3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKafeÜlke Başkanlarının Corona Virüs İle İlgili Ulusa Sesleniş Konuşmaları ve Vaatleri

Son Yazılar

Ülke Başkanlarının Corona Virüs İle İlgili Ulusa Sesleniş Konuşmaları ve Vaatleri

Corona virüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken, ülke başkanları vatandaşlarını sakinleştirmek, kaygılarını azaltmak için devletin kendilerinin yanında olduğunu, hiçbir konuda maddi sıkıntıya düşmeyeceklerini, devletin tek istediğinin “evlerinde kalmaları olduğunu açıkladılar. Konuşmaların yalnızca, vatandaşa verilen vaatlerin olduğu kısımları ekliyoruz. Tamamını youtube’dan arayarak ulaşmanızı öneririz.

Ülkeler corona virüs salgınına karşı ne kadar bütçe ayırdılar? Buraya bakınız.

Emmanuel Macron – Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Bu süreçte küçük işletmeler fatura, kira ve vergi ödemeleri yapmayacak. Hangi büyüklükte olursa olsun, hiçbir iş yeri, iflas etme tehlikesi yaşamayacak. Hiçbir Fransız gelirsiz bırakılmayacak. Şirketlerle alakalı, vergi ve sosyal yükümlükleri istisnai olarak erteleyerek banka ödemelerini geciktirip, kredi imkanı sağlayacağız. Tüm banka kredileri için 300 Milyar Euro’ya kadar devlet garantisi vereceğiz. Küçük işletmeler, süreç ne kadar sürerse sürsün, ekonomik durumu zor olanlardan ne vergi ne de sosyal güvenlik payı hiçbir şey alınmayacak. Su, doğal gaz, elektrik ve kiralar askıya alınmalı. Fransa, virüse karşı 384 Milyar Euro bütçe ayırdı.

Angela Merkel – Almanya

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs ile mücadele kapsamında ilk kez ulusa sesleniş konuşması yaptı. Merkel Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük krizle karşı karşıya olduğunu söyledi, önlemlere uyma konusunda halktan yardım istedi. Herkese gıda tedariki yapılacak, marketlerde raflar boş kalsa bile gıda tedariki, devlet tarafından gerçekleştirilecek. Almanya, virüse karşı 837 Milyar Euro bütçe ayırdı.

Donald Trump – Amerika Başkanı

Donald Trump, 2,2 Trilyon Dolar bütçe ayrıldığını açıkladı.

Pedro Sanchez – İspanya Başbakanı

Pedro Sanchez, 220 Milyar Dolar bütçe ayrıldığını açıkladı.

Boris Johnson – İngiltere Başbakanı

Boris Johnson, 450 Milyar Dolar bütçe ayrıldığını açıkladı. Sadece gıda ve sağlık için acil durumlarda dışarı çıkabilirsiniz, bunlar haricinde dışarıda görülürseniz, polis yetkilerini kullanmak zorunda kalacaktır.

Justin Trudeau – Kanada Başbakanı

Trudeau, hükümetin Kanadalı çalışanlar ve işletmeler için 27 milyar dolarlık doğrudan destek de dahil olmak üzere 82 milyar dolara kadar bütçe ayırdıklarını açıkladı. Trudeau, “Bunlar olağanüstü zamanlar, hükümetimiz olağanüstü önlemler alıyor” dedi. “Bugün duyurduğumuz önlemler Kanadalı işçilere ve işletmelere doğrudan destek olarak 27 milyar dolar artı, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için vergi ertelemeleri ile Kanadalı işletmelerin ve hane halklarının likidite ihtiyaçlarını karşılamak için 55 milyar dolar sağlayacak.”

Recep Tayyip Erdoğan – Türkiye Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 100 Milyar TL (15 Milyar Dolar) bütçe ayrıldığını açıkladı. ‘Biz bize yeteriz Türkiyem‘ kampanyasını başlattığını duyuran Cumhurbaşkanı, 7 maaşını bu kampanya için bağışladığını belirterek, halkın yardımları gönderebilecekleri IBAN numaralarını paylaştı. Hayır yarışında herkesin yer almasını temenni etti. Şimdiye kadar 11 Milyon dolar, hayırseverlerden gelen destek olduğunu da bilgiler arasında paylaştı.

'Biz bize yeteriz Türkiyem' Kampanyası
‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ Kampanyası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!