Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaSoru - CevapVasıflı ve Vasıfsız Eleman Ne Demek Oluyor?

Son Yazılar

Vasıflı ve Vasıfsız Eleman Ne Demek Oluyor?

Vasıflı ne demek, vasıfsız ne demek? diye bir soru geldi, ama tam olarak bilmiyorum. Vasıfsız işçi, vasıfsız personel gibi tabirler kullanılıyor. Bunun nitelikli ya da niteliksiz olmakla ilgisi var mı? Peki vasıflı ve vasıfsız ne anlama gelir, nedir?

Bazı insanlar hayata şanslı doğar, kimisi ise şanssız, bazıları ise şansını kendisi yaratır mücadele ederek. Vasıflı ne demek? Çok iyi bir eğitim ile güzel bir işe girerseniz genel olarak vasıflı eleman denir. Ama bu noktada sadece üniversite eğitimi olarak düşünülmemesi gerekir. Örneğin, çiftçiler, berberler, kuaförler, ticaret yapanlar vasıflı olarak nitelendirilir. Çünkü nitelik gerektiren işler yapmaktadırlar. Vasıfsız ne demek? Herkesin yapabileceği işlerden para kazananlara ise vasıfsız eleman denir. Yani bir temizlik görevlisi, inşaatta bekçilik ya da yük ve eşya taşıma gibi işler için genellikle vasıfsız eleman aranır. Peki vasıflı ne demek, vasıfsız ne demek? Biraz daha detay verelim.

VASIFLI NE DEMEK?

Bilgi, beceri, eğitim ya da deneyim gerektiren, herkesin yapamayacağı ya da belirli bir tecrübe ve birikim edinmiş kişi anlamında kullanılan sıfattır.

Vasıflı ne demek? Nitelikli, nitelikli olan demek. Peki nitelikli ne anlama gelir?

  • Bir şeyi yapabilme niteliğini ve ustalığını kazanmış olan, kalifiye.
  • Bir şeye nitelik bakımından üstünlük kazandıran, kaliteli
  • Bir şeye ayırt edici özellik veren, vasıflı.

VASIFLI ELEMAN NE DEMEK?

Belirli bir konuda üniversite seviyesinde ya da konu ile ilgili uzmanlardan ya da yeteneklerden bilgi ve becerisini geliştirmek amacıyla eğitim almış kişiler için vasıflı sıfatı kullanılır. Çalışma hayatında beyaz yaka ya da mavi yaka olarak adlandırılan vasıflı personel, yaptığı işle ilgili belli tecrübe ve eğitime sahip kişiler için kullanılır. Vasıflı eleman ne demek? Yani uzun lafın kısası vasıflı bir kişinin yaptığı işi, o işle ilgili herhangi bir deneyimi ya da eğitimi olmayan kişiler yapamaz.

vasıfsız ne demek

VASIFSIZ NE DEMEK?

Peki vasıfsız ne demek? Herhangi bir deneyim, bilgi, tecrübe ya da eğitim gerektirmeyen işleri yapan kişiler için kullanılan sıfattır. Yani ben kullanmayı sevmesem de herhangi bir nitelik gerektirmeyen işleri yapan kişiler “vasıfsız işle uğraşıyor” denilebilir.

VASIFSIZ ELEMAN NE DEMEK?

Yapılacak işle ilgili herhangi bir tecrübesi, eğitimi, bilgi ve becerisi olmayan kişiler için kullanılır. Yani ortada bir iş vardır ve o işi herhangi biri de yapabilir. Tabi günümüzde pek de öyle değil. Çünkü kişi genellikle yaptığı iş sonrasında denetlenir ve puanlanır. Yani en niteliksiz işlerde bile bir beceri, dikkat ya da el yatkınlığı gibi özellikler aranır.

vasıflı ne demek, vasıfsız ne demek

SONUÇ: Vasıflı ne demek, vasıfsız ne demek? sorularınıza umarım detaylı cevap verebilmişimdir. Arkadaşlar gördüğünüz gibi yapmak istediğiniz ve hayaliniz olan işte iyi olmanız için iyi bir eğitim alınması şarttır. Dünya da çok çeşitli meslekler olduğu gibi, bu meslekler için her yıl binlerce kişi eğitim de alıyor. Onların arasından sıyrılıp bir adım öne çıkabilmeniz için her zaman vasıflı olmanız gereklidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!