in

Ülkemizde Kayıtlara Geçen Tsunami Sebebiyle Ölen İlk Kişi Fatma Erçetin

Kayıtlara göre Türkiye’de Tsunami sebebiyle yaşamını yitirip ölen ilk kişi Fatma Erçetin kayıtlara geçti. Peki Fatma Erçetin nasıl öldü, kaç yaşındaydı?

tsunami ölen kişi fatma erçetin

Tsunami sebebiyle ülkemizde ölen ilk kişi olarak kayıtlara geçen Fatma Erçetin, Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi’nde yaşıyordu. İzmir depremi sonrasında deniz suyunun çekilmesi ve ardından tsunami etkisi yaparak Sığacık Mahallesi’ne kadar ulaştı. Bu sırada tekerlekli sandalyesinde olan Fatma Erçetin, maalesef tsunami sularına kapıldı.

TSUNAMİDEN ÖLEN İLK KİŞİ: FATMA ERÇETİN

Araştırmalara göre son 3000 yılda ülkemizde kayıtlara geçen 90 tsunami olayı yaşanmış. Son 150 yılda ise yine kayıtlara göre kimsenin öldüğü bilinmemekte. Fakat 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de çok şiddetli şekilde hissedilen deprem sonrasında oluşan tsunami dalgaları Fatma Erçetin‘i aramızdan ayırdı ve kayıtlara Türkiye’de tsunamiden ölen ilk kişi olarak geçmiş oldu.

FATMA ERÇETİN KAÇ YAŞINDAYDI

86 yaşındaki Fatma Erçetin Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi’nde yaşıyordu ve deprem sonrasında oluşan tsunami dalgalarına tekerlekli sandalyesinde yakalandı. Türkiye’de ilk kez bir insan tsunami dalgalarında boğularak hayatını kaybettiği kayıtlara geçti.

OLAY NASIL YAŞANDI

Sığacık Mahallesi’nde tsunami oluşumunu görevlerin ifadelerine göre, deprem sonrasında deniz suyu çekildi, sonrasında kuvvetli dalgalarla geri geldi ve mahalleyi deniz suyu bastı. Suyun yüksekliğinin 1,5 metre kadar olduğunu belirten görgü şahitleri Sığacık kıyılarını, Teos Marina, balıkçı barınağının ilk hasarı aldığını belirtiler.

Kaleiçi Mahallesi’nde tekerlekli sandalyesiyle yaşamını sürdüren 86 yaşındaki Fatma Erçetin, en son evinin önünde otururken görülmüştü. Dalgaların ulaşmasıyla oradan uzaklaşmaya çalışan Fatma Erçetin, dalgalara kapıldı. Sonrasında ise cansız bedeni maalesef bulundu. Tsunamiden kaçamayan yaşlı teyze, Türkiye’de tsunamiden ölen ilk kişi olarak kayıtlara geçmiş oldu

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Tsunami sebebiyle ölen ilk insan Fatma Erçetin, Türkiye’nin başı sağolsun. Büyük talihsizlik. Kimse görüp yardımcı olamamış mı acaba? O kadar mı yalnız kaldın teyzem 🙁

Loading…

0
izmir depremi

İzmir Depreminde Can Kaybı 24’e Yaralı Sayısı 804’e Yükseldi

jason statham filmleri

Jason Statham Filmleri – Çok İzlenen ve En İyi Jason Statham Filmi Önerileri