3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaKim KimdirÜnlü Oyuncu Ayla Karaca Vefat Etti! Peki Ayla Karaca Kimdir, Nereli, Kaç...

Son Yazılar

Ünlü Oyuncu Ayla Karaca Vefat Etti! Peki Ayla Karaca Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında, Dizileri, Filmleri!

Usta sanatçı Ayla Karaca (87) koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ayla Karaca’nın ölüm haberini ise ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu. Peki Ayla Karaca kimdir, kaç yaşındaydı, nereli, gerçek adı nedir, oynadığı filmler ve diziler hangileridir.

Yabancı Damat” dizisinde ‘Eleni’ karakterini canlandıran Ayla Karaca, koronavirüs nedeni ile vefat etti. Ayla Karaca, 17 Mart Çarşamba günü İzmir’de 87 yaşında vefat etti. Asıl adı Atina Miloharakti olan Ayla Karaca, uzun zamandır bakım evinde kalıyordu. Karaca’nın cenazesi yarın saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek. Peki Ayla Karaca kimdir, kaç yaşındaydı, nereli, gerçek adı nedir, oynadığı filmler ve diziler hangileridir.

AYLA KARACA KİMDİR, NEDEN ÖLDÜ?

Ayla Karaca’nın gerçek adı Atina Miloharakti‘dir. Ayla Karaca, 1933 yılında Kurtuluş’ta doğdu. İlk olarak 1944’te 12 yaşında Ses Tiyatrosu’nda “Kapan” adlı piyesle oyunculuğa başladı. Okuduğu bir Rumca şarkı ile tanınırlığı arttı. Muammer Karaca grubunun esas kadrosunda yer aldı. 8 ay süren bir Anadolu turnesi sırasında arkadaşlarının verdiği Ayla adı ve Muammer Karaca’dan aldığı soyadı ile “Ayla Karaca” sahne adını aldı. 1949’da ilk filmi olan Ayşe’nin Duası’nda rol aldı.

İlk evliliğini oyuncu Tevhit Bilge, ikinci evliliğini 1950’lerde görüntü yönetmeni Özen Sermet ile yaptı. Sermet ile evlendikten sonra oyunculuğu bırakarak Amerika’ya yerleşti. Üçüncü evliliği, Ulvi Alacakaptan’ın babası turizmci Ercüment Hakkı Alacakaptan ile 18 yıl sürdü. 90’lı yılların sonunda oyunculuğa döndü ve birkaç dizide rol aldı.

Karaca, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ünlü isimlerden oldu.

AYLA KARACA FİLMLERİ

  • Ayşe’nin Duası – 1949
  • Barbaros Hayrettin Paşa – 1951 (Kontes Julia)
  • Lale Devri – 1951 (Gülnaz)
  • Sürgün – 1951 (Seher/Sitti Nevbar)
  • Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan – 1951
  • Köroğlu-Türkan Sultan – 1953

AYLA KARACA DİZİLERİ

  • Neşeli Günler – 1997
  • Sevda Rüzgarları – 1997
  • Yabancı Damat – 2004 (Eleni Angelopolos)
  • Aşk Bir Hayal – 2010

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kim Kimdir kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!