senyk, gelecek nesillerin bu çalışmayı görmesini ve savaşın maliyetini hatırlamasını umuyor.

ukrayna işgali fotoğrafları
ukrayna işgali fotoğrafları
ukrayna işgali fotoğrafları

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en ilgi çekici haberlere buradan erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.