Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaEkonomi$ Ne Demek? Dollar Ne Demek? Amerikan Doları Anlamı Nedir?

Son Yazılar

$ Ne Demek? Dollar Ne Demek? Amerikan Doları Anlamı Nedir?

Bir yükseliyor bir daha da inmiyor bilmecesinin cevabı nedir? Elbette döviz ya da Amerikan Doları. Peki USD dolar ne demek, Amerikan doları kaç ülkede kullanılıyor, $ ne demek? işte merak ettiğiniz soruların cevabı bu yazımızda.

$ Ne Demek? Dolar Ne Anlama Gelir?

USD (Amerika Birleşik Devletleri doları), Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir. Amerikan doları veya ABD doları, 100 sentten oluşur. Yani 100 cent 1 dolara karşılık gelir. Diğer dolar bazlı para birimlerinden ayırt etmek için $, US$ veya USD sembolü ile temsil edilir.

$ ne demek sorusundan ziyade neden bu kadar önemli ve bu para birimini hemen hemen her gün duyuyoruz? ABD doları, bir referans para birimi olarak kabul edilir ve dünya çapında işlemlerde en çok kullanılan para birimidir. Buna ek olarak, ABD dışındaki birçok bölgede resmi para birimi olarak kullanılırken, diğerleri ise onu resmi olmayan bir para birimi olarak kendi para birimi gibi kullanıyor. Örneğin Türkiye’de gerçekleştirilen bir çok ihale ya da düzenlenen sözleşmeler genellikle ABD doları baz alınarak yapılır.

Amerikan Doları Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

  • USD (Amerika Birleşik Devletleri doları), Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra diğer birçok bölge ve ülkenin resmi para birimidir.
  • Amerika Birleşik Devletleri doları, dünyada en çok kullanılan para birimidir ve zengin ayrıca önemli bir tarihe sahiptir.
  • USD, dünya ekonomisinde önemli bir rol oynar ve kendi endeksi olan USDX’e sahiptir.
  • Küresel döviz ticaretinin büyük kısmı USD para birimi ile gerçekleşir.
  • USD aynı zamanda dünyanın en istikrarlı para birimi olarak kabul edilir.

$ Ne Demek? Amerikan Dolarını Nasıl Bilirsiniz?

Genellikle dolar olarak anılan ABD doları, bir doların 371 ila 416 gümüş tanesine eşit olacağını belirten 1792 Madeni Para Yasası ile yaratılmıştır. 10 dolar ise 247 ile 270 altın tanesine eşit olacaktı. Eşdeğer ağırlıkta altınlar kullanıldı ve bu sisteme göre doların (satın alma gücü cinsinden) değeri, dayandığı altının veya gümüşün satın alma gücüne eşit olacaktı.

$ ne demek ve ne zaman yaratılmıştır? İlk dolarlar, 1861 İç Savaşı’nı finanse etmek için senet olarak çıkarıldı. Renkleri yeşil olduğu için “greenbacks” olarak anıldılar. “Birleşik Devletler Senetleri” olarak bilinen yasal ihale ilk olarak 1862’de yayınlandı ve banknotların basılması için merkezi bir sistem ilk olarak 1869’da ulusal bankacılık sistemi ve bunu takiben 1913’te Federal Rezerv sistemi kuruldu.

USD (ABD Doları) ve Altın Arasında İlişki ile $ Ne Demek?

USD’nin altınla ilişkisi ve nihai olarak ikisinin ayrılması uzun bir süreçte gerçekleşti. 1933’te hükümet, banknotların altına çevrilmesini durdurduğunda, federal hükümete altının ons başına 20.67 $ fiyatla verilmesi gerekiyordu. Ocak 1934’e kadar fiyatın 35 dolara yükselmesine izin verildi. Dolar, altın içeriği açısından devalüe edildi ve bunun sadece uluslararası işlemler için yapılmasına izin verildi. 1960’lara gelindiğinde, bu kısmi altın standardının sürdürülmesi zorlaştı.

1968’de, Federal Rezerv senetlerine karşı altın rezervi tutma zorunluluğu yürürlükten kaldırıldı. 1971’de ABD, doları altınla döviz kuru üzerinden serbestçe çevirmeyeceğini açıkladı. 1972 ve 1973’te dolar, altına karşı tamamen devalüe edildi. Ekim 1976’da doların altın cinsinden tanımı resmi olarak tüzükten kaldırıldı ve USD ile altının artık hiçbir bağlantısı kalmadı.

USD’nin (Amerika Birleşik Devletleri Doları’nın) Uluslararası Rolü

ABD doları, dünyanın en çok işlem gören para birimidir. Bank of International Settlements tarafından yürütülen 2019 Triennial banka anketine göre, ABD doları tüm döviz alım satım işlemlerinin %88’ini kapsıyordu.

ABD dolarının erişimi, diğer altı para biriminden oluşan bir sepete karşı ağırlıklı bir değer endeksi olan kendi endeksi olan USDX ile önemli bir yere sahip oldu; Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı, İsveç Kronu ve Kanada Doları değerleri artık hep USD ile ölçülüyordu.

Ayrıca, ABD doları, Porto Riko, Guam ve ABD Virjin Adaları dahil olmak üzere birçok ABD bölgesinin resmi para birimidir.

USD’nin Değişen Rolü (ABD Doları)

USD’nin uluslararası rolünün zaman içinde daha az önemli hale gelip gelmediği konusunda sürekli bir tartışma var. Euro’nun yükselişi ve Çin’in küresel ekonomideki artan varlığı bu fikri besliyor.

Özellikle ABD ekonomisinin istikrarı ve büyüklüğü, para biriminin mevcut yaygın kullanımı ve uluslararası piyasalardaki doların gücü, çeşitli çalışmalara göre güçlü kalmaktadır. Şu anda petrol ve diğer emtiaların USD cinsinden fiyatlandırılması sanırım $ ne demek daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

USD para birimi, uluslararası işlemlerde en yaygın olarak kullanılan ve aynı zamanda en güvenli değer deposu olarak kabul edilen para birimidir. Bunun küçük ama mükemmel bir örneği, USD’nin hiçbir şekilde o ülkede para birimi olarak kullanılmadığı birçok gelişmekte olan piyasa ülkesinde USD’nin bir para birimi aracı olarak kabul edilmesidir. Birçok satıcı veya mağaza, yerel para birimi yerine ABD dolarını memnuniyetle kabul ediyor, bunun sebebi elbette Amerikan dolarına duyulan güvendir.

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!