in

SevdimSevdim

UNO Oyunu Nasıl Oynanır? UNO Kuralları Nedir?

Sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebileceğiniz uno oyunu nasıl oynanır, uno kart oyun kuralları ve kart anlamları nelerdir, işte yazımızda.

uno oyunu nasıl oynanır

Sevdikleriniz hoşça zaman geçirebileceğiniz eski kart oyunlarından biri olan UNO oyunu nasıl oynanır, uno kuralları nelerdir, uno kart anlamları nedir, UNO oyunu kaç kişiyle oynanır, işte tüm merak ettiklerinizi bu sayfamızda bulacaksınız.

Evlerimizde daha çok zaman geçirdiğimiz şu günlerde en popüler kart oyunlarından biri haline geldi. Üstelik bu oyunu mobil cihazınızdan online oynayabilirsiniz. Aslında en güzel kartla gerçekten yüz yüze oynamak olsa da uno online oyun da çok keyifli. İşte sizinle UNO oyunu nasıl oynanır, uno kuralları nelerdir, uno kart anlamları nedir, UNO oyunu kaç kişiyle oynanır sorularınıza cevapları paylaşacağım.

Uno oyunu kaç kişiyle oynanır? En az iki, en çok on kişi ile oynanabilen UNO oyunu, dünyanın hemen hemen her ülkesinde oynanan Amerika patentli bir kart oyunudur. Türkiye’de tüm oyuncak mağazalarında bu oyunun kartlı versiyonunun alabilirsiniz. Kurallarını öğrendikten sonra ise isterseniz mobil cihazınızdan başkaları ile online oynayabilirsiniz. Uno oyunu temel kuralı, elinizde bulunan kartları ortaya atarak bitirmeye çalışmanızdan ibarettir. Oyuncu sayısı fazlalaştıkça, oyunun tamamlanma süresi de uzuyor. Kartlar, kırmızı, mavi, sarı ve yeşil renklerde ve toplamda 108 adet karttan oluşmaktadır. Bu temel renklerdeki kartlar 0’dan 9’a kadar rakamlardan oluşmaktadır. Bu kartlara ek olarak oyunu keyifli hale getiren beş farklı kart bulunmaktadır. Bu kartlar 2 Kart çekme, dört farklı renkten ikişer kart çekme, pas geçme, joker ya da dört kart çekmedir. Peki UNO oyunu nasıl oynanır, uno kuralları nelerdir, uno kart anlamları nedir, UNO oyunu kaç kişiyle oynanır işte yazımızın devamında.

uno kartlarının anlamı

UNO NASIL OYNANIR?

Uno Oyunu Nasıl Oynanır? UNO oyununu oynayacak kişiler birer kart çekerler. En düşük rakamı çeken kartları dağıtır, en yüksek çeken ise oyunu başlatacak yani ilk kartı ortaya atacaktır. Her oyuncuya 7’şer kart dağıtılır. Çekme destesi denilen bu kartlar ise ulaşılabilecek bir yere koyulur, çünkü oyun süresince bu dağıtılmayan kartlar kullanılacak. Kartlar oyunculara dağıtıldıktan sonra, çekme destesinin en üstündeki bir kart ortaya atılır ve oyunun başında en yüksek kartı çeken en uygun kartı ortaya atarak oyunu başlatır. Eğer ortaya atılan kartlarsa sizin eşleştirebileceğiniz bir kartınız yoksa, çekme destesinden bir kart alarak pas geçersiniz. Eşleşmeden kastımız ise, mesela ortada SARI 1 kartı var diyelim. Sizin elinizde herhangi bir renkte 1 ya da herhangi bir rakamdan SARI kartınız varsa, bu eşleşmeyi sağlayabiliyorsunuz demektir. İşte Uno Oyunu Nasıl Oynanır? sorusunun cevabı budur, basit ama eğlenceli.

UNO OYUN KURALLARI NELERDİR?

Uno oyunu kuralları arasında rakamlardan oluşmayan başka kartlar da bulunuyor. Şimdi size anlamlarını açıklayacağım.

uno oyun kartları

UNO oyunu nasıl oynanır sorusuna özel kartların anlamlarıyla devam edelim.

2 KART AL

Uno kartları arasında 4 renkten oluşan ve köşelerinde +2 yazan kartlar bulunuyor. Bu kartı, sadece benzer renk veya başka bir “2 Kart Al” kartı ile eşleşirse kullanabilirsiniz. Bu kart ortaya atıldığında, sonraki oyuncu 2 kart çeker ve ortaya kart atamaz.

YÖN DEĞİŞTİR

Bu kart ile oynandığında oyunun yönü değişir (oyunun yönü soldan sağa ise, sağdan sola olarak değişir – ya da tersi).

EL GEÇER

Bu kart ile oynanıldığında bir sonraki oyuncu “atlanır” (yani o el oynayamaz).

JOKER

Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir.

4 KART AL & JOKER

Bu kart ile oynanıldığında, kartın sahibi oyunda devam edilecek rengi belirleyebilir. Ayrıca kartın sahibinden sonraki oyuncu çekme destesinden 4 tane kart çeker ve o el oynama hakkını kaybeder.

EL DEĞİŞTİR

Bu kart kullanıldığında kullanan kişi kendi destesini istediği desteyle değiştirebilir.

İÇİ BOŞ KAĞIT

Destede üç tane bulunan bu kartlara istediğiniz kuralları yazarak oynayabilirsiniz.

UNO OYUNU NASIL BİTER?

Sondan bir önceki kartı oynanıldığında, elde tek kart kaldığının belirtilmesi için oyuncu “UNO” diye bağırması gerekir. Bir oyuncunun elinde kart kalmadığında tur biter.

Puanlar yazılır ve 500 puana ulaşan oyuncu olana dek oyun tekrar eder.

UNO OYUN PUANLAMASI NASILDIR?

Kendi değerleri (0-9 Puan)

2 Kart Al: 20 Puan

Yön Değiştir: 20 Puan

El Geçer: 20 Puan

Joker: 50 Puan

4 Kart Al & Joker: 50 Puan


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
plaka kodları

Plaka Kodları – 81 İlin Araç Plaka Numaraları

gülçin karakaya kimdir

Gülçin Karakaya Kimdir, Nereli, Kaç yaşında, Ne İş Yapıyor?