in

KızgınKızgın

Vatandaş 2. El Araç Bile Alamayacak Duruma Geldi

ÖTV zammından sonra 2. el araç piyasanın önlemez yükselişi sürüyor. Ankaralı oto galericiler ise bu yükselişte kendilerinde bir suç olmadığını iddia ediyor. Son gelen ÖTV zammının ise mevcut piyasayı daha da yükseğe çekeceği ifade ediliyor.

2. El Araç Piyasasında Durum
2. El Araç Piyasasında Durum

Korona virüs salgını ülkemizde etkisini şiddetli şekilde göstermeye devam ederken, vergi gelirlerini artırmak için otomobil ÖTV oranları artırılmıştı. Bu artış sıfır araçların fiyatlarını yükseltirken, 2. el araç almak isteyenleri de vurdu. Otomobil üreticileri, araba üretimlerini salgının ilk fazında durdumuştu, takip eden aylarda üretime kısmen başlansa da, otomobil piyasası tüm dünyada etkilenmişti. Fakat ülkemizde ek olarak getirilen vergi artışları 2. el araba almak isteyenleri alamaz duruma getirdi. Peki 2. el araba fiyatlarında son durum nedir, işte yazımızda.

Haftada 20 Bin Artış

2. el araç piyasası alev alev yanmaya devam ediyor. 1 hafta önce 100 bin liraya alınabilecek bir araç, 1 haftada 20 bin lira artabiliyor. Korona virüs salgınından dolayı toplu taşımaya binmek istemeyen ya da ticaret için 2. el araba almak isteyen vatandaş fiyatları görünce almaktan vazgeçiyor.

Araç Fiyatları Düşmeyecek

Salgın dönemi devam ederken, otomobil üreticileri üretimi henüz tam olarak artırmamışken, üzerine bir de ÖTV zammı gelince fiyatlarda önlemez artış yaşanmıştır. Otomobil galerileri ile yapılan görüşmelerde 2. el araç piyasasındaki fiyatların düşmeyeceği üzerinde mutabık kalınıyor.

Araç Satmak Mantıklı mı?

Acil paraya ihtiyacı olmayan otomobil sahiplerinin, araçlarını kesinlikle satmamaları tavsiye ediliyor. Çünkü mevcut durumda otomobil pazarlarında veya galerilerdeki satılan araçların fiyatları ederi kadar değil, suni bir artış. 100 bin liraya sattığınız bir aracı bir daha asla aynı fiyata alamazsınız. Eğer uzun yıllardan beri kendi aracınızı kullanıyorsanız, elinizde tutmanız tavsiye ediliyor.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Netflix Komedi Filmleri

Netflix Komedi Filmleri: Gülme Garantili 20 Film Tavsiyesi

Korona Virüste İkinci Dalga Yaklaşıyor

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tükek: İkinci Dalga Yaklaşıyor